Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

BMD Türk markalarına yeni ufuklar açtı

Editör
yilmaz_yilmaz5
Abone Ol:

BMD 28 ülkenin sosyal, ekonomik, demografik, politik ve organize perakendeye ilişkin özelliklerinin masaya yatırdı.

Birleşmiş Marklalar Derneği (BMD) Başkanı Yılmaz Yılmaz, yurt içi ve yurt dışında son yıllarda büyük bir ivme gösteren Türk markalarının dünya pazarlarında daha fazla yer edinebilmesi için 28 ülkeyi mercek altına aldıklarını belirterek, “BMD olarak markalarımıza yeni ufuklar açıyoruz” dedi.

Dernek üyesi markaların yoğun katılım gösterdiği BMD Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Yılmaz Yılmaz, markalaşmanın gereği olarak, 2010 yılında özellikle yurtdışında büyüme ve uluslar arası alanda rekabetçi olma konularına büyük önem verdiklerini söyledi.

Yılmaz Yılmaz, BMD üyesi markaların halen yaklaşık 80 ülkede 2 binin üzerinde mağazasının bulunduğuna ve bu sayının her geçen gün arttığına dikkat çektiği konuşmasında şunları söyledi:

“Hızla gelişen Türk markaları için önemli hedef pazarlar olabileceği düşünülen aralarında Rusya, Kazakistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Sırbistan ve Romanya’nda bulunduğu 28 ülkenin sosyal, ekonomik, demografik politik özelliklerinin yer aldığı raporlar hazırladık. Organize perakendeye ilişkin verilerin de yer aldığı bu raporlar sayesinde derneğimiz üyesi markalar, girecekleri pazarları derinlemesine tanıma imkanına kavuştular. Bir bakıma BMD olarak üyelerimize yeni ufuklar açtık. Söz konusu ülkelerin pozitif yanlarını ve risklerini ortaya koyduk. Çünkü bizim ne boşa harcanacak zamanımız ne de kaynağımız var. Temel hedefimiz girdiğimiz pazarlarda mutlak başarıyı yakalamak.”

ISF gelecek nesillere bırakılacak büyük bir miras

İstanbul’u bir alışveriş destinasyonuna dönüştürmek için hazırlanan İstanbul Shooping Fest’in önemine de değinen Yılmaz, festivali ‘gelecek nesillere miras olarak bırakılacak bir unsur’ olarak nitelendirdi. Yılmaz Yılmaz, festival süresince dünyanın pek çok ülkesinden sayısız ziyaretçinin ağırlanacağı Shopping Fest süresince markalara büyük sorumluluk düşeceğini belirtti. İstanbul Shopping Fest’i “tarihi bir fırsat” olarak değerlendiren Yılmaz, ilkinin başarılı olması halinde gelecek yıllarda yapılacak etkinliklerin de başarılı olacağını söyledi.

Hedef 300-400 bin çocuğu giydirmek

BMD Başkanı Yılmaz, görevde bulundukları süre içerisinde benzersiz bir sosyal sorumluluk projesine imza atarak 100 bin çocuğun kışlık giysi ihtiyacını sağladıklarını hatırlatarak sözlerini şöyle tamamladı:

“BMD iş hacmi olarak 24 milyar dolarlık bir ciroyu yönetip, sağladığı istihdam ile ülkenin gelişmesine yardımcı oluyor. Fakat biz istedik ki, bununla yetinmeyelim, gücümüzü toplumsal sorumluluk için de birleştirelim. Böylece 100 bin çocuğu ayakkabısından, şapkasına donatmak fikri ortaya çıktı. Umarım önümüzdeki yıllarda bu sayı 300 binlere, 400 binlere kadar uzanır.”

Divan Başkanlığını Abdullah Kiğili’nın yaptığı seçimsiz Olağan Genel Kurul’da yönetim ve denetim kurulunun faaliyetleri ibra edildi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER