Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

BMD Türk markalarına yeni ufuklar açtı

Editör
yilmaz_yilmaz5
Abone Ol:

BMD 28 ülkenin sosyal, ekonomik, demografik, politik ve organize perakendeye ilişkin özelliklerinin masaya yatırdı.

Birleşmiş Marklalar Derneği (BMD) Başkanı Yılmaz Yılmaz, yurt içi ve yurt dışında son yıllarda büyük bir ivme gösteren Türk markalarının dünya pazarlarında daha fazla yer edinebilmesi için 28 ülkeyi mercek altına aldıklarını belirterek, “BMD olarak markalarımıza yeni ufuklar açıyoruz” dedi.

Dernek üyesi markaların yoğun katılım gösterdiği BMD Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Yılmaz Yılmaz, markalaşmanın gereği olarak, 2010 yılında özellikle yurtdışında büyüme ve uluslar arası alanda rekabetçi olma konularına büyük önem verdiklerini söyledi.

Yılmaz Yılmaz, BMD üyesi markaların halen yaklaşık 80 ülkede 2 binin üzerinde mağazasının bulunduğuna ve bu sayının her geçen gün arttığına dikkat çektiği konuşmasında şunları söyledi:

“Hızla gelişen Türk markaları için önemli hedef pazarlar olabileceği düşünülen aralarında Rusya, Kazakistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Sırbistan ve Romanya’nda bulunduğu 28 ülkenin sosyal, ekonomik, demografik politik özelliklerinin yer aldığı raporlar hazırladık. Organize perakendeye ilişkin verilerin de yer aldığı bu raporlar sayesinde derneğimiz üyesi markalar, girecekleri pazarları derinlemesine tanıma imkanına kavuştular. Bir bakıma BMD olarak üyelerimize yeni ufuklar açtık. Söz konusu ülkelerin pozitif yanlarını ve risklerini ortaya koyduk. Çünkü bizim ne boşa harcanacak zamanımız ne de kaynağımız var. Temel hedefimiz girdiğimiz pazarlarda mutlak başarıyı yakalamak.”

ISF gelecek nesillere bırakılacak büyük bir miras

İstanbul’u bir alışveriş destinasyonuna dönüştürmek için hazırlanan İstanbul Shooping Fest’in önemine de değinen Yılmaz, festivali ‘gelecek nesillere miras olarak bırakılacak bir unsur’ olarak nitelendirdi. Yılmaz Yılmaz, festival süresince dünyanın pek çok ülkesinden sayısız ziyaretçinin ağırlanacağı Shopping Fest süresince markalara büyük sorumluluk düşeceğini belirtti. İstanbul Shopping Fest’i “tarihi bir fırsat” olarak değerlendiren Yılmaz, ilkinin başarılı olması halinde gelecek yıllarda yapılacak etkinliklerin de başarılı olacağını söyledi.

Hedef 300-400 bin çocuğu giydirmek

BMD Başkanı Yılmaz, görevde bulundukları süre içerisinde benzersiz bir sosyal sorumluluk projesine imza atarak 100 bin çocuğun kışlık giysi ihtiyacını sağladıklarını hatırlatarak sözlerini şöyle tamamladı:

“BMD iş hacmi olarak 24 milyar dolarlık bir ciroyu yönetip, sağladığı istihdam ile ülkenin gelişmesine yardımcı oluyor. Fakat biz istedik ki, bununla yetinmeyelim, gücümüzü toplumsal sorumluluk için de birleştirelim. Böylece 100 bin çocuğu ayakkabısından, şapkasına donatmak fikri ortaya çıktı. Umarım önümüzdeki yıllarda bu sayı 300 binlere, 400 binlere kadar uzanır.”

Divan Başkanlığını Abdullah Kiğili’nın yaptığı seçimsiz Olağan Genel Kurul’da yönetim ve denetim kurulunun faaliyetleri ibra edildi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER