Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Çukurovalı perakendeci PERDER’de birleşti

Editör
sedat_gumus
Abone Ol:

Türkiye’nin 10’uncu PERDER’i Çukurova’da kuruldu. Çukurova PERDER Başkanı Sedat Gümüş, Merkezi Mersin olan Çukurova PERDER’e Hatay, Osmaniye ve Adana’nın da bağlı olduğunu söyledi.
Ekonomik kriz döneminde dayanışmanın öneminin daha çok ortaya çıktığına işaret eden Gümüş, yerel marketlerin bireysel olarak güçlerinin fazla olmadığını, dernek aracılığıyla her türlü ihtiyacı toplu alıp maliyetleri düşürme imkânı yakaladıklarını ifade etti. Güçbirliğine gidilerek, ürün ve hizmet alımlarının tek merkezden yapılmasıyla birlikte üretici firmalar tarafından daha çok dikkate alındıklarını kaydeden Gümüş, “Böylece bizlere daha uygun fiyat verip daha iyi hizmet sunuyorlar” dedi. Maliyetleri düşürmenin yolunun “bir elden hizmet alıp uygun fiyat sağlamadan” geçtiğini vurgulayan Gümüş, “Avantajlı ürün ve hizmet alımları bizlere yansıyınca müşteri memnuniyeti de artıyor” şeklinde konuştu.perder_kutu
Vasıflı personel bulmak güç

Müşteri memnuniyetini artırmak adına da dernek olarak farklı çalışmalar içine gireceklerini de anlatan Gümüş, federasyonun başlattığı eğitim seferberliğine katılacaklarını da bildirdi.

Yerel marketlerin kurumsallığını artırmak adına böyle bir yolu seçtiklerine işaret eden Gümüş, çalışanlarını daha vasıflı hale getirerek müşteri memnuniyetini artırmak istediklerini dile getirdi. Sektörde vasıflı personel bulmanın oldukça zor olduğuna dikkat çeken Gümüş, “Perakendecilik ciddi bir meslek dalı oldu. Meslek okullarında mağazacılıkla ilgili branşlar oluşturulmalı” dedi.
Yerel marketleri güçlendirirken yerel markalara da önem verdiklerini kaydeden Sedat Gümüş, raflarında önceliği yerel markalara verdiklerini vurguladı.
Perakende sektörüne devlet teşvikleri verilmemesini ise eleştiren Gümüş, Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yabancı firmalara çok güzel kolaylıklar tanındığını ancak aynı kolaylıklardan yerel yatırımcıların yararlanamadığını kaydetti. Yurtdışından gelen firmalara sağlanan olanaklara dikkat çeken Gümüş, “Ama bizler yararlanamıyoruz. Yerel marketçinin de büyümesi için korunması lazım. Burada devlete, belediyelere büyük iş düşüyor. Bu işi biz biliyoruz ve bu topraklarda yaşıyoruz. Kuşaklardır gıda sektöründe çalışan arkadaşlarımız var. Çok sayıda kişiye iş imkânı sağlıyoruz ve desteği hak ettiğimize inanıyoruz” diye konuştu.

Önyargıları yıkacağız

Gümüş, tüketicinin her zaman yerel marketlerin hizmet açısından daha zayıf ve ürünlerinin daha pahalı olacağı yönünde bir önyargıya sahip olduğunu hatırlatarak, “Biz bu imajı yıkmak için kurulduk ve tüketiciden de destek bekliyoruz” ifadesini kullandı. Gümüş, Çukurova’daki yerel marketlerin hijyeni, kalitesi, uygun fiyatları, güler yüzlü hizmeti ile müşterinin karşısında yer alacağını sözlerine ekledi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Yerli Market Haftası için geri sayım başladı

Editör

Yazar:

2019 yılında 5’incisi düzenlenen Yerli Market Haftası (YMH), pandemi molasının ardından 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde WOW Convention Center’da gerçekleştirilecek.

Ziyaretçinin iki gün boyunca B2B görüşmeleri yaptığı fuarda önceki yıllardan farklı olarak bu sene, “gezici B2B” formatı da eklenecek. Teknoloji kullanımı ile katılımcı firmaların market kategori yöneticileri ile etkileşim alanlarının en düzeye çıkarılması planlanan YMH’de yerleşim planı da tümüyle yenilendi.

Standlı katılım ve sponsorluk görüşmelerinin başladığı fuara ziyaretçi olarak katılım ise anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi ile birleştirildi.

Haribo, Sleepy, Baby Turco, Oruçoğlu, Lila Grup gibi birçok firmaların yerlerini aldığını YMH’ye katılım için şu şu adreslerden iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri

Editör

Yazar:

Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, 13 Ocak Perşembe günü Saat 14.00’de, “Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri” konulu webinar düzenliyor.

Etkinliğin moderatörlüğünü Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dilek Teker yönetecek.

Açılış konuşmasını Işık Üniversitesi İİSBF Dekanı Prof. Dr. Serhat Koloğlugil gerçekleştirecek. Konuşmacı olarak Füturistler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut, Coursera Türkiye Üniversite İşbirlikleri Direktörü Sevcan Karababa Türker, Retail Türkiye Editörü Cengiz Çambel, İKAROS Partners& CEO Cansın Duman, SiPAY CEO Semih Muşabak ve Khan Akademi Türkiye Direktörü Alp Köksal yer alacak.

Zoom etkinliğine ücretsiz katılmak için meeting ID: 814 6547 3234

Devamını Oku

Genel Haberler

Yüksek enflasyon artışı devam ediyor

Editör

Yazar:

TÜİK’e göre Aralık’ta 13,58 artışla 2021 yıllık enflasyon 36,08 olurken ENAGrup’a göre 12 aylık artış oranı %82.81 olarak gerçekleşti.

 

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Aralık ayında %19,35 arttı

Aralık 2021 dönemi (30.11.2021-31.12.2021) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda %19,35 arttı.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ve TÜİK ana harcama grup enflasyon oranları

TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en az aylık artış %1,98 ile Ev Eşyası en fazla yükseliş ise %35,75 ile Gıda ve Alkolsüz İçecekler kaleminde gerçekleşmiştir.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) alt grup enflasyon oranları

ENAGrup tüketici sepeti farklılaştırması ekteki grafikte sunulmuştur. Değişik tüketici gruplarının yine değişik enflasyon oranlarını yansıtması amacıyla oluşturulan bu ürün grubu sınıflamasına göre enflasyon oranı oldukça farklılıklar göstermektedir.

ENAG-özellikli ürün grubu enflasyon hesaplamasına göre, aylık en az artış yaşanan grup %0,32 ile Elektrik Yakıt, en fazla yükseliş görülen grup ise %48,92 ile Yağ ürün grubunda olmuştur.

“2021 yılında markette en fazla fiyat artışı yüzde 123,85 ile patateste yaşandı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aralık ayında üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini ve 2021 yılı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini değerlendirdi.

“Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı”

“Gıda fiyatlarını 2007 yılından bu yana yakından takip edip siz değerli basın mensuplarımızla paylaşıyoruz” diyen Bayraktar, üretici market fiyatlarında, Aralık ayındaki değişimleri şöyle açıkladı:

“Aralık ayında, markette 43 ürünün 37’sinde fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı, üreticide ise 35 ürünün 24’ünde fiyat artışı, 8’inde fiyat azalışı meydana geldi. Üreticide 3 üründe fiyatlar değişmezken, markette fiyatı değişmeyen ürün olmadı.

Aralık ayında fiyatı en fazla artan ürün, marketlerde patlıcan, üreticilerde limon olurken, marketlerde fiyatı en fazla düşen ürün karnabahar, üreticide fiyatı en fazla düşen ürün marul oldu.

Marketlerde fiyat düşüşü yüzde 14,33 oran ile en fazla karnabaharda görüldü. Karnabahardaki fiyat düşüşünü yüzde 8,03 ile portakal, yüzde 3,01 ile lahana, yüzde 2,27 ile marul, yüzde 1,39 ile havuç, yüzde 0,67 ile antepfıstığı takip etti.

Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 59,43 ile patlıcanda görüldü. Patlıcandaki fiyat artışını yüzde 52,72 ile salatalık, yüzde 52,47 ile süt, yüzde 49,77 ile yeşil mercimek, yüzde 49,53 ile yoğurt, yüzde 46,98 ile patates, yüzde 43,75 ile kırmızı mercimek, yüzde 43,48 ile maydanoz, yüzde 40,95 ile yeşil fasulye, yüzde 36,56 ile tereyağı, yüzde 34,79 ile pirinç, yüzde 34,72 ile kaşar peyniri izledi.

Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı.”

Aralık 2020-Aralık 2021 yılı üretici market fiyatlarındaki değişim

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Aralık ayı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerinin ardından 2021 yılının üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini de şöyle değerlendirdi:

“2021 yılında markette hemen hemen tüm ürünlerin fiyatlarında artış görülmüştür. Toplam 42 ürünün 38’inde fiyat artışı, 4’inde fiyat azalışı, üreticilerde ise 34 ürünün 25’inde fiyat artışı, 9’unda ise fiyat azalışı meydana geldi. Markette ve üreticide 2021 yılında fiyatı değişmeyen ürün olmamıştır.

Yaptığımız tespitlere göre, 2021 yılında, fiyatı en fazla artan ürün marketlerde ve üreticide patates olurken, fiyatı en fazla düşen ürün ise marketlerde yeşil soğan, üreticilerde mandalina oldu.

2021 yılında, marketlerde fiyat düşüşü yüzde 37,84 ile en fazla yeşil soğanda meydana geldi. Yeşil soğandaki fiyat düşüşünü yüzde 8,29 ile portakal, yüzde 4,58 ile limon, yüzde 2,14 ile elma takip etti.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER