Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Çukurovalı perakendeci PERDER’de birleşti

Editör
sedat_gumus
Abone Ol:

Türkiye’nin 10’uncu PERDER’i Çukurova’da kuruldu. Çukurova PERDER Başkanı Sedat Gümüş, Merkezi Mersin olan Çukurova PERDER’e Hatay, Osmaniye ve Adana’nın da bağlı olduğunu söyledi.
Ekonomik kriz döneminde dayanışmanın öneminin daha çok ortaya çıktığına işaret eden Gümüş, yerel marketlerin bireysel olarak güçlerinin fazla olmadığını, dernek aracılığıyla her türlü ihtiyacı toplu alıp maliyetleri düşürme imkânı yakaladıklarını ifade etti. Güçbirliğine gidilerek, ürün ve hizmet alımlarının tek merkezden yapılmasıyla birlikte üretici firmalar tarafından daha çok dikkate alındıklarını kaydeden Gümüş, “Böylece bizlere daha uygun fiyat verip daha iyi hizmet sunuyorlar” dedi. Maliyetleri düşürmenin yolunun “bir elden hizmet alıp uygun fiyat sağlamadan” geçtiğini vurgulayan Gümüş, “Avantajlı ürün ve hizmet alımları bizlere yansıyınca müşteri memnuniyeti de artıyor” şeklinde konuştu.perder_kutu
Vasıflı personel bulmak güç

Müşteri memnuniyetini artırmak adına da dernek olarak farklı çalışmalar içine gireceklerini de anlatan Gümüş, federasyonun başlattığı eğitim seferberliğine katılacaklarını da bildirdi.

Yerel marketlerin kurumsallığını artırmak adına böyle bir yolu seçtiklerine işaret eden Gümüş, çalışanlarını daha vasıflı hale getirerek müşteri memnuniyetini artırmak istediklerini dile getirdi. Sektörde vasıflı personel bulmanın oldukça zor olduğuna dikkat çeken Gümüş, “Perakendecilik ciddi bir meslek dalı oldu. Meslek okullarında mağazacılıkla ilgili branşlar oluşturulmalı” dedi.
Yerel marketleri güçlendirirken yerel markalara da önem verdiklerini kaydeden Sedat Gümüş, raflarında önceliği yerel markalara verdiklerini vurguladı.
Perakende sektörüne devlet teşvikleri verilmemesini ise eleştiren Gümüş, Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yabancı firmalara çok güzel kolaylıklar tanındığını ancak aynı kolaylıklardan yerel yatırımcıların yararlanamadığını kaydetti. Yurtdışından gelen firmalara sağlanan olanaklara dikkat çeken Gümüş, “Ama bizler yararlanamıyoruz. Yerel marketçinin de büyümesi için korunması lazım. Burada devlete, belediyelere büyük iş düşüyor. Bu işi biz biliyoruz ve bu topraklarda yaşıyoruz. Kuşaklardır gıda sektöründe çalışan arkadaşlarımız var. Çok sayıda kişiye iş imkânı sağlıyoruz ve desteği hak ettiğimize inanıyoruz” diye konuştu.

Önyargıları yıkacağız

Gümüş, tüketicinin her zaman yerel marketlerin hizmet açısından daha zayıf ve ürünlerinin daha pahalı olacağı yönünde bir önyargıya sahip olduğunu hatırlatarak, “Biz bu imajı yıkmak için kurulduk ve tüketiciden de destek bekliyoruz” ifadesini kullandı. Gümüş, Çukurova’daki yerel marketlerin hijyeni, kalitesi, uygun fiyatları, güler yüzlü hizmeti ile müşterinin karşısında yer alacağını sözlerine ekledi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER