Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Küçükbaş azaldı, kuzu eti fiyatları fırladı

Editör
koyun
Abone Ol:

Kuraklık nedeniyle beslenemeyen damızlık küçükbaş hayvanların kesilmesi ve plansız ihracat, fiyatları yükseltti

Gecen yıl yaşanan kuraklık nedeniyle beslenemeyen damızlık küçükbaş hayvanların kesilmesi ve Suriye, Irak, İran başta olmak üzere birçok ülkeye gerçekleştirilen plansız ihracat, marketlerdeki kuzu eti fiyatlarına tavan yaptırdı. Geçen yıldan bu yana sürekli artan kuzu eti fiyatları marketlerde kilogramı 26 TL’ye kadar yükseldi.
Tedbir alınmaması halinde fiyatların 30 TL’nin üzerine çıkabileceğine dikkat çekiliyor. Kuzu eti fiyatındaki yükseliş nedeniyle vatandaşlar kuzu eti alamaz hale gelirken, 2 ay önce 20 TL olan kuzu eti fiyatı kısa süre içinde yüzde 30 artışla 26 TL’ye ulaştı. Kurban bayramı öncesinde de küçükbaş hayvan yetersizliği nedeniyle geçen yıl 400-500 TL’den satılan kurbanlıkların bu yıl 600-750 TL’ye kadar yükselebileceği de belirtiliyor. Sektör temsilcileri sorunun çözümü için devletin alacağı tedbirler doğrultusunda damızlık küçükbaş hayvan sayısının artırılması ve ihracatın da planlanması gerektiğine işaret ediyor.
İzmir Kasaplar Odası Başkam Aydın Mestanlı, geçen yıldan bu yana kuzu eti fiyatlarının sürekli arttığını belirterek, küçükbaş hayvan kıtlığı nedeniyle kuzu eti satış fiyatının 26 TL’ye ulaştığını söyledi. Türkiye’de yeterli küçükbaş hayvan olmamasına rağmen bir de komşu ülkelere plansız bir ihracat yapılması yüzünden bugün vatandaşın kuzu eti yiyemez hale geldiğini anlatan Mestanlı, çözüm bulunamazsa kuzu etine hasret kalacaklarını savundu. Türkiye’de halen küçükbaş hayvan sayısının bile bilinmediğini vurgulayan Mestanlı, “Devletin bu konuda acilen damızlı çiftliklerini açması gerekiyor. Yoksa 3-5 yıl sonra kuzunun sadece postunu göreceğiz. Yada hayvanat bahçelerinde çocuklarımıza göstermek zorunda kalacağız. Geçen yıl 6-7 TL olan kurban eti fiyatları ise şimdi 10-12 liraya çıktı. Kurban bayramında bu fiyatlar 15 TL’nin üzerine çıkar. Geçen yıldan bu yana kuzu eti fiyatları yaklaşık yüzde 80 arttı. Tüketicilere bu konuda tedbir alınması için kuzu eti boykotu yapmalarını öneriyorum. Bir süre kuzu eti yemesinler” dedi.

Kaynak: Yeni Asır Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Mopaş, halka arz için ilk adımı attı!

Editör

Yazar:

Mopaş Marketcilik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.  halka arzı için 01.04.2024 tarihi itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’na başvuru yaptı. Şirketin paylarının halka arzına ilişkin SPK’ya sunulan Taslak İzahname ile birlikte Fonun Kullanım Yerlerine İlişkin Yönetim Kurulu Kararı ve Raporu’na Şirketin internet sitesinde yer alan “yatırımcı ilişkileri” sekmesinden ulaşılabilmekte. Şirketin çıkarılmış sermayesinin 230.000.000 TL’den 270.650.000 TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek olan 40.650.000 TL nominal değerli paylar ile birlikte Şirket’in mevcut pay sahiplerine ait toplamda 27.000.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek. Toplam 67.650.000 TL nominal değerli payların halka arz edilmesi ile Şirket’in halka açıklık oranının %25,00 olması planlanmakta.

Devamını Oku

Genel Haberler

Kaya Üzen, ÇASİAD Başkanı oldu

Editör

Yazar:

Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (ÇASİAD), 16. Olağan genel kurulunda görev dönemi sona eren Başkan Semih Başaran’dan bayrağı Kale Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Kaya Üzen devraldı.

ÇASİAD olarak iş yaşamında entegrasyona büyük önem vereceklerinin altını çizen Üzen, “Rekabetçilikte bir alt lige düşmemek için eğitimlere, bilgilendirme faaliyetlerine ve iş yaşamına entegrasyona büyük önem vereceğiz. Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm ajandamızdaki önceliklerimiz arasında yer alacak” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İş Gıda, Down sendromlulara istihdam sağlıyor

Editör

Yazar:

İş Gıda’nın; bağımsızlık, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik değerleri ışığında Türkiye Down Sendromu Derneği iş birliği ile 2022 yılı sonunda KFC ile başlattığı Bi’ İşim Var projesi büyüyor. Bi’ İşim Var Projesi için düzenlenen etkinlik İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu ev sahipliğinde, Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin ve Bi’ İşim Var projesi çalışanlarının katılımı ile 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde gerçekleştirildi. Basın toplantısında Bi’ İşim Var projesinin, İş Gıda çatısı altında faaliyet gösteren iki diğer dünya markası Pizza Hut ve Krispy Kreme’i de kapsayacak şekilde genişletildiği duyuruldu.

Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde TDSD Başkanı Gün Bilgin Down sendromlu gençlerin çalışmasının ayakları üzerinde durmasının kendileri, aileleri ve toplum için önemine değinirken; İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu, Down sendromlu bireylerin toplumdaki vazgeçilmez yerlerine dair farkındalığı artırma hedefiyle 2022 yılından bu yana süren Bi’ İşim Var projesinin gelişim yolculuğunu, değişen yapısını, gelecek planlarını ve grup için anlamını aktardı.

Bi’ İşim Var projesinin grup için önemi ışığında 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu panel konuşmasında; “Arka planda çok fazla çalışma olsa da ilk olarak 2022 Eylül ayında İş Gıda çatısı altındaki markalarımızdan KFC ile başlayan Bi’ İşim Var projesinin arkasında İş Gıda’nın bağlı olduğu İş Holding’in öngörüsü yatıyor. İstanbul’da seçili KFC restoranlarında 2022 Eylül’ünde başlayan projemiz, bugün üç ayrı şehirde 16 Down sendromlu çalışana ulaştı. Bi’ İşim Var’ın başarısı sonucunda, restoranlarımızla uluslararası geçerliliği olan ve 2014’ten bu yana Avrupa Komisyonu tarafından fonlanan “Valueable” (Değerli Bir Ağ) unvanını almaya hak kazandık. Projenin global bir değer ile taçlanmış olmasından mutluluk duyduk.  150 ülkede faaliyet gösteren KFC markası tarafından da örnek gösterilen bir proje olmasıyla göğsümüzü kabartıyor” dedi.

İş Gıda ile iki yıldır süren iş birliğinin Down sendromlu bireylerin bağımsız yaşamları için çok kıymetli olduğunu belirten Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin paneldeki konuşmasında; “Down sendromlu bireylerin özgür, bütünleşik ve bağımsız yaşamlar kurabilmeleri için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Biz dernek olarak ailelerin yaşadığı “Benden sonra çocuğum ne olacak?” kaygısını ortadan kaldıracak projeler üretiyoruz. Avrupa Down Sendromu Federasyonu Başkan Yardımcılığı ile Avrupa’da Türkiye’yi temsil ediyor ve dünyada 133 ülkenin Down sendromu sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim halinde, Down sendromu alanının gelişimine öncülük ediyoruz. En önemli çalışmalarımızdan İstihdam +1 programıyla ise gençlerimizin istihdam edilmesine olanak tanıyoruz. 2012 yılında Türkiye’de uygulamasını ilk başlatan kurum olarak 18 ilde 48 firmaya 170 Down sendromlu bireyin istihdam edilmesini sağladık. Bu bağlamda iş koçları yetiştirmek üzere geliştirdiğimiz eğitim programını yaygınlaştırıyoruz. İŞKUR, istihdam büroları, iş yerlerinin kendi bünyeleri gibi farklı alanlarda iş koçları yetiştirmek üzere iş birliklerimiz devam ediyor” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER