Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

“Dev market zincirleri KOBİ’leri zora sokuyor”

Editör
Abone Ol:

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından ortaklaşa düzenlenen 5. Kartepe Ekonomi Zirvesi, basın dünyasından temsilcilerin de katılımıyla Kocaeli Maşukiye’deki The Green Park Resort Kartepe’de gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Rifat Hisarcıklıoğlu geniş olarak küresel kriz üzerinde durdu, yapılması gerekenleri ve nelerin yapılamadığını anlattı. Soru-cevap şekilde geçen toplantıda “Türkiye’nin bir an önce kendine yeniden güvenmesi gerektiği” üzerinde görüş birliğine varıldı. “Dünya ilk küresel krizine çözüm arıyor” başlıklı oturumda görüşlerini aktaran Hisarcıklıoğlu, dünya ekonomisinin 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez küçüldüğünü, küresel ticaretin 1982 yılından sonra ilk kez gerilediğini ve küresel fon akımlarının 1980’ler seviyesine gerilediğine işaret etti.

Önceliğin bu ölçekte bir krizi çözmek olmadığını, yönetmek olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, “Alışık olmadığımız bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemde ne yapmak lazım? Krizi çözmek mi, yönetmek mi? Çözüm muhakkak olacak. Hiçbir kriz tümsekte kalmamış, muhakkak aşağı doğru bir inişi olmuş. Kriz de inecek. Ama esas olan, bu devrede bu krizi yönetiyor olmamız. Yönetebilmemiz için küçük adımlara ve kısa vadeli odaklanmaya ihtiyacımız var. Kısa sürede zararı en aza indirgeyecek tedbirler gerekiyor. Dünyanın yaptığı da bu. Son otuz yılda kendi çabamızla elde ettiğimiz başarıyı sürekli tekrarlamamız gerekiyor” diye konuştu. G-20 toplantılarının küresel işbirliğinde önemli bir başlangıç olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) da yeni rol üstlenerek buna göre hazırlanması gerektiğini kaydetti.

Market-KOBİ ilişkisi

Bir sorumuzu değerlendiren Hisarcıklıoğlu, büyük dev marketlerin KOBİ’leri çok olumsuz etkilediğini de söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Dev zincirler önce KOBİ’lere kendi markalarıyla ürün yaptırıyor. Daha sonra da yok Pakistan’da yok başka bir ülkede daha ucuza yaptıracaklarını söyleyip yerli firmamızdan vazgeçiyor. Bu ürünler cirolarının büyük bir kısmını oluşturuyor. Tabi ki bizim yerli firmalar da ona göre makine parkını arttırıp, işe güvenip yatırım yapıyorlar. Üretim iptalleri sonucu birçok firma böyle batıyor. Sektörde bir kuralın olmaması nedeniyle bunlar yaşanıyor. Bu işe bir çeki-düzen verilmelidir” dedi.

Bütçe disiplininin 2009 yılında çok kötü olduğunu, bu durumun kamunun borçlanmasındaki faiz oranlarını arttıracağının altını çizen Hisarcıklıoğlu, “Kamunun borçlanmasındaki faizlerin artmasını istemiyorsak öncelikle çok yıllı bütçe yapmamız gerek ki ileride bu bütçe dengesinin düzelebileceğini gösterebilelim. Yani iki yıllık, üç yıllık bütçe yaparak bütçe açıklarının azalacağını göstermeliyiz. Kredimizin, borçlanmamızın faizlerinin inebilmesi için, orta vadeli program ve orta vadeli mali programa ihtiyaç var” diye konuştu. Küresel kriz için sıra dışı düşünülmesi gereğine değinen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin kriz bitmeden önemli şansları olduğuna işaret etti.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Ramazan Ulu vefat etti

Editör

Yazar:

Yaklaşık bir ay önce beyin kanaması geçirip Samsun Devlet Hastanesinde yoğun bakıma alınan Ramazan Ulu dün hayata gözlerini yumdu.

Snowy marketler zinciri yönetim kurulu başkanı Ramazan Ulu, İstanbul PERDER’in 5. ve 6. dönem başkanlığını da yapmıştı.

Retail Türkiye olarak merhuma Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
Cenaze namazı ve mezarlık için Snowy Market Ulu Kardeşler tarafından bilgilendirme yapılması bekleniyor.

Devamını Oku

Genel Haberler

PLAT üyeleri “Talks” etkinliğinde buluştu

Editör

Yazar:

21 Eylül günü Mihrabat Korusu’nda gerçekleşen organizasyona BİM CEO’su Haluk Dortluoğlu, Ülker CEO’su Mete Buyurgan gibi sektörün önde gelen isimleri ve PLAT Derneği üyeleri katıldı. Katılımın yüksek olduğu etkinlikte, açılış konuşmasını gerçekleştiren PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, katılımcılara teşekkür ettikten sonra sanayicilerin üretime, yatırıma ve inovasyona odaklanması gerektiğinin altını çizdi.

Bir önceki etkinlikte seçim öncesi ve sonrası ekonomi konusunda değerlendirmelerde ve çeşitli tahminlerde bulunan Ekonomist Dr. Hakan Özerol, bu etkinlikte de önümüzdeki dönemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. IMF, OECD, Dünya Bankası gibi kurumların ve çeşitli derecelendirme şirketlerinin tahmin raporlarından hareketle piyasa değerlendirmesi yapan Dr. Hakan Özerol, özellikle dövizin ve enflasyonun yönüyle ilgili tahminlerde bulundu. Yeni dönemde ekonominin iyi işaretler verdiğini belirten Özerol, mevcut politikaların sürdürülmesi halinde gelecekte olumlu sonuçlar vereceğinin altını çizdi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Başsağlığı

Editör

Yazar:

Groseri Market Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses’in babası, Groseri’nin kurucu ortağı, Adana’nın en eski distribütörlerinden, Adana’nın sevilen insanlarından Zihni Uğurses, vefat etti.

Cenazesi 19 Eylül Salı günü öğle namazına müteakiben Adana Kabasakal Mezarlığı’na defnedildi.

Retail Türkiye olarak Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER