Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Dinçer: Bu çeyrekte başa baş gelir, son çeyrekte artıya geçeriz

Editör
haluk_dincer_200
Abone Ol:

CarrefourSa, DiaSA ve TeknoSA’lardan oluşan zincirle 620 bin metrekarede satış yapan Grup Başkanı Haluk Dinçer, tüketici güven endeksinde hızlı bir toparlanma gördüklerini belirterek “Türkiye’de ilk iki çeyrekte küçüldük. Ancak üçüncü çeyrekte başa baş geleceğimizi, son çeyrekte artıya geçeceğimizi öngörüyoruz” dedi.

Sabancı Holding Perakende Grubu Başkanı Haluk Dinçer’in ekonomik gidişatla ilgili değerlendirmelerini almak, Türk ekonomisi ile ilgili fotoğrafın tamamını görmek için kuşkusuz çok önemli. CarrefourSA, DiaSA ve TeknoSA’lar toplam 620 bin metrekarelik alanda satış yapıyor. Pahalı teknolojik ürün de satıyorlar, DiaSA’larda hesaplı ürün de.
Dinçer önümüzdeki süreçle ilgili oldukça umutlu. Yılın üçüncü çeyreğinde ekonominin başa baş noktasına geleceğini belirtirken, son çeyrekle ilgili olarak Maliye Bakanı Şimşek’in “Pozitif büyüme olur” sözlerini teyid ediyor. Dinçer, resmin olumlu taraflarını şöyle aktardı: “Her çeyrekte biraz daha iyiye gidiyoruz. Üçüncü çeyrek başa baş noktasında olur, dördüncü çeyrekte ise artıya geçeriz. Vergi avantajlarının ortadan kalkması tabii ki piyasaları olumsuz etkileyecektir. Pek çok üründe biliyorsunuz KDV yüzde 18’den 8’e düşürüldü. Şimdi bu avantaj kalkacak. Bir sabah kalkacaksınız ve tüm ürünlere yüzde 10 zam yapılmış gibi olacak. Mesela bilgisayarı artık yüzde .10 daha pahalı satın alacaksınız.
Ancak biz daha çok tüketici güven endeksine bakıyoruz. Tüketici güveninde bir artış var. 2007 seçim sürecinin üzerinde bir tüketici güven endeksinin oluşması olumlu. Merkez Bankası da faizi 9 puanın üzerinde düşürerek dünyada rekortmen oldu. Bu da bizim geleceğe daha iyimser bakmamız için önemli bir kriter. Düşüş tüketici kredi faizlerine yansıyınca işlerimizde biraz daha iyileşme görülecektir. Kurlar da çok önemli. Kurlarda ciddi oynaklıklar olunca tüketiciye alışveriş yaptıramıyorsunuz. Kurun 1.48-151 bandında stabil olması da pozitif seyri güçlendiriyor. Zira Türk insanı için kur hâlâ çok önemli bir gösterge.”Dinçer bu olumlu tespitlerin yanına bazı olumsuzluk içeren çekincelerini de ekledi ve fotoğrafın şu kısımlarını da şöyle aktardı: “Talebin artmasının önündeki en büyük engel, işsizlik gibi görünüyor.
Kriz döneminde işsizlikte 4 puanın üzerinde artış var. Tabii bir de kamunun sıkı bir mali disiplin uygulaması halinde tüketim olumsuz etkilenecektir.
Organize perakendenin satışları yüzde 11 arttı. Ancak satış alanındaki artış bu dönemde yüzde 17 oldu. Enflasyonu da katarsanız reel olarak aslında satış alanı başına düşen cirolarda bir azalma olduğunu söyleyebiliriz.
Verimlilik önümüzdeki dönemde daha da önemli olacak. Perakendeciler arz konusunda biraz fazla hızlı davrandı. Verimsiz noktalarda açılan satış noktalarında sıkıntı olabilir.”

Küçük marketler doyma noktasında ancak hiperlerin gideceği daha çok yol var

Sabancı Holding Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer, bu grubun başkanlığına geldikten sonraki 5 yıllık dönemde cironun 3 katına çıktığını ve’ özellikle hipermarket alanında daha önlerinde fırsatlar olduğunu söyledi. Dinçer, perakende grubunun cirosunun 4.4 milyar TL’ye çıktığını, önümüzdeki 3 yılda da 500 milyon TL’lik yatırım planladıklarını belirterek şöyle konuştu:

“CarrefourSA’nın cirosu 2.5 milyar TL seviyesinde. TeknoSA’nın cirosu 1.2 milyar TL. DiaSA’arda da 700 milyon TL’nin üzerinde ciro yapıyoruz. Perakende grubumuzun toplam cirosu 4.4 milyar TL seviyesinde. Ben bu grubun başkanlığını 5 yıldır yürütüyorum.
5 yılda grubun cirosunu 3 katına çıkardık. Sene sonunda 3 şirkette 16 bin kişiye ulaşacağız. Her 3 markaya 180 milyon TL’nin üzerinde yatırım yaptık bu yıl. 3 yıllık planımız içinde ise 500 milyon TL’lik yatırım var.
Sabancı Grubu için organize perakende önemli bir iş kolu haline geldi. Toplamda 620 bin metrekarede satış yapıyoruz. Bunun 375 bin metrekaresi CarrefourSA’nın, 160 bin metrekaresi DiaSA’nın ve 81 bin metrekaresi de TeknoSA’nın satış alanından oluşuyor. Ölçek ekonomisinde daha iyi fırsatlar yaratmak ve pozisyonumuzu korumak için mağaza ve ciroyu artıracağız. Şu an için bu hedef kârlılığın da önünde gidiyor.

Küçük marketlerde yavaş yavaş doyma noktasına gelindiğini görüyoruz. Ancak hipermarketler için durum öyle değil. Hipermarketlerde gidilecek daha çok yol var. Biz CarrefourSA olarak hipermarketlerde lideriz. Diğer iki rakibimizden biri süpermarketlerde, diğeri ise discount marketlerde lider, öyle değerlendirince önümüzdeki dönemde CarrefourSA’nın daha da güçleneceğini rahatlıkla söyleyebilirim.”

En ucuzdan % 5-15 daha ucuza satıyoruz

Haluk Dinçer’in ucuzluk konusunda da iddiası var. “Fiyatlarımızı her zaman ölçtürüyoruz. Çok rahatlıkla söyleyebilirim ki en yakın rakibimizden fiyat olarak yüzde 5 ile 15 arasında daha ucuzuz. Bunu gözlemlemek tüketici açısından da çok kolay. Tedarikçilerimizle çok iyi bir işbirliği içindeyiz. Hem onların hem de bizim kazanacağımız, ana nihayetinde tüketicinin kazandığı bir win-win ilişki sürdürüyoruz” diyor.

Dinçer, CarrefourSA için İçerenköy lokasyonunun halen bir numara olduğunu, yeni açılan Bahçelievler CarrefourSA’nın da iyi gittiğini söyledi. Dinçer “Bir süre önce Pendik’te bir CarrefourSA açtık. Son olarak da İkitelli’de 212 AVM’de CarrefourSA açıldı. Bu noktalardan da oldukça umutluyuz. 4 Kasım’da Erzumur’u açacağız.” dedi.

DiaSA’larda franchise modelini artı racaqız

Dinçer, ucuzluk ürünlerinin satıldığı DiaSA’larda girişimcilere fırsat verecek yeni bir yapılanmaya gittiklerini vurgulayarak, pilot olarak uygulanan ve yaygınlaştırılacak franchise modelini şöyle anlattı: “Bir mahalle marketi olarak DiaSA’lar çok iyi gidiyor. Sabancı Grubu’nun arkasında olduğunu görünce tüketici size güveniyor. DiaSa’arda tüm ihtiyaçların karşılanabileceği 1800’ün üzerinde ürün satıyoruz. Şimdi bir süredir pilot olarak uyguladığımız franchise modelini DiaSA’larda geliştirme kararı aldık. Marmara ve Ege Bölgesi’nde 250 metrekarenin üzerinde satış alanı olan girişimcilerle anlaşıyoruz. DiaSA markası ile tüm satın alma ve tedariği biz üstlenerek girişimcilerle ortaklığa gidiyoruz. Bunu yaygınlaştıracağız, Görüyoruz ki mağaza yönetiminde bizden daha iyi olanlar bile var.”


Teknosa krizi fırsata çevirdi pazar payını 4 puan artırdı

Haluk Dinçer perakende grubunun önemli oyuncularından TeknoSA’nın kriz döneminde çok iyi performans gösterdiğine ve yüzde 12 büyüyerek pazarda 4 puandan fazla ekstra pay aldığına da dikkat çekti. Dinçer bu gelişmenin nedenlerini ise şöyle özetledi:

“Teknoloji marketlerin ciroları yüzde 18 küçülürken TeknoSA yüzde 12 büyüdü. TeknoSA şirketimiz adeta krizi fırsata dönüştürdü. Pazar payımızda 4 puanlık bir artış oldu. Kriz zamanları tüketici güçlü markaları tercih ediyor.
Aldığı ürünün başına bir şey geldiğinde karşısında güçlü bir muhatap bulacağından emin olmak istiyor. Zaten kriz döneminde bazı teknoloji marketler de önemli ölçüde sıkıntıya düştü, işler iyi gitmedi. Her mağazada her ürünü bulmak zorlaştı. Biz 3 bin kişi ile 235 mağazada çok iyi bir performans gösterdik. Yılsonunu 250 mağaza ile kapatacağız.”

Kaynak: Vatan Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Mopaş, halka arz için ilk adımı attı!

Editör

Yazar:

Mopaş Marketcilik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.  halka arzı için 01.04.2024 tarihi itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’na başvuru yaptı. Şirketin paylarının halka arzına ilişkin SPK’ya sunulan Taslak İzahname ile birlikte Fonun Kullanım Yerlerine İlişkin Yönetim Kurulu Kararı ve Raporu’na Şirketin internet sitesinde yer alan “yatırımcı ilişkileri” sekmesinden ulaşılabilmekte. Şirketin çıkarılmış sermayesinin 230.000.000 TL’den 270.650.000 TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek olan 40.650.000 TL nominal değerli paylar ile birlikte Şirket’in mevcut pay sahiplerine ait toplamda 27.000.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek. Toplam 67.650.000 TL nominal değerli payların halka arz edilmesi ile Şirket’in halka açıklık oranının %25,00 olması planlanmakta.

Devamını Oku

Genel Haberler

Kaya Üzen, ÇASİAD Başkanı oldu

Editör

Yazar:

Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (ÇASİAD), 16. Olağan genel kurulunda görev dönemi sona eren Başkan Semih Başaran’dan bayrağı Kale Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Kaya Üzen devraldı.

ÇASİAD olarak iş yaşamında entegrasyona büyük önem vereceklerinin altını çizen Üzen, “Rekabetçilikte bir alt lige düşmemek için eğitimlere, bilgilendirme faaliyetlerine ve iş yaşamına entegrasyona büyük önem vereceğiz. Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm ajandamızdaki önceliklerimiz arasında yer alacak” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İş Gıda, Down sendromlulara istihdam sağlıyor

Editör

Yazar:

İş Gıda’nın; bağımsızlık, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik değerleri ışığında Türkiye Down Sendromu Derneği iş birliği ile 2022 yılı sonunda KFC ile başlattığı Bi’ İşim Var projesi büyüyor. Bi’ İşim Var Projesi için düzenlenen etkinlik İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu ev sahipliğinde, Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin ve Bi’ İşim Var projesi çalışanlarının katılımı ile 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde gerçekleştirildi. Basın toplantısında Bi’ İşim Var projesinin, İş Gıda çatısı altında faaliyet gösteren iki diğer dünya markası Pizza Hut ve Krispy Kreme’i de kapsayacak şekilde genişletildiği duyuruldu.

Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde TDSD Başkanı Gün Bilgin Down sendromlu gençlerin çalışmasının ayakları üzerinde durmasının kendileri, aileleri ve toplum için önemine değinirken; İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu, Down sendromlu bireylerin toplumdaki vazgeçilmez yerlerine dair farkındalığı artırma hedefiyle 2022 yılından bu yana süren Bi’ İşim Var projesinin gelişim yolculuğunu, değişen yapısını, gelecek planlarını ve grup için anlamını aktardı.

Bi’ İşim Var projesinin grup için önemi ışığında 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu panel konuşmasında; “Arka planda çok fazla çalışma olsa da ilk olarak 2022 Eylül ayında İş Gıda çatısı altındaki markalarımızdan KFC ile başlayan Bi’ İşim Var projesinin arkasında İş Gıda’nın bağlı olduğu İş Holding’in öngörüsü yatıyor. İstanbul’da seçili KFC restoranlarında 2022 Eylül’ünde başlayan projemiz, bugün üç ayrı şehirde 16 Down sendromlu çalışana ulaştı. Bi’ İşim Var’ın başarısı sonucunda, restoranlarımızla uluslararası geçerliliği olan ve 2014’ten bu yana Avrupa Komisyonu tarafından fonlanan “Valueable” (Değerli Bir Ağ) unvanını almaya hak kazandık. Projenin global bir değer ile taçlanmış olmasından mutluluk duyduk.  150 ülkede faaliyet gösteren KFC markası tarafından da örnek gösterilen bir proje olmasıyla göğsümüzü kabartıyor” dedi.

İş Gıda ile iki yıldır süren iş birliğinin Down sendromlu bireylerin bağımsız yaşamları için çok kıymetli olduğunu belirten Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin paneldeki konuşmasında; “Down sendromlu bireylerin özgür, bütünleşik ve bağımsız yaşamlar kurabilmeleri için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Biz dernek olarak ailelerin yaşadığı “Benden sonra çocuğum ne olacak?” kaygısını ortadan kaldıracak projeler üretiyoruz. Avrupa Down Sendromu Federasyonu Başkan Yardımcılığı ile Avrupa’da Türkiye’yi temsil ediyor ve dünyada 133 ülkenin Down sendromu sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim halinde, Down sendromu alanının gelişimine öncülük ediyoruz. En önemli çalışmalarımızdan İstihdam +1 programıyla ise gençlerimizin istihdam edilmesine olanak tanıyoruz. 2012 yılında Türkiye’de uygulamasını ilk başlatan kurum olarak 18 ilde 48 firmaya 170 Down sendromlu bireyin istihdam edilmesini sağladık. Bu bağlamda iş koçları yetiştirmek üzere geliştirdiğimiz eğitim programını yaygınlaştırıyoruz. İŞKUR, istihdam büroları, iş yerlerinin kendi bünyeleri gibi farklı alanlarda iş koçları yetiştirmek üzere iş birliklerimiz devam ediyor” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER