Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Dinçer: Bu çeyrekte başa baş gelir, son çeyrekte artıya geçeriz

Editör
haluk_dincer_200
Abone Ol:

CarrefourSa, DiaSA ve TeknoSA’lardan oluşan zincirle 620 bin metrekarede satış yapan Grup Başkanı Haluk Dinçer, tüketici güven endeksinde hızlı bir toparlanma gördüklerini belirterek “Türkiye’de ilk iki çeyrekte küçüldük. Ancak üçüncü çeyrekte başa baş geleceğimizi, son çeyrekte artıya geçeceğimizi öngörüyoruz” dedi.

Sabancı Holding Perakende Grubu Başkanı Haluk Dinçer’in ekonomik gidişatla ilgili değerlendirmelerini almak, Türk ekonomisi ile ilgili fotoğrafın tamamını görmek için kuşkusuz çok önemli. CarrefourSA, DiaSA ve TeknoSA’lar toplam 620 bin metrekarelik alanda satış yapıyor. Pahalı teknolojik ürün de satıyorlar, DiaSA’larda hesaplı ürün de.
Dinçer önümüzdeki süreçle ilgili oldukça umutlu. Yılın üçüncü çeyreğinde ekonominin başa baş noktasına geleceğini belirtirken, son çeyrekle ilgili olarak Maliye Bakanı Şimşek’in “Pozitif büyüme olur” sözlerini teyid ediyor. Dinçer, resmin olumlu taraflarını şöyle aktardı: “Her çeyrekte biraz daha iyiye gidiyoruz. Üçüncü çeyrek başa baş noktasında olur, dördüncü çeyrekte ise artıya geçeriz. Vergi avantajlarının ortadan kalkması tabii ki piyasaları olumsuz etkileyecektir. Pek çok üründe biliyorsunuz KDV yüzde 18’den 8’e düşürüldü. Şimdi bu avantaj kalkacak. Bir sabah kalkacaksınız ve tüm ürünlere yüzde 10 zam yapılmış gibi olacak. Mesela bilgisayarı artık yüzde .10 daha pahalı satın alacaksınız.
Ancak biz daha çok tüketici güven endeksine bakıyoruz. Tüketici güveninde bir artış var. 2007 seçim sürecinin üzerinde bir tüketici güven endeksinin oluşması olumlu. Merkez Bankası da faizi 9 puanın üzerinde düşürerek dünyada rekortmen oldu. Bu da bizim geleceğe daha iyimser bakmamız için önemli bir kriter. Düşüş tüketici kredi faizlerine yansıyınca işlerimizde biraz daha iyileşme görülecektir. Kurlar da çok önemli. Kurlarda ciddi oynaklıklar olunca tüketiciye alışveriş yaptıramıyorsunuz. Kurun 1.48-151 bandında stabil olması da pozitif seyri güçlendiriyor. Zira Türk insanı için kur hâlâ çok önemli bir gösterge.”Dinçer bu olumlu tespitlerin yanına bazı olumsuzluk içeren çekincelerini de ekledi ve fotoğrafın şu kısımlarını da şöyle aktardı: “Talebin artmasının önündeki en büyük engel, işsizlik gibi görünüyor.
Kriz döneminde işsizlikte 4 puanın üzerinde artış var. Tabii bir de kamunun sıkı bir mali disiplin uygulaması halinde tüketim olumsuz etkilenecektir.
Organize perakendenin satışları yüzde 11 arttı. Ancak satış alanındaki artış bu dönemde yüzde 17 oldu. Enflasyonu da katarsanız reel olarak aslında satış alanı başına düşen cirolarda bir azalma olduğunu söyleyebiliriz.
Verimlilik önümüzdeki dönemde daha da önemli olacak. Perakendeciler arz konusunda biraz fazla hızlı davrandı. Verimsiz noktalarda açılan satış noktalarında sıkıntı olabilir.”

Küçük marketler doyma noktasında ancak hiperlerin gideceği daha çok yol var

Sabancı Holding Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer, bu grubun başkanlığına geldikten sonraki 5 yıllık dönemde cironun 3 katına çıktığını ve’ özellikle hipermarket alanında daha önlerinde fırsatlar olduğunu söyledi. Dinçer, perakende grubunun cirosunun 4.4 milyar TL’ye çıktığını, önümüzdeki 3 yılda da 500 milyon TL’lik yatırım planladıklarını belirterek şöyle konuştu:

“CarrefourSA’nın cirosu 2.5 milyar TL seviyesinde. TeknoSA’nın cirosu 1.2 milyar TL. DiaSA’arda da 700 milyon TL’nin üzerinde ciro yapıyoruz. Perakende grubumuzun toplam cirosu 4.4 milyar TL seviyesinde. Ben bu grubun başkanlığını 5 yıldır yürütüyorum.
5 yılda grubun cirosunu 3 katına çıkardık. Sene sonunda 3 şirkette 16 bin kişiye ulaşacağız. Her 3 markaya 180 milyon TL’nin üzerinde yatırım yaptık bu yıl. 3 yıllık planımız içinde ise 500 milyon TL’lik yatırım var.
Sabancı Grubu için organize perakende önemli bir iş kolu haline geldi. Toplamda 620 bin metrekarede satış yapıyoruz. Bunun 375 bin metrekaresi CarrefourSA’nın, 160 bin metrekaresi DiaSA’nın ve 81 bin metrekaresi de TeknoSA’nın satış alanından oluşuyor. Ölçek ekonomisinde daha iyi fırsatlar yaratmak ve pozisyonumuzu korumak için mağaza ve ciroyu artıracağız. Şu an için bu hedef kârlılığın da önünde gidiyor.

Küçük marketlerde yavaş yavaş doyma noktasına gelindiğini görüyoruz. Ancak hipermarketler için durum öyle değil. Hipermarketlerde gidilecek daha çok yol var. Biz CarrefourSA olarak hipermarketlerde lideriz. Diğer iki rakibimizden biri süpermarketlerde, diğeri ise discount marketlerde lider, öyle değerlendirince önümüzdeki dönemde CarrefourSA’nın daha da güçleneceğini rahatlıkla söyleyebilirim.”

En ucuzdan % 5-15 daha ucuza satıyoruz

Haluk Dinçer’in ucuzluk konusunda da iddiası var. “Fiyatlarımızı her zaman ölçtürüyoruz. Çok rahatlıkla söyleyebilirim ki en yakın rakibimizden fiyat olarak yüzde 5 ile 15 arasında daha ucuzuz. Bunu gözlemlemek tüketici açısından da çok kolay. Tedarikçilerimizle çok iyi bir işbirliği içindeyiz. Hem onların hem de bizim kazanacağımız, ana nihayetinde tüketicinin kazandığı bir win-win ilişki sürdürüyoruz” diyor.

Dinçer, CarrefourSA için İçerenköy lokasyonunun halen bir numara olduğunu, yeni açılan Bahçelievler CarrefourSA’nın da iyi gittiğini söyledi. Dinçer “Bir süre önce Pendik’te bir CarrefourSA açtık. Son olarak da İkitelli’de 212 AVM’de CarrefourSA açıldı. Bu noktalardan da oldukça umutluyuz. 4 Kasım’da Erzumur’u açacağız.” dedi.

DiaSA’larda franchise modelini artı racaqız

Dinçer, ucuzluk ürünlerinin satıldığı DiaSA’larda girişimcilere fırsat verecek yeni bir yapılanmaya gittiklerini vurgulayarak, pilot olarak uygulanan ve yaygınlaştırılacak franchise modelini şöyle anlattı: “Bir mahalle marketi olarak DiaSA’lar çok iyi gidiyor. Sabancı Grubu’nun arkasında olduğunu görünce tüketici size güveniyor. DiaSa’arda tüm ihtiyaçların karşılanabileceği 1800’ün üzerinde ürün satıyoruz. Şimdi bir süredir pilot olarak uyguladığımız franchise modelini DiaSA’larda geliştirme kararı aldık. Marmara ve Ege Bölgesi’nde 250 metrekarenin üzerinde satış alanı olan girişimcilerle anlaşıyoruz. DiaSA markası ile tüm satın alma ve tedariği biz üstlenerek girişimcilerle ortaklığa gidiyoruz. Bunu yaygınlaştıracağız, Görüyoruz ki mağaza yönetiminde bizden daha iyi olanlar bile var.”


Teknosa krizi fırsata çevirdi pazar payını 4 puan artırdı

Haluk Dinçer perakende grubunun önemli oyuncularından TeknoSA’nın kriz döneminde çok iyi performans gösterdiğine ve yüzde 12 büyüyerek pazarda 4 puandan fazla ekstra pay aldığına da dikkat çekti. Dinçer bu gelişmenin nedenlerini ise şöyle özetledi:

“Teknoloji marketlerin ciroları yüzde 18 küçülürken TeknoSA yüzde 12 büyüdü. TeknoSA şirketimiz adeta krizi fırsata dönüştürdü. Pazar payımızda 4 puanlık bir artış oldu. Kriz zamanları tüketici güçlü markaları tercih ediyor.
Aldığı ürünün başına bir şey geldiğinde karşısında güçlü bir muhatap bulacağından emin olmak istiyor. Zaten kriz döneminde bazı teknoloji marketler de önemli ölçüde sıkıntıya düştü, işler iyi gitmedi. Her mağazada her ürünü bulmak zorlaştı. Biz 3 bin kişi ile 235 mağazada çok iyi bir performans gösterdik. Yılsonunu 250 mağaza ile kapatacağız.”

Kaynak: Vatan Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER