Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Dişlerimizi daha fazla fırçalıyoruz!

Editör
Abone Ol:

Türkiye’de ağız sağlığı bilincini yaymak için STK’larla ve sektörel derneklerle sürekli ve yakın iş birlikleri kurarak eğitici çalışmalara imza atan Colgate, ağız ve diş sağlığı alanındaki olumlu gelişmeleri kamuoyuna aktardı. Colgate Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Kozmetik Ürünleri Sanayi Meclisi Başkanı Ahmet Pura, 4-5 yıl öncesine kadar kişi başına düşen 86 gramlık diş macunu tüketim miktarının, bugün yılda 105 gram ortalamasına ulaştığını müjdeledi. Türkiye’deki ağız ve diş sağlığı sektörünü dünya ve Avrupa standartları ile karşılaştırmalı olarak değerlendiren Ahmet Pura, gelişmelerden sektör temsilcileri olarak memnun olduklarını; bu alandaki olumlu gelişmelere rağmen yine de AB ülkeleriyle kıyaslandığında kat edilecek daha çok yol olduğunu söyledi.

Ahmet Pura’ya göre ağız ve diş sağlığı sektörünün büyüklüğü bir ülkenin gelişmişlik seviyesi ile doğru orantılı. Türkiye’de bu sektörün son yıllarda gösterdiği gelişim, Türk insanının ağız ve diş sağlığı konusunda daha bilinçli ve özenli hale geldiğini gösteriyor. 2008 yılında ülkemizde tüketilen colgate kutudiş macunu miktarı 7 bin 480 ton. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10’luk bir artışa denk geliyor. Bir fırçalamada kullanılan diş macunu miktarının 1 gram düzeyinde olduğu göz önüne alındığında, tüketilen miktar, 7 milyar 480 milyon adet fırçalamaya denk geliyor. Satış hacmi olarak bakıldığında 2008 verilerine göre yaklaşık 180 milyon dolarlık bir pazar söz konusu. 2009’un ilk 5 ayında diş macunu tüketiminin 3 bin 147 ton, satış hacminin ise yaklaşık 64 milyon dolar civarında gerçekleştiğini belirten Ahmet Pura, bu konuda dünya ile Türkiye’yi şöyle karşılaştırdı: “Tüketimin artması ve pazarın büyümesi tabi ki önemli. Ancak daha da önemli olan kişi başı kullanımın artması. Türkiye’de 105 gram olan macun tüketimi son verilere göre Fransa’da 440 grama, Almanya’da ise 589 grama ulaştı. Türkiye’den sonra Avrupa’da en kötü durumda olan İspanya’da, kişi başı kullanım rakamı 340 gram. Diş fırçalama oranının artışı nedeniyle Türkiye adına sevinsek de, Avrupa’yla karşılaştırınca önümüzde alınacak uzun mesafe var.”

Diş tedavisi pahalı tedavi türü

Diş tedavisinin dünyadaki en pahalı tedavilerden biri olduğuna dikkat çeken Ahmet Pura, bu konuda alınacak en önemli tedbirin, Türkiye’de koruyucu diş hekimliğini yaygınlaştırmak ve ağız ve diş sağlığı eğitimini arttırmak olduğunun altını çizdi. Pura, Colgate’in Türkiye’de ağız ve diş sağlığı bilincinin gelişmesi için başarılı projelere imza attığını belirtti.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER