Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Dişlerimizi daha fazla fırçalıyoruz!

Editör
Abone Ol:

Türkiye’de ağız sağlığı bilincini yaymak için STK’larla ve sektörel derneklerle sürekli ve yakın iş birlikleri kurarak eğitici çalışmalara imza atan Colgate, ağız ve diş sağlığı alanındaki olumlu gelişmeleri kamuoyuna aktardı. Colgate Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Kozmetik Ürünleri Sanayi Meclisi Başkanı Ahmet Pura, 4-5 yıl öncesine kadar kişi başına düşen 86 gramlık diş macunu tüketim miktarının, bugün yılda 105 gram ortalamasına ulaştığını müjdeledi. Türkiye’deki ağız ve diş sağlığı sektörünü dünya ve Avrupa standartları ile karşılaştırmalı olarak değerlendiren Ahmet Pura, gelişmelerden sektör temsilcileri olarak memnun olduklarını; bu alandaki olumlu gelişmelere rağmen yine de AB ülkeleriyle kıyaslandığında kat edilecek daha çok yol olduğunu söyledi.

Ahmet Pura’ya göre ağız ve diş sağlığı sektörünün büyüklüğü bir ülkenin gelişmişlik seviyesi ile doğru orantılı. Türkiye’de bu sektörün son yıllarda gösterdiği gelişim, Türk insanının ağız ve diş sağlığı konusunda daha bilinçli ve özenli hale geldiğini gösteriyor. 2008 yılında ülkemizde tüketilen colgate kutudiş macunu miktarı 7 bin 480 ton. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10’luk bir artışa denk geliyor. Bir fırçalamada kullanılan diş macunu miktarının 1 gram düzeyinde olduğu göz önüne alındığında, tüketilen miktar, 7 milyar 480 milyon adet fırçalamaya denk geliyor. Satış hacmi olarak bakıldığında 2008 verilerine göre yaklaşık 180 milyon dolarlık bir pazar söz konusu. 2009’un ilk 5 ayında diş macunu tüketiminin 3 bin 147 ton, satış hacminin ise yaklaşık 64 milyon dolar civarında gerçekleştiğini belirten Ahmet Pura, bu konuda dünya ile Türkiye’yi şöyle karşılaştırdı: “Tüketimin artması ve pazarın büyümesi tabi ki önemli. Ancak daha da önemli olan kişi başı kullanımın artması. Türkiye’de 105 gram olan macun tüketimi son verilere göre Fransa’da 440 grama, Almanya’da ise 589 grama ulaştı. Türkiye’den sonra Avrupa’da en kötü durumda olan İspanya’da, kişi başı kullanım rakamı 340 gram. Diş fırçalama oranının artışı nedeniyle Türkiye adına sevinsek de, Avrupa’yla karşılaştırınca önümüzde alınacak uzun mesafe var.”

Diş tedavisi pahalı tedavi türü

Diş tedavisinin dünyadaki en pahalı tedavilerden biri olduğuna dikkat çeken Ahmet Pura, bu konuda alınacak en önemli tedbirin, Türkiye’de koruyucu diş hekimliğini yaygınlaştırmak ve ağız ve diş sağlığı eğitimini arttırmak olduğunun altını çizdi. Pura, Colgate’in Türkiye’de ağız ve diş sağlığı bilincinin gelişmesi için başarılı projelere imza attığını belirtti.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Ramazan Ulu vefat etti

Editör

Yazar:

Yaklaşık bir ay önce beyin kanaması geçirip Samsun Devlet Hastanesinde yoğun bakıma alınan Ramazan Ulu dün hayata gözlerini yumdu.

Snowy marketler zinciri yönetim kurulu başkanı Ramazan Ulu, İstanbul PERDER’in 5. ve 6. dönem başkanlığını da yapmıştı.

Retail Türkiye olarak merhuma Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
Cenaze namazı ve mezarlık için Snowy Market Ulu Kardeşler tarafından bilgilendirme yapılması bekleniyor.

Devamını Oku

Genel Haberler

PLAT üyeleri “Talks” etkinliğinde buluştu

Editör

Yazar:

21 Eylül günü Mihrabat Korusu’nda gerçekleşen organizasyona BİM CEO’su Haluk Dortluoğlu, Ülker CEO’su Mete Buyurgan gibi sektörün önde gelen isimleri ve PLAT Derneği üyeleri katıldı. Katılımın yüksek olduğu etkinlikte, açılış konuşmasını gerçekleştiren PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, katılımcılara teşekkür ettikten sonra sanayicilerin üretime, yatırıma ve inovasyona odaklanması gerektiğinin altını çizdi.

Bir önceki etkinlikte seçim öncesi ve sonrası ekonomi konusunda değerlendirmelerde ve çeşitli tahminlerde bulunan Ekonomist Dr. Hakan Özerol, bu etkinlikte de önümüzdeki dönemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. IMF, OECD, Dünya Bankası gibi kurumların ve çeşitli derecelendirme şirketlerinin tahmin raporlarından hareketle piyasa değerlendirmesi yapan Dr. Hakan Özerol, özellikle dövizin ve enflasyonun yönüyle ilgili tahminlerde bulundu. Yeni dönemde ekonominin iyi işaretler verdiğini belirten Özerol, mevcut politikaların sürdürülmesi halinde gelecekte olumlu sonuçlar vereceğinin altını çizdi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Başsağlığı

Editör

Yazar:

Groseri Market Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses’in babası, Groseri’nin kurucu ortağı, Adana’nın en eski distribütörlerinden, Adana’nın sevilen insanlarından Zihni Uğurses, vefat etti.

Cenazesi 19 Eylül Salı günü öğle namazına müteakiben Adana Kabasakal Mezarlığı’na defnedildi.

Retail Türkiye olarak Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER