Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

DiaSA, BİM’i geçip liderliğe oturmayı hedefliyor

Editör
Abone Ol:

Ekonomik kriz yüzünden ‘ucuz ürün’ arayışına giren tüketici, DiaSA, Şok, BİM gibi ‘indirim marketleri’ zincirlerine yöneldi. DiaSA’nın Genel Müdürü Fernando Gonzalez Somoza, “Krizde bizim gibi marketler, hızlı büyüme içine giriyor. 2008’de yüzde 14 büyümüştük. Bu yıl yine çift haneli büyüme bekliyoruz” dedi. Satışları içindeki private label ürünlerinin yüzde 42-44 düzeyinde olduğunu belirten Somoza, “Market markalı ürünlerde kriz nedeniyle yüzde 6-6.5 düzeyinde artış olduğunu” vurguladı. Somoza, bu yıl geçen 10 yılın yatırım rekorunu kıracaklarını bildirdi.

BİM’in ardından 2. sırada

Krizin, “Yalnızca yoksullar ucuz ürüne yönelir” anlayışını yıktığını ifade eden Fernando Gonzalez Somoza, “Etiler mağazamız, en az Gültepe’deki mağazamız kadar iyi satış yapıyor ” dedi.

Somoza, indirim marketleri zincirleri arasında BİM’in ardından ikinci sırada yer aldıklarını ifade ederek, şunları anlattı:

“DiaSA 2008 yılını 683 milyon TL ciroyla kapattı. Türkiye’de 200’ü franchise (bayi) olmak üzere toplam 630 mağazamız var. Mağazaların 400 kadarı Marmara, 200’ü ise Ege bölgesinde.”

Yatırımlar artacak

Büyümeyi krizde de sürdürmelerine paralel olarak bu yıl 150 yeni mağaza açacaklarını kaydeden Fernando Gonzalez Somoza, şunları dile getirdi:

“Bu yıl geçen 10 yılda hiç olmadığı kadar büyük parayı Türkiye’ye yatıracağız. 2009 yatırım bütçemiz 20 milyon TL’yi bulacak. 50 mağazayı kendimiz açacağız. Mevcut marketlerimizden bazılarını yenileyeceğiz. 100 marketi de franchise yöntemiyle açacağız.”

5 bin lira veren DiaSA açacak

Franchise (bayi) olarak mağaza açmak isteyenler DiaSA’ya bir kerelik 5 bin TL ücret yatırıyor. Mağaza yatırımı da 80-100 bin TL arasında değişiyor. Yatırımcılar sisteme katıldıktan sonra DiaSA’nın bilgi birikiminden, lojistik olanaklarından yararlanıyor. Malları DiaSA’dan uygun fiyatla temin edebiliyor. Ancak meyve ve sebzeyi daha uygun fiyatla bulabilirlerse istedikleri yerden sağlama konusunda serbest kalıyorlar.

diasaDİASA’da sepet başına harcamanın 8-10 TL olduğunu söyleyen Fernando Gonzolez Somoza, bu rakamın geçen yıl da böyle olduğunu, krizle birlikte değişmediğini kaydetti. 1.500-1.800 arasındaki ürün çeşidinde çok büyük artış olmadığına dikkat çeken Somoza, “Ürün çeşitliliğimiz çok büyük miktarda artmamasına rağmen iki haneli büyümüşsek kriz yılında müşteri sayımız artmış demektir. Bu yıl da müşteri sayısında artış bekliyoruz” dedi. Somoza, hedeflerinin BİM’i geçip liderliğe oturmak olduğunu söyledi.

Somoza, İspanya’da büyüyüp gelişen Dia’nın Fransa, Portekiz, Yunanistan, Arjantin, Brezilya ve Çin’de mağazaları bulunduğunu belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Herkes Çin’den, Brezilya’dan bahsediyor, fakat Türkiye’nin ‘orta sınıfı’ bu ülkelere göre çok daha güçlü, dolayısıyla pazar olarak çok daha tatminkar. Mesela Çin’de çok zengin vardır, ama kalan kesim çok fakirdir, perakende açısından alışveriş yapacak potansiyeli yoktur. Türkiye ile kıyas kabul etmez. Ayrıca Türkiye’nin yasal altyapısı da perakende açısından daha tahmin edilebilir ve istikrarlı.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Yerli Market Haftası için geri sayım başladı

Editör

Yazar:

2019 yılında 5’incisi düzenlenen Yerli Market Haftası (YMH), pandemi molasının ardından 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde WOW Convention Center’da gerçekleştirilecek.

Ziyaretçinin iki gün boyunca B2B görüşmeleri yaptığı fuarda önceki yıllardan farklı olarak bu sene, “gezici B2B” formatı da eklenecek. Teknoloji kullanımı ile katılımcı firmaların market kategori yöneticileri ile etkileşim alanlarının en düzeye çıkarılması planlanan YMH’de yerleşim planı da tümüyle yenilendi.

Standlı katılım ve sponsorluk görüşmelerinin başladığı fuara ziyaretçi olarak katılım ise anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi ile birleştirildi.

Haribo, Sleepy, Baby Turco, Oruçoğlu, Lila Grup gibi birçok firmaların yerlerini aldığını YMH’ye katılım için şu şu adreslerden iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri

Editör

Yazar:

Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, 13 Ocak Perşembe günü Saat 14.00’de, “Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri” konulu webinar düzenliyor.

Etkinliğin moderatörlüğünü Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dilek Teker yönetecek.

Açılış konuşmasını Işık Üniversitesi İİSBF Dekanı Prof. Dr. Serhat Koloğlugil gerçekleştirecek. Konuşmacı olarak Füturistler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut, Coursera Türkiye Üniversite İşbirlikleri Direktörü Sevcan Karababa Türker, Retail Türkiye Editörü Cengiz Çambel, İKAROS Partners& CEO Cansın Duman, SiPAY CEO Semih Muşabak ve Khan Akademi Türkiye Direktörü Alp Köksal yer alacak.

Zoom etkinliğine ücretsiz katılmak için meeting ID: 814 6547 3234

Devamını Oku

Genel Haberler

Yüksek enflasyon artışı devam ediyor

Editör

Yazar:

TÜİK’e göre Aralık’ta 13,58 artışla 2021 yıllık enflasyon 36,08 olurken ENAGrup’a göre 12 aylık artış oranı %82.81 olarak gerçekleşti.

 

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Aralık ayında %19,35 arttı

Aralık 2021 dönemi (30.11.2021-31.12.2021) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda %19,35 arttı.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ve TÜİK ana harcama grup enflasyon oranları

TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en az aylık artış %1,98 ile Ev Eşyası en fazla yükseliş ise %35,75 ile Gıda ve Alkolsüz İçecekler kaleminde gerçekleşmiştir.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) alt grup enflasyon oranları

ENAGrup tüketici sepeti farklılaştırması ekteki grafikte sunulmuştur. Değişik tüketici gruplarının yine değişik enflasyon oranlarını yansıtması amacıyla oluşturulan bu ürün grubu sınıflamasına göre enflasyon oranı oldukça farklılıklar göstermektedir.

ENAG-özellikli ürün grubu enflasyon hesaplamasına göre, aylık en az artış yaşanan grup %0,32 ile Elektrik Yakıt, en fazla yükseliş görülen grup ise %48,92 ile Yağ ürün grubunda olmuştur.

“2021 yılında markette en fazla fiyat artışı yüzde 123,85 ile patateste yaşandı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aralık ayında üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini ve 2021 yılı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini değerlendirdi.

“Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı”

“Gıda fiyatlarını 2007 yılından bu yana yakından takip edip siz değerli basın mensuplarımızla paylaşıyoruz” diyen Bayraktar, üretici market fiyatlarında, Aralık ayındaki değişimleri şöyle açıkladı:

“Aralık ayında, markette 43 ürünün 37’sinde fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı, üreticide ise 35 ürünün 24’ünde fiyat artışı, 8’inde fiyat azalışı meydana geldi. Üreticide 3 üründe fiyatlar değişmezken, markette fiyatı değişmeyen ürün olmadı.

Aralık ayında fiyatı en fazla artan ürün, marketlerde patlıcan, üreticilerde limon olurken, marketlerde fiyatı en fazla düşen ürün karnabahar, üreticide fiyatı en fazla düşen ürün marul oldu.

Marketlerde fiyat düşüşü yüzde 14,33 oran ile en fazla karnabaharda görüldü. Karnabahardaki fiyat düşüşünü yüzde 8,03 ile portakal, yüzde 3,01 ile lahana, yüzde 2,27 ile marul, yüzde 1,39 ile havuç, yüzde 0,67 ile antepfıstığı takip etti.

Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 59,43 ile patlıcanda görüldü. Patlıcandaki fiyat artışını yüzde 52,72 ile salatalık, yüzde 52,47 ile süt, yüzde 49,77 ile yeşil mercimek, yüzde 49,53 ile yoğurt, yüzde 46,98 ile patates, yüzde 43,75 ile kırmızı mercimek, yüzde 43,48 ile maydanoz, yüzde 40,95 ile yeşil fasulye, yüzde 36,56 ile tereyağı, yüzde 34,79 ile pirinç, yüzde 34,72 ile kaşar peyniri izledi.

Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı.”

Aralık 2020-Aralık 2021 yılı üretici market fiyatlarındaki değişim

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Aralık ayı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerinin ardından 2021 yılının üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini de şöyle değerlendirdi:

“2021 yılında markette hemen hemen tüm ürünlerin fiyatlarında artış görülmüştür. Toplam 42 ürünün 38’inde fiyat artışı, 4’inde fiyat azalışı, üreticilerde ise 34 ürünün 25’inde fiyat artışı, 9’unda ise fiyat azalışı meydana geldi. Markette ve üreticide 2021 yılında fiyatı değişmeyen ürün olmamıştır.

Yaptığımız tespitlere göre, 2021 yılında, fiyatı en fazla artan ürün marketlerde ve üreticide patates olurken, fiyatı en fazla düşen ürün ise marketlerde yeşil soğan, üreticilerde mandalina oldu.

2021 yılında, marketlerde fiyat düşüşü yüzde 37,84 ile en fazla yeşil soğanda meydana geldi. Yeşil soğandaki fiyat düşüşünü yüzde 8,29 ile portakal, yüzde 4,58 ile limon, yüzde 2,14 ile elma takip etti.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER