Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

DiaSA, BİM’i geçip liderliğe oturmayı hedefliyor

Editör
Abone Ol:

Ekonomik kriz yüzünden ‘ucuz ürün’ arayışına giren tüketici, DiaSA, Şok, BİM gibi ‘indirim marketleri’ zincirlerine yöneldi. DiaSA’nın Genel Müdürü Fernando Gonzalez Somoza, “Krizde bizim gibi marketler, hızlı büyüme içine giriyor. 2008’de yüzde 14 büyümüştük. Bu yıl yine çift haneli büyüme bekliyoruz” dedi. Satışları içindeki private label ürünlerinin yüzde 42-44 düzeyinde olduğunu belirten Somoza, “Market markalı ürünlerde kriz nedeniyle yüzde 6-6.5 düzeyinde artış olduğunu” vurguladı. Somoza, bu yıl geçen 10 yılın yatırım rekorunu kıracaklarını bildirdi.

BİM’in ardından 2. sırada

Krizin, “Yalnızca yoksullar ucuz ürüne yönelir” anlayışını yıktığını ifade eden Fernando Gonzalez Somoza, “Etiler mağazamız, en az Gültepe’deki mağazamız kadar iyi satış yapıyor ” dedi.

Somoza, indirim marketleri zincirleri arasında BİM’in ardından ikinci sırada yer aldıklarını ifade ederek, şunları anlattı:

“DiaSA 2008 yılını 683 milyon TL ciroyla kapattı. Türkiye’de 200’ü franchise (bayi) olmak üzere toplam 630 mağazamız var. Mağazaların 400 kadarı Marmara, 200’ü ise Ege bölgesinde.”

Yatırımlar artacak

Büyümeyi krizde de sürdürmelerine paralel olarak bu yıl 150 yeni mağaza açacaklarını kaydeden Fernando Gonzalez Somoza, şunları dile getirdi:

“Bu yıl geçen 10 yılda hiç olmadığı kadar büyük parayı Türkiye’ye yatıracağız. 2009 yatırım bütçemiz 20 milyon TL’yi bulacak. 50 mağazayı kendimiz açacağız. Mevcut marketlerimizden bazılarını yenileyeceğiz. 100 marketi de franchise yöntemiyle açacağız.”

5 bin lira veren DiaSA açacak

Franchise (bayi) olarak mağaza açmak isteyenler DiaSA’ya bir kerelik 5 bin TL ücret yatırıyor. Mağaza yatırımı da 80-100 bin TL arasında değişiyor. Yatırımcılar sisteme katıldıktan sonra DiaSA’nın bilgi birikiminden, lojistik olanaklarından yararlanıyor. Malları DiaSA’dan uygun fiyatla temin edebiliyor. Ancak meyve ve sebzeyi daha uygun fiyatla bulabilirlerse istedikleri yerden sağlama konusunda serbest kalıyorlar.

diasaDİASA’da sepet başına harcamanın 8-10 TL olduğunu söyleyen Fernando Gonzolez Somoza, bu rakamın geçen yıl da böyle olduğunu, krizle birlikte değişmediğini kaydetti. 1.500-1.800 arasındaki ürün çeşidinde çok büyük artış olmadığına dikkat çeken Somoza, “Ürün çeşitliliğimiz çok büyük miktarda artmamasına rağmen iki haneli büyümüşsek kriz yılında müşteri sayımız artmış demektir. Bu yıl da müşteri sayısında artış bekliyoruz” dedi. Somoza, hedeflerinin BİM’i geçip liderliğe oturmak olduğunu söyledi.

Somoza, İspanya’da büyüyüp gelişen Dia’nın Fransa, Portekiz, Yunanistan, Arjantin, Brezilya ve Çin’de mağazaları bulunduğunu belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Herkes Çin’den, Brezilya’dan bahsediyor, fakat Türkiye’nin ‘orta sınıfı’ bu ülkelere göre çok daha güçlü, dolayısıyla pazar olarak çok daha tatminkar. Mesela Çin’de çok zengin vardır, ama kalan kesim çok fakirdir, perakende açısından alışveriş yapacak potansiyeli yoktur. Türkiye ile kıyas kabul etmez. Ayrıca Türkiye’nin yasal altyapısı da perakende açısından daha tahmin edilebilir ve istikrarlı.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER