Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Dünya çapında oyuncu olmak hedefine odaklananlara İsviçre’ye yatırım çağrısı

Editör
Abone Ol:

İsviçre İstanbul Başkonsolosu Monika Schmutz Kırgöz de İsviçre’den Türkiye’ye kesinlikle yeni yatırımlar olacağına inandığının altını çizdi.

Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği,  9 Aralık 2015 Çarşamba tarihinde “İsviçre Türkiye Ekonomik Forumu”nu 11. kez düzenledi. Bu yıl “İsviçre’ye Yatırım: Dünya Çapında Oyuncu Ol” temasıyla gerçekleştirilen ve büyük bir ilgiyle karşılanan Forum’da İsviçre’deki Yatırım ve Büyüme Fırsatları, İkamet ve Relokasyon Alanındaki Fırsatlar, İsviçre – Türk Vergi ve Bankacılık Sisteminin Yatırımcılar ve Şirketler İçin Etkileri konuları, dünya çapındaki uzmanlar tarafından anlatıldı. XI. İsviçre Türkiye Ekonomik Forumu’nda her yıl giderek gelişen İsviçre ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin bugünü ve geleceği hakkında önemli açıklamalara yer verildi. “Küresel İnovasyon” ve “Dünya Rekabetçilik” endekslerinde 5 yıldır 1’inci sırada yer alan İsviçre’de yatırım yapmanın avantajlarına ve alternatif yatırım araçlarına dikkat çekilirken, Türkiye’den İsviçre’ye olduğu kadar, İsviçre’den de Türkiye’ye yeni yatırımlar olacağı mesajı paylaşıldı.
XI. İsviçre Türkiye Ekonomik Forumu’nun açılış konuşmalarını İsviçre Büyükelçisi H. E. Walter Haffner ve Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği Başkanı Doğan Taşkent gerçekleştirirken, kapanış konuşmasını ise İsviçre İstanbul Başkonsolosu Monika Schmutz Kırgöz yaptı. Switzerland Global Enterprise Yatırım ve Pazarlama Direktörü Liv Minder; özel sektör açısından İsviçre’deki yatırım ve büyüme fırsatlarını anlatırken, MIRABAUD & Cie SA Direktörü ve İsviçre Türk İş Konseyi Başkanı Stephan Staub; bir başka önemli konuda açıklama yaptı. Staub, İsviçre’deki ikamet ve relokasyon alanındaki fırsatları paylaştı. Forum’un en çok ilgi çeken başlığı başlıklarından biri ise İsviçre – Türk Vergi ve Bankacılık Sistemine Genel Bakış: Yatırımcılar ve Şirketler İçin Etkileri oldu. Moderatörlüğünü Axion Swiss Banque Sa Ceo’su Alberto Lotti’nin yaptığı oturumda Banque Lombard Odier & Cie Sa Başkan Vekili Cem Kösemen, Swisspath Consulting AG Yönetim Ortağı Ercan Duran, Zwicky Windlin & Partner Ortağı Alp Göçmen ve Lugano Commodity Trading Association Genel Müdürü Marco Passalia konuşmacı olarak yer aldılar.
Forum’da ayrıca Başarı Hikâyeleri oturumuna da yer verildi. Moderatörlüğünü Çivi & Partners Hukuk Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Çivi’nin yaptığı oturumda AGS Medikal Genel Direktörü Görkem Serçe, VENTURİ İnkübatör Merkezi Direktör Yardımcısı Alexandre Coquoz ve Leman Kurumsal Yatırım Ticaret ve Finans Danışmanlığı Ortağı Maurice Danon başarı hikâyelerini ve başarının sırlarını paylaştılar.
XI. İsviçre Türkiye Ekonomik Forumu’nun açılış konuşmacılarından İsviçre Büyükelçisi H.E. Walter Haffner, konuşmasında “İsviçre’ye Yatırım: Dünya Çapında Oyuncu Ol” teması doğrultusunda İsviçre’nin avantajlarına dikkat çekti. Avrupa kıtasının merkezinde yer alan İsviçre’nin coğrafi açıdan küçük bir ülke olmasına rağmen sahip olduğu açık pazar ekonomisi ile dünya ekonomilerine başarıyla entegre olduğuna dikkat çeken Büyükelçi H.E. Walter Haffner, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA ) üyeliklerinin yanı sıra imzalamış olduğu çok sayıdaki serbest ticaret ikili anlaşmalar ile çok geniş bir ticaret ağına sahiptir. İyi eğitim görmüş iş gücü, sosyal barış ve siyasi istikrar İsviçre’nin dünyaca tanınan diğer üstün niteliklerinin yanında en önemli varlıkları arasında yer almaktadır. Bütün bunlar, mevcut girişimcilik becerileri ve güçlü bir uluslararası Pazar bilgisi ile bir araya getirildiğinde, İsviçre güvenilir bir yatırım ülkesi ve başka pazarlara açılan önemli bir geçit olma özelliği kazanmaktadır. Sahip olduğu bu nitelikler sayesinde İsviçre, yatırım yapan sadece büyük ölçekli değil küçük ve orta ölçekli firmalara da küresel çapta bir oyuncu olma şansı sunmaktadır.”
XI. İsviçre Türkiye Ekonomik Forumu’nun açılış konuşmasını yapan bir diğer isim olan Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği Başkanı Doğan Taşkent ise,  İsviçre – Türkiye Ekonomik Forumu’nun iki ülke arasındaki ekonomik bağlantıları güçlendirmek için bundan 11 yıl önce hayata geçirildiğini belirterek, Forum’un 2015 yılında belirlenen temasına dikkat çekti. Bu yıl ana tema olarak “İsviçre’ye Yatırım: Dünya Çapında Oyuncu Ol”u belirlediklerinin altını çizen Taşkent, özellikle Batı’da yenilikçi ve rekabetçi olmayı hedefleyen firmalar için İsviçre’nin kapıları açacak bir anahtar olması fikriyle yola çıktıklarını kaydetti. İsviçre’nin “Küresel İnovasyon” ve “Dünya Rekabetçilik” endekslerinde 5 yıldır 1’inci sırada yer aldığının altını çizen Taşkent, ülkenin eğitim sistemi ve Ar-Ge altyapısıyla yarattığı yapıya da dikkat çekti. Taşkent, şöyle konuştu: “Türkiye’deki girişimcilik ortamı gelişmeye devam ediyor. İlk dalga internet-mobil-oyun ekseninde gelişti. Şu anda da high-tech şirketleri görmeye başladık. Bunlar, uluslararası arenada rekabet olabilecek yapıya ve teknolojiye sahip olsalar da, dünyada Türkiye’nin high-tech sektöründe bir ismi olmadığından ‘made in Turkey’ damgasıyla kredibiliteleri çok düşük oluyor. Bu da direkt satışlarını, yani hayatta kalıp kalmamalarını etkiliyor. İsviçre Türkiye Ekonomik Forumu’nda İsviçre üzerinden bir yatırım, yani orada bir JV veya ofis kurulumu sayesinde dünya pazarlarına açılma imkânlarını tartışacağız. Türk şirketleri, dünya pazarlarına açılmak için kuluçka merkezlerini, Silicon Vadisi’nde yatırımcıların önüne çıkartmayı tercih ediyor. İsviçre de bu konuda iddialı ve birçok imkân sunuyor.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER