Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Dünya meyve suyu devleri İstanbul’da buluşacak

Editör
meyed_logo_200
Abone Ol:

16. Dünya Meyve Suyu Kongresi, Uluslararası Meyve Suyu Üreticileri Federasyonu (IFU) tarafından, Meyve Suyu Endüstrisi Derneği’nin (MEYED) ev sahipliğinde, İstanbul’da düzenleniyor. Kongre hazırlık toplantısı için İstanbul’u ziyaret eden IFU Başkanı Bruno Jud ve Genel Sekreter Elisabetta Romeo-Vareille, MEYED Başkanı Alaaddin Güç ve Genel Sekreter Ebru Akdağ ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Genç nüfusu, tarımsal üretim gücü, enerji kaynaklarına yakınlığı ve meyve suyu sektörünün çarpıcı gelişimi nedeniyle bu kongrenin bir sonraki durağı olarak Türkiye’nin seçildiğini vurgulayan Bruno Jud, özellikle son 5 yılda pazarın yıllık ortalama yüzde 22 büyüme (eğer son 5 yıllık büyüme verilmek isteniyorsa 2003 – 2008 döneminde %130 büyüme kaydedilmiştir) kaydettiğine dikkat çekti. Türk meyve suyu sektörünün global pazarda en çok gelecek vadeden pazarlardan biri olduğunu ifade etti ve ekledi: “Avrupa pazarı doymuş ve çeşitlenen bir pazarken, Türkiye gelişmekte olan ve yeniliklere açık bir portre çiziyor. Türkiye’de büyük potansiyel görüyoruz.”

Dünya ve Avrupa Birliği ülkelerindeki meyve suyu ve nektar tüketimi rakamlarını değerlendiren IFU Başkanı Bruno Jud, 2001 yılında 20.1 milyar euro değerinde olan tüketimin 24.1 milyar euro değerine ulaştığını ifade etti. Söz konusu tüketim rakamlarının yüzde 83.79’u yüzde 100 meyve suyunu, yüzde 36.3’ü ise nektar tüketimini temsil ediyor.

2009 yılında yüzde 9 civarında büyüdü

Türkiye’de tat ve kategori tercihlerinin AB ülkelerinden şimdilik farklı bir yönde ilerlediğine ve Türkiye’de sağlıklı içecek trendinin son yıllarda artmaya başladığına işaret eden MEYED Genel Sekreteri Ebru Akdağ, 2003-2008 yılları arasında AB ülkelerinde yüzde 0.3 büyüme kaydedilirken, Türkiye’de yüzde 22 gibi yüksek bir rakam yakalandığını ifade etti. İlk verilere göre meyve suyu sektörünün 2009 yılında yaklaşık yüzde 9 büyüme kaydettiğini belirtti.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER