Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Kar yağdı yaş sebze meyve fiyatları arttı

Editör
semsi_bayraktar_200
Abone Ol:

Ocak ayı fiyatlarını değerlendiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici ve market arasındaki fiyat farkının bazı ürünlerde %331’lere ulaştığını belirterek, şunları söyledi: “Fiyat farkının yüksek olduğu ürünlere baktığımızda, %331,2 ile armut, %313,9 ile domates, %312,3 ile mandalina, %281,7 ile patlıcan ilk sıralarda yer almaktadır. Görüldüğü üzere üreticilerimiz ile market fiyatları arasındaki farkın yüksekliği devam etmektedir.

Ocak ayında market fiyatlarına baktığımızda; 6 üründe fiyat değişimi olmazken, 3 üründe azalma, 20 üründe ise fiyat artışı olmuştur. Kırmızı mercimek, havuç, nohut, yumurta, süt, toz şeker fiyatlarında değişim görülmezken, pirinçte %0,9, tavuk etinde %3,3, limonda %15,6 fiyat düşüşleri görülmüştür. Buna karşılık,yeşil fasulyede %46,5, sivri biberde %28,3, mandalinada %24,1, pırasada %17,5, patateste %14,8, dana etinde %13,1, patlıcanda %11,6, kuru incirde %10,8, soğanda %10,4, domateste %7,4, armutta %7,2, fındıkta %6,7, elmada %4,9, ıspanakta %4,7, kuzu etinde %4,1, kuru kayısıda %3,2, salatalıkta %2,7, kuru fasulyede %1,4, yeşil mercimekte %0,9, kuru üzümde ise % 0,2 fiyat artışları olmuştur.

Ocak ayında üretici fiyatlarına baktığımızda; 11 üründe fiyat değişimi olmazken, 2 üründe azalma, 14 üründe ise fiyat artışı olmuştur. Havuç, ıspanak, limon, armut, kuru fasulye, nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, pirinç, kuru üzüm ve kuru incirde fiyat değişimi görülmezken; yeşil fasulyede %50,9, sivri biberde %42,9, elmada %34,1, patlıcanda %30,8, soğanda %26,3, domateste %25, sütte %17,6, mandalinada %14,7, pırasada %8, kuru kayısıda %7,7, patateste %5,9, salatalıkta %5, dana etinde %4,7, kuzu etinde ise %1,8 fiyat artışları görülmüştür. Buna karşılık üretici fiyatlarında fındıkta %5,7, yumurtada ise %12,5 fiyat düşüşleri görülmüştür.

Üreticide fiyat artışı görülen ürünlere baktığımızda,yeşil fasulye, sivri biber domates, salatalık, patlıcan, gibi ürünlerde bu mevsimdeki arz örtü altı üretimden sağlanmaktadır. Örtü altı ürün fiyatlarının yükselmesinde, düşük hava sıcaklıkları nedeniyle hasat edilen ürün miktarının az olmasına bağlı olarak arzda yaşanan daralma etkili olmuştur.

Elma üretimi bu yıl artmış ancak, pazarlama imkanlarının artırılamaması, arz fazlası ürünlerin depolarda muhafaza edilerek üretici tarafından peyderpey piyasaya sürülememesi gibi nedenlerle, geçen aylarda elma fiyatlarında önemli düşüş yaşanmıştır. Bu düşüşün ardından Birliğimizce Dış Ticaret Müsteşarlığı ile temasa geçilerek durum anlatılmış, elma ihracat iadesi yardımı verilmesi talep edilmiştir. Elma ihracatına 50 $/ton ihracat iadesi verilmesine yönelik Bakanlar Kurulu Kararı Aralık ayı içinde yayınlanmıştır. Elmada verilen ihracat desteği ile elma fiyatları bir miktar artış göstermiştir.

Mandalinada hasat sezonunun bitmesine bağlı olarak arzdaki daralma nedeniyle fiyatta bir miktar yükselme görülmüştür. Soğanda ise üretiminin geçen yıla göre gerilemesi fiyat artışında etkili olmuştur.

Et ve süt gibi hayvansal ürün fiyatlarında ise arzdaki daralmaya bağlı olarak, üretici ve tüketici fiyatlarında son dönemde görülen artışlar devam etmektedir.

Geçen yıl süt ve et fiyatlarındaki düşüşe karşılık yem fiyatlarındaki aşırı artışlar nedeniyle süt hayvanları kesime gitmiş, buna bağlı olarak süt arzında sıkıntı yaşanmıştır. Mevsimsel arz azalmasına ilave olarak piyasadan süt çekilip süttozuna çevrilmesi amacıyla Devletin ayırdığı ve devreye soktuğu teşvik uygulamasının sonucunda, ülkemizde son aylarda süt fiyatları normal düzeyine gelmiştir.

Verilerden de görüldüğü üzere kış kapıya dayanmış, ürün fiyatları soğukların da etkisiyle artış göstermiştir. Artan fiyatlar karşısında alım gücü azalan halk yeterli ve dengeli beslenememektedir. Ayrıca, yaşanan ekonomik sıkıntılar karşısında binbir emekle üretime devam etmeye çalışan üretici yeterli gelir elde edemezken, tüketicilerimiz ise bu ürünleri pahalıya tüketmek durumda kalmaktadır. Bunun yanı sıra, alım gücü azalan tüketiciler ise bu ürünlerden bir kısmına erişemediği için dengeli beslenememektedir.

Özellikle sebze fiyatlardaki artış mevsimsel olup, hava koşullarının düzelmesi ile birlikte fiyatların normal seviyeye gelmesi beklenmektedir.

Üretici ve tüketici arasındaki fiyat farkının kapatılabilmesi, üreticilerimizin pazarlamada sıkıntı yaşamadan emeğinin karşılığını almaları, tüketicilerimizin de bu ürünleri uygun fiyatla tüketmesi sağlanmalıdır. Bunun için de üretici ve tüketiciler örgütlenmeli, ürünlerin üreticiden tüketiciye ulaşması sürecinde pazarlama zincirinde yer alan tüm taraflar gereken hassasiyeti göstermelidir.

Bu işin kökten çözümü, Avrupa Birliği’nde olduğu gibi üretici birliklerinin güçlendirilmesi ve pazarlamada etkin bir rol almasının sağlaması ile olacaktır.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Seçilmiş Ürünlerde Ocak’10 Ayı İtibarıyla Ortalama Üretici, Hal, Pazar ve Market Fiyatları(TL/Kg)

ziraat_tablo_ocak1_200

Not: Veriler Ankara, İzmir, İstanbul, Mersin illerinden derlenen ortalama fiyatlardır.

hal fiyatları Gimat toptan satış fiyatlarıdır.

Pirinç üretici fiyatları yeni sezona ait serbest piyasa fiyatıdır.

Fındık fiyatı serbest piyasa fiyatıdır.

Baklagil fiyatları yeni sezona ait üretici fiyatlarıdır.

Dana eti ve kuzu eti serbest piyasa fiyatıdır.

Seçilmiş Ürünlerde Market Fiyatlarındaki Aylık Değişim

ziraat_tablo_ocak2_200

Seçilmiş Ürünlerde Üretici Fiyatlarındaki Aylık Değişim

ziraat_tablo_ocak3_200

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER