Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Dünyanın 53 büyük firması tavuk ve yumurtamıza talip

Editör
Abone Ol:

Aralarında Keskinoğlu, Beypiliç, Erpiliç, Şenpiliç, Banvit, Bolca Hindi, CP, Gedik Piliç’in de bulunduğu 30 Türk markasıyla bir araya gelen 53 firma temsilcisi, önemli bir işbirliğine imza attı.

Türkiye’de katma değeri yüksek ihracatın öncülerinden olan su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü, uluslararası 53 büyük firmayı Türk şirketleriyle İstanbul’da buluşturdu. 2015 yılına hızlı giren Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu (KTG), yılda 3 milyar dolarlık alım yapan bu firmalara yüzde 20 seviyesinde satış yapmayı hedefliyor. 

Rusya, Çin, Avusturya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, BAE, Tayland, Gana, Nijerya, Danimarka, İngiltere gibi birçok ülkeden alıcı firmalarla Keskinoğlu, Beypiliç, Erpiliç, Şenpiliç, Banvit, Bolca Hindi, CP, Gedik Piliç’in de aralarında bulunduğu 30 Türk firması KTG’nin girişimleriyle bir araya geldi. Piliç, sofralık yumurta, tavuk ayağı, hindi, hen ve ileri işlenmiş ürünlerin ihracatı için VIP seviyesinde ikili görüşmeler yapan firma temsilcileri ihracat için ilk adımı attı.

Rus ve Çin pazarı için büyük fırsat
Tavukçuluk sektörünü her platformda tanıtmaya çalışan ve ihracatta yeni pazarlar arayan KTG, öncelikli hedefleri arasında yer alan Rusya ve Çin pazarına girmek için fırsat kollayan sektör, düzenlenen alım heyetiyle bu yönde önemli bir fırsat yakaladı.
İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği ve aynı zamanda Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, özellikle Rusya pazarına ihracat artışının devam ettiğine dikkat çekerek, “Rusya’nın AB ile olan politikalardan dolayı aralarındaki ambargonun ilerleyen süreçte yumuşayacağını sanıyoruz. Önemli olan şu an bizim bu pazarda yer alabilmemiz, talep görüyor hale gelmemiz. Çok sabırlı olmalıyız. Bu ürünlerimizi tanıtabilmek için reyonlarda olmamız çok önemli. Su ürünlerinde örneğin 55 milyon dolar olan Rusya’ya ihracatımız geçen yıl 100 milyon dolara yükseldi. Bu yıl bunu iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Kanatlıda da her sene ihracatımızı katlayarak sürdürmeyi planlıyoruz” dedi.
KTG Başkanı Müjdat Sezer de en büyük rakiplerinin Brezilya olduğunu hatırlatarak, “Rusya’nın genellikle en ucuz ürünleri ithal etmek gibi alışkanlığı var. Biz daha çok ileri işlenmiş ve fiyat olarak daha yüksek ürünleri pazarlamak istiyoruz. Böylece katma değerimizi de artırarak bu ülkede yer almayı planlıyoruz. Şu anki etkinliğimiz de bunun için önemli bir fırsat” diye konuştu.

2015’te hedef 2.5 milyar dolar
Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü 2014’te 2 milyar 277 milyon dolarlık ihracata imza atarken, KTG de bunun yüzde 50’sine yakın dış satış gerçekleştirmişti. Turizmin ardından yüzde 24’lük büyümeyle en fazla artış hızına ulaşan sektör, bu büyümesini 2015’te de aynı şekilde sürdürerek 2.5 milyar dolarlık dış satışa ulaşmayı öngörüyor. 2023 vizyonu çerçevesinde de 5 milyar dolarlık ihracat planlayan sektör, organize ettiği alım heyetleriyle bu hedefine odaklandı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER