Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Ekmekçiler de dertli

Editör
ekmek_200
Abone Ol:

Esnafın derdinden yine esnaf anlıyor. Uncular sattıkları unun parasını almayıp fırıncılara destek verirken, bakkallar da fırıncılardan destek alıyor.

Krizde iş yapamayan esnafın derdinden yine esnaf anladı. Uncular, fırıncılar ve bakkallar krizin ortasında kalınca çareyi birbirlerine destek olmakta buldu. Fırıncılar unculardan destek görürken, bakkallar da fırıncılardan destek alıyor. Uncular sattıkları ürünün parasını kriz başladığından bu yana alamıyor ancak bu duruma rağmen fırıncılara destek olmaya ve uzun vadeli geri ödemeyle mal vermeye devam ediyor. Fırıncılar da bakkallara sattıkları ekmeğin parasını alamıyor ancak onlar da bu duruma göz yumuyor.
Üç meslek grubunun esnafı da krizi bu şekilde atlatmaya çalışıyor. Birbirlerine destek olarak ayakta kalmaya çalışsa da her üç meslek grubunun ciddi sıkıntısı olduğunu söyleyen meslek odası başkanları ise, “Bu durum böyle sürmez” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
Kayseri Fırıncılar ve Uncular Odası Başkanı Mehmet Deveci, her üç meslek grubunun da aynı ölçülerde krizden etkilendiğini söyleyerek, “Esnaf esnaftan çare umar duruma geldi” dedi. Ürün verdikleri yerden kimsenin ödeme alamadığını söyleyen Deveci şöyle konuştu: “Uncular, fırıncılar ve marketler bu krizden çok etkilendi. İşler çok düşük. Uncular fırınlara verdikleri unun parasını alamıyor, fırıncılar da ekmek sattıkları marketlerden ödeme alamıyor. Üstelik ekmek satışlarında da düşüş var. Esnafın çekleri geri dönüyor, senetler ödenmiyor. Esnaf, maaşları nasıl ödeyeceğini kara kara düşünüyor. Esnaf birbirini idare ediyor ama nereye kadar?”

Hepsinin ortak sıkıntısı “Hipermarketler”

Esnafların ortak derdi ise hipermarketler. Yasal olarak ekmek üretmesi mümkün olmayan ancak buna rağmen ürettiği ekmeği satan hipermarketler esnafı da canından bezdirdi. Fırıncılar çok yakın bir zamanda mesleklerinin, holdinglerin eline geçeceği düşüncesiyle kaygılı. Bu dulumdan fırıncılar kadar bakkallar da şikayetçi. Hipermarketlerin bu işe el atmasından rahatsızlık duyduklarını söyleyen İzmir Fırıncılar Odası Başkanı Nejdet Durmuş, devletin bu duruma önlem almaması durumunda fırıncıların mesleği bırakacaklarını söyleyerek şöyle konuştu:

“Bu kriz ortamında fırıncı esnafının olmayan sermayesi de sıfır oldu. Kayıt dışı çoğaldı, hipermarketler fırıncıyı daha da güç duruma düşürdü. Hipermarketler yasal olarak ekmek üretemez. Poşet içinde dışarıdan alıp satabilir ama üretim yapamaz. Bu büyük marketler halk tipi ekmeği promosyon olarak kullanıyor. Çavdar, yulaf, kepek gibi katkılı ekmekleri ise bizden yüzde 50 fazla fiyata satıyorlar. Devlet buna önlem almazsa, fırıncılar bu mesleği terk etmeye başlayacak. Meslek, holdinglerin eline geçerse halkımız ekmeği bugünkü fiyattan alıp yiyemeyecek. Fırıncı esnafı, borç ve banka kredileri alarak ayakta duruyor. 2001 yılındaki krizden daha zor durumdayız. 43 yıllık meslek hayatımda hiç böyle bir dönem görmemiştim. Zor günler yaşıyoruz. Gelirimiz giderimizi karşılamamaya başladı.”

Kaynak: Tercüman Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER