Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Ekmekçiler de dertli

Editör
ekmek_200
Abone Ol:

Esnafın derdinden yine esnaf anlıyor. Uncular sattıkları unun parasını almayıp fırıncılara destek verirken, bakkallar da fırıncılardan destek alıyor.

Krizde iş yapamayan esnafın derdinden yine esnaf anladı. Uncular, fırıncılar ve bakkallar krizin ortasında kalınca çareyi birbirlerine destek olmakta buldu. Fırıncılar unculardan destek görürken, bakkallar da fırıncılardan destek alıyor. Uncular sattıkları ürünün parasını kriz başladığından bu yana alamıyor ancak bu duruma rağmen fırıncılara destek olmaya ve uzun vadeli geri ödemeyle mal vermeye devam ediyor. Fırıncılar da bakkallara sattıkları ekmeğin parasını alamıyor ancak onlar da bu duruma göz yumuyor.
Üç meslek grubunun esnafı da krizi bu şekilde atlatmaya çalışıyor. Birbirlerine destek olarak ayakta kalmaya çalışsa da her üç meslek grubunun ciddi sıkıntısı olduğunu söyleyen meslek odası başkanları ise, “Bu durum böyle sürmez” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
Kayseri Fırıncılar ve Uncular Odası Başkanı Mehmet Deveci, her üç meslek grubunun da aynı ölçülerde krizden etkilendiğini söyleyerek, “Esnaf esnaftan çare umar duruma geldi” dedi. Ürün verdikleri yerden kimsenin ödeme alamadığını söyleyen Deveci şöyle konuştu: “Uncular, fırıncılar ve marketler bu krizden çok etkilendi. İşler çok düşük. Uncular fırınlara verdikleri unun parasını alamıyor, fırıncılar da ekmek sattıkları marketlerden ödeme alamıyor. Üstelik ekmek satışlarında da düşüş var. Esnafın çekleri geri dönüyor, senetler ödenmiyor. Esnaf, maaşları nasıl ödeyeceğini kara kara düşünüyor. Esnaf birbirini idare ediyor ama nereye kadar?”

Hepsinin ortak sıkıntısı “Hipermarketler”

Esnafların ortak derdi ise hipermarketler. Yasal olarak ekmek üretmesi mümkün olmayan ancak buna rağmen ürettiği ekmeği satan hipermarketler esnafı da canından bezdirdi. Fırıncılar çok yakın bir zamanda mesleklerinin, holdinglerin eline geçeceği düşüncesiyle kaygılı. Bu dulumdan fırıncılar kadar bakkallar da şikayetçi. Hipermarketlerin bu işe el atmasından rahatsızlık duyduklarını söyleyen İzmir Fırıncılar Odası Başkanı Nejdet Durmuş, devletin bu duruma önlem almaması durumunda fırıncıların mesleği bırakacaklarını söyleyerek şöyle konuştu:

“Bu kriz ortamında fırıncı esnafının olmayan sermayesi de sıfır oldu. Kayıt dışı çoğaldı, hipermarketler fırıncıyı daha da güç duruma düşürdü. Hipermarketler yasal olarak ekmek üretemez. Poşet içinde dışarıdan alıp satabilir ama üretim yapamaz. Bu büyük marketler halk tipi ekmeği promosyon olarak kullanıyor. Çavdar, yulaf, kepek gibi katkılı ekmekleri ise bizden yüzde 50 fazla fiyata satıyorlar. Devlet buna önlem almazsa, fırıncılar bu mesleği terk etmeye başlayacak. Meslek, holdinglerin eline geçerse halkımız ekmeği bugünkü fiyattan alıp yiyemeyecek. Fırıncı esnafı, borç ve banka kredileri alarak ayakta duruyor. 2001 yılındaki krizden daha zor durumdayız. 43 yıllık meslek hayatımda hiç böyle bir dönem görmemiştim. Zor günler yaşıyoruz. Gelirimiz giderimizi karşılamamaya başladı.”

Kaynak: Tercüman Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Başsağlığı

Editör

Yazar:

Groseri Market Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses’in babası, Groseri’nin kurucu ortağı, Adana’nın en eski distribütörlerinden, Adana’nın sevilen insanlarından Zihni Uğurses, vefat etti.

Cenazesi 19 Eylül Salı günü öğle namazına müteakiben Adana Kabasakal Mezarlığı’na defnedildi.

Retail Türkiye olarak Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Haluk Dortluoğlu, Bim CEO’su oldu

Editör

Yazar:

BİM’in Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Mustafa Latif Topbaş görevini Mahmud Muhammed Topbaş’a devretti. 1 Eylül 2023 itibariyle BİM’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Mahmud Muhammed Topbaş oldu. Şirkette uzun süredir İcra Kurulu Üyesi ve COO olarak görev yapan Galip Aykaç bu görevlerinden ayrılarak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Yönetim Kurulu toplantısında ayrıca şirketteki mevcut İcra Kurulu yapısı sona erdirilerek “Chief Executive Officer” (CEO) pozisyonunun oluşturulmasına karar verildi. 2005 yılından bu yana şirkette CFO ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapan Haluk Dortluoğlu’nun CEO olarak atanmasına karar verildi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO’dan Türkiye Perakende Buluşması

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi, “Türkiye Perakende Buluşması” gerçekleştirdi. 2 Ağustos Çarşamba günü Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda perakendeci katıldı. Sektörler sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdiler.

Happy Center CEO’su Yavuz Altun, “İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi olarak 85 zincir market sahibi meslektaşımızla istişare toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıya Türkiye’nin 7 bölgesinden katılım ve destek oldu. Başta İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Özer, Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, İl Tarım Müdürü Ahmet Yavuz Karaca olmak üzere Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer Düzgün ve İstanbul Perakendeciler Derneği Başkanı Faruk Güzeldere ve tüm İstanbul Ticaret Odası Perakende komitesi üyelerimize, TPF, PERDER üyelerimize katkı ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER