Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Suriye ile vize kalktı ticari yatırım başladı

Editör
Abone Ol:

Türkiye’nin ‘komşularla sıfır problem’ politikası ekonomik ilişkilere de olumlu yansıyor. Geçen hafta Suriye ile vizenin karşılıklı kaldırılmasının ardından sınırda büyük bir hareketlilik başladı.

Suriye’ye büyükelçi olarak atanan Adnan Keçeci, günde bin 500’ü aşkın vize vermekten kurtulduklarını belirtirken ilginç bir tespitte bulunuyor. “Vize mesaisi bitti. Bundan sonra ticarî ve kültürel ilişkilere odaklanacağız.” diyor. Keçeci, büyükelçiliğin artık ekonomik ilişkileri geliştirmek için daha çok siyasi faaliyetlerde bulunacağını kaydediyor.
Gaziantep’in kalkınmasında Suriye ile kurduğu ticarî ilişkilerin etkisinin büyük olduğuna dikkat çeken yeni büyükelçi, çevre illere ise önemli bir çağrı yapıyor: “Vize uygulamasının kalkması Adana, Kilis, Osmaniye hareketlilik ve Hatay gibi iller için de büyük fırsat. Bu durumu iyi değerlendirirlerse Gaziantep gibi olabilirler. Yeter ki insanımız girişimci olsun, biz mesaimizi buna harcayacağız.” Antakya’da katıldığı Garanti Bankası Anadolu Sohbetleri’nde konuşan Şam Büyükelçisi Adnan Keçeci, kültürel ilişkilerin bütünleştirilmesinde de önemli rol alacağını, Suriye’ye yerleşmiş 3 bin Türk’ün daha rahat yaşamaları için projeler geliştireceklerini söyledi. Suriyelilerin Türk ekmeğini çok sevdiğini, ancak ülkede bir tane dahi Türk fırını bulunmadığını vurgulayan Keçeci, ayrıca Suriyelilerin tatlılarıyla övünmesine rağmen büyük bir un fabrikasına sahip olmadıklarını, alışveriş merkezi ve süpermarketin eksikliğini hissettiklerini kaydetti. Adnan Keçeci, “Özellikle kurumsallaşmış İstanbul, Bursa, Kayseri, Konya gibi büyükşehirlerdeki dev firmalar, holdingler Suriye’ye gelmeli. Şu an birçok büyük şirket Suriye’de araştırma yapıyor, ancak bunlar daha çok müteahhitlik alanında. Bu girişimler çeşitlendirilmeli.” dedi. Suriye’nin ekonomik reform sürecine girdiğini aktaran büyükelçi, Suriye ile iş yapmak isteyen yabancı şirketlerin satınalma veya iş kurma girişiminde en fazla yüzde 49 pay sahibi olabildiğini, bunun iki ülke arasında yürütülen siyasi görüşmelerle yüzde 50’ye çekilmeye çalışıldığını açıkladı. Türkiye ile Suriye arasında vizenin kalkmasının ‘mucizevi’ bir gelişme olduğunu vurgulayan Büyükelçi Keçeci, gümrük kapılarının karşılıklı geçişlerde yetersiz kalmaya başladığını ifade etti. Keçeci, bu sebeple Oncüpınar, Cilvegözü ve Yayladağı sınır kapılarında işlemlerin süratlendirilmesi gerektiğini kaydetti.
Şam Büyükelçisi Keçeci, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve bir özel bankanın Suriye’de şube açmak için girişim başlattığını açıkladı. Sadece devlet bankası bulunan Suriye’de, Kuveyt, Irak gibi ülkelerde hizmet veren bankalarla Türk bankalarının işbirliğine giderek banka açabileceğini aktaran Büyükelçi, şöyle konuştu: “Şu an saha araştırması yapılıyor. Türkiye’nin Suriye’ye banka açması ciddi boyutlara ulaşan kaçak para transferinin de önüne geçecektir. Türkiye’nin bir taşla iki kuş vurması anlamına gelen bu atılım bir an önce yapılmalı.” Öte yandan, bir diğer güney komşu Irak ile de ilişkiler büyük bir hızla gelişiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen perşembe günü 9 bakan ve 50’ye yakın işadamıyla yapılan ziyarette önemli anlaşmalara imza atıldı. Heyetle görüşen Irak Başbakanı Nuri el Maliki, ülkesindeki yatırımlarda Türk işadamlarını görmek istediğini ve yatırımların garanti edileceğini söyledi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER