Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Suriye ile vize kalktı ticari yatırım başladı

Editör
Abone Ol:

Türkiye’nin ‘komşularla sıfır problem’ politikası ekonomik ilişkilere de olumlu yansıyor. Geçen hafta Suriye ile vizenin karşılıklı kaldırılmasının ardından sınırda büyük bir hareketlilik başladı.

Suriye’ye büyükelçi olarak atanan Adnan Keçeci, günde bin 500’ü aşkın vize vermekten kurtulduklarını belirtirken ilginç bir tespitte bulunuyor. “Vize mesaisi bitti. Bundan sonra ticarî ve kültürel ilişkilere odaklanacağız.” diyor. Keçeci, büyükelçiliğin artık ekonomik ilişkileri geliştirmek için daha çok siyasi faaliyetlerde bulunacağını kaydediyor.
Gaziantep’in kalkınmasında Suriye ile kurduğu ticarî ilişkilerin etkisinin büyük olduğuna dikkat çeken yeni büyükelçi, çevre illere ise önemli bir çağrı yapıyor: “Vize uygulamasının kalkması Adana, Kilis, Osmaniye hareketlilik ve Hatay gibi iller için de büyük fırsat. Bu durumu iyi değerlendirirlerse Gaziantep gibi olabilirler. Yeter ki insanımız girişimci olsun, biz mesaimizi buna harcayacağız.” Antakya’da katıldığı Garanti Bankası Anadolu Sohbetleri’nde konuşan Şam Büyükelçisi Adnan Keçeci, kültürel ilişkilerin bütünleştirilmesinde de önemli rol alacağını, Suriye’ye yerleşmiş 3 bin Türk’ün daha rahat yaşamaları için projeler geliştireceklerini söyledi. Suriyelilerin Türk ekmeğini çok sevdiğini, ancak ülkede bir tane dahi Türk fırını bulunmadığını vurgulayan Keçeci, ayrıca Suriyelilerin tatlılarıyla övünmesine rağmen büyük bir un fabrikasına sahip olmadıklarını, alışveriş merkezi ve süpermarketin eksikliğini hissettiklerini kaydetti. Adnan Keçeci, “Özellikle kurumsallaşmış İstanbul, Bursa, Kayseri, Konya gibi büyükşehirlerdeki dev firmalar, holdingler Suriye’ye gelmeli. Şu an birçok büyük şirket Suriye’de araştırma yapıyor, ancak bunlar daha çok müteahhitlik alanında. Bu girişimler çeşitlendirilmeli.” dedi. Suriye’nin ekonomik reform sürecine girdiğini aktaran büyükelçi, Suriye ile iş yapmak isteyen yabancı şirketlerin satınalma veya iş kurma girişiminde en fazla yüzde 49 pay sahibi olabildiğini, bunun iki ülke arasında yürütülen siyasi görüşmelerle yüzde 50’ye çekilmeye çalışıldığını açıkladı. Türkiye ile Suriye arasında vizenin kalkmasının ‘mucizevi’ bir gelişme olduğunu vurgulayan Büyükelçi Keçeci, gümrük kapılarının karşılıklı geçişlerde yetersiz kalmaya başladığını ifade etti. Keçeci, bu sebeple Oncüpınar, Cilvegözü ve Yayladağı sınır kapılarında işlemlerin süratlendirilmesi gerektiğini kaydetti.
Şam Büyükelçisi Keçeci, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve bir özel bankanın Suriye’de şube açmak için girişim başlattığını açıkladı. Sadece devlet bankası bulunan Suriye’de, Kuveyt, Irak gibi ülkelerde hizmet veren bankalarla Türk bankalarının işbirliğine giderek banka açabileceğini aktaran Büyükelçi, şöyle konuştu: “Şu an saha araştırması yapılıyor. Türkiye’nin Suriye’ye banka açması ciddi boyutlara ulaşan kaçak para transferinin de önüne geçecektir. Türkiye’nin bir taşla iki kuş vurması anlamına gelen bu atılım bir an önce yapılmalı.” Öte yandan, bir diğer güney komşu Irak ile de ilişkiler büyük bir hızla gelişiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen perşembe günü 9 bakan ve 50’ye yakın işadamıyla yapılan ziyarette önemli anlaşmalara imza atıldı. Heyetle görüşen Irak Başbakanı Nuri el Maliki, ülkesindeki yatırımlarda Türk işadamlarını görmek istediğini ve yatırımların garanti edileceğini söyledi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Ramazan Ulu vefat etti

Editör

Yazar:

Yaklaşık bir ay önce beyin kanaması geçirip Samsun Devlet Hastanesinde yoğun bakıma alınan Ramazan Ulu dün hayata gözlerini yumdu.

Snowy marketler zinciri yönetim kurulu başkanı Ramazan Ulu, İstanbul PERDER’in 5. ve 6. dönem başkanlığını da yapmıştı.

Retail Türkiye olarak merhuma Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
Cenaze namazı ve mezarlık için Snowy Market Ulu Kardeşler tarafından bilgilendirme yapılması bekleniyor.

Devamını Oku

Genel Haberler

PLAT üyeleri “Talks” etkinliğinde buluştu

Editör

Yazar:

21 Eylül günü Mihrabat Korusu’nda gerçekleşen organizasyona BİM CEO’su Haluk Dortluoğlu, Ülker CEO’su Mete Buyurgan gibi sektörün önde gelen isimleri ve PLAT Derneği üyeleri katıldı. Katılımın yüksek olduğu etkinlikte, açılış konuşmasını gerçekleştiren PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, katılımcılara teşekkür ettikten sonra sanayicilerin üretime, yatırıma ve inovasyona odaklanması gerektiğinin altını çizdi.

Bir önceki etkinlikte seçim öncesi ve sonrası ekonomi konusunda değerlendirmelerde ve çeşitli tahminlerde bulunan Ekonomist Dr. Hakan Özerol, bu etkinlikte de önümüzdeki dönemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. IMF, OECD, Dünya Bankası gibi kurumların ve çeşitli derecelendirme şirketlerinin tahmin raporlarından hareketle piyasa değerlendirmesi yapan Dr. Hakan Özerol, özellikle dövizin ve enflasyonun yönüyle ilgili tahminlerde bulundu. Yeni dönemde ekonominin iyi işaretler verdiğini belirten Özerol, mevcut politikaların sürdürülmesi halinde gelecekte olumlu sonuçlar vereceğinin altını çizdi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Başsağlığı

Editör

Yazar:

Groseri Market Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses’in babası, Groseri’nin kurucu ortağı, Adana’nın en eski distribütörlerinden, Adana’nın sevilen insanlarından Zihni Uğurses, vefat etti.

Cenazesi 19 Eylül Salı günü öğle namazına müteakiben Adana Kabasakal Mezarlığı’na defnedildi.

Retail Türkiye olarak Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER