Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

“Erdoğan -Putin zirvesi ihracatçının yüzünü güldürecek”

Editör
Hikmet Tanrıverdi
Abone Ol:

STK Başkanları, konu hakkında görüşlerini dile getirdiler. İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, “Hazır giyim ihracatçıları olarak 9 Ağustos’ta St. Petersburg’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşecek zirveyi, büyük bir heyecanla ve umutla bekliyoruz. Bilindiği gibi Rusya Türk hazır giyim sektörünün en önemli pazarları arasında yer alıyor. Ruble’nin değer kaybı nedeniyle daralan Rusya pazarında uçak krizinin ardından ağır bir darbe aldık. Rusya’ya 2015’in 7 ayında 128 milyon dolar olan ihracatımız bu yılın aynı döneminde yüzde 49 daralarak 65 milyon dolara kadar düştü. Kriz çok daha dallanıp budaklanmadan iki tarafta sağduyunun galip gelmesini büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile Rusya lideri Vladimir Putin arasında 9 Ağustos’ta gerçekleşecek zirvenin iki ülke için çok olumlu sonuçları olacak. Zirvenin ardından Rusya’ya hazır giyim ihracatımızın yeniden ivme kazanacağına ve özellikle son çeyrekte yumuşama ikliminin meyvelerini toplayacağımıza inanıyorum. Eğer yeni bir sıkıntı olmaz ise 2017’de Rusya ile tamamen eski günlerimize döneceğimizi düşünüyorum” dedi.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo: Markalarımızın ertelediği mağaza yatırımları ivme kazanacak

Rusya, Türk markalarının en çok mağazasının bulunduğu ve yatırım yaptığı ülke. 40’a yakın markamız 700 civarında mağazası ile Rusya’da faaliyet gösteriyor. Bu ülkeye sadece ürün satan firmalarımızın aksine markalarımızın Rusya’da milyon dolarla ifade edilen doğrudan yatırımları var.  Kasım ayında yaşanan üzücü olaydan sonra firmalarımız bu ülkede zor bir dönem geçirdi. Bazı markalarımız mağazalarını kapatmak zorunda kalırken, bazıları yatırımlarını erteledi. Krizin çok daha derinleşmeden sağduyunun galip gelmesini çok önemsiyoruz. İki lider arasındaki zirvenin ardından ilişkilerde hızlı bir onarım ve normalleşme sürecinin başlayacağını öngörüyoruz. Yeni süreçle birlikte Rusya’daki mağazalaşma ve büyüme stratejimiz ivme kazanacak.  Diğer taraftan Rusya’dan gelen turist sayısındaki artışın Türkiye’deki mağazaların cirolarına olumlu etkisi olacak.

Dosso Dossi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan: Erdoğan – Putin zirvesinin ticaretimize yüzde 40  katkısı olacak

Rusya ile tarihi yüzyıllara dayalı derin ilişkilere sahibiz. Bunun bir sonucu olarak Türkiye ve Rusya arasında özellikle son 20 yılda, stratejik öneme sahip çok önemli ekonomik ve ticari işbirlikleri gelişti. Antalya’da 11 yıldır düzenlediğimiz Dosso Dossi Fashion Show’un da en büyük alıcılarını hep Rusya’dan gelen dostlarımız oluşturdu. Rusya ile yaşanan her sorundan bu ülkenin etki alanında bulunan diğer ülkelerle sürdürülen ticaret de olumsuz etkileniyor. Dosso Dossi organizasyonundan ekmek yiyen yüzlerce üretim tesisi ve binlerce çalışan ile beklemediğimiz bir süreci yaşadık. Geçen yıl Kasım ayında yaşanan talihsiz olay nedeniyle neredeyse kopma noktasına gelen ilişkiler, ülkelerimizin büyüklüğüne yaraşır bir olgunlukla kısa sürede tamir edilme sürecine girdi. Bunun hem Türkiye’de hem de Rusya’da büyük bir rahatlama yarattığını gözlemliyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 9 Ağustos’ta gerçekleşecek zirvenin ardından hızla normalleşme sürecinin başlayacağını düşünüyorum.  Yeni dönemin bizim ticaretimize de yüzde 40’lar düzeyinde olumlu yansımaları olacak.  Yumuşama sürecinin pozitif etkilerini hazır giyimin yanı sıra başta turizm olmak üzere tüm sektörlerimizde en kısa sürede göreceğimize inanıyorum.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat: Normalleşme süreci için büyük bir adım atılmış olacak

Rusya, Türk hazır giyim endüstrisinin en önemli ihracat pazarları arasında yer alıyor.  Uçak krizinden başta hazır giyim ve tekstil olmak üzere birçok sektörümüz olumsuz etkilendi. Hazır giyimde neredeyse yüzde 50’lik daralma yaşadık. Ağırlıklı olarak Rusya’ya çalıştığı için sıkıntıya düşen işletmelerimiz oldu. Kayıp çok daha büyümeden iki ülke liderleri arasında sağduyunun hâkim olduğunu görmek geleceğe yönelik inancımızı arttırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin arasında gerçekleşecek zirve ile normalleşme süreci için büyük bir adım atılmış olacak.  Yeni dönemle birlikte Rusya’ya hem doğrudan ihracatımızda hem de yolcu beraberi eşya satışımızda büyük bir ivme yakalayacağımıza inanıyorum.

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin:Rusya pazarında yeniden altın çağımıza döneceğiz

Rusya,  üç yıl öncesine kadar Türkiye ayakkabı sektörü için en büyük pazardı.  Adeta altın çağımızı yaşadığımız 2013 yılında 129 milyon dolara kadar ulaşan ihracatımız, bu ülkedeki ekonomik daralma nedeniyle 2015’te 70 milyon dolara geriledi. İhracatımıza bir darbe de uçak krizi vurdu.  2016’nın ilk altı ayında Rusya’ya ayakkabı ihracatımız yüzde 57 gerileyerek 17 milyon dolarda kaldı. ‘Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır’ anlayışı ile bu kaybı alternatif pazarlarla kapatmak için girişimlerimiz oldu.

Hasar çok daha büyümeden iki büyük komşu arasında yol kazası diyebileceğimiz uçak krizinin yaralarının kısa sürede sarılacak olması sektör olarak bizi çok umutlandırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşecek zirveden başta ayakkabı olmak üzere tüm sektörlerimiz için iyi haberler bekliyoruz. Eğer yeni bir olumsuzluk yaşanmaz ise talihsiz olayın izlerini en kısa sürede silip Rusya pazarında sektörel olarak yeniden altın çağımıza döneceğiz. 

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Yerli Market Haftası için geri sayım başladı

Editör

Yazar:

2019 yılında 5’incisi düzenlenen Yerli Market Haftası (YMH), pandemi molasının ardından 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde WOW Convention Center’da gerçekleştirilecek.

Ziyaretçinin iki gün boyunca B2B görüşmeleri yaptığı fuarda önceki yıllardan farklı olarak bu sene, “gezici B2B” formatı da eklenecek. Teknoloji kullanımı ile katılımcı firmaların market kategori yöneticileri ile etkileşim alanlarının en düzeye çıkarılması planlanan YMH’de yerleşim planı da tümüyle yenilendi.

Standlı katılım ve sponsorluk görüşmelerinin başladığı fuara ziyaretçi olarak katılım ise anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi ile birleştirildi.

Haribo, Sleepy, Baby Turco, Oruçoğlu, Lila Grup gibi birçok firmaların yerlerini aldığını YMH’ye katılım için şu şu adreslerden iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri

Editör

Yazar:

Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, 13 Ocak Perşembe günü Saat 14.00’de, “Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri” konulu webinar düzenliyor.

Etkinliğin moderatörlüğünü Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dilek Teker yönetecek.

Açılış konuşmasını Işık Üniversitesi İİSBF Dekanı Prof. Dr. Serhat Koloğlugil gerçekleştirecek. Konuşmacı olarak Füturistler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut, Coursera Türkiye Üniversite İşbirlikleri Direktörü Sevcan Karababa Türker, Retail Türkiye Editörü Cengiz Çambel, İKAROS Partners& CEO Cansın Duman, SiPAY CEO Semih Muşabak ve Khan Akademi Türkiye Direktörü Alp Köksal yer alacak.

Zoom etkinliğine ücretsiz katılmak için meeting ID: 814 6547 3234

Devamını Oku

Genel Haberler

Yüksek enflasyon artışı devam ediyor

Editör

Yazar:

TÜİK’e göre Aralık’ta 13,58 artışla 2021 yıllık enflasyon 36,08 olurken ENAGrup’a göre 12 aylık artış oranı %82.81 olarak gerçekleşti.

 

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Aralık ayında %19,35 arttı

Aralık 2021 dönemi (30.11.2021-31.12.2021) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda %19,35 arttı.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ve TÜİK ana harcama grup enflasyon oranları

TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en az aylık artış %1,98 ile Ev Eşyası en fazla yükseliş ise %35,75 ile Gıda ve Alkolsüz İçecekler kaleminde gerçekleşmiştir.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) alt grup enflasyon oranları

ENAGrup tüketici sepeti farklılaştırması ekteki grafikte sunulmuştur. Değişik tüketici gruplarının yine değişik enflasyon oranlarını yansıtması amacıyla oluşturulan bu ürün grubu sınıflamasına göre enflasyon oranı oldukça farklılıklar göstermektedir.

ENAG-özellikli ürün grubu enflasyon hesaplamasına göre, aylık en az artış yaşanan grup %0,32 ile Elektrik Yakıt, en fazla yükseliş görülen grup ise %48,92 ile Yağ ürün grubunda olmuştur.

“2021 yılında markette en fazla fiyat artışı yüzde 123,85 ile patateste yaşandı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aralık ayında üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini ve 2021 yılı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini değerlendirdi.

“Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı”

“Gıda fiyatlarını 2007 yılından bu yana yakından takip edip siz değerli basın mensuplarımızla paylaşıyoruz” diyen Bayraktar, üretici market fiyatlarında, Aralık ayındaki değişimleri şöyle açıkladı:

“Aralık ayında, markette 43 ürünün 37’sinde fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı, üreticide ise 35 ürünün 24’ünde fiyat artışı, 8’inde fiyat azalışı meydana geldi. Üreticide 3 üründe fiyatlar değişmezken, markette fiyatı değişmeyen ürün olmadı.

Aralık ayında fiyatı en fazla artan ürün, marketlerde patlıcan, üreticilerde limon olurken, marketlerde fiyatı en fazla düşen ürün karnabahar, üreticide fiyatı en fazla düşen ürün marul oldu.

Marketlerde fiyat düşüşü yüzde 14,33 oran ile en fazla karnabaharda görüldü. Karnabahardaki fiyat düşüşünü yüzde 8,03 ile portakal, yüzde 3,01 ile lahana, yüzde 2,27 ile marul, yüzde 1,39 ile havuç, yüzde 0,67 ile antepfıstığı takip etti.

Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 59,43 ile patlıcanda görüldü. Patlıcandaki fiyat artışını yüzde 52,72 ile salatalık, yüzde 52,47 ile süt, yüzde 49,77 ile yeşil mercimek, yüzde 49,53 ile yoğurt, yüzde 46,98 ile patates, yüzde 43,75 ile kırmızı mercimek, yüzde 43,48 ile maydanoz, yüzde 40,95 ile yeşil fasulye, yüzde 36,56 ile tereyağı, yüzde 34,79 ile pirinç, yüzde 34,72 ile kaşar peyniri izledi.

Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı.”

Aralık 2020-Aralık 2021 yılı üretici market fiyatlarındaki değişim

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Aralık ayı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerinin ardından 2021 yılının üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini de şöyle değerlendirdi:

“2021 yılında markette hemen hemen tüm ürünlerin fiyatlarında artış görülmüştür. Toplam 42 ürünün 38’inde fiyat artışı, 4’inde fiyat azalışı, üreticilerde ise 34 ürünün 25’inde fiyat artışı, 9’unda ise fiyat azalışı meydana geldi. Markette ve üreticide 2021 yılında fiyatı değişmeyen ürün olmamıştır.

Yaptığımız tespitlere göre, 2021 yılında, fiyatı en fazla artan ürün marketlerde ve üreticide patates olurken, fiyatı en fazla düşen ürün ise marketlerde yeşil soğan, üreticilerde mandalina oldu.

2021 yılında, marketlerde fiyat düşüşü yüzde 37,84 ile en fazla yeşil soğanda meydana geldi. Yeşil soğandaki fiyat düşüşünü yüzde 8,29 ile portakal, yüzde 4,58 ile limon, yüzde 2,14 ile elma takip etti.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER