Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Groseri, ‘diyaloga’ yatırımla büyüyor

Editör
levent_ugurses_200
Abone Ol:

Levent Uğurses, “Organize perakende Türkiye’de daha yokken bu işleri büyük beceri ile yapan bakkal amcalarımızın müşterileri ile sağladığı sıcak temas ve hizmeti, değişen dünya şartlarına göre devam ettiriyoruz” dedi.

Gıda perakendeciliği sektöründe hızla ilerleme kaydeden ve bugün Adana ile Mersin’deki zincir mağazalarıyla büyümesini sürdüren Groseri’nin rakiplerinden farkı, diyaloga yatırım yapması. Aktif büyüklüğüne karşın CRM programı ile müşterileriyle çok ciddi bir bağ kurmayı başaran Groseri, bu bağı güçlü kılabilmek için de diyaloga sürekli yatırım yapıyor. Groseri Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses, sektördeki geçmişi 1989 yıllına dayanan ve bugün kendisi ile birlikte M. Ali Önür ve Ersin Özdemir’den oluşan 3 ortaklı yapısıyla toplam 101 aktif kasa büyüklüğüne erişen Groseri’nin farkını ve gücünü, müşterileriyle süregelen diyalogdan aldığım söyledi. Uğurses, “Müşteri bağı bizde çok güçlü. Bu bağı daha da sağlamlaştırmak için çalışanlarımızın müşterilerimizle kontrollü bir şekilde diyalog sağlamasına özen gösteriyoruz” diye konuştu.
Sosyal içerikli kampanyalar düzenlediklerini, bu kapsamda gelenekselleşmiş çeşitli etkinliklerinin olduğunu belirten Uğurses, “Temel pazarlama stratejimizin dayanak noktası; organize perakende Türkiye’de daha yokken bu işleri büyük beceri ile yapan bakkal amcalarımızın müşterileri ile sağladığı sıcak temas ve hizmeti, değişen dünya şartlan ve beklentilere uygun olarak organize perakendecilik alannında devam ettirmek oldu. Teknolojik altyapıya ciddi yatırım yapıp, CRM’i kullanarak binlerce müşterimizle benzer teması sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Müşterilerinin özel günlerini paylaşıyorlar

Bugüne kadar sosyal içerikli çok sayıda etkinlik gerçekleştirdiklerini bildiren Uğurses, bu etkinleri arasında yaklaşık 10 yıldır devam eden başarılı öğrencileri ödüllendirme ve burs kampanyalarının, meslek günleri indirimlerinin, sağlık günleri konferanslarının olduğunu kaydederek, “Groseri yaz okulu projemiz, Groseri yemek kursları, Devlet Tiyatrosu bilet hediyelerimiz, kasada çalan zille gelen hediyeler, Groseri yılın annesini anneler günü seçmemiz, hastanelerde o gün tüm doğum yapanları hediyelerle ziyaretimiz, babalar günü tavla yarışmaları, sevgililer günü balomuz, iftar davetlerimiz, yılbaşında her yıl bin evi noel baba kılığında ziyaret ederek hediye verme, aşure, sıkma, sucuk ekmek günlerimiz, yaz tekne turlarımız, doğum gününde indirimler, hamile bayanlara indirimler, eşofmanla gelenlere indirimler gibi etkinliklerimiz ilk akla gelenler” dedi. Groseri’yi farklı kılan bir diğer önemli yapının taze ürünler sunmak olduğunu belirten Uğurses, “Bölge halkının nabzını yoklayarak yoğunlaştığımız sosyal içerikli kampanya dinamiğimiz ve çalışanımızın hizmet kalitesinin dışında taze ürünlerde, özellikle et, sebze-meyve, şarküteri ürünlerinde gösterdiğimiz hassasiyetimiz ve operasyonel başarımız, bizi farklı kılan bir diğer önemli unsur” dedi.

101 aktif kasa, 15 mağaza

Groseri’nin 10’u Adana, 4’ü Mersin ve 1’i Ceyhan’da olmak üzere toplam 15 mağaza sayısına ulaştığı bilgisini veren Levent Uğurses, yılı 180 milyon TL ciroyla kapatmayı planladıklarını söyledi. Yaklaşık 850 kişiye istihdam sağladıklarını da belirten Uğurses, “Şu anda 101 aktif kasa sayısı itibari ile Adana, Ceyhan ve Mersin’de en yaygın ve en büyük şirket durumundayız” diye konuştu.
Levent Uğurses, şunları kaydetti: “Merkez depo ve lojistik tesisimizin birinci etap projesi devreye girdi. Önümüzdeki yıl ikinci etap proje ile et, sebze-meyve, şarküteri hazırlama, paketleme, soğuk odalar ile fırın, sucuk üretim ve araç bakım birimlerimizi aynı çatı altında toplayacağız. Ayrıca, sebze meyve dalında faaliyet gösteren diğer şirketimiz ‘Meseri’ yem kadrosu ile resmen operasyona başladı. Bunlarla meşgul olurken, durmadık ve yeni projelerde de hız aldık. İki yeni mağaza anlaşması daha yaptık. 25 Eylül’de Mersin- Mezitli mağazamızın resmi açılışını yaptık. Daha sonrasında 2010 Ramazan ayında Adana-Türkmenbaşı mağazamızı açmak üzere inşaat çalışmalarına başladık. Bu mağazamız Adana’daki ilk apartman altı olmayan çatı tip projeli mağazamız olacak. 1999 yılında ‘2010’da yüz kasa hedefine ulaşacağız’ demiştik. Şu anda 4 ay öncesinden 101 kasa olduk. Yeni hedefimiz, 2030 yılında 250 kasaya ulaşmak.”

Hedef, gıda perakendeciliğinde Çukurova liderliği

Groseri olarak yatırımlarına hızla devam edeceklerini kaydeden Levent Uğurses, iyi bir lokasyon tespit etmeleri halinde 18 ayda bir mağaza açmaya devam edeceklerini açıkladı. Çukurova Bölgesi’nde gıda perakendeciliği alanında lider olmak istediklerine vurgu yapan Uğurses, şunları söyledi: “Adana, Mersin ve Ceyhan operasyonumuza ilave Tarsus, Hatay, İskenderun, Osmaniye, Kozan, Silifke, Erdemli gibi komşu yerleşimlere de açılmak istiyoruz. Sonrasında gelişen dinamikler bizi bölge dışına taşırsa önceliğimiz İstanbul’da olmaktır, ilerdeki en büyük hedefimiz de Paris ve Londra’da mağazalar açmaktır. İnandığım Türk lokal perakendeciler mutlaka bir gün Avrupa’da bu işi başaracaklardır. Biz olmasak da Türkiye’den mutlaka birileri becerecektir bu işi, çünkü insan kimyamız ve kültürümüzün bizlere verdiği tüm özellikler bu işi başarma şansımızı Avrupalı’dan daha yüksek hale getirmektedir.”

Kaynak: Dünya Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER