Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Şeker Fabrikalarının taliplisi var!

Editör
Abone Ol:

Türkiye Tarım ve Kredi Kooperatifleri Birliği, Savola Grup ve Nesma Holding dün düzenlenen basın toplantısı ile büyük bir ortaklığa imza attı.

Türk Çiftçisini uluslararası arenaya taşımayı hedefleyen ortak yatırımın ilk kez kamuoyuna açıklandığı toplantıya Türkiye Tarım ve Kredi Kooperatifleri Birliği Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, Savola Foods Co. CEO’su Zouhair Eloudghiri, Nesma Holding İdari Başkan Yardımcısı Mohammed Hammad ve ekonomi basını katıldı.

“Türk ekonomisine ve Türk çiftçisine güvenin göstergesi” olarak açıklanan ortak yatırım hakkında Türkiye Tarım ve Kredi Kooperatifleri Birliği Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, “Bugün Türkiye ve Türk tarımı için çok önemli bir gün.” Dedi. Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“146 yıldır Türk çiftçisine hizmet eden Tarım Kredi, ülkenin gelişiminde doğrudan rol alan bir kuruluştur. 1.5 milyon çiftçi ortağımızın çok büyük bir çoğunluğunun geçim kaynağı şeker pancarıdır. Çiftçi ortaklarımız şeker fabrikaları özelleştirme ihalelerine girmemiz konusunda zaman zaman talepte bulunmuş, çeşitli toplantılarda bu konuyu dile getirmişlerdi. Biz de bu talepleri değerlendirdik, uygun bir zemin hazırladık ve ortaklarımızla bir araya gelerek bu konuda çalışmalara başladık. Elimizde mevcut olan bu güce, uluslararası tecrübeyi dahil ederek şeker piyasalarında güçlü olmak istiyoruz. Bugün atılan imzalar bunun göstergesi olacaktır. Bu günlere gelmemizi sağlayan Türk çiftçisine hizmet etmekten gururluyuz.”

Portföy C kapsamında gerçekleşecek olan Kastamonu, Kırşehir, Yozgat, Turhal, Çorum ve Çarşamba Şeker Fabrikalarının özelleştirme ihalelerine gireceklerini söyleyen Savola Foods Co. CEO’su Zouhair Eloudghiri, sorulan bir soru üzerine “Neden sadece Portföy C diye soruluyor. Çünkü şu an gündemde sadece portföy C özelleştirmeleri var. Kamuoyuna açıklandıkça, ortaklarımızla birlikte tüm portföylere talip olacağız.” Dedi. Zouhair Eloudghiri, konuşmasını söyle sürdürdü:

“2008’in başında çok uzun zamandır girmeyi planladığımız ve çok önemsediğimiz Türkiye’de de nebati yağ pazarına girdik. Şu an İran’daki en büyük bitkisel yağ tesisine sahibiz. 2008’de buna şekeri de ekledik. Biliyorsunuz 2008 yılında Türkiye’den Yudum’u satın aldık. Yudum, yenilebilir yağ üretiminde Türkiye’de en önemli marka halinde şu an. Aynı zamanda Türkiye pazarının 1 numaralı zeytinyağı üreticisiyiz.

Türkiye ile ilgili çok önemli düşüncelerimiz var. Türkiye, büyüme stratejimizde en önemli ülkeler arasındadır. Türkiye’de şeker konusunda çok ciddi fırsatlar var. Biz daha önce de bu pazara özelleştirme yoluyla girmek için fırsat kolluyorduk. Böyle bir yatırım için en özel ve en büyük ortakları bulduğumuz için hem çok şanslıyız, hem de mutluyuz. Tarım Kredi ile bu pazara adım atmak bizler için büyük şans. Lojistik desteğiyle Nesma Holding’de bize çok büyük güç katacak. Türkiye’ye yatırım yapmaktan bahsederken, belli alanlarda fabrika satın almaktan bahsetmiyoruz. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin genel tecrübesi, bizim dağıtım alanındaki tecrübemiz ve Nesma Holding’in lojistik anlamda tecrübe ve desteği bu ortak yatırımı alanında lider yapacaktır.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Ramazan Ulu vefat etti

Editör

Yazar:

Yaklaşık bir ay önce beyin kanaması geçirip Samsun Devlet Hastanesinde yoğun bakıma alınan Ramazan Ulu dün hayata gözlerini yumdu.

Snowy marketler zinciri yönetim kurulu başkanı Ramazan Ulu, İstanbul PERDER’in 5. ve 6. dönem başkanlığını da yapmıştı.

Retail Türkiye olarak merhuma Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
Cenaze namazı ve mezarlık için Snowy Market Ulu Kardeşler tarafından bilgilendirme yapılması bekleniyor.

Devamını Oku

Genel Haberler

Başsağlığı

Editör

Yazar:

Groseri Market Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses’in babası, Groseri’nin kurucu ortağı, Adana’nın en eski distribütörlerinden, Adana’nın sevilen insanlarından Zihni Uğurses, vefat etti.

Cenazesi 19 Eylül Salı günü öğle namazına müteakiben Adana Kabasakal Mezarlığı’na defnedildi.

Retail Türkiye olarak Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Haluk Dortluoğlu, Bim CEO’su oldu

Editör

Yazar:

BİM’in Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Mustafa Latif Topbaş görevini Mahmud Muhammed Topbaş’a devretti. 1 Eylül 2023 itibariyle BİM’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Mahmud Muhammed Topbaş oldu. Şirkette uzun süredir İcra Kurulu Üyesi ve COO olarak görev yapan Galip Aykaç bu görevlerinden ayrılarak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Yönetim Kurulu toplantısında ayrıca şirketteki mevcut İcra Kurulu yapısı sona erdirilerek “Chief Executive Officer” (CEO) pozisyonunun oluşturulmasına karar verildi. 2005 yılından bu yana şirkette CFO ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapan Haluk Dortluoğlu’nun CEO olarak atanmasına karar verildi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER