Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

“İkinci baharını yaşayan sektör için sürdürülebilir rekabet iklimi şart”

Editör
itkib
Abone Ol:

Tekstil ve Hazır Giyim Sektör Kurulları’nın Denizli’de yapılan ortak toplantısında, zarar etme pahasına pazarlarını koruyan sektörün, bu özverisinin meyvelerini bugün yemeye başladığı vurgulandı. Yapılan ortak açıklamada sürdürülebilir rekabet için rehavete kapılmadan doğru adımların atılması gerektiği ifade edildi.

Türkiye’nin üretim, istihdam ve ihracatında lokomotif olan hazır giyim ve tekstil sektörü, Denizli’de buluştu. Hazır Giyim ve Tekstil Sektör Kurulları yaptıkları ortak toplantıda, son dönemde güçlü bir ivme yakalayan sektördeki gelişmeleri ele aldı.

Dünya tekstil ve hazır giyim piyasalarındaki dalgalanmaların Türkiye’ye olan yansımaları ile ekonomi yönetimine yönelik beklenti ve taleplerin dile getirildiği zirvede hazırlanan ortak metni okuyan DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, tekstil ve hazır giyimin ikinci baharı yaşadığını söyledi.

Tekstil ve hazır giyim sektörünün tam bir birlik ve beraberlik içinde hareket ederek Denizli’de eksiksiz toplandığını anlatan Kocasert, bunun sorunların çözümünde ve geleceği planlamakta büyük avantaj sağlayacağını kaydetti.

Konjonktür çok iyi değerlendirilmeli

Rüzgarın Türkiye’den yana estiğini vurgulayan Kocasert, uluslararası piyasalarda sektörün değerinin arttığına dikkat çekti. “Yakalanan rüzgarın sağladığı konjonktür çok iyi değerlendirilmeli” diye konuşan Kocasert şöyle devam etti:

“Sektörümüz, kriz yılları boyunca zarar etme pahasına da olsa pazarlarını korudu. Dün gösterdiğimiz özverinin meyvelerini bugün toplamaya başladık. Türk tekstil ve hazır giyim sektörü şimdi ikinci baharını yaşıyor. Türkiye’ye ciddi bir dönüş var. Dünya ticaretinin gerilediği bir dönemde Türk tekstil ve hazır giyim sektörü yüzde 20 talep, yüzde 12 ihracat artışı yaşıyor. Tekstil sektörü kriz öncesine göre 3 puanlık artışla yüzde 18 ihracat artışı yakaladı. Kriz öncesi ihracat rakamlarını yakalayan ilk sektör tekstil oldu. Bir başka ifadeyle krizden en hızlı çıkan sektör unvanını da aldı.

İhracatının yüzde 85’ini Euro bölgesine yapan hazır giyim sektörü ise yüzde 10 kur, yüzde 9 enflasyon kaybına rağmen yüzde 10’luk artış elde etti.

Ancak rekabetçiliğimizi sürdürebilmemiz için rehavete kapılmadan doğru adımların atılması gerekiyor. İkinci baharını yaşan sektör için sürdürülebilir rekabet iklimi şart.”

Uzakdoğu’lu da “Made in Turkey” istiyor

Süleyman Kocasert, ortak kurul toplantısında ortaya çıkan görüşleri ise şöyle özetledi:

  • Çin başta olmak üzere Uzakdoğu ülkeleri ucuz iş gücünün sağladığı ihracat avantajında son noktaya geldi. Bu ülkelerinin iç pazarı ciddi tüketici oldu. Artık Avrupa’ya ucuz mal verecek konumda değiller. 10 yıl boyunca çift haneli büyüyen Uzakdoğu’da global markalar büyük bir hızla yayılıyor. Zenginleşen bölge tüketicisi aldığı ürünlerde “Made in China” yerine kalite ve niteliği ifade eden “Made in Turkey” etiketini görmek istiyor.
  • Bizden yana esen bu rüzgarın ekonomik kazanca dönüştürülmesi için “Made in Turkey” algısını güçlendirecek projeler hızla hayata geçirilmesi gerekiyor.
  • Türk hazır giyim ve tekstil sektörü olarak ülkemiz dışında yatırım yapmak istemiyoruz.
  • Sürdürülebilir rekabetin sağlanması için gerekli altyapının oluşturularak rakip ülkelerle rekabeti sağlayacak düzenlemeler yapılmalı.
  • Dünyanın 15’inci büyük ekonomisi olan Türkiye, rekabetçilikte 61. sırada bulunuyor. Çin 27, Tunus 32, Polonya 39, Hindistan 51, Vietnam’ın ise 59’uncu sırada yer aldığı rekabetçilikte, dünyanın ilk 10 büyük ekonomiden biri olmayı hedefleyen Türkiye bu çelişkiyi aşmalı.
  • Global markalar dünyanın her yerinde aynı üretim standardını yakalayamıyor. Bu noktada nitelikli üretimi ile ön plana çıkan Türkiye, bu özelliğini daha da güçlendirmeli.
  • Türkiye’nin bölgesel lokasyonu bizlere çok önemli avantajlar sağlıyor. Avrupa’ya hızlı ve düşük miktarlı mal gönderiminde bu avantajımızı iyi kullanmalıyız.
  • Sıcak paradan öte, yatırım amaçlı kaynakların Türkiye’ye akışı sağlanmalı.
  • Yapılan araştırmalar Türkiye’nin 1.5 milyon ton pamuk üretim kapasitesi olduğunu ortaya koyuyor. Halen yaklaşık 400 bin ton olan üretimin 1.5 milyon tona çıkarılması için gerekli düzenlemeler hayata geçirilmeli.
  • Artan pamuk fiyatları sadece ülkemizde değil tüm dünyada yaşanan bir gelişme. Bu gelişme, bize göre “basic” mallar üreten rakibimiz konumundaki Uzak Doğu ülkelerini de etkilemektedir. Bu durumu, ülkemizi ve kentimizi yakından ilgilendiren Heimtextil fuarı öncesi, ortak bir fiyat politikası geliştirerek avantaja dönüştürmek mümkün.
Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101, 2023 ürünün fiyatlarını sabitledi

Editör

Yazar:

A101, Ocak ayı boyunca 2023 üründe fiyatları sabitleyeceği müjdesini tüketicilere duyurdu. 70.000’den fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, kampanya ile hem tüketicilerin alım gücünün korunmasına, hem de ülke ekonomisine destek olmaya devam edecek.

Yıl boyunca sürdürdüğü indirim kampanyalarına hız kesmeden devam eden A101, Ocak ayı sonuna kadar temel ihtiyaç ürünlerini de kapsayan tam 2023 üründe fiyat sabitlemesine gidecek.

Türkiye’nin en fazla mağazaya sahip perakende zinciri A101, 2023 yılında devam ettireceği haftalık kampanyalarla da, kaliteli ürünleri her daim en uygun fiyatlarla müşterilerine sunarak tüketicinin yanında olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel Haberler

Onur Market, sabit fiyat uyguladığı ürünleri iki katına çıkarttı

Editör

Yazar:

Onur Market her ay binlerce üründe yaptığı indirimlerle müşterilerinin bütçelerini rahatlatıyor. Gıdadan kozmetiğe, taze sebze meyveden şarküteri ürünlerine kadar tüm kategorilerde yüzlerce üründe indirimli sabit fiyat uygulamalarını yıllardır kampanya prensibi olarak uyguluyor. 2023 yılına da fırsatlarla giren Onur Market indirimli sabit fiyat uyguladığı ürünleri Ocak ayında iki katına çıkarttı. Konuyla ilgili açıklama yapan Onur Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen “Yaptığımız tüm çalışmalarda, geliştirdiğimiz her projede, aldığımız tüm kararlarda her zaman alışverişçilerin lehine olacak faaliyetler içinde bulunmak gibi bir prensibimiz var. Sloganımıza da yansıttığımız Onur Sözlerimizle müşterilerimize; fiyatta, tazelikte, kalitede, lezzette ve hizmette Onur Sözü veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yavuz Altun: Tüm zincir marketler indirime gidiyor

Editör

Yazar:

Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, baz etkisi nedeniyle aralık ayından itibaren enflasyonun düşmeye başladığını yeni yılla birlikte enflasyonun hızla geriye gitmesini beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi olan Altun, “Enflasyondaki bu düşüşe paralel olarak perakende fiyatlar da düşecek. Komite başkanı olarak zincir marketlerle görüştüm, hepsi fiyatlarda indirime gideceğini teyit etti. Sektör olarak halkımıza verebileceğimiz tüm desteği sunacağız” dedi.

Happy Center Marketleri olarak da gıda ve gıda dışı ürünlerde indirime gittiklerini ve indirimlerin her geçen gün devam edeceğini belirten Altun, “Yeni yılla birlikte gıda ve gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarını yüzde 10 ile 20 arasında düşürdük. Et ve süt ürünlerinde ise arza bağlı olarak ilerleyen süreçte indirim yapabiliriz. Enflasyonist etki azaldıkça başta gıda olmak üzere bütün ürünlere bu indirimleri yansıtmak istiyoruz. Ancak şu kadar üründe şu kadar indirim yapacağız gibi popülist söylemlerden uzak durup gerçek indirimi halkımıza yansıtma kararlılığındayız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER