Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Irak’a ihracat patladı Egeli pay için sırada

Editör
esidef_200
Abone Ol:

Egeye Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ESİDEF) ile İzmir İş Adamları Derneği’nin (İZİAD) organizasyonuyla gerçekleştirilen 25 işadamından oluşan bir heyetle Kuzey Irak iş ve inceleme gezisi yapıldı.

Kuzey Irak’a içlerinde EBSO eski Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın’ın da bulunduğu 25 kişilik heyetle iş ve inceleme gezisinde bulunan Egeli işadamları, milyon doları aşan bayilik ve ortak yatırım anlaşmasıyla döndü.
Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ESİDEF) ile İzmir İşadamları Derneği’nin (İZİAD) organizasyonuyla 6-9 Ekim tarihlerinde Kuzey Irak’ın Süleymaniye, Kerkük ve Erbil kentlerinde inceleme yapan işadamları, çok farklı sektörlerde işbirliklerine imza attı.ESİDEF Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, Kuzey Irak’da yatırım açısından çok ciddi bir pazar olduğunu belirterek “Petrol gelirleri ile zenginleşen Irak pazarı, küresel kriz nedeniyle zor günler yaşayan Türk işletmeleri için can simidi oldu.” dedi.
İZİAD Başkanı Özcan Terhan. son 6 ay içinde Türkiye’nin Irak’a olan ihracatının yüzde 400 arttığını hatırlatarak, bu büyüyen pastadan Egeli ve İzmirli işadamlarının da pay almasını amaçladıklarını söyledi.
EBSO Eski Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın da ekonominin durgun olduğu bir dönemde kabuğuna çekilmek yerine çok farklı ülkelerde pazar aramak gerektiğine dikkat çekti. İlk defa Kuzey Irak’a geldiğini belirten Taşkın, buradaki iş görüşmelerinin Egeli işadamlarına büyük fayda sağlayacağını vurguladı.
Elif Kozmetik’in Sahibi olan İzmir Genç İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Timuroğlu, Irak’ın en büyük ilaç dağıtım şirketinin sahibi olan ve zincir marketler kurmaya hazırlanan Muhammed İsmail Seydan ile bir dağıtım anlaşması yaptıklarını söyledi. Timuroğlu, “Başlıca ürünümüz idil Islak Mendilin ülke çapında dağılımını üstlendiler. Şimdi siparişi hazırlayacağız. Kasım ayında sevkiyata başlayacağız. Yılda en az 300 bin dolarlık satış planlıyoruz’ diye konuştu.
Gürsüt’ün ortağı Kosat Gürler, Kerkük’ün çok önemli bir işadamının ortak süt tesisi kurmak için teklifte bulunduğunu açıkladı. Gürler, “Bina hazır, bölgede süt de var. Ancak bunu işlemesini bilmiyorlar. Bu nedenle peynir Hollanda’dan geliyor. Bize “Gelin bu fabrikayı siz işletin” dediler. Önümüzdeki günlerde İzmir’e gelecekler. Oturup konuşacağız. Hem üretim hem pazarlama ağı kuracağız. 1 milyon dolarlık yatırımla Gürsüt markasıyla üretim yapacağız. Aynı zamanda Türkiye’deki ürettiğimiz peyniri de burada pazarlayacağız” bilgisini verdi.
Selin Yağlan’nın Sahibi Musa Seyrek, Irak halkının Türk halkından 2 kat daha fazla yağ tükettiğini ancak bölgedeki yağ tesisi olmadığını belirtti. Seyrek, “Üretim için karlı bir pazar. Önce ofis, ardından da 1-1.5 milyon dolar yatırımla rafineri kurabiliriz. Ortaklık kurup, Irak’a özgü bir markaya yaratmayı planlıyoruz” dedi.
Gedik Piliç’in Sahibi Tercan Özkaracabatlıoğlu, Iraklıların piliç etini Türkiye’nin yanı sıra Güney Amerika ve ABD’den aldıklarına dikkat çekti. Özkaracabatlıoğlu, “Ancak rakip ülkerimiz krizden etkilendi. Çok fazla ürün gönderemiyorlar. Öte yandan bizim pilicimiz kaliteli, taze. Hepsinden öte İslami usullere göre kesiliyor. Daha önce dolaylı ürün gönderirken, şimdi ihracata başlıyoruz. 1200 tonluk ilk bağlantıyı kurduk. Çok önemli tüccarlarla bağlantı yaptık. Bu rakam yıllık 3 bin tona kadar çıkabilir” şeklinde konuşlu.
Biella markasıyla kadın ayakkabısı üreten Aypa’nın Sahibi Tamer Kömürgöz, toptan olarak var oldukları Kuzey Irak’a şimdi perakende olarak ürün vermeye başladıklarını söyledi. Kömürgöz, “Batman Mail Mağazası’nın sahibi Abdullah Tarhan ile anlaşma imzaladık. Biella markasıyla ilk ihracatımızı gerçekleştirdik” diye konuştu.

Kuzey Irak’da kim ne yapacak?

-İGİD Başkanı Mehmet Timuroğlu, İdil ıslak mendillerini tüm Irak’da pazarlayacak

-Gürsüt, Kerkük’de süt işleme tesisi işletecek

-FMS Çelik Tencere iki Iraklı dağıtım ortağı buldu

-Selin Yağları, 1.5 milyon dolara rafineri kuracak

-Özçelik İnşaat, 10 dairelik apartman yapacak

-Petrofer’in Sahibi Tamer Taşkın, 4 tırlık madeni yağ anlaşması yaptı

-Bafalılar, Kerküklü ortağı ile çit teli üretecek

-Aypa Ayakkabı ihracat anlaşmasına imza attı

-Gedik Piliç 1200 tonluk bağlantı gerçekleştirdi

-Ünalan Helva, yeni müşteriler buldu

-İlgi Tarım, müşteri ağına yenilerini ekledi.

Kaynak: Ege Telgraf Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101, 2023 ürünün fiyatlarını sabitledi

Editör

Yazar:

A101, Ocak ayı boyunca 2023 üründe fiyatları sabitleyeceği müjdesini tüketicilere duyurdu. 70.000’den fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, kampanya ile hem tüketicilerin alım gücünün korunmasına, hem de ülke ekonomisine destek olmaya devam edecek.

Yıl boyunca sürdürdüğü indirim kampanyalarına hız kesmeden devam eden A101, Ocak ayı sonuna kadar temel ihtiyaç ürünlerini de kapsayan tam 2023 üründe fiyat sabitlemesine gidecek.

Türkiye’nin en fazla mağazaya sahip perakende zinciri A101, 2023 yılında devam ettireceği haftalık kampanyalarla da, kaliteli ürünleri her daim en uygun fiyatlarla müşterilerine sunarak tüketicinin yanında olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel Haberler

Onur Market, sabit fiyat uyguladığı ürünleri iki katına çıkarttı

Editör

Yazar:

Onur Market her ay binlerce üründe yaptığı indirimlerle müşterilerinin bütçelerini rahatlatıyor. Gıdadan kozmetiğe, taze sebze meyveden şarküteri ürünlerine kadar tüm kategorilerde yüzlerce üründe indirimli sabit fiyat uygulamalarını yıllardır kampanya prensibi olarak uyguluyor. 2023 yılına da fırsatlarla giren Onur Market indirimli sabit fiyat uyguladığı ürünleri Ocak ayında iki katına çıkarttı. Konuyla ilgili açıklama yapan Onur Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen “Yaptığımız tüm çalışmalarda, geliştirdiğimiz her projede, aldığımız tüm kararlarda her zaman alışverişçilerin lehine olacak faaliyetler içinde bulunmak gibi bir prensibimiz var. Sloganımıza da yansıttığımız Onur Sözlerimizle müşterilerimize; fiyatta, tazelikte, kalitede, lezzette ve hizmette Onur Sözü veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yavuz Altun: Tüm zincir marketler indirime gidiyor

Editör

Yazar:

Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, baz etkisi nedeniyle aralık ayından itibaren enflasyonun düşmeye başladığını yeni yılla birlikte enflasyonun hızla geriye gitmesini beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi olan Altun, “Enflasyondaki bu düşüşe paralel olarak perakende fiyatlar da düşecek. Komite başkanı olarak zincir marketlerle görüştüm, hepsi fiyatlarda indirime gideceğini teyit etti. Sektör olarak halkımıza verebileceğimiz tüm desteği sunacağız” dedi.

Happy Center Marketleri olarak da gıda ve gıda dışı ürünlerde indirime gittiklerini ve indirimlerin her geçen gün devam edeceğini belirten Altun, “Yeni yılla birlikte gıda ve gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarını yüzde 10 ile 20 arasında düşürdük. Et ve süt ürünlerinde ise arza bağlı olarak ilerleyen süreçte indirim yapabiliriz. Enflasyonist etki azaldıkça başta gıda olmak üzere bütün ürünlere bu indirimleri yansıtmak istiyoruz. Ancak şu kadar üründe şu kadar indirim yapacağız gibi popülist söylemlerden uzak durup gerçek indirimi halkımıza yansıtma kararlılığındayız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER