Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Ticaret ikiye katlandı fazlası için Mısır’dalar

Editör
cihad_vardan_200
Abone Ol:

Yılın ilk 7 ayında ihracatımızın yüzde 140 arttığı Mısır’a çıkarma yapan MÜSİAD; enerji, müteahhitlik, gıda ve lojistik başta olmak üzere önemli sektörlerde iş birliği görüşmeleri gerçekleştirecek.

Son yıllarda ticaretimizin hızla arttığı Mısır’a, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) güçlü bir çıkarma başlattı. 2009’un ilk 7 ayında yüzde 140 artışla 1.9 milyar dolar ihracata imza attığımız Mısır’a gerçekleştirilen bu çıkarmayı değerlendiren MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, “Amacımız, Mısır’ı Türkiye’nin en büyük ticari partnerlerinden birisi haline getirmek” dedi.
Vardan, bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilecek Uluslararası İş Forumu’nu (IBF) Mısır’da düzenlendiğini hatırlatarak, 12-15 Ekim tarihleri arasındaki Fuarın, 1995’te kurulan ve bugün 32 ülkenin iş adamlarının katıldığı uluslararası bir platform olduğunu dile getirdi, Özel ve tarifeli uçaklarla 350 iş adamının gideceği Mısır’da 2 bin 400 iş adamının iş görüşmeleri yapacağı foruma, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katılacağını ifade eden MÜSİAD Başkanı, “Forumun ana teması, küresel kriz ve sonrasında ticaret ve sanayinin gelişimi” diye konuştu.

Türk ve Mısırlı iş adamlarının yanı sıra IBF’e üye ülkelerden gelerek foruma katılacak 2 bin 400 civarındaki iş adamının, birbirleriyle tanışma ve iş yapma imkanını arayacağını ifade eden Vardan şunları söyledi: “Bu şekilde, 2009 yılının ilk 7 ayında ihracatımızın yüzde 140 oranında arttığı Mısır’ı, Türkiye’nin en büyük ticari partnerlerinden birisi haline getirmeyi amaçlıyoruz. Mısır, bizim için çok önemli bir yer. İhracatımızın her yıl arttığı ülke. Mısır halkına ve esnafına bizim kalitemiz ve fiyat politikamız uygun geliyor. Orada çok güzel bir çizgi yakaladık. 2008 yılında yapılan ve oldukça başarılı geçen 12. IBF ve 12. MÜSİAD Uluslararası Fuarı’na 17 ülkeden 23 bakan, 62 ülkeden 2 bin 224 iş adamı katılmıştı. Gelecek yıl IBF Kongresi’nin 14.’sü, 6-10 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da MÜSİAD Fuarı ile eş zamanlı olarak yapılacak.” İkili iş görüşmelerinde gıda enerji ve lojistik alanlarının ön plana çıkacağını tahmin ettiklerini kaydeden Vardan, “İhracatımızı artıracak faaliyetler içinde olacağız. Mısır’la 2009’un ilk 7 ayında 403 milyon ithalat ve 1 milyar 900 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik” dedi.

Rakamlarla Mısır: GSYH: 105.9 milyar dolar, Kişi başı gelir: 1.453 dolar, Enflasyon: Yüzde 8.6, İşsizlik oranı: Yüzde 9.1, Büyüme hızı: Yüzde 7.1.

misir_200

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Mopaş, halka arz için ilk adımı attı!

Editör

Yazar:

Mopaş Marketcilik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.  halka arzı için 01.04.2024 tarihi itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’na başvuru yaptı. Şirketin paylarının halka arzına ilişkin SPK’ya sunulan Taslak İzahname ile birlikte Fonun Kullanım Yerlerine İlişkin Yönetim Kurulu Kararı ve Raporu’na Şirketin internet sitesinde yer alan “yatırımcı ilişkileri” sekmesinden ulaşılabilmekte. Şirketin çıkarılmış sermayesinin 230.000.000 TL’den 270.650.000 TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek olan 40.650.000 TL nominal değerli paylar ile birlikte Şirket’in mevcut pay sahiplerine ait toplamda 27.000.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek. Toplam 67.650.000 TL nominal değerli payların halka arz edilmesi ile Şirket’in halka açıklık oranının %25,00 olması planlanmakta.

Devamını Oku

Genel Haberler

Kaya Üzen, ÇASİAD Başkanı oldu

Editör

Yazar:

Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (ÇASİAD), 16. Olağan genel kurulunda görev dönemi sona eren Başkan Semih Başaran’dan bayrağı Kale Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Kaya Üzen devraldı.

ÇASİAD olarak iş yaşamında entegrasyona büyük önem vereceklerinin altını çizen Üzen, “Rekabetçilikte bir alt lige düşmemek için eğitimlere, bilgilendirme faaliyetlerine ve iş yaşamına entegrasyona büyük önem vereceğiz. Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm ajandamızdaki önceliklerimiz arasında yer alacak” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İş Gıda, Down sendromlulara istihdam sağlıyor

Editör

Yazar:

İş Gıda’nın; bağımsızlık, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik değerleri ışığında Türkiye Down Sendromu Derneği iş birliği ile 2022 yılı sonunda KFC ile başlattığı Bi’ İşim Var projesi büyüyor. Bi’ İşim Var Projesi için düzenlenen etkinlik İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu ev sahipliğinde, Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin ve Bi’ İşim Var projesi çalışanlarının katılımı ile 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde gerçekleştirildi. Basın toplantısında Bi’ İşim Var projesinin, İş Gıda çatısı altında faaliyet gösteren iki diğer dünya markası Pizza Hut ve Krispy Kreme’i de kapsayacak şekilde genişletildiği duyuruldu.

Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde TDSD Başkanı Gün Bilgin Down sendromlu gençlerin çalışmasının ayakları üzerinde durmasının kendileri, aileleri ve toplum için önemine değinirken; İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu, Down sendromlu bireylerin toplumdaki vazgeçilmez yerlerine dair farkındalığı artırma hedefiyle 2022 yılından bu yana süren Bi’ İşim Var projesinin gelişim yolculuğunu, değişen yapısını, gelecek planlarını ve grup için anlamını aktardı.

Bi’ İşim Var projesinin grup için önemi ışığında 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu panel konuşmasında; “Arka planda çok fazla çalışma olsa da ilk olarak 2022 Eylül ayında İş Gıda çatısı altındaki markalarımızdan KFC ile başlayan Bi’ İşim Var projesinin arkasında İş Gıda’nın bağlı olduğu İş Holding’in öngörüsü yatıyor. İstanbul’da seçili KFC restoranlarında 2022 Eylül’ünde başlayan projemiz, bugün üç ayrı şehirde 16 Down sendromlu çalışana ulaştı. Bi’ İşim Var’ın başarısı sonucunda, restoranlarımızla uluslararası geçerliliği olan ve 2014’ten bu yana Avrupa Komisyonu tarafından fonlanan “Valueable” (Değerli Bir Ağ) unvanını almaya hak kazandık. Projenin global bir değer ile taçlanmış olmasından mutluluk duyduk.  150 ülkede faaliyet gösteren KFC markası tarafından da örnek gösterilen bir proje olmasıyla göğsümüzü kabartıyor” dedi.

İş Gıda ile iki yıldır süren iş birliğinin Down sendromlu bireylerin bağımsız yaşamları için çok kıymetli olduğunu belirten Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin paneldeki konuşmasında; “Down sendromlu bireylerin özgür, bütünleşik ve bağımsız yaşamlar kurabilmeleri için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Biz dernek olarak ailelerin yaşadığı “Benden sonra çocuğum ne olacak?” kaygısını ortadan kaldıracak projeler üretiyoruz. Avrupa Down Sendromu Federasyonu Başkan Yardımcılığı ile Avrupa’da Türkiye’yi temsil ediyor ve dünyada 133 ülkenin Down sendromu sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim halinde, Down sendromu alanının gelişimine öncülük ediyoruz. En önemli çalışmalarımızdan İstihdam +1 programıyla ise gençlerimizin istihdam edilmesine olanak tanıyoruz. 2012 yılında Türkiye’de uygulamasını ilk başlatan kurum olarak 18 ilde 48 firmaya 170 Down sendromlu bireyin istihdam edilmesini sağladık. Bu bağlamda iş koçları yetiştirmek üzere geliştirdiğimiz eğitim programını yaygınlaştırıyoruz. İŞKUR, istihdam büroları, iş yerlerinin kendi bünyeleri gibi farklı alanlarda iş koçları yetiştirmek üzere iş birliklerimiz devam ediyor” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER