Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Ticaret ikiye katlandı fazlası için Mısır’dalar

Editör
cihad_vardan_200
Abone Ol:

Yılın ilk 7 ayında ihracatımızın yüzde 140 arttığı Mısır’a çıkarma yapan MÜSİAD; enerji, müteahhitlik, gıda ve lojistik başta olmak üzere önemli sektörlerde iş birliği görüşmeleri gerçekleştirecek.

Son yıllarda ticaretimizin hızla arttığı Mısır’a, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) güçlü bir çıkarma başlattı. 2009’un ilk 7 ayında yüzde 140 artışla 1.9 milyar dolar ihracata imza attığımız Mısır’a gerçekleştirilen bu çıkarmayı değerlendiren MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, “Amacımız, Mısır’ı Türkiye’nin en büyük ticari partnerlerinden birisi haline getirmek” dedi.
Vardan, bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilecek Uluslararası İş Forumu’nu (IBF) Mısır’da düzenlendiğini hatırlatarak, 12-15 Ekim tarihleri arasındaki Fuarın, 1995’te kurulan ve bugün 32 ülkenin iş adamlarının katıldığı uluslararası bir platform olduğunu dile getirdi, Özel ve tarifeli uçaklarla 350 iş adamının gideceği Mısır’da 2 bin 400 iş adamının iş görüşmeleri yapacağı foruma, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katılacağını ifade eden MÜSİAD Başkanı, “Forumun ana teması, küresel kriz ve sonrasında ticaret ve sanayinin gelişimi” diye konuştu.

Türk ve Mısırlı iş adamlarının yanı sıra IBF’e üye ülkelerden gelerek foruma katılacak 2 bin 400 civarındaki iş adamının, birbirleriyle tanışma ve iş yapma imkanını arayacağını ifade eden Vardan şunları söyledi: “Bu şekilde, 2009 yılının ilk 7 ayında ihracatımızın yüzde 140 oranında arttığı Mısır’ı, Türkiye’nin en büyük ticari partnerlerinden birisi haline getirmeyi amaçlıyoruz. Mısır, bizim için çok önemli bir yer. İhracatımızın her yıl arttığı ülke. Mısır halkına ve esnafına bizim kalitemiz ve fiyat politikamız uygun geliyor. Orada çok güzel bir çizgi yakaladık. 2008 yılında yapılan ve oldukça başarılı geçen 12. IBF ve 12. MÜSİAD Uluslararası Fuarı’na 17 ülkeden 23 bakan, 62 ülkeden 2 bin 224 iş adamı katılmıştı. Gelecek yıl IBF Kongresi’nin 14.’sü, 6-10 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da MÜSİAD Fuarı ile eş zamanlı olarak yapılacak.” İkili iş görüşmelerinde gıda enerji ve lojistik alanlarının ön plana çıkacağını tahmin ettiklerini kaydeden Vardan, “İhracatımızı artıracak faaliyetler içinde olacağız. Mısır’la 2009’un ilk 7 ayında 403 milyon ithalat ve 1 milyar 900 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik” dedi.

Rakamlarla Mısır: GSYH: 105.9 milyar dolar, Kişi başı gelir: 1.453 dolar, Enflasyon: Yüzde 8.6, İşsizlik oranı: Yüzde 9.1, Büyüme hızı: Yüzde 7.1.

misir_200

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER