Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

İstanbul Perakendeciler Derneği, yurtdışına açılıyor

Editör
turan_ozbahceci_200
Abone Ol:

İstanbul perakendecileri, rotayı yurtdışına çevirdi. Yurtdışında mağaza açma yönünde çalışmalara başladıklarını belirten İstanbul Perakendeciler Demeği (PERDER) Yönetim Kurulu Başkanı Turan Özbahçeci, üyelerinin ulusal pazardaki paylarını artırmak için mağaza açmaya hazırlandıklarının altını çizdi. Mağaza açılacak ülkelerin henüz netlik kazanmadığını ifade eden Özbahçeci, “Yurtdışı projesinin başarılı olacağını düşünüyoruz. Pazar araştırmalarımız sürüyor. Çünkü yurtdışında mağaza açmak isteyen birçok üyemiz söz konusu. Bizde PERDER olarak bütün çalışmaları destekliyoruz. Şu anda bazı ülkelere inceleme ekibi gönderdik. Sonuç belli olur olmaz paylaşacağız” dedi. Perakende sektöründe yerel zincirlerin ulusal pazardaki paylarını artırmak ve mağaza açmak için çalışmalarını hızlandırdığını söyleyen Özbahçeci, Türkiye’de yerel gücün etkisini koruduğunu söyledi. Özbahçeci, “Türkiye’de hâlâ yerel güç var. PERDER perakendenin sigortası. Bu potansiyeli yurtdışı pazarlarda mağaza açarak destekleyeceğiz” dedi. Özbahçeci, yurtdışı projesinin perakende sektörünün çatı örgütü olan Türkiye PerakendecilerFederasyonu’nu ile birlikte organize ettiklerini söyledi. Öte yandan Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun geliştirdiği ‘Fayda AŞ’ projesinin giderek büyüdüğünü söyleyen Özbahçeci, “Fayda hareketi her geçen gün büyüyor. Türkiye’de ciddi bir gücüz” dedi. Fayda AŞ’nin 31 ilde şubeleri bulunan ve bölgelerinde güçlü 70 yerel market zinciri ile 73 ortağı tarafından geçen yılın eylül ayında kurulduğunu ifade eden Özbahçeci, “Fayda hareketi, geçen yıl 3.7 milyar dolar ciro yaptı. Yerel sermayeyi Fayda’ya dönüştürdük” dedi. PERDER’in, önemli markalara gıdadan tekstile, kişisel bakımdan temizliğe kadar 104 çeşit fason üretim yaptırdığını kaydeden Başkan Özbahçeci, “Bu ürünleri Türkiye genelinde 979 mağazada satıyoruz. Temzilikte Saff, gıdada Neffis, teksilde ise Motiff markamız var. Yeni marka ürün çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Aynca Perder’in Çaykur’la temas halinde olduğunu fayda_200da belirten Özbahçeci, “Çaykur’la çay, Kızılay ile soda üretmek için görüşmelerimiz sürüyor. Marmara Birlik ve TARİŞ ile görüşmek istiyoruz” dedi. Özbahçeci, Toprak Mahsulleri Ofisi’nden de (TMO) kırmızı mercimek ve pirinç adıklarını ve Trakya Birlik’e 4 ila 8 kilogramlık Biryağ ürettirdiklerini söyledi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER