Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

İstanbul’da perakende ve toptan fiyatları arttı

Editör
alisveris1
Abone Ol:

İstanbul’da, bu yıl ağustos ayında perakende fiyatlar ve toptan fiyatlar, yüzde 0,19 oranında artış gösterdi. İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından İstanbul için hazırlanan 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi’ne göre, perakende fiyatlarda ve Toptan Eşya Fiyatları İndeksine göre toptan fiyatlarda, ağustos ayında aynı oranda artış kaydedilmiş olup, bu oran yüzde 0,19 oldu.
Söz konusu indekslerin bir önceki yılın aynı ayına göre karşılaştırmasında, perakende fiyatlarda yüzde 7,54 artış görülürken, toptan fiyatlarda ise yüzde 0,49 oranında gerileme kaydedildi.
İndekslerde 24 aylık serilerden oluşan yıllık ortalama artış hesabına göre, 2009 yılı Temmuz ayında 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi, yıllık ortalama yüzde 9,41, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise yıllık ortalama yüzde 3,99 oranında artış gösterdi.
İstanbul Ticaret Odasının (İTO) 1995 bazlı İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’ne göre, perakende fiyatlar ve toptan fiyatlar Ağustos ayında yüzde 0,19 oranında artış kaydetti.
İTO’dan yapılan açıklamaya göre, 2009 yılı Temmuz ayında yüzde 1,23 azalış izlenen 1995 bazlı İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, ağustos ayında yüzde 0,19 artış gösterdi.
Perakende fiyatlarda ilk 7 aylık artış yüzde 5,12 oldu. 2009 yılı Ağustos ayı, bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında perakende fiyatlardaki 12 aylık artış yüzde 7,54 olurken, söz konusu indeks 2008 yılında yüzde 15,74 artmıştı.
İndeksin 2009 yılı Ağustos ayı itibariyle 12 aylık ortalama artış oram yüzde 9,41 olurken, bu oran 2008 yılının aynı döneminde yüzde 13,24 olmuştu.

1995 bazlı indeksin alt grupları

Aylık bazda, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’inde yer alan giyim harcamaları grubunda yüzde 2,43 oranında, kültür, eğitim ve eğlence grubunda yüzde 2,42 oranında düşüş görülürken, konut harcamaları grubunda yüzde 0,59, ev eşyası harcamaları grubunda yüzde 5,00, ulaştırma ve haberleşme grubunda yüzde 0,53, sağlık ve kişisel bakım harcamaları grubunda 0,08, diğer harcamalar grubunda yüzde 1,18 artış görülürken, gıda harcamaları grubunda kayda değer bir değişim izlenmedi.

1963 bazlı toptan eşya fiyatları indeksi

2009 Temmuz ayında yüzde 0,23 artış izlenen Toptan Fiyatlar İndeksi, 2009 Ağustos ayında yüzde 0,19 artış gösterdi. Ağustos ayları itibarıyla söz konusu indeks, 2007 yılında yüzde 1,72 artarken, 2008 yılında ise yüzce 0.95 oranında azalış kaydetmişti.
Toptan fiyatlarda 2008 yılı Ağustos ayında yüzde 8,89 artış gösteren 7 aylık değişim oranı bu yılın aynı döneminde 0,47 olarak gerçekleşti. 2008 Ağustos ayı bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 11,76 olan yıllık değişim oranı, 2009 Ağustos ayında yüzde 0,49’a geriledi. 2009 Ağustos ayı itibarıyla 12 aylık ortalama artış oranı yüzde 3.99 olurken, bu oran 2003 yılının aynı ayında yüzde 10,81 olarak gerçekleşmişti.

Kaynak: Ayrıntılı Haber Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER