Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

İstanbul’da perakende ve toptan fiyatları arttı

Editör
alisveris1
Abone Ol:

İstanbul’da, bu yıl ağustos ayında perakende fiyatlar ve toptan fiyatlar, yüzde 0,19 oranında artış gösterdi. İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından İstanbul için hazırlanan 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi’ne göre, perakende fiyatlarda ve Toptan Eşya Fiyatları İndeksine göre toptan fiyatlarda, ağustos ayında aynı oranda artış kaydedilmiş olup, bu oran yüzde 0,19 oldu.
Söz konusu indekslerin bir önceki yılın aynı ayına göre karşılaştırmasında, perakende fiyatlarda yüzde 7,54 artış görülürken, toptan fiyatlarda ise yüzde 0,49 oranında gerileme kaydedildi.
İndekslerde 24 aylık serilerden oluşan yıllık ortalama artış hesabına göre, 2009 yılı Temmuz ayında 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi, yıllık ortalama yüzde 9,41, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise yıllık ortalama yüzde 3,99 oranında artış gösterdi.
İstanbul Ticaret Odasının (İTO) 1995 bazlı İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’ne göre, perakende fiyatlar ve toptan fiyatlar Ağustos ayında yüzde 0,19 oranında artış kaydetti.
İTO’dan yapılan açıklamaya göre, 2009 yılı Temmuz ayında yüzde 1,23 azalış izlenen 1995 bazlı İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, ağustos ayında yüzde 0,19 artış gösterdi.
Perakende fiyatlarda ilk 7 aylık artış yüzde 5,12 oldu. 2009 yılı Ağustos ayı, bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında perakende fiyatlardaki 12 aylık artış yüzde 7,54 olurken, söz konusu indeks 2008 yılında yüzde 15,74 artmıştı.
İndeksin 2009 yılı Ağustos ayı itibariyle 12 aylık ortalama artış oram yüzde 9,41 olurken, bu oran 2008 yılının aynı döneminde yüzde 13,24 olmuştu.

1995 bazlı indeksin alt grupları

Aylık bazda, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’inde yer alan giyim harcamaları grubunda yüzde 2,43 oranında, kültür, eğitim ve eğlence grubunda yüzde 2,42 oranında düşüş görülürken, konut harcamaları grubunda yüzde 0,59, ev eşyası harcamaları grubunda yüzde 5,00, ulaştırma ve haberleşme grubunda yüzde 0,53, sağlık ve kişisel bakım harcamaları grubunda 0,08, diğer harcamalar grubunda yüzde 1,18 artış görülürken, gıda harcamaları grubunda kayda değer bir değişim izlenmedi.

1963 bazlı toptan eşya fiyatları indeksi

2009 Temmuz ayında yüzde 0,23 artış izlenen Toptan Fiyatlar İndeksi, 2009 Ağustos ayında yüzde 0,19 artış gösterdi. Ağustos ayları itibarıyla söz konusu indeks, 2007 yılında yüzde 1,72 artarken, 2008 yılında ise yüzce 0.95 oranında azalış kaydetmişti.
Toptan fiyatlarda 2008 yılı Ağustos ayında yüzde 8,89 artış gösteren 7 aylık değişim oranı bu yılın aynı döneminde 0,47 olarak gerçekleşti. 2008 Ağustos ayı bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 11,76 olan yıllık değişim oranı, 2009 Ağustos ayında yüzde 0,49’a geriledi. 2009 Ağustos ayı itibarıyla 12 aylık ortalama artış oranı yüzde 3.99 olurken, bu oran 2003 yılının aynı ayında yüzde 10,81 olarak gerçekleşmişti.

Kaynak: Ayrıntılı Haber Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Atila Yenişen, Metro Orta Avrupa sorumlusu oldu

Editör

Yazar:

Metro Türkiye’de uzun yıllar görev aldıktan sonra yurt dışında Pakistan, İspanya ve Portekiz’de üst düzey görevlerde bulunan, Bulgaristan ve Çekya’da CEO’luk yapan Atila Yenişen, Metro Orta Avrupa sorumlusu oldu.

Yenişen, “Metro Çekya’nın CEO’su olarak hizmet etmek büyük bir onur ve ayrıcalıktı. Şirketimiz için net bir strateji ve yön belirledik. Çalışanlarımızın kendilerinin en iyisi olduğu bir bağlam ve kültür yaratmaya çalıştık. Müşterilerimizi işlerinde başarılı olmalarını sağlamak için güçlü içerik ve hizmetle durmaksızın destekledik. Her şeyden önce, Çekya toplumu için değer yaratmak üzere güvenilir bir iş ortağı olmak için çok çalıştık. Bize güvenen ve destek veren liderlerimiz, Yönetim kurulu arkadaşlarıma, Metro Çekya’nın büyük ekibine teşekkür ederim” dedi.

Orta Avrupa ülkelerinde toplam ciro yaklaşık 4.7mi ar Avro. Düsseldorf merkezli bir görev alan Yenişen, Prag’ta yaşayacak. Sorumlu olduğu ülkeler ise Metro Avusturya, Macaristan, Slovakya ile Mekro Polonya ve Çekya.

Devamını Oku

Genel Haberler

İsmar üyelerinden nostaljik buluşma

Editör

Yazar:

Türkiye perakende sektörüne 30 yıl öncesinde damgasını vuran İstanbul Marketler Birliği İSMAR’ın üyeleri geleneksel hale gelen yemekli toplantılarına bir yenisi daha ekleyerek 11 Kasım Cumartesi günü Ali Rıza Karadağ’ın ev sahipliğinde Florya Görkem Kilis Restorant’ta gerçekleşti.

Oldukça samimi ve sıcak bir ortamda geçen yemekli toplantıya ilginin de çok yoğun olduğu görüldü. İçlerinde önemli iş adamlarının da olduğu gruptan yeni bir ticari birliktelik çıkar mı bilinmez ama bu örnek dostluğun daha uzun yıllar devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Organizasyonda emeği geçen ortaklardan birinin verdiği bilgiye göre bundan sonraki toplantılarda ekonomi, sosyal ve kültürel alanlarda gerek İsmar topluluğundan gerekse misafir konuklardan oluşacak söyleşi ve sohbetlerle daha da renkleneceği ifade ediliyor.

Katılımcılar:

Ayaktakiler: Fırat Karadağ, Murat Karadağ, Hasan Yalçın, Cemal Parlak, Besim Açıkgöz, Faik Karadağ, Orhan Toka, Muhsin Aslan, Metin Şakar, Ahmet Özdemir, Ünal Nayman, Nahit Kiler, Abdurrahman Kopuz, Kenan Şişeci, Şaban Ulu, Mustafa Kağan, Alirıza Şişeci, Mustafa Aslan.

Oturanlar: Mehmet Genç, Ahmet Hamdi Kanal, Halil Göktürk, Alirıza Karadağ, Metin Toka, Hüsnü Yazıcı, Fehmi Kale

Devamını Oku

Genel Haberler

Restorantlar, Michelin Yıldızı ile ödüllendirildi

Editör

Yazar:

Michelin, Michelin Rehberi İstanbul, İzmir, Bodrum’un yeni restoran seçkisini duyurmanın mutluluğunu yaşıyor. Michelin müfettişleri, 15’i İzmir’de ve 19’u Bodrum’da olmak üzere toplamda 111 restoranı rehberin yeni seçkisine dahil etti. İzmir’den 3, Bodrum’dan 2 restoran birer Michelin Yıldızı alırken, Bodrum’dan 2, İzmir’de 6 olmak üzere toplamda 8 restoran Bib Gourmand ödülüne layık görüldü.

İstanbul seçkisine yeni eklenen 25 restorandan 2’si birer Michelin Yıldızı alırken, 8 restoran Bib Gourmand ödülüne layık görüldü. Böylece İstanbul’da listeye restoran listesi 77’ye yükseldi.

Ödül töreninde yaptığı konuşmada seçkiye dair bilgiler paylaşan Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec, “Müfettişlerimiz bu yıl bir kez daha İstanbul mutfak seçkisinin cazibesine kapıldı. Karma kültüre sahip bir dünya şehri olan İstanbul, klasik Türk meyhanelerinden, son moda veya uluslararası restoranlara, aynı zamanda tam anlamıyla bir mutfak deneyimi sunan rahat restoranlara kadar oldukça zengin bir gastronomik panoramaya sahip. İkinci seçkiye bu yıl eklenen 2 yeni Michelin Yıldızı da dahil olmak üzere şehrin dört bir yanına yayılmış 24 yeni restoranın yer aldığı 2024 Seçkisi, aynı zamanda gelenekleriyle de gurur duyan cesur şefler neslinin yönlendirdiği gastronomi standartlarındaki yükselişi de gözler önüne seriyor” dedi.

Poullennec, İzmir ve Bodrum ile ilgili olaraksa, “Michelin Rehberi ailesine kayda değer derecede etkili bir şekilde giriş yapan İzmir ve Bodrum’da ekiplerimiz, bu iki bölgeyi birbirinden ayıran farklılıklardan özellikle çok etkilendi. Yerel kökler, bölgeye olan bağlılık ve yerel üreticilerle kurulan güçlü bağların, İzmir ve çevresinde seçkiye giren restoranların çoğunun paylaştığı ortak özellikler olduğunu söyleyebiliriz. Michelin Yeşil Yıldızı’nın bölgedeki üç restorana verilmesi, bu güçlü bağlılığı kanıtlıyor. Bodrum ise gastronomik açıdan bütünleyici bir konsept sunuyor: Sahilde lüks ve uluslararası mekanlar yer alırken, Bodrum’un merkezi özellikle pitoresk, erişmesi kolay, küçük ve bağımsız restoranlara ev sahipliği yapıyor” diye konuştu.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER