Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

KMD’den 4. Perakende Teknolojileri Konferansı

Editör
Abone Ol:

Türkiye ekonomisi için üyeleriyle 5 bini aşkın satış noktasında 135 bin kişilik istihdam ve 70 milyar TL’lik katma değer yaratan Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD), “Perakende Teknolojileri Konferansı”nın dördüncüsünü 3 Ekim 2017 tarihinde Radisson Blu Hotel’de 500’e yakın üst düzey yönetici ve teknoloji girişimcisinin katılımıyla gerçekleştirdi.

Teknoloji girişimcileriyle KMD üyeleri arasında yeni iş bağlantılarının kurulması amacıyla düzenlenen 45 dakikalık hızlı tanışma maratonu “Meet&Tech”, en yenilikçi perakende teknolojileri projelerinin uluslararası arenaya da tanıtımına odaklanan “Perakende Teknolojileri Ödülleri – PE-TEK” gibi yeniliklerle kapısını açan “Perakende Teknolojileri Konferansı”, giderek büyüyen ilgi ve teknoloji konusunun gündemdeki önemi üzerine bu yıl tam gün düzenlenmeye başlandı.

“Perakende Teknolojileri Konferansı”nda sektörü geleceğe taşıyan haritanın belirlenmesinde en önemli rollerden birini üstlenen heyecan verici teknolojilerin tanıtıldığı “Çözüm Oturumları”nın yanı sıra ezber bozan konularıyla ilham veren konuşmacılar da büyük bir ilgi gördü. Konferansta tüm konuşmacıların verdiği ana mesaj; başarıya ve verimliliğe ulaşan yolun teknolojiyi yakın takip ederek ihtiyacı doğru karşılayan yatırımları yapmaktan geçtiği oldu.

Konferansın açılış konuşmalarını KMD Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım ile Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik yaptı.

KMD Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, açılış konuşmasında şu değerlendirmeyi yaptı: “Perakende Teknolojileri Konferansı, perakendenin teknoloji ile olan yakın ilgisinin somut bir göstergesidir. Sektörün en önemli oyuncularını burada aynı amaç için bir arada görmek bize gurur veriyor. Perakende Teknolojileri Konferansı’nın, özellikle teknoloji yatırımlarımızda önümüzdeki seçenekleri ve perakende trendlerini görebilmemiz, perakende deneyimlerinden faydalanabilmemiz ve bilgi alışverişinde bulunabilmemiz açısından çok faydalı olduğuna inanıyoruz. Stok kontrolünden CRM çalışmalarına, mağaza güvenliğinden etiketlere, insan kaynaklarından mağaza planlarımıza kadar her alanda vazgeçilmezimiz haline gelen teknolojiyi enine boyuna ele aldığımız konferansımızda, bizler yatırımlarımızı şekillendirirken, teknoloji girişimcilerimiz de kendilerine yeni işbirlikleri için önemli fırsatlar yakalayacaklar. Hem perakendecilerin hem de teknoloji girişimcilerimizin önünü açması bakımından yararlı bir gün geçirdiğimizi düşünüyorum.”

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, dijitalleşmenin insan hayatının artık tam merkezinde olduğunu belirterek, “Bu yeni düzen markaların insanı merkeze alarak yenilikçi fikirlere yatırım yapmasını, ürün ve hizmetlerin tasarım, üretim ve sunumunda teknolojiyi odağa almasını fazlasıyla gerektiriyor” dedi.Yeni çıkan teknolojiler nedeniyle perakende düzeninde sürekli değişiklik yaşandığını dile getiren Bilecik, dijital teknolojinin insan hayatına getirdiği yenilikleri ve etkilediği sektörlerden bahsetti. Bilecik, perakendedeki dijital  dönüşümün nedeninin sadece teknolojik değişimler olmadığını kaydederek, burada müşteriden gelen talebin de etkili olduğunu aktardı. Teknolojinin iş yapış şekillerini değiştirdiğini aktaran Bilecik, “Her geçen gün yeni iş kültürü doğuyor. Bugün doğan çocuklar muhtemelen 2020’li yılların içerisinde şu anda tanımını koyamadığımız, 100’ün üzerinde, 60’ın üzerinde yeni meslekler yapıyor olacaklar.” diye konuştu.Bilecik, dijitalleşmenin insan hayatının artık tam merkezinde olduğunu kaydederek, “Bu yeni düzen markaların insanı merkeze alarak yenilikçi fikirlere yatırım yapmasını, ürün ve hizmetlerin tasarım, üretim ve sunumunda teknolojiyi odağa almasını fazlasıyla gerektiriyor.” ifadesini kullandı.

Teknolojiyle birlikte müşterilerin satın alma alışkanlıklarının da değiştiğinden bahseden Bilecik, tüketicilerin markalarla her an her yerden iletişime geçme konusunu önemsediğinin altını çizdi.

KMD Genel Sekreteri Füsun Tavus’un açıklamasında dikkat çektiği noktalardan biri ise derneğin eğitim alanında sürdürdüğü çalışmalara bir yenisini eklemesi oldu. KMD’nin PERAVOC Perakendede Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi isimli projesinin en önemli özelliklerinden biri firmaların bilgi teknolojileri alanında insan kaynağı kapasitelerinin geliştirilmesi ve mesleki yeteneklerinin belgelendirilmesi. Füsun Tavus, geleceğin ufuklarını teknolojiyle çizen perakende sektörü için projenin taşıdığı önemi şu sözlerle anlattı:

“İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle yürütülen PERAVOC Perakendede Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi, perakende sektöründe bir ilk olacak. Projenin meslek kapsamlarının perakendeye özgü mesleklerle daha da genişletilmesi, sektörün geleceği için önemli bir yatırım olacak. Mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanan adayları çalıştıran işletmeler 12 ila 48 ay arasında SGK teşviklerinden yararlanacaklar.”

SİBER GÜVENLİK GERÇEK BİR TEHDİT Mİ?

“Perakende Teknolojileri Konferansı”nda en ilgi çekici konuşmalardan birini kendi alanında bir otorite olarak kabul edilen ve şu anda Grant Thornton İngiltere Siber Güvenlik Başkanlığı’nda Direktör olarak görev alan Manu Sharma yaptı. Sharma, “Siber Güvenlik – Gerçek Bir Tehdit Mi” sorusunun yanıtını verdi. Bulut bilişim gibi yeni ve yenilikçi yaklaşımların aslında güvenlik tehditini giderek karmaşıklaştırdığına, bu durumda siber dirençliliğin işletmelerin hayatta kalması için çok önemli olduğuna değinen Sharma, yeni Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin (GPDR) Mayıs 2018’de yürürlüğe gireceğine ve bu yönetmeliğin tüm iş sektörlerinin veri yapılandırmasına önemli etkileri olacağına dikkat çekerek, güçlü siber güvenlik kontrollerinin oluşturulması için daha fazla düzenleme ve talep olabileceğini belirtti.

FIRTINA SESSİZLİĞİNİ DUYUYOR MUSUNUZ? DİJİTAL MAĞAZACILIĞIN GELECEĞİ NASIL OLACAK? BİLDİĞİNİZ HER ŞEYİN DEĞİŞİMİNE HAZIR MISINIZ?

PwC Türkiye Perakende ve Tüketici Ürünleri Sektörü Ülke Lideri Adnan Akan, “Fırtına Öncesi Sessizlik veya Sessizlik Öncesi Fırtına” başlıklı konuşmasıyla sektörün geleceğine ışık tutan bir konuşma yaparken, Vodafone Bireysel Ticari Pazarlama Kıdemli Müdürü Murat Helvacı, ”Mağazanda Dijitali Hisset” konulu değerlendirmesiyle günümüzde müşteri deneyimini dijitalleştirirken onun duygularına dokunan, eğlendiren ve dijital yolculuğa çıkaran dijital mağazacılığın, müşteri gözünden geleceği hakkında ipuçları verdi.

Bir diğer ilgi çekici konuşmayı ise Fütüristler Derneği Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Murat Şahin yaptı. Şahin, “Bildiğiniz Her Şeyin Değiştiği Bir Yaşama Hazır Mısınız” sorusuna teknoloji insanın yerini aldığında neler olacak yaklaşımıyla yanıt verdi.

Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu’nun 500’e yakın üst düzey yönetici ve teknoloji girişimcisiyle paylaşımı ise perakende sektöründe artık en belirgin trendlerden biri haline gelen “kişisel yaklaşımlar” yönünde oldu. Demiroğlu, “Mobil Uygulamalar İle Mağazalarda Müşterilere Kişiselleştirilmiş Satış Fırsatlarının Sunulması” başlıklı konuşmasıyla yeni bir mobil uygulama olan “ürün öneri motoru” ile mağazalardaki müşteri deneyiminin ve memnuniyetinin artırılması ve bunun satışlara yansıması açısından bilgi verdi. Demiroğlu, gelecekte kişisel yaklaşımların yaratacağı yeni ufuklar hakkında da ipuçlarını paylaşmış oldu.

Geleceğin şifrelerini çözen bir diğer konuşmayı ise Obase Genel Müdürü Dr. Bülent Dal yaptı. Dal, “Akıllı Otomasyon ve Müşteri Deneyimi” konusunda insan zekası ve düşünce prosesinin bilgisayar sistemlerine uygulanılarak sebep bulan, öğrenen, aksiyon almaya yönelik sistemler olan akıllı otomasyonların bugünü ve gelecekte hangi ufukları yaratacağı konusunda açıklamalarda bulundu.

TEKNOLOJİ GİRİŞİMCİLERİ PERAKENDECİLERLE YENİ İŞBİRLİKLERİNE ADIM ATTILAR

“Perakende Teknolojileri Konferansı”, gelececeğe sağlam köprüler kurmaya odaklanan etkinlikleriyle de dikkat çekti. Bu yöndeki etkinliklerden biri, bu yıl ilk defa gerçekleştirilen “Meet Tech” oldu. KMD Yönetim Kurulu üyeleriyle Türkiye’nin her noktasından teknoloji girişimcileri arasında yeni iş bağlantıları kurulmasına odaklanmış Meet Tech ile 45 dakika içinde 60 teknoloji girişimcisi, Türkiye’de perakende sektörünün lider isimleriyle ilk tanışmayı yaparken iş önerilerini de paylaştı. Bu görüşmelerin gelecekte parlak iş ortaklıklarının doğmasını sağlayacağı güçlü beklentiler arasında.

Perakende sektörü için geliştirilen en yenilikçi projeleri ödüllendirmenin yanı sıra uluslararası arenaya da tanıtımı amacıyla hayata geçirilen PE-TEK Ödülleri de konferansın ikinci bölümünde sahiplerini buldu.

DUAYENLER E-TİCARETTE BAŞARININ FORMÜLLERİNİ ANLATTI

Her bir dakikası geleceğin haritasını çizmek kadar başarının formüllerine odaklanmış “Perakende Teknolojileri Konferansı”nın bu yöndeki oturumlarından biri “E-Ticaretten Para Nasıl Kazanılabilir” oldu. Moderatörlüğünü KMD Yönetim Kurulu Üyesi ve Watsons Türkiye Genel Müdürü Ahmet Ş. Yanıkoğlu’nun yaptığı oturumda hepsiburada.com Chief Product Officer’ı Gürkan Coşkuner, Tekzen Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Onur Mertoğlu, Inveon Kurucu Ortağı ve CEO’su Yomi Kastro ile Webnak Lojistik Servisleri A.Ş. Kurucusu ve CEO’su Hasan Aslanoba, hem iş deneyimleri hem de dünya trendleri paralelinde e-ticarette başarının şifrelerini anlattılar.

PERAKENDEDE İNTERAKTİF MÜŞTERİ DENEYİMİNDE SINIRLAR ZORLANIYOR, KUSURSUZ BİR GELECEK İÇİN SÜPER PORTALLAR KURULUYOR

Konferansın çarpıcı yönlerinden biri ise, kendi alanlarındaki teknolojik yenilikleriyle müşteri deneyimi adına farklı ufuklara doğru yol alan firmalar ve onların çözüm ortakları ile birlikte geliştirdikleri uygulamalar oldu. Bunlardan biri interaktif müşteri deneyiminde sınırları zorlayan Tchibo ve bu uygulamalarda çözüm ortağı olan Xplace oldu. Tchibo Türkiye Stratejik Planlama ve Pazarlama Direktörü Ceyda Kaptan ve Xplace Türkiye Genel Müdürü Alper Türkay’ın “Perakende Mağazacılıkta İnteraktif Müşteri Deneyimi” başlığıyla değindiği konular arasında ürün danışmanı kiosklar ile doğru ürünü bulma, multichannel terminallerle mağazada ürün olsun ya da olmasın istenilen ürünü satın alma, yemek tarifi kiosku ile kısıtlı zamanı olanlara akşam pişirecekleri yemeği seçme gibi interaktif deneyimler yer aldı.

KFC ve Pizza Hut Restoranları ise çözüm ortağı Rasyotek ile hem perakendeciler hem de müşteriler açısından kusursuz bir gelecek arayışında sınırları zorlayan bir uygulamayı paylaşarak heyecan verici gelişmelerin devam edeceğini vurguladılar. “Perakende de Teknolojik Çözümler” başlığıyla gelişmeleri anlatan isimler KFC ve Pizza Hut Restoranları İK Operasyonları Müdürü İlker Ager ve Rasyotek İnsan Kaynakları Bilişim A.Ş. Kurumsal İlişkiler Direktörü Müjde Şener Korkut oldu. Ager ve Korkut’un kusursuz bir gelecek yaratmadaki dikkat çeken uygulamalarının ismi, “süper portal”. Yenilikçi ve alanında bir ilk olarak nitelendirilen bu portal, bütünleşik tasarruf sistemleri ile elde edilen verilerden yola çıkarak oluşturuldu. Portal ile geleceğe yön veren raporları ve sanal zeka hizmetlerini iş yükü ve hatayı ortadan kaldırmak mümkün.

DİJİTALLEŞME YOLCULUĞUNDA YENİ ROTA, HOLOGRAMLARIN YAZDIĞI YENİ HİKAYELER, İLHAM VEREN TEKNOLOJİLER, STRATEJİK DÖNÜŞÜM, DEVRİMCİ UYGULAMALAR VE DAHA FAZLASI…

Konferansın en iddialı bölümlerinden biri olan “Çözüm Oturumları” ise, 3 ayrı bölüm ve 10 ayrı çözümün anlatılması şeklinde planlandı. “Çözüm Oturumları”nda perakende sektörünün teknolojik yolculuğunu müşteri ve perakendeci adına farklı ve yenilikçi bir geleceğe taşıyan diğer iddialı çözümler anlatıldı.

Moderatörlüğünü KMD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Alp Önder Özpamukçu’nun üstlendiği ilk “Çözüm Oturumu”nda sektörün dijitalleşme yolculuğu, hologramların yeni yol hikayeleri ve mobil devrim paylaşıldı. “Perakende Firmalarının Görüntüleme Sistemlerinde Dijitalleşme Yolculuğu”nun somut uygulamalarını iDisplay Genel Müdür Yardımcısı Serap Şahin Tunç anlattı. “Yeni Hologramlar ve Müşteri Hikayeleri”ni anlatan isim ise Kino-mo, Ergül Makine Sahne Sanatları Danışmanı Murat İzci oldu. “Perakendede Mobil Devrim: Eskimo Kasa” alanındaki yenilikleri, Vakko Yazılım Birim Yöneticisi Hülya Sargın, çözüm ortakları KorEkip’in Kurucusu Arda Orcan ile birlikte paylaştı.

Moderatörlüğünü TeknoSA CEO’su Bülent Gürcan’ın yaptığı ikinci “Çözüm Oturumu”nda ilham veren, karlılığı artıran ve stratejik dönüşüme odaklanan yenilikçi uygulamalar anlatıldı. “Perakendeye İlham Veren Teknolojiler”deki gelişmeleri paylaşan isimler Gratis İş Geliştirme ve IT Direktörü Pınar Azaklıoğulları Görgen ve Propera İş +Geliştirme Yöneticisi Kemal Oytun Yeniş oldu. “Planlama Optimizasyonu ile Perakendede Karlılığı Artırmak” konulu yaratıcı gelişmeler ise MediaMarkt Türkiye Talep Planlama Departman Müdürü Bünyamin Cihan Şahin ve Invent Analytics Kurucusu ve Bilim Danışmanı Prof. Dr. Gürhan Gök tarafından dile getirildi. “Perakendenin Stratejik Dönüşümü” ise Turkcell Satış Geliştirme Lideri Alper Şahin ve Renova Consulting İş Geliştirme Müdürü Caner Kürklü tarafından paylaşıldı.

Üçüncü “Çözüm Oturumu”nda ise müşteri için her aşamada stratejik partnerlik, yeni nesil trendlerin entegrasyonu, tümleşik yaklaşımlar ve yeni nesil çözümlerde farklı yaklaşımlar, konularına sahne oldu. Related Dijital CEO’su Sedat Kılıç “Müşteri Yolculuğunun Her Aşamasında Stratejik Partnerlik” konusundaki gelişmeleri, Migros Ticaret A.Ş. Yurt Dışı İştirakler Bilgi Teknolojileri Grup Müdürü ve çözüm ortakları Obase Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurucu Ortağı Haluk Alpay, “Veriye Dayalı Tümleşik Operasyon Yönetimi”, Özdilek Grup Bilgi Teknolojileri Müdürü Önder Karademir POS A.Ş. Müşteri Destek Hizmetleri Müdürü Şükrü Tütüncü, “GeniusOpen ile Yeni Nesil Perakende Çözümlerinde Farklı Yaklaşımlar”ı anlattılar.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

GÜSOD: Kayıt dışılığın önüne geçmek için işverene destek şart

Editör

Yazar:

Emeklilikte Yaşa Takılanları (EYT) ilgilendiren düzenleme, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Yapılan bu yasal düzenlemeyle birlikte emekliliğe hak kazanmasına karşın gerekli yaş sınırını karşılamayan yüzbinlerce çalışana emeklilik yolu açıldı. Güvenlik Servisleri Organizasyon Derneği (GÜSOD) Başkanı Murat Kösereisoğlu, GÜSOD üyesi güvenlik sektöründe şirketlerinin tamamında çalışanların yüzde 12’sinin bu yasadan faydalanarak emekli olduğunu söyledi. EYT’li olması durumunda aynı şirkette çalışmak isteyen bir bireyin, işverene maliyetinin yüzde 2 arttığı bilgisini de veren Kösereisoğlu, konuyla ilgili önerilerde bulunarak oluşabilecek olumsuz durumlar ve çözüm önerileri hakkında bilgiler verdi.

EYT yasasından faydalanarak güvenlik sektöründen emekli olanlar nedeniyle Marmara ve Batı bölgelerinin istihdam açısından olumsuz etkileneceklerinin altını çizen Kösereisoğlu, “Özel güvenlik şirketleri EYT’lilerin işe devam etmemeleri durumda yerlerine yeni personel bulmak konusunda güçlük çekecektir. Bu da nitelikli (tecrübeli) iş gücü kaybını beraberinde getirecek. Sektör özelinde değişiklik göstermekle birlikte bu kaybın telafisi ortalama olarak iki yılı bulabilir” diye konuştu.

EYT nedeniyle işten ayrılanların çalışma hayatına başka sektörlerde devam etmesi veya çalışmaması nedeniyle oluşacak istihdam açığının zamanında kapanması için eylem planı oluşturulmasının ve uygulanmasının çok önemli olduğunun altını çizen Kösereisoğlu, “Emekli olanların istihdamı her ne kadar yüzde 5 işveren payında indirim olduğu şeklinde ifade edilse de emekli istihdamının maliyeti aslında yüzde 2 daha arttı. Emekli olan kişinin kendi şirketinde değil de başka bir kurumda işe başlaması durumunda işverene maliyeti ise yüzde 7 daha fazla oluyor. Bunun da işverenin emekli çalışan yerine gençleri istihdam etmesine ya da kayıt dışı çalışmanın yolunun açılmasına neden olabileceğini düşünüyoruz. Ortaya çıkabilecek bu negatif etkiyi azaltmak için hükümet tarafından haklarını alıp ayrılacaklar için çok uygun geri ödeme koşullarıyla işverene kolaylık sağlanmasını öneriyoruz” dedi.

Düzenlemeyle birlikte ilk etapta 2 milyon 500 bin kişinin EYT yasasından yararlanacağını söyleyen Kösereisoğlu, “GÜSOD üyesi güvenlik şirketlerinde görev yapan 6 bin 500 kişi, EYT ile emekli olacak. Özel güvenlik şirketlerinin hizmet verdiği müşteriler EYT’ten doğacak yükü henüz nasıl karşılayacağını bilemiyor ve tüm yükü özel güvenlik şirketinin sırtlamasını bekliyor. Ancak asıl işveren, özel güvenlik hizmetini alanlar. EYT işlemleriyle ilgili maruz kalınacak sonuç, uygulama ve prosedür gibi işlemler, özel güvenlik şirketi tarafından hizmet alanların da asli sorumlulukları arasında yer alıyor. Hizmet satın alanlar kendilerine yansıyacak yüzde 2 ya da 7’lik maliyet artışına maruz kalmamak için bunu kabul etmiyor. Ama buradaki hassas nokta, EYT kapsamındaki özel güvenlik görevlisi çalıştığı yerin güvenliğini sağladığı ve uzun yıllardır orada çalıştığı için deneyimli ve tecrübe sahibi. Sürecin sağlıklı bir şekilde yürümesini sağlamak için atılacak en büyük adım, özel güvenlik şirketleri ve hizmet alanların, çalışanları olan özel güvenlik görevlilerinin lehine olacak şekilde ortak bir karar almaları. Aksi halde özel güvenlik sektörü büyük bir iş gücü kaybına uğrayacaktır” diye konuştu.

Emekli olan çalışanın bilgi birikiminin ve deneyiminin istihdam edilen genç bir bireyle eşit olmayacağının da altını çizen Kösereisoğlu, “İşverenler, tamamen maliyet odaklı düşünerek genç istihdamını destekleyerek orta vadeli kazancı göz önünde tutabilir, nitelikli iş gücünde yaşanabilecek olan kayıpları göz ardı edebilir. Nitelikli istihdamı kaybetmemek adına koşulların daha uygun bir hale getirilmesi gerekiyor. İki yıllık iş gücü kaybını telafi edebilmek için sürecin daha yumuşak olması faydalı olacaktır. GÜSOD olarak, burada en büyük sorumluluğun devlete düştüğünü düşünüyoruz. Emekli olup da çalışmaya devam etmek deneyimli kişilerle yeni istihdam edileceklerin maliyetleri eşitlenerek yaşanabilecek iş gücü kaybının önüne geçilebilir” dedi.

Kösereisoğlu, GÜSOD olarak EYT kapsamında emekli olacak çalışanlar için şu an yaklaşık olarak 100 milyon TL tutarında kıdem tazminatı ödemesi gerçekleştirecekleri bilgisini de verdi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İstanbul PERDER’e 8 yeni üye

Editör

Yazar:

Altun Market, Aypa Market, Birlik Gross, Karabağ Market, Kim Market, Rota Market, Safir Market ve Taş Kasap, sektörel güç birliği ve gelişim için İstanbul PERDER’e katıldı

Türkiye Perakendeciler Federasyonu çatısı altında İstanbul’daki yerel-yerli perakende markaların kurumsal gelişimini desteklemek ve sektörün sorunlarına birlikte çözümler üretmek adına çalışmalarını sürdüren İstanbul PERDER, üye sayısını yeni katılımlarla artırıyor.

İstanbul merkezli Altun Market, Aypa Market, Birlik Gross, Karabağ Market, Kim Market, Rota Market, Safir Market ve Taş Kasap’ın derneğe iştirakiyle İstanbul PERDER, 2190 mağazada yaklaşık 36 bin istihdam sağlayan 48 üyeye ulaştı.

İstanbul PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Güzeldere yeni katılımlarla ilgili şunları söyledi:

“Derneğimiz yeni katılımlarla ticaretin kalbi olan İstanbul’da doğru rekabet koşullarının sürdürülebilmesi adına son derece önemli bir konumda olan yerel – yerli organize zincir marketlerin tamamına yakınını kapsar duruma geldi. İlk günden itibaren son derece önem verdiğimiz çalışan kalitesini ve kalıcılığını artırmak yönündeki çalışmalarımızı Milli Eğitim Bakanlığı ile başlattığımız yeni proje ile daha da üst seviyeye taşıdık. Yine çok önem verdiğimiz sektörel iletişim, bilgi ve tecrübe paylaşımı için bu sene Aralık ayında İstanbul Yerel Marketler Buluşması ve Fuarı’nı yenilenen kurumsal kimliğiyle gerçekleştireceğiz. Üyelerimize ve daha önemlisi vatandaşlarımızın bütçesine destek olmak adına Et ve Süt Kurumu ile son yaptığımız iş birliği gibi değer yaratan projelerimiz de sürecek. Sektörümüzün sorunlarına hep birlikte çare bulmak, birlikte sinerji yaratmak adına aramıza katılan değerli yeni üyelerimize teşekkür ederim.”

Devamını Oku

Genel Haberler

PL sektörü, PLAT Talks sahur programında buluştu

Editör

Yazar:

Özel markalı ürünler sektörünün gelişimi ve sektördeki sorunların çözümü için çalışmalarını sürdüren PLAT Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği, 31 Mart Cuma gecesini 1 Nisan Cumartesi gününe bağlayan gece PLAT Üyeleri ile PLAT Talks Sahur Özel etkinliğinde bir araya geldi.

BİM COO’su Galip Aykaç, İKMİB – İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ve GEBKİM Kimya İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı gibi sektörün önde gelen isimlerinin misafir olarak katıldığı etkinlik, PLAT Derneği üyelerinin yoğun katılımı ile gerçekleşti.

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, sözlerine katılımcıların yoğun ilgisine teşekkür ederek başladı. Deprem felaketinin ilk dakikalarından itibaren üye firmalarla birlikte bölgedeki vatandaşların yaralarını sarabilmek ve toplumsal dayanışma için üzerlerine düşen görevin bilinciyle harekete geçtiklerini hatırlatan Başkan Özer, “Bölgeden gelen talep ışığında oluşturduğumuz yardım kampanyasını titiz bir koordinasyon süreci ile ivedilikle hayata geçirdik. Üye firmalarımızın desteğiyle bölgedeki salgın hastalık riskinin önüne geçmek için kritik konumda olan hijyen ürünlerinin teminini sağlayarak ihtiyaç sahibi yerlere doğru şekilde ulaşması en temel prensibimiz arasında yer aldı” dedi.

Ekonomist Dr. Hakan Özerol, “Seçim Öncesi ve Sonrası Ekonomi” konusunda değerlendirmelerde bulundu. IMF, OECD ve Dünya Bankası gibi kurumların ve derecelendirme şirketlerinin tahmin raporlarından hareketle piyasa değerlendirmesi yapan Dr. Hakan Özerol, özellikle doların ve faizin yönüyle ilgili tahminlerde bulundu. Seçim sonrası ekonomi politikalarının ne olabileceği hakkında topladığı verileri PLAT üyeleriyle paylaşan Hakan Özerol, özellikle dolarda beklenen değerlenmenin kaçınılmaz olduğu bunu gösteren pek çok küresel gelişmenin ortada durduğunu belirtti. Devletin borçlanma faizlerinin ve bankaların uyguladığı piyasa faizlerinin ekonomiye olan etkilerini analiz eden Özerol, özellikle mevcut politikaların nasıl değişimler gösterebileceği ile ilgili tahminlerini dile getirdi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER