Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Kurumsal segmentteki şirketler, Avrupa’daki her 7 kişiden 1’ine istihdam sağlıyor

Editör
Abone Ol:

HSBC’nin raporuna göre kurumsal segmentteki firmalar Avrupa Birliği ekonomisinde çok önemli bir yer tutuyor.

HSBC Grubu için Oxford Economics tarafından hazırlanan ‘Avrupa’da Kurumsal Segment Sektörü’ raporu; Avrupa  ekonomisi açısından kurumsal segment  şirketlerinin önemini ortaya koydu. AB üyesi 28 ülkeyi kapsayan ve kurumsal segmentteki şirketlerin analiz edildiği araştırmada; yıllık ciroları 50 milyon ile 500 milyon dolar arasında değişen firmalar değerlendirmeye alındı.Rapora göre Avrupa’da sayıları yaklaşık 62 bin 400 olan söz konusu şirketler, toplamda 7 trilyon dolarlık ciro elde ediyor. Buna ek olarak; kurumsal segmentteki şirketler işsizliğin çift haneli rakamlara yaklaştığı bölgede yarattığı istihdamla da öne çıkıyor. AB iş gücü piyasasındaki her 7 kişiden 1’ine istihdam sağlayan kurumsal segment şirketleri, Birlik bünyesinde doğrudan 24 milyon, dolaylı olarak ise 73 milyon kişiye  istihdam yaratıyor. Kamu idaresi, eğitim ve sağlık hariç; AB’deki toplam istihdama yüzde 13,6 katkı yapan söz konusu şirketler, brüt katma değere  ise toplam 2 trilyon dolarlık katkı sağlayarak AB’nin toplam brüt katma değerinin yüzde 16,1’lik kısmını meydana getiriyor.

 En fazla istihdamı imalat sektörü yaratıyor
Rapora göre; Avrupa’daki kurumsal segment şirketlerinin yaklaşık dörte biri (18 bin) toptan satış ve perakende sektöründe faaliyet gösteriyor. Toptan satış ve perakendeyi imalat sektörü (15 bin), işletme hizmetleri  (9 bin), finansal hizmetler (6 bin) ile ulaştırma ve bilişim teknolojileri sektörleri (5 bin) takip ediyor. AB’de imalat sektöründe faaliyet gösteren kurumsal segmentteki şirketler doğrudan 7 milyon kişiye istihdam sağlarken, işletme hizmetleri ile toptan satış ve perakende sektörleri de yaklaşık 5’er milyon kişiye iş yaratıyor. Öte yandan,  kurumsal segmentteki şirketlerin bölgedeki brüt katma değere doğrudan en fazla katkıda bulunduğu sektörler işletme hizmetleri (660 milyar dolar), imalat (yaklaşık 400 milyar dolar), ulaşım ve bilişim teknolojileri (300 milyar doların biraz üstünde) olarak karşımıza çıkıyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101, 2023 ürünün fiyatlarını sabitledi

Editör

Yazar:

A101, Ocak ayı boyunca 2023 üründe fiyatları sabitleyeceği müjdesini tüketicilere duyurdu. 70.000’den fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, kampanya ile hem tüketicilerin alım gücünün korunmasına, hem de ülke ekonomisine destek olmaya devam edecek.

Yıl boyunca sürdürdüğü indirim kampanyalarına hız kesmeden devam eden A101, Ocak ayı sonuna kadar temel ihtiyaç ürünlerini de kapsayan tam 2023 üründe fiyat sabitlemesine gidecek.

Türkiye’nin en fazla mağazaya sahip perakende zinciri A101, 2023 yılında devam ettireceği haftalık kampanyalarla da, kaliteli ürünleri her daim en uygun fiyatlarla müşterilerine sunarak tüketicinin yanında olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel Haberler

Onur Market, sabit fiyat uyguladığı ürünleri iki katına çıkarttı

Editör

Yazar:

Onur Market her ay binlerce üründe yaptığı indirimlerle müşterilerinin bütçelerini rahatlatıyor. Gıdadan kozmetiğe, taze sebze meyveden şarküteri ürünlerine kadar tüm kategorilerde yüzlerce üründe indirimli sabit fiyat uygulamalarını yıllardır kampanya prensibi olarak uyguluyor. 2023 yılına da fırsatlarla giren Onur Market indirimli sabit fiyat uyguladığı ürünleri Ocak ayında iki katına çıkarttı. Konuyla ilgili açıklama yapan Onur Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen “Yaptığımız tüm çalışmalarda, geliştirdiğimiz her projede, aldığımız tüm kararlarda her zaman alışverişçilerin lehine olacak faaliyetler içinde bulunmak gibi bir prensibimiz var. Sloganımıza da yansıttığımız Onur Sözlerimizle müşterilerimize; fiyatta, tazelikte, kalitede, lezzette ve hizmette Onur Sözü veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yavuz Altun: Tüm zincir marketler indirime gidiyor

Editör

Yazar:

Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, baz etkisi nedeniyle aralık ayından itibaren enflasyonun düşmeye başladığını yeni yılla birlikte enflasyonun hızla geriye gitmesini beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi olan Altun, “Enflasyondaki bu düşüşe paralel olarak perakende fiyatlar da düşecek. Komite başkanı olarak zincir marketlerle görüştüm, hepsi fiyatlarda indirime gideceğini teyit etti. Sektör olarak halkımıza verebileceğimiz tüm desteği sunacağız” dedi.

Happy Center Marketleri olarak da gıda ve gıda dışı ürünlerde indirime gittiklerini ve indirimlerin her geçen gün devam edeceğini belirten Altun, “Yeni yılla birlikte gıda ve gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarını yüzde 10 ile 20 arasında düşürdük. Et ve süt ürünlerinde ise arza bağlı olarak ilerleyen süreçte indirim yapabiliriz. Enflasyonist etki azaldıkça başta gıda olmak üzere bütün ürünlere bu indirimleri yansıtmak istiyoruz. Ancak şu kadar üründe şu kadar indirim yapacağız gibi popülist söylemlerden uzak durup gerçek indirimi halkımıza yansıtma kararlılığındayız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER