Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Mahmutpaşa out AVM’ler in

Editör
mahmutpasa_200
Abone Ol:

Ramazan Bayramı nedeniyle bayramlık alışveriş yapmak isteyenler artık eskinin klasik Mahmutpaşa’sı yerine AVM’leri tercih ediyor. AVM’lerin rahat alışveriş yapma imkanı sunmasının yanında işporta tezgahlarına taş çıkartan fiyatları ve marka ürünleri de insanları AVM’lere yönlendiriyor

Ramazan Bayramı öncesinde havaların yağışlı ve soğuk geçmesi, bayramların gözdesi Mahmutpaşa’nın pabucunu dama attırdı. Olumsuz hava şartları nedeniyle bir zamanlar sadece İstanbulluların değil bütün Türkiye’nin gözde alışveriş merkezi olan Mahmutpaşa’nın açık alanlarında alışveriş yapmakta zorlanan vatandaşlar alışveriş merkezlerine akın ediyor. Bayram alışverişi deyince ilk akla gelen işportacı görüntüleri bu yıl sınırlı kalırken bayramlık almak için yer arayan insanların ilk tercihleri kapalı mekana sahip AVM’ler.

İşporta tezgahları zorlanıyor

Bu bayramda sizin için piyasaya çıktık ve fiyatlan karşılaştırdık. Ortaya ilginç bir durum çıktı. Milyarlarca kira ve vergi veren, içinde onlarca sigortalı kalifiye satış personeli çalıştıran lüks mağazalar krizin etkisiyle midir bilinmez ama Mahmutpaşa’dan daha ucuz fiyat imkanları sunuyor. Dört kişilik bir ailenin bayram alışverişi üzerinden nabız yoklandığı zaman insanların son yıllarda neden AVM’leri tercih ettiklerini anlamak hiç de zor değil. Eskiye oranla onda biri denecek kalabalığına girdiğimiz Mahmutpaşa’da, dört kişilik bir ailenin bayramlık alışveriş maliyeti ortalama 500 TL. Mahmutpaşa esnafı Halit Tangel, satışların geçen seneye göre yüzde 70 düştüğünü vurgulayarak şöyle devam etti: “Çocuk gömlek ve kazakları 15’er TL’den, kotlar 10 TL’den başlıyor. Ayakkabıları da 25 TL’den veriyoruz. Yani buraya gelen bir aile iki çocuğunu en fazla 120-150 TL arası bir fiyatla giydirir.”

55TL’ye takım elbise

Çarşının diğer dükkanlarına bakıldığında durum pek farklı değil. Erkeklerde 55’ten 100 TL’ye kadar takım elbise bulunurken ayakkabılarda fiyat 25 ile 50 TL arasında. Beyler işportada kendilerine 10 TL’ye bile gömlek bulabilirken 15 TL’ye kumaş pantolon, 10 TL’ye de kot pantolon satın alabiliyor. Aynı ürünler AVM’de daha uygun fiyatlarla göze çarpıyor. Zeytinburnu Olivjum Outlet Alışveriş Merkezi’nde iyi bir markadan 100 TL’ye erkek takım elbise 25 TL’ye de bir yıl garantili ayakkabı alınabiliyor. Bayanlarda ise Mahmutpaşa’dan bayram için takım elbise 60, penye triko 15, ayakkabı 30 TL’ye alınabiliyor. Olivium’da bir outlet mağazada bu fiyatın yüzde 20 oranında daha aşağıya çekmek mümkün.

‘Mağaza pahalıdır’ korkusu yenildi

olivium_200Çocuk giyiminde AVM’ler ailelere cazip fiyatlar sunuyor. Tanınmış bir markanın mağaza yetkilisi müşterilerinin buradaki fiyatları gördüklerinde şok olduklarını ifade ederek, “İnsanlar şu kapıdan girerken tedirgin ve korku içinde. Ancak bir aile bizim mağazamızdan kız ve 7-10 yaş arası iki çocuğuna alışveriş yapacaksa 60 TL ayırsın yeter” diyor. Yine Olivium’da bulunan bir ayakkabı mağazasının müşterileri için hazırladığı aile boyu paket fiyatı görenleri hayrete düşürüyor. 4 kişilik bir aile 100 TL verdiğinde bir yıl garantili ayakkabı alabiliyor.

Çikolata ve şeker ucuz

Kapalı çarşıda kilosu 9’dan 20 TL’ye kadar çikolata bulunabiliyor. AVM içinde bulunan bir market kilosu 4 TL’ye bile çikolata verebiliyor. Şekerde durum değişmiyor. Eminönü’ne göre yüzde 30 daha ucuz. Mahmutpaşa’nın zor günler geçirdiğini krizden sonra bunun etkisini iyice hissettiklerini ifade eden esnaf Hüseyin Kara, “Mahmutpaşa esnafı zor günler geçiriyor. Daha önceden değil cadde üzerinde herhangi bir pasajın içinde bile 5 metrekare bir dükkana sahip olmak hiç de kolay değildi. Fakat bugün özellikle pasaj içlerindeki dükkanların işleri kesat. Bazıları çoktan buraları terk etmiş” diyor.

Alışveriş tezgahtan AVM’lere kaydı

Olivium Outlet Genel Müdürü Aytaç Özçiçek yağışlı havalarda tüketicinin alışveriş merkezlerini tercih ettiğini belirterek şunlan söyledi: “Yağışlı hava AVM’ye gelen insanları alıkoyuyor. Bayram öncesi yağan yağmurun etkisiyle girişler yüzde 100 artı. Özellikle outlet gibi markayı uygun fiyata satan yerler, yağışlı havalarda işporta ve semt pazarı gibi yerlere alternatif hale geliyor.” AVM’de geçirilen sürenin uzamasıyla alışverişin olumlu etkilendiğini anlatan KDM Danışmanlık Genel Müdürü Murat İzci iyi bir Ramazan dönemi geçirdiklerini, bunda sema gösterisi gibi etkinliklerin de önemli olduğunu kaydetti.
Murat İzci yağış nedeniyle trafiğin yoğunlaşmasını da AVM’ye ulaşımı engelleyen bir faktör olarak vurguladı.

Kaynak: Yeni Şafak Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER