Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Mahmutpaşa out AVM’ler in

Editör
mahmutpasa_200
Abone Ol:

Ramazan Bayramı nedeniyle bayramlık alışveriş yapmak isteyenler artık eskinin klasik Mahmutpaşa’sı yerine AVM’leri tercih ediyor. AVM’lerin rahat alışveriş yapma imkanı sunmasının yanında işporta tezgahlarına taş çıkartan fiyatları ve marka ürünleri de insanları AVM’lere yönlendiriyor

Ramazan Bayramı öncesinde havaların yağışlı ve soğuk geçmesi, bayramların gözdesi Mahmutpaşa’nın pabucunu dama attırdı. Olumsuz hava şartları nedeniyle bir zamanlar sadece İstanbulluların değil bütün Türkiye’nin gözde alışveriş merkezi olan Mahmutpaşa’nın açık alanlarında alışveriş yapmakta zorlanan vatandaşlar alışveriş merkezlerine akın ediyor. Bayram alışverişi deyince ilk akla gelen işportacı görüntüleri bu yıl sınırlı kalırken bayramlık almak için yer arayan insanların ilk tercihleri kapalı mekana sahip AVM’ler.

İşporta tezgahları zorlanıyor

Bu bayramda sizin için piyasaya çıktık ve fiyatlan karşılaştırdık. Ortaya ilginç bir durum çıktı. Milyarlarca kira ve vergi veren, içinde onlarca sigortalı kalifiye satış personeli çalıştıran lüks mağazalar krizin etkisiyle midir bilinmez ama Mahmutpaşa’dan daha ucuz fiyat imkanları sunuyor. Dört kişilik bir ailenin bayram alışverişi üzerinden nabız yoklandığı zaman insanların son yıllarda neden AVM’leri tercih ettiklerini anlamak hiç de zor değil. Eskiye oranla onda biri denecek kalabalığına girdiğimiz Mahmutpaşa’da, dört kişilik bir ailenin bayramlık alışveriş maliyeti ortalama 500 TL. Mahmutpaşa esnafı Halit Tangel, satışların geçen seneye göre yüzde 70 düştüğünü vurgulayarak şöyle devam etti: “Çocuk gömlek ve kazakları 15’er TL’den, kotlar 10 TL’den başlıyor. Ayakkabıları da 25 TL’den veriyoruz. Yani buraya gelen bir aile iki çocuğunu en fazla 120-150 TL arası bir fiyatla giydirir.”

55TL’ye takım elbise

Çarşının diğer dükkanlarına bakıldığında durum pek farklı değil. Erkeklerde 55’ten 100 TL’ye kadar takım elbise bulunurken ayakkabılarda fiyat 25 ile 50 TL arasında. Beyler işportada kendilerine 10 TL’ye bile gömlek bulabilirken 15 TL’ye kumaş pantolon, 10 TL’ye de kot pantolon satın alabiliyor. Aynı ürünler AVM’de daha uygun fiyatlarla göze çarpıyor. Zeytinburnu Olivjum Outlet Alışveriş Merkezi’nde iyi bir markadan 100 TL’ye erkek takım elbise 25 TL’ye de bir yıl garantili ayakkabı alınabiliyor. Bayanlarda ise Mahmutpaşa’dan bayram için takım elbise 60, penye triko 15, ayakkabı 30 TL’ye alınabiliyor. Olivium’da bir outlet mağazada bu fiyatın yüzde 20 oranında daha aşağıya çekmek mümkün.

‘Mağaza pahalıdır’ korkusu yenildi

olivium_200Çocuk giyiminde AVM’ler ailelere cazip fiyatlar sunuyor. Tanınmış bir markanın mağaza yetkilisi müşterilerinin buradaki fiyatları gördüklerinde şok olduklarını ifade ederek, “İnsanlar şu kapıdan girerken tedirgin ve korku içinde. Ancak bir aile bizim mağazamızdan kız ve 7-10 yaş arası iki çocuğuna alışveriş yapacaksa 60 TL ayırsın yeter” diyor. Yine Olivium’da bulunan bir ayakkabı mağazasının müşterileri için hazırladığı aile boyu paket fiyatı görenleri hayrete düşürüyor. 4 kişilik bir aile 100 TL verdiğinde bir yıl garantili ayakkabı alabiliyor.

Çikolata ve şeker ucuz

Kapalı çarşıda kilosu 9’dan 20 TL’ye kadar çikolata bulunabiliyor. AVM içinde bulunan bir market kilosu 4 TL’ye bile çikolata verebiliyor. Şekerde durum değişmiyor. Eminönü’ne göre yüzde 30 daha ucuz. Mahmutpaşa’nın zor günler geçirdiğini krizden sonra bunun etkisini iyice hissettiklerini ifade eden esnaf Hüseyin Kara, “Mahmutpaşa esnafı zor günler geçiriyor. Daha önceden değil cadde üzerinde herhangi bir pasajın içinde bile 5 metrekare bir dükkana sahip olmak hiç de kolay değildi. Fakat bugün özellikle pasaj içlerindeki dükkanların işleri kesat. Bazıları çoktan buraları terk etmiş” diyor.

Alışveriş tezgahtan AVM’lere kaydı

Olivium Outlet Genel Müdürü Aytaç Özçiçek yağışlı havalarda tüketicinin alışveriş merkezlerini tercih ettiğini belirterek şunlan söyledi: “Yağışlı hava AVM’ye gelen insanları alıkoyuyor. Bayram öncesi yağan yağmurun etkisiyle girişler yüzde 100 artı. Özellikle outlet gibi markayı uygun fiyata satan yerler, yağışlı havalarda işporta ve semt pazarı gibi yerlere alternatif hale geliyor.” AVM’de geçirilen sürenin uzamasıyla alışverişin olumlu etkilendiğini anlatan KDM Danışmanlık Genel Müdürü Murat İzci iyi bir Ramazan dönemi geçirdiklerini, bunda sema gösterisi gibi etkinliklerin de önemli olduğunu kaydetti.
Murat İzci yağış nedeniyle trafiğin yoğunlaşmasını da AVM’ye ulaşımı engelleyen bir faktör olarak vurguladı.

Kaynak: Yeni Şafak Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Bizim Toptan, EDT sektöründe liderliğini ilan etti

Editör

Yazar:

Bizim Toptan, 2023 sonunda 40 yılı aşkın Ev Dışı Tüketim (EDT) sektörü tecrübesi olan g2m şirketinin hisselerini Yıldız Holding’den devraldı. Bu hamlesiyle Bizim Toptan, sektör rakipleriyle arayı daha da açtı. TÜİK verilerine göre 2023 yılında EDT sektörünün cirosu 316 milyar TL’ye ulaşırken ülkemizdeki istihdamın yaklaşık beşte biri EDT sektöründe yer alıyor. Bizim Toptan, ülke ekonomisi ve istihdama katkısı bakımından Türkiye için kritik öneme sahip olan bu devasa sektörde, g2m birleşmesiyle açık ara lider konuma geldi. İki şirket bu konumu katıldıkları ANFAŞ 30. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı’nda “Zirvede Biz Varız” sloganıyla vurguladı ve fuara damga vurdu.

6-9 Şubat tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilen fuarda geniş ve gösterişli stantlarıyla yer alan Bizim Toptan ve g2m, iki şirketin birleşmesiyle daha da zenginleşen ürün ve hizmet portföyü ile ulusal ve uluslararası ziyaretçilerin karşısına çıktı. Bizim Toptan CEO’su Hüseyin Balcı ve g2m Genel Müdürü Furkan Akiner fuarda ziyaretçilerle bir araya gelerek şirketlerin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Bizim Toptan ve g2m olarak güçlerini birleştirerek sektörde sinerji oluşturduklarını belirten Bizim Toptan CEO’su Hüseyin Balcı, “Bizim Toptan olarak ülkemizin pazar erişimi en yüksek, en fazla işletmeye dokunan, en yaygın organize toptan marketiyiz. Bu konumumuz; 40 yılı geçen EDT kanalı tecrübesi sayesinde geniş bir satış ve distribütörlük ağı bulunan g2m’nin bünyemize katılmasıyla daha da güçlendi. Yeni yapılanmayla birlikte EDT kanalında açık ara lider konumundayız. Geniş ürün yelpazemizle bu fuarda yer almaktan ve sektör paydaşlarıyla bir araya gelmekten çok mutluyuz.” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Murat Ülker: 2024 zor bir yıl olacak ama iyimserim; Cem Boyner: 2024 için kâbus senaryoları yok

Editör

Yazar:

Birleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD) Fast Company ile düzenlediği ‘Perakende Buluşması – Ne Oldu Ne Olacak?’ etkinliği, organize perakendenin lider isimlerini bir araya getirdi. Toplantıda Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker ile Boyner Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner’in de aralarında bulunduğu konuşmacılar, katılımcılarla deneyimlerini ve 2023-2024 değerlendirmelerini paylaştılar.

Toplantının açılışında konuşan BMD Başkanı Sinan Öncel, 6 Şubat’ın Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıldönümü olduğunu hatırlatarak sözlerine başladı. Öncel, depremlerde hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah’tan rahmet diledi.

Depremlere ve yüksek maliyet artışlarına rağmen 2023 yılının perakende için genel olarak verimli geçtiğini bildiren Öncel, “Markalarımızın ciroları ortalama yüzde 80 arttı. Cirolardaki yüksek oranlı artış ağırlıklı olarak maliyetlere bağlı fiyatların yükselmesinden kaynaklanıyor. Çünkü aynı dönemde her üç markamızdan birinin adet satışlarının gerilediğini biliyoruz. Yüksek maliyet artışları 2024’te de bir tehdit olarak önümüzde duruyor. Markalarımızın 2024 performansında maliyet artışlarının yanı sıra, yerli tüketicinin alım gücü ve turiste satışların düzeyi belirleyici olacak” dedi.

Murat Ülker: Aslolan karlı satış

Toplantının ‘Global Liderlik’ başlıklı oturumunda Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker, Sinan Öncel’in sorularını yanıtladı. Aynı zamanda BMD üyesi, Godiva ve pladis’in Yönetim Kurulu Başkanı olan Murat Ülker, 2023’ün Yıldız Holding için çok iyi geçtiğini bildirdi. Ülker, 2024 için ise, “Zor bir yıl olacak. Biz de hazırlığımızı bu beklenti doğrultusunda yapıyoruz. Beklentilerimizi daha küçük tutuyoruz. Biraz gayretkeş olmalıyız. Ama iyimserim. Nakit para mühim, ama yetmez, finansman temini de lazım. Asıl olan ise kârlı satış” diye konuştu.

Kiraların işin verimine göre belirlenmesi gerektiğini söyleyen Ülker, “Devlet de stopaj ve gelir vergisi konusunda mal sahiplerine kolaylık yapsa iyi olur” dedi.

Murat Ülker, perakendede dikkat edilmesi gereken üç konuyu ise şöyle sıraladı: “Birincisi hiçbir marka vazgeçilmez değildir. İkincisi naktin kral olduğu unutulmamalı. Üçüncüsü ve belki de en önemlisi ise itibar. Markanın itibar kaybetmemesi gerekiyor.”

Cem Boyner: Moralini kaybeden her şeyini kaybeder

Boyner Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner de, ‘Liderin Ajandası’ başlıklı oturumda yaptığı konuşmada pandeminin dünyada dengeleri bozduğunun ve devletlerin piyasaya daha çok müdahale ettiğinin altını çizdi. Boyner, şöyle devam etti:

“Dünyada darmadağın olan ekonomiler yüzde 15-20 enflasyonla toparlanırken biz yüzde 70’lere savrulduk. Şimdi geri savruluyoruz. Zembereğin yerine oturtulması ağır kontrol istiyor. Karşımızda piyasayı değil yine devleti görüyoruz. Kura, faize ekonomi yönetimi karar veriyor. Yakın zama kadar kira artışlarına da devlet karar veriyordu. Enflasyonda kaybolan maaşları yerine koymaya da yine kamu yönetimi karar veriyor. Perakendeci sadece maliyetleri yönetmeye çalışıyor. Şimdi kurallı ekonomi yönetimi ile iyi bir yere doğru gidiyoruz. Biz bankacı, perakendeci, AVM işleticisi hepimiz birbirimize tutunduk. 2024’ü kendi işimizde berbat bir sene yaptırmayacağız. Moralini kaybeden başta müşteri olmak üzere her şeyini kaybeder. 2024’te sektör için kâbus senaryoları yok. Müşteri ile başbaşayız. Her şeyden vazgeçebiliriz ama müşteriden vazgeçemeyiz. Biz müşterimize tutunmak zorundayız.”

Toplantının CEO oturumuna ise Vakko Holding CEO’su Jaklin Güner ile Atelier Rebul Eş CEO’su Nükhet Filiba ve Sportive CEO’su Zeynep Selgur konuk oldu. Güner, Filiba ve Selgur’un konuşmalarında öne çıkan başlıklar şöyle:

Jaklin Güner: 2023 fırsatları okuduğumuz bir yıl oldu

2023 hiç kolay bir yıl değildi. Ama beklenmedik sonuçların da elde edildiği bir yılı geride bıraktık. Grup olarak 2023 bizim için fırsatları okuduğumuz bir yıl oldu. Bu fırsatlardan büyük avantajları nasıl ede edebiliriz, müşterilerimizi nasıl daha çok mutlu edebiliriz sorusuna kafa yorduk. 2024’te bu fırsatları okumaya devam edeceğiz.

Nükhet Filiba: Kozmetik sektörü 2023’te adet bazında yüzde 15 büyüdü

Depremler, önlenemez maliyet artışları ve turist trafiğinin düşmesi nedeniyle 2023 perakende için zor geçti. Kozmetik kategorisi daha şanslıydı. 2023’te kozmetik sektörü adet bazında yüzde 15 büyüdü.  2024 perakende müşterisi zamlı maaşlarla mayıs sonuna kadar alışverişe devam edecek diye düşünüyoruz. Turist alışverişinde ise fiyatlar pahalı olduğu için artış beklemiyoruz.

Zeynep Selgur: Geçen cuma itibarı ile yüzde 100 iş bankası iştiraki olduk

Aktif spora hızlı bir giriş yaptık. Mağazalarımızdaki müşterilerimzin ortalama yaşı 29, onlindeki müşterilerimzin ortalama yaşı ise 25. Bunun üzerine farklı projeler geliştireceğiz. Hızla mağazalaşıyoruz. Türkiye genelinde 350 noktaya global markaların dağıtımını sağlıyoruz. Biz geçen Cuma itibarı ile yüzde 100 İş Bankası iştiraki olduk.

Erdem İnan: Dünyada e-ticaret hacmi 6,5 trilyon dolara çıktı

Trendyol CEO’su Erdem İnan da ‘E-Ticarette Neler Olacak?’ başlıklı  oturumda online ticaretle ilgili gelecek projeksiyonlarını anlattı. 2023’te e ticaretin pandemi öncesine yakın bir büyüme oranı yakaladığını bildiren İnan “E-ticaret hacmi dünyada 5,5 trilyon dolardan 6,5 trilyon dolara, Türkiye’de ise 800 milyar liradan 1,5 milyar liraya çıktığını bildirdi. İnan, 2024’te ise e-ihracatta yüksek oranlı artış beklediğini kaydetti.

Mehmet Ali Üstündağ: 2024’ü olimpiyat madalyası ile taçlandıracağız

BMD Başkanı Sinan Öncel, toplantının ‘Global Liderlik’ oturumu öncesinde sahneye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ’ı davet etti. Türkiye Kadın Voleybol Milli Takımı’nın dünyada bir numara olmasının mimarlarından Üstündağ, “Hiçbir başarı tesadüfen kazanılmıyor. 2024’ü olimpiyat madalyası ile taçlandıracağız” diye konuştu. Üstündağ’ın sözleri salondan büyük alkış aldı.

Devamını Oku

Genel Haberler

GPD’den açıklama var!

Editör

Yazar:

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD), zincir marketlerde kısa süre aralıklarıyla etiketler değiştirilerek ürün fiyatlarında artışa gidildiği iddialarıyla ilgili açıklamada bulundu. GPD açıklaması şöyle

“Son günlerde, zincir marketlerde kısa süre aralıklarıyla etiketler değiştirilerek ürün fiyatlarında artışa gidildiği iddiaları gerçek dışı bilgi kirliliğine sebep olmaktadır. Etiketlerin değişimiyle ilgili dezenformasyon oluşturularak konunun köklerine inilmeden ve kapsamı hakkında değerlendirme yapılmadan kamuoyunda yanlış bir algı oluşturulmak istenmektedir. Özellikle bazı medya kuruluşları ve sosyal medya hesapları, ulusal zincir marketler için sıkça olumsuz paylaşımlar yaparak, ülke ekonomisine, enflasyonla mücadele, vergi gelirleri ve istihdam açısından önemli değerler yaratan bu işletmeler üzerinde yanlış bir algı oluşmasını istemektedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar ile bazı temel hammadde fiyatlarındaki artışlar doğal olarak tüm kategorilerde son tüketici fiyatlarına yansımaktadır. Ancak ülke çapında faaliyet gösteren zincir marketler, bu yansımanın tüketiciye etkisini her zaman olduğu gibi frenlemektedir. Nitekim, içinde olduğumuz dönemde de üyemiz perakende işletmeleri tüketicinin alım gücünü korumak için olağanüstü bir çaba içerisindedir. Bunun yanında fiyat etiketlerinin değişimi yalnızca artışları değil, aynı şekilde indirimleri de kapsamaktadır. İndirimli, kampanyalı etikete geçişler ya da kampanya bitişi ile normal fiyata dönüş güncellemeleri de zam olarak değerlendirilmekte ve yanlış bir algıya sebep olmaktadır. Modern perakende işletmelerinin fiyatları, bölge ve ürün bazında resmi makamlarla günlük olarak detaylı şekilde paylaşılmakta ve böylelikle tüm bilgiler şeffaf şekilde ortaya konmaktadır.
Tüketiciye en kaliteli ürünü en uygun fiyata ve en hijyenik koşullarda ulaştırma çabasında olan ulusal zincir marketler, çok sayıdaki şubeleri ve rekabetçi fiyatlarıyla her zaman tüketicinin yanında olmuştur, olmaya da devam edecektir. Enflasyonla mücadelede çok önemli bir konumda yer alan zincir marketler, yakaladıkları ölçek ekonomisi sayesinde sağladıkları avantajı, sektördeki yoğun rekabette de öne çıkabilmek adına her zaman tüketici faydasına kullanmıştır. Tüketicimiz bunun cevabını her zaman olduğu gibi alışverişlerinde ve tercihlerinde vermektedir.”

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER