Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Mahmutpaşa out AVM’ler in

Editör
mahmutpasa_200
Abone Ol:

Ramazan Bayramı nedeniyle bayramlık alışveriş yapmak isteyenler artık eskinin klasik Mahmutpaşa’sı yerine AVM’leri tercih ediyor. AVM’lerin rahat alışveriş yapma imkanı sunmasının yanında işporta tezgahlarına taş çıkartan fiyatları ve marka ürünleri de insanları AVM’lere yönlendiriyor

Ramazan Bayramı öncesinde havaların yağışlı ve soğuk geçmesi, bayramların gözdesi Mahmutpaşa’nın pabucunu dama attırdı. Olumsuz hava şartları nedeniyle bir zamanlar sadece İstanbulluların değil bütün Türkiye’nin gözde alışveriş merkezi olan Mahmutpaşa’nın açık alanlarında alışveriş yapmakta zorlanan vatandaşlar alışveriş merkezlerine akın ediyor. Bayram alışverişi deyince ilk akla gelen işportacı görüntüleri bu yıl sınırlı kalırken bayramlık almak için yer arayan insanların ilk tercihleri kapalı mekana sahip AVM’ler.

İşporta tezgahları zorlanıyor

Bu bayramda sizin için piyasaya çıktık ve fiyatlan karşılaştırdık. Ortaya ilginç bir durum çıktı. Milyarlarca kira ve vergi veren, içinde onlarca sigortalı kalifiye satış personeli çalıştıran lüks mağazalar krizin etkisiyle midir bilinmez ama Mahmutpaşa’dan daha ucuz fiyat imkanları sunuyor. Dört kişilik bir ailenin bayram alışverişi üzerinden nabız yoklandığı zaman insanların son yıllarda neden AVM’leri tercih ettiklerini anlamak hiç de zor değil. Eskiye oranla onda biri denecek kalabalığına girdiğimiz Mahmutpaşa’da, dört kişilik bir ailenin bayramlık alışveriş maliyeti ortalama 500 TL. Mahmutpaşa esnafı Halit Tangel, satışların geçen seneye göre yüzde 70 düştüğünü vurgulayarak şöyle devam etti: “Çocuk gömlek ve kazakları 15’er TL’den, kotlar 10 TL’den başlıyor. Ayakkabıları da 25 TL’den veriyoruz. Yani buraya gelen bir aile iki çocuğunu en fazla 120-150 TL arası bir fiyatla giydirir.”

55TL’ye takım elbise

Çarşının diğer dükkanlarına bakıldığında durum pek farklı değil. Erkeklerde 55’ten 100 TL’ye kadar takım elbise bulunurken ayakkabılarda fiyat 25 ile 50 TL arasında. Beyler işportada kendilerine 10 TL’ye bile gömlek bulabilirken 15 TL’ye kumaş pantolon, 10 TL’ye de kot pantolon satın alabiliyor. Aynı ürünler AVM’de daha uygun fiyatlarla göze çarpıyor. Zeytinburnu Olivjum Outlet Alışveriş Merkezi’nde iyi bir markadan 100 TL’ye erkek takım elbise 25 TL’ye de bir yıl garantili ayakkabı alınabiliyor. Bayanlarda ise Mahmutpaşa’dan bayram için takım elbise 60, penye triko 15, ayakkabı 30 TL’ye alınabiliyor. Olivium’da bir outlet mağazada bu fiyatın yüzde 20 oranında daha aşağıya çekmek mümkün.

‘Mağaza pahalıdır’ korkusu yenildi

olivium_200Çocuk giyiminde AVM’ler ailelere cazip fiyatlar sunuyor. Tanınmış bir markanın mağaza yetkilisi müşterilerinin buradaki fiyatları gördüklerinde şok olduklarını ifade ederek, “İnsanlar şu kapıdan girerken tedirgin ve korku içinde. Ancak bir aile bizim mağazamızdan kız ve 7-10 yaş arası iki çocuğuna alışveriş yapacaksa 60 TL ayırsın yeter” diyor. Yine Olivium’da bulunan bir ayakkabı mağazasının müşterileri için hazırladığı aile boyu paket fiyatı görenleri hayrete düşürüyor. 4 kişilik bir aile 100 TL verdiğinde bir yıl garantili ayakkabı alabiliyor.

Çikolata ve şeker ucuz

Kapalı çarşıda kilosu 9’dan 20 TL’ye kadar çikolata bulunabiliyor. AVM içinde bulunan bir market kilosu 4 TL’ye bile çikolata verebiliyor. Şekerde durum değişmiyor. Eminönü’ne göre yüzde 30 daha ucuz. Mahmutpaşa’nın zor günler geçirdiğini krizden sonra bunun etkisini iyice hissettiklerini ifade eden esnaf Hüseyin Kara, “Mahmutpaşa esnafı zor günler geçiriyor. Daha önceden değil cadde üzerinde herhangi bir pasajın içinde bile 5 metrekare bir dükkana sahip olmak hiç de kolay değildi. Fakat bugün özellikle pasaj içlerindeki dükkanların işleri kesat. Bazıları çoktan buraları terk etmiş” diyor.

Alışveriş tezgahtan AVM’lere kaydı

Olivium Outlet Genel Müdürü Aytaç Özçiçek yağışlı havalarda tüketicinin alışveriş merkezlerini tercih ettiğini belirterek şunlan söyledi: “Yağışlı hava AVM’ye gelen insanları alıkoyuyor. Bayram öncesi yağan yağmurun etkisiyle girişler yüzde 100 artı. Özellikle outlet gibi markayı uygun fiyata satan yerler, yağışlı havalarda işporta ve semt pazarı gibi yerlere alternatif hale geliyor.” AVM’de geçirilen sürenin uzamasıyla alışverişin olumlu etkilendiğini anlatan KDM Danışmanlık Genel Müdürü Murat İzci iyi bir Ramazan dönemi geçirdiklerini, bunda sema gösterisi gibi etkinliklerin de önemli olduğunu kaydetti.
Murat İzci yağış nedeniyle trafiğin yoğunlaşmasını da AVM’ye ulaşımı engelleyen bir faktör olarak vurguladı.

Kaynak: Yeni Şafak Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101, 2023 ürünün fiyatlarını sabitledi

Editör

Yazar:

A101, Ocak ayı boyunca 2023 üründe fiyatları sabitleyeceği müjdesini tüketicilere duyurdu. 70.000’den fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, kampanya ile hem tüketicilerin alım gücünün korunmasına, hem de ülke ekonomisine destek olmaya devam edecek.

Yıl boyunca sürdürdüğü indirim kampanyalarına hız kesmeden devam eden A101, Ocak ayı sonuna kadar temel ihtiyaç ürünlerini de kapsayan tam 2023 üründe fiyat sabitlemesine gidecek.

Türkiye’nin en fazla mağazaya sahip perakende zinciri A101, 2023 yılında devam ettireceği haftalık kampanyalarla da, kaliteli ürünleri her daim en uygun fiyatlarla müşterilerine sunarak tüketicinin yanında olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel Haberler

Onur Market, sabit fiyat uyguladığı ürünleri iki katına çıkarttı

Editör

Yazar:

Onur Market her ay binlerce üründe yaptığı indirimlerle müşterilerinin bütçelerini rahatlatıyor. Gıdadan kozmetiğe, taze sebze meyveden şarküteri ürünlerine kadar tüm kategorilerde yüzlerce üründe indirimli sabit fiyat uygulamalarını yıllardır kampanya prensibi olarak uyguluyor. 2023 yılına da fırsatlarla giren Onur Market indirimli sabit fiyat uyguladığı ürünleri Ocak ayında iki katına çıkarttı. Konuyla ilgili açıklama yapan Onur Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen “Yaptığımız tüm çalışmalarda, geliştirdiğimiz her projede, aldığımız tüm kararlarda her zaman alışverişçilerin lehine olacak faaliyetler içinde bulunmak gibi bir prensibimiz var. Sloganımıza da yansıttığımız Onur Sözlerimizle müşterilerimize; fiyatta, tazelikte, kalitede, lezzette ve hizmette Onur Sözü veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yavuz Altun: Tüm zincir marketler indirime gidiyor

Editör

Yazar:

Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, baz etkisi nedeniyle aralık ayından itibaren enflasyonun düşmeye başladığını yeni yılla birlikte enflasyonun hızla geriye gitmesini beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi olan Altun, “Enflasyondaki bu düşüşe paralel olarak perakende fiyatlar da düşecek. Komite başkanı olarak zincir marketlerle görüştüm, hepsi fiyatlarda indirime gideceğini teyit etti. Sektör olarak halkımıza verebileceğimiz tüm desteği sunacağız” dedi.

Happy Center Marketleri olarak da gıda ve gıda dışı ürünlerde indirime gittiklerini ve indirimlerin her geçen gün devam edeceğini belirten Altun, “Yeni yılla birlikte gıda ve gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarını yüzde 10 ile 20 arasında düşürdük. Et ve süt ürünlerinde ise arza bağlı olarak ilerleyen süreçte indirim yapabiliriz. Enflasyonist etki azaldıkça başta gıda olmak üzere bütün ürünlere bu indirimleri yansıtmak istiyoruz. Ancak şu kadar üründe şu kadar indirim yapacağız gibi popülist söylemlerden uzak durup gerçek indirimi halkımıza yansıtma kararlılığındayız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER