Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Media Markt, 30. yılını iki yeni mağazayla kutluyor

Editör
Abone Ol:

Tüketici elektroniği mağazacılığında ‘Avrupa’nın 1 numarası’ unvanını elinde bulunduran Media Markt, kuruluşunun 30. yılını çeşitli etkinliklerle kutluyor.

2007 yılında Türkiye’ye gelen Media Markt, 30. yıl kutlaması nedeniyle bir gece düzenledi. Gecede basın mensuplarıyla bir araya gelen Media Markt Operasyonlardan Sorumlu Türkiye Genel Müdürü Nuri Topatan, “Media Markt, gerçekten sıra dışı insanların yarattığı sıra dışı bir marka. Kurucularımızın o günün şartlarında büyük risk alarak yepyeni bir konsept ile yarattıkları Media Markt, bugün 14 ülkede toplam 558 mağazaya sahip bir dev. 2007 Eylül ayından bu yana Avrupa’da 1 numara olmasını sağlayan hizmet anlayışını Türkiye’ye getiren Media Markt’ın yeni yaşının heyecanını burada da yaşamaktan dolayı mutluyuz” dedi.

Media Markt’ın benzerine az rastlanır bir başarıya imza attığını söyleyen Topatan, “Bu başarının sırrı; o güne kadar Avrupa’da eşi benzeri olmayan ve müşteriyi odak noktasına taşıyan iş modeli, tüketiciyi en kaliteli ve en ucuzla buluşturan hizmet anlayışı ve dikkat çekici atılımlarıdır. Media Markt, bugün Avrupa’nın 1 numarası unvanını fazlasıyla hak ediyor. Avrupalı tüketici 30 yıldan bu yana aradığı her şeyi tek çatı altında buluyor ve ortalama 45 bin ürün çeşidi arasından seçim yapmanın ayrıcalığını yaşıyor” şeklinde konuştu.

1979 yılından bugüne

1979 yılında ilk mağazasını açan Media Markt’ın kuruluş hikayesi, gerçek bir cesaret ve öngörü örneği sunuyor. 70’li yılların sonları, Almanya’da henüz özel televizyon kanallarının olmadığı, elektronik ürünlere ulaşmak için ayrı ayrı yerlere gitmek zorunda kalındığı bir dönemdi.

Münih’in küçük sanayi bölgesi Ingolstadt’taki Helga ve Erich Kellerhals, Walter Gunz ve Leopold Stiefel isimli dört girişimci, o güne kadar Avrupa’da hiç denenmemiş bir model için kolları sıvadılar ve elektronik market dönemini başlatan ilk adımı Almanya’da attılar.

Bu dört cesur ve sıra dışı girişimci, ilk mağazalarını açmak için yine sıra dışı bir yol izlediler. Tedarikçilere gidip, ürünleri önce sergilemek için almayı, parasını ise satıldıktan sonra ödemeyi önerdiler. Birçok tedarikçi bu ilginç fikre sıcak yaklaştı ve böylece değişimin önünde hiçbir engel kalmadı.

24 Kasım 1979’da Münih’te ilk Media Markt mağazası kapılarını açtığında mağazada tıraş makinesinden televizyona, çamaşır makinesinden walkman’e kadar tüm elektrikli aletler tek çatı altında bulunuyordu. Aradığı ürünleri aynı çatı altında farklı alternatifler ve en düşük fiyatlarla bulan müşterilerin memnuniyeti hızla arttı ve böylece Media Markt’ın önlenemez yükselişi de başlamış oldu.

Türkiye’de milat: 2007 Eylül

Yükselen grafiğini başarıyla sürdüren Media Markt, 2007’de gelişmekte olan Türk pazarına ‘merhaba’ dedi, Media Markt ile Türkiye’de yeni bir dönem başladı. İlk mağazasını 2007 Eylül ayında İstanbul Ümraniye’de açan Media Markt, daha sonra sırasıyla Eskişehir, Mersin, İstanbul Beylikdüzü ve Ankara’daki 2 mağazasıyla hizmet ağını genişletmeye devam etti.

2008 yılının Kasım ayında İstanbul’daki mağaza sayısını 3’e çıkaran Media Markt, ardından Bursa’nın en büyük elektronik mağazasını açtı. 2009 yılının ilk mağazasını ise 25 Mart’ta Adana’da açarak, Türkiye’deki toplam mağaza sayısını 9’a yükseltmiş oldu.

Yeniliklere açık Türk halkı tarafından çok kısa sürede benimsenen Media Markt, 30 yıldır en iyi markaları, en düşük fiyatlarla ve kaliteli hizmetle buluşturuyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER