Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Migros çevreyi ‘bez çanta’larla koruyacak

Editör
Abone Ol:

Doğada çözünebilen poşetleri tüketiciyle tanıştıran Migros, bu kez de günlük alışverişlerde kullanılmak üzere ’bez çanta’ dönemini başlatıyor.

Çevreye duyarlı tüketicileri hedefleyen ve her türlü poşet kullanımını azaltmayı amaçlayan bez çantalar, Migros mağazalarında hazırlanan özel bir bölümde 3.5 liradan satılacak. Migros, ayrıca 1.5 liradan satılan dayanıklı taşıma çantalarını da poşet kullanmak istemeyen çevre dostu müşterilerin kullanımına sunuyor. Bez çantalar krem zemin üzerine, köklerinin üzerinde yükselen ve yeşil sapı ile bir ağaç formunu tamamlayan tasarımıyla Migros mağazalarında yer alıyor.

Üzerinde ‘Çevreyi Korumak Benim Elimde’ yazan bez çantaların kullanımına Ankara ve çevresindeki illerden başlanıyor. Migros, doğada çözünebilen poşetleri tamamlayıcı bir uygulama olan bez çantaları, öncelikle büyük şehirlerden başlayarak tüm Türkiye’ye yaymayı planlıyor. Çevre bilincinin yaygınlaştırılmasında zorlayıcı olmaktan çok gönüllülük esasına dayanan çözümler getirmeyi hedeflediklerini belirten Migros yetkilileri, bez çanta ile doğada çözünen poşetlerin birbirini tamamladığını belirtti. Aralık 2008’den beri Migros mağazalarında kullanılmaya başlanan doğada çözünen poşetler; İstanbul’un ardından Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nden başlayarak hızla tüm Türkiye’de yaygınlaştı. Çevre dostu poşetler, doğada iki yıl gibi kısa bir sürede çözünebiliyor. Migros, volkanik patlamayla oluşan yapısı, kapalı havzası, inci kefaliyle ender özelliklere sahip olan dünyanın en büyük sodalı gölü Van Gölü’nün temizlenmesi için Van Valiliği’nin; Çevre Bakanlığı’nın desteğiyle hayata geçirdiği projeye de tam destek veriyor.

Jet alışveriş dönemi başladı

Migros Ticaret A.Ş, müşteri beklentilerini aşma ve yeniliklerle onların hayatını kolaylaştırma hedefi doğrultusunda ‘jet alışveriş’ uygulamasını ilk kez Türk perakende müşterisi ile tanıştırdı.

migros jet kasa‘Jet Alışveriş’ sloganı ile hayata geçirilen sistem, mevcut kasalara ilave olarak, normalde bir ya da iki müşterinin faydalanabileceği alanda, kasa sayısına bağlı olarak üç ya da dört kişinin aynı anda hızlıca alışverişini tamamlamasına olanak sağlıyor. Bankacılık sistemlerinin altyapısı da incelenerek hayata geçirilen jet kasalar, son teknoloji ile üretiliyor. Her yaştan, her meslekten, ev hanımından profesyonele kadar herkes, sistemi kolaylıkla kullanabiliyor. Böylece müşteriler alışverişini hızla, hiç sıra beklemeden tamamlıyor ve kasadan hızlı geçilmesi nedeniyle memnuniyet oranı artıyor. Jet kasalar dileyen müşterinin normal veya ekspres kasa sırasına girmeden; 3 basit adımda kendi kendine yürüteceği işlemlerle kasadan geçmesini sağlıyor.

Buna göre; Migros mağazasına giren bir müşteri, alışverişini tamamladıktan sonra hiç sıra beklemeden; jet kasanın başına geçip; belirtilen sesli ve görsel uyarılarla önce indirimler için Migros Club kartını geçiriyor, alışveriş sepetindeki ürünleri tek tek ekranın önündeki platforma koyarak okutuyor. Ardından platformun hemen yanında ağzı açılmış biçimde hazır bekleyen ‘Jet Kasa’ yazılı özel poşetlere ürünlerini yerleştiriyor, kredi / debit kartını kullanarak tüm indirimler düşülmüş haliyle ödemesini yine kimseye ihtiyacı olmadan gerçekleştiriyor.

Yeni nesil jet kasaların, dünyadaki örneklerinden en önemli farkı; bankacılık sektöründe yaygın olarak kullanılan terminal sistemlerin üzerine perakendeye özel donanımların da eklenmiş olması. Sistem soru üretmeyecek kadar basit çalışsa da, Migros, müşterilerinin isterlerse başvurabilecekleri bir yetkiliyi hemen yanlarında bulmak isteyebileceklerini düşünerek, özel “jet destek elemanlarını’ tüm gün boyunca jet kasa bölgesinde hazır bulunduruyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Bakkallar buzdolabının fişini çekti!

Editör

Yazar:

REM People’ın 700 bakkal ile yaptığı çalışmaya göre esnafın yüzde 60’ı soğutucu dolaplarını kapattığını söylüyor.

Yeni nesil perakende analitiği şirketi REM People, artan elektrik maliyetlerinden sonra 700 bakkaldan oluşan bir örneklem ile çalışma gerçekleştirdi. Çalışmaya göre küçük esnaf, artan faturalara karşı kendi önlemlerini aldığını söyledi. Esnafın yüzde 60’ı soğutucu dolaplarını kapattığını belirtirken daha az stoklu çalışan bakkallar, ısıtıcı ve klima kullanımını azaltırken LED aydınlatmaya geçti.

Fatura 2 bin lirayı aştı

REM People’ın yaptığı çalışmaya göre bakkallar, elektrik faturalarında yılbaşından sonra gelen zamlarla birlikte net bir artış yaşadıklarını belirtiyor. Daha önce yüzde 25’ine 500-1000 TL arasında fatura gelirken artık elektrik faturaları yüzde 34’ünde 2 bin TL ve üzerine çıktı.

En büyük maliyet dolapta

Artan faturalar sonrasında esnaf, tasarruf etmek için kendi önlemini almaya başladı. Alınan önlemlerin başında ise dolapları kapatmak ve 3-4 markanın ürününü tek dolaba sığdırmak gibi uygulamalar var. Bakkalların yüzde 60’ı en büyük önlem olarak dolaplarını kapattığını söyledi. Günün belli saatlerinde soğutucu dolapları çalıştırmak da kullanılan yöntemlerden biri oldu.

Klimalar kapandı

Küçük esnafın aldığı başka bir önlem ise ampülleri LED yani tasarruflu olanlarla değiştirmek. Esnafın yüzde 20’si ise yeterli olmadığı için önlem almıyor. Yüzde 8’i daha az stok yaptığını belirtirken yüzde 3’ü ısıtıcı, klima ya da elektrikli soba kullanmadığını anlatıyor.

Yüzde 45’i destek bekliyor

Tüm tasarrufları kendilerince yapmaya çalışan esnaf destek beklediğini söylüyor. Bakkalların yüzde 45’i iskonto, indirim ve maddi destek beklediğini vurgularken üretici firmaların sözlerini tutmadığını düşünüyor. Esnafın yüzde 15’i dolaplar için elektrik desteği beklerken yüzde 10’u vadelerin uzatılmasını istiyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER