Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Palandöken, esnafın sorunlarına çözüm arıyor

Editör
Abone Ol:

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun gerçekleştirdiği toplantıda alınan kararlarla iligili görüşlerini açıkladı. Esnaf ve sanatkarların yaşadıkları sıkıntıları bir an önce atlatması için TESK olarak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a sundukları 13 maddelik isteklerinin, oluşturulacak çalışma grubunca dikkate alınmasının şart olduğunu ifade etti. Palandöken, “13 maddelik istek paketindeki taleplerimiz bir an önce yerine getirilmelidir” dedi. Palandöken, “Bu paketlerde esnaf ve sanatkarlar yer almadı. Başta vergi ve sosyal güvenlik prim borçları yeniden takside bağlanmalı ve 5362 sayılı yasaya tabi yeni iş yeri açacak olan esnaf ve sanatkarlar, 5 yıl süre ile vergiden muaf tutulmalı” diyerek isteklerini sıraladı.

1- Birikmiş vergi ve sosyal güvenlik borçları daha kolay ödenecek hale getirilmeli ve uygulanan gecikme zammı oranı enflasyonun üzerinde olmamalı.

2- 5362 Sayılı Kanun kapsamında yeni işe başlayan esnaf ve sanatkarlar, 5 yıl süreyle gelir ve katma değer vergisinden muaf tutulmalı.

3- Piyasaların canlanması için çalışan işçi, memur ve emekliye katkı sağlanmalı.

4- 74 sektörde hizmet veren küçük esnaf ve sanatkarlara, sıfır faizli kredi kullandırılmalı.

5- Taksiciye bir defaya mahsus ÖTV ve KDV muafiyeti getirilmeli.

6- Ulaşım ve taşımacılık sektöründe çalışan başta kamyoncu olmak üzere taksici ve dolmuşçulara indirimli akaryakıt verilmeli.

7- Meslek odalarından kayıtları silinen bir milyon 616 bin şoför için, yeniden yasal düzenleme yapılarak odalara kayıtları sağlanmalı.

8- AB ülkelerindeki teşvik ve destekleme tedbirleri, esnafımıza da uygulanmalı.

9- Perakende yasası hayata geçirilerek rekabet ortamı sağlanmalı.

10- Küçük esnafın kaydı, mutlaka esnaf odalarına yaptırılmalı, karışıklık ortadan kaldırılmalı.

11- Esnaf için her bölgede sayı belirlenmeli. Bu sayıya göre de iş yeri açış izni verilmeli.

12- 19 Temmuz’da yürürlüğe giren sigara yasağı nedeniyle kahvehane ve lokantalara sigara içilebilir bölümler ilave edilebilmeli. Bunun için yasanın yürürlük tarihi ertelenmeli.

13- Esnaf ve sanatkarlarımız, 24 kalem vergi vermekte, vergi ve harç oranları azaltılmalı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Ramazan Ulu vefat etti

Editör

Yazar:

Yaklaşık bir ay önce beyin kanaması geçirip Samsun Devlet Hastanesinde yoğun bakıma alınan Ramazan Ulu dün hayata gözlerini yumdu.

Snowy marketler zinciri yönetim kurulu başkanı Ramazan Ulu, İstanbul PERDER’in 5. ve 6. dönem başkanlığını da yapmıştı.

Retail Türkiye olarak merhuma Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
Cenaze namazı ve mezarlık için Snowy Market Ulu Kardeşler tarafından bilgilendirme yapılması bekleniyor.

Devamını Oku

Genel Haberler

PLAT üyeleri “Talks” etkinliğinde buluştu

Editör

Yazar:

21 Eylül günü Mihrabat Korusu’nda gerçekleşen organizasyona BİM CEO’su Haluk Dortluoğlu, Ülker CEO’su Mete Buyurgan gibi sektörün önde gelen isimleri ve PLAT Derneği üyeleri katıldı. Katılımın yüksek olduğu etkinlikte, açılış konuşmasını gerçekleştiren PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, katılımcılara teşekkür ettikten sonra sanayicilerin üretime, yatırıma ve inovasyona odaklanması gerektiğinin altını çizdi.

Bir önceki etkinlikte seçim öncesi ve sonrası ekonomi konusunda değerlendirmelerde ve çeşitli tahminlerde bulunan Ekonomist Dr. Hakan Özerol, bu etkinlikte de önümüzdeki dönemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. IMF, OECD, Dünya Bankası gibi kurumların ve çeşitli derecelendirme şirketlerinin tahmin raporlarından hareketle piyasa değerlendirmesi yapan Dr. Hakan Özerol, özellikle dövizin ve enflasyonun yönüyle ilgili tahminlerde bulundu. Yeni dönemde ekonominin iyi işaretler verdiğini belirten Özerol, mevcut politikaların sürdürülmesi halinde gelecekte olumlu sonuçlar vereceğinin altını çizdi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Başsağlığı

Editör

Yazar:

Groseri Market Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses’in babası, Groseri’nin kurucu ortağı, Adana’nın en eski distribütörlerinden, Adana’nın sevilen insanlarından Zihni Uğurses, vefat etti.

Cenazesi 19 Eylül Salı günü öğle namazına müteakiben Adana Kabasakal Mezarlığı’na defnedildi.

Retail Türkiye olarak Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER