Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Perakende Teknolojileri Konferansı başladı

Editör
Abone Ol:

Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) tarafından bugün InterContinental Istanbul Taksim Hotel’de düzenlenen ‘’Perakende Teknolojileri Konferansı’’ başladı.

 Türkiye’nin kendi alanlarında en önemli perakendecileri ile teknoloji çözüm ortaklarının buluştuğu “Perakende Teknolojileri Konferansı” ile Türkiye’nin hemen her noktasından 500’e yakın üst düzey yönetici ve teknoloji girişimcisi aynı platformda bir araya geldi..

KONFERANS PROGRAMI

08.00 – 09.00 KAYIT VE KAHVE

KONFERANS MODERATÖRÜ NÖRO SAĞLIK BEYİN ARAŞTIRMALARI VE UYGULMALARI MERKEZİ KURUCUSU, UZM. DR. KEREM DÜNDAR.

09.00 – 09.15 AÇILIŞ KONUŞMASI: KMD YÖNETİM KURULU BAŞKANI YENAL GÖKYILDIRIM

09.15 – 09.30 ARAŞTIRMA 4.0:

NİELSEN TÜRKİYE GENEL MÜDÜR & PERAKENDECİ HİZMETLERİ BAŞKAN YARDIMCISI DOĞU AVRUPA, ORTADOĞU, AFRİKA VE RUSYA DİDEM ŞEKEREL ERDOĞAN

NİELSEN TÜRKİYE, TÜKETİCİ ARAŞTIRMALARI OPERASYON DİREKTÖRÜ MURAT KUTLU

NİELSEN TÜRKİYE, TÜKETİCİ ARAŞTIRMALARI DİREKTÖRÜ NUR SERENLİ

09.30 – 09.40 PERAKENDEDE VERİYE DAYALI DÖNÜŞÜM VE DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR

OBASE GENEL MÜDÜRÜ DR. BÜLENT DAL

09.40 – 09.55 NE ZAMAN HANGİ TEKNOLOJİ: HIZLI BİR MÜŞTERİ DENEYİM YOLCULUĞU

BİLGİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETMEN ÜYESİ VE DANIŞMANI UĞUR ÖZMEN

09.55 – 10.10 İŞİMİZİN KALBİNDE “İNSAN” VAR

ARÇELİK PAZARLAMA A.Ş., GRUNDİG TÜRKİYE GRUP YÖNETİCİSİ HANDAN ABDURRAHMANOĞLU

10.10 – 10.40 KAHVE MOLASI

10.40 – 11.10 ÇÖZÜM OTURUMLARI

DİJİTAL PERAKENDE İÇİN EN KRİTİK 5 MAKRO TREND

INVEON, KURUCU & CEO’SUYOMİ KASTRO

ZORLUTEKS, PAZARLAMA GENEL MÜDÜRÜ DR. ERKMEN ONBULAK

MÜŞTERİYE ÖZEL KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ KAMPANYALAR VE SADAKAT YÖNETİMİ

NEBİM, GENEL KOORDİNATÖRÜ SEDAT TAŞÇI

KİĞILI, BİLGİ SİSTEMLERİ VE TEKNOLOJİLERİ DİREKTÖRÜ GÜRKAN TAŞKIRAN

YENİ NESİL TEKNOLOJİ ASİSTANI

INTEL, TÜRKİYE PERAKENDE SATIŞ DİREKTÖRÜ KORAY YILDIZ

TEKNOSA, TEDARİK ZİNCİRİ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI DOĞA ORAN

11.10 – 11.25 KVKK KAPSAMINDA VERİ GÜVENLİĞİ VE HUKUKİ BELİRSİZLİKLER

RASYOTEK-KURUMSAL SATIŞ MÜDÜRÜ ERDİ UYSAL

RASYOTEK-SİBER GÜVENLİK, VERİ KORUMA VE TEKNOLOJİ BİRİM MÜDÜRÜ ERDEM GÖNENÇ

RASYOTEK-AVUKAT SAFA EKŞİ

11.25 – 11.55 ZİHNİN GELECEĞİ

NÖRO SAĞLIK BEYİN ARAŞTIRMALARI VE UYGULAMALARI MERKEZİ KURUCUSU UZM. DRÇ KEREM DÜNDAR

11.55 – 13.40 ÖĞLE YEMEĞİ P KATI, BOSPHORUS SALONU

13.40 – 13.55 PE-TEK ÖDÜL TÖRENİ – PERAKENDE TEKNOLOJİLERİ ÖDÜLLERİ

13.55 – 14.30 PERAKENDE SEKTÖRÜ VE YENİ NESİL GİRİŞİMCİLİK

MEDİAMARKT İCRA KURULU BAŞKANI YENAL GÖKYILDIRIM

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ GİRİŞİMCİ KURUMLAR PLATFORMU KURUCUSU, CORE STRATEJİ KURUCUSU İHSAN ELGİN

BAGAJ KURUCU ORTAK DENİZ DİLEKÖZ

POLTİO KURUCU ORTAK BANU KANTARCI

PEGNEON İŞ GELİŞTİRME MÜDÜRÜ EFİ PAPACHRİSTOU

14.30 – 15.10 ÇÖZÜM OTURUMLARI

OPERASYON YÖNETİMİNDE YENİ ÇAĞ: HERKESE BİR KİŞİSEL ASİSTAN

MAPLE KURUCU GENEL MÜDÜR DEMİR GÖNENÇ

SEPHORA TÜRKİYE, IT MÜDÜRÜ BURAK ÖZTÜRK

KİRANIZI YÖNETİN, VERİMLİLİĞİNİZİ ARTTIRIN

OBASE, İŞ UYGULAMALARI GRUP YÖNETİCİSİ OKAY AKDENİZ

FLO, YAZILIM VE İŞ GELİŞTİRME DİREKTÖRÜ ÖZCAN AYYILDIZ

PERAKENDE LOJİSTİĞİNDE SATIŞ ARTTIRAN ÖZEL HİZMETLER

CEVA, SATIŞ VE İŞ GELİŞTİRME KIDEMLİ BAŞKAN YARDIMCISI HİNDİSTAN, ORTADOĞU AFRİKA MURAT KARADAĞ

N11.COM TEDARİK ZİNCİRİ VE ULUSLARARASI İŞ GELİŞTİRME DİREKTÖRÜ RAMAZAN ALTINAY

ONLINE’A GEÇİŞİN EN ETKİLİ YOLU

ARVATO SUPPLY CHAİN SOLUTİONS, STRATEJİK MÜŞTERİ YÖNETİMİ DİREKTÖRÜ DENİZ ÖZGÖREN

SEPHORA TÜRKİYE, PAZARLAMA & E-TİCARET DİREKTÖRÜ AYÇA KAYA

15.10 – 15.40 KAHVE MOLASI

15.40 – 16.10 PERAKENDE İÇİN E-SPOR BİR FIRSAT MI?

INTEL, TÜRKİYE PERAKENDE SATIŞ DİREKTÖRÜ MODERATÖR KORAY YILDIZ

TEKNOSA, KATEGORİ GRUP MÜDÜRÜ CENK YENGİNER

ESL, TÜRKİYE VE ORTADOĞU BÖLGE MÜDÜRÜ GÖKHAN KAZAR

OYUN TASARIMCILARI GELİŞTİRİCİLERİ YAPIM VE YAYINCILARI DERNEĞİ, YÖNETİM KURULU BAŞKANI TANSU KENDİRLİ

16.10 – 17.10 TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ PARLAKTIR

AKADEMİSYEN, EKONOMİST VE YAZAR PROF. DR. EMRE ALKİN

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

GÜSOD: Kayıt dışılığın önüne geçmek için işverene destek şart

Editör

Yazar:

Emeklilikte Yaşa Takılanları (EYT) ilgilendiren düzenleme, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Yapılan bu yasal düzenlemeyle birlikte emekliliğe hak kazanmasına karşın gerekli yaş sınırını karşılamayan yüzbinlerce çalışana emeklilik yolu açıldı. Güvenlik Servisleri Organizasyon Derneği (GÜSOD) Başkanı Murat Kösereisoğlu, GÜSOD üyesi güvenlik sektöründe şirketlerinin tamamında çalışanların yüzde 12’sinin bu yasadan faydalanarak emekli olduğunu söyledi. EYT’li olması durumunda aynı şirkette çalışmak isteyen bir bireyin, işverene maliyetinin yüzde 2 arttığı bilgisini de veren Kösereisoğlu, konuyla ilgili önerilerde bulunarak oluşabilecek olumsuz durumlar ve çözüm önerileri hakkında bilgiler verdi.

EYT yasasından faydalanarak güvenlik sektöründen emekli olanlar nedeniyle Marmara ve Batı bölgelerinin istihdam açısından olumsuz etkileneceklerinin altını çizen Kösereisoğlu, “Özel güvenlik şirketleri EYT’lilerin işe devam etmemeleri durumda yerlerine yeni personel bulmak konusunda güçlük çekecektir. Bu da nitelikli (tecrübeli) iş gücü kaybını beraberinde getirecek. Sektör özelinde değişiklik göstermekle birlikte bu kaybın telafisi ortalama olarak iki yılı bulabilir” diye konuştu.

EYT nedeniyle işten ayrılanların çalışma hayatına başka sektörlerde devam etmesi veya çalışmaması nedeniyle oluşacak istihdam açığının zamanında kapanması için eylem planı oluşturulmasının ve uygulanmasının çok önemli olduğunun altını çizen Kösereisoğlu, “Emekli olanların istihdamı her ne kadar yüzde 5 işveren payında indirim olduğu şeklinde ifade edilse de emekli istihdamının maliyeti aslında yüzde 2 daha arttı. Emekli olan kişinin kendi şirketinde değil de başka bir kurumda işe başlaması durumunda işverene maliyeti ise yüzde 7 daha fazla oluyor. Bunun da işverenin emekli çalışan yerine gençleri istihdam etmesine ya da kayıt dışı çalışmanın yolunun açılmasına neden olabileceğini düşünüyoruz. Ortaya çıkabilecek bu negatif etkiyi azaltmak için hükümet tarafından haklarını alıp ayrılacaklar için çok uygun geri ödeme koşullarıyla işverene kolaylık sağlanmasını öneriyoruz” dedi.

Düzenlemeyle birlikte ilk etapta 2 milyon 500 bin kişinin EYT yasasından yararlanacağını söyleyen Kösereisoğlu, “GÜSOD üyesi güvenlik şirketlerinde görev yapan 6 bin 500 kişi, EYT ile emekli olacak. Özel güvenlik şirketlerinin hizmet verdiği müşteriler EYT’ten doğacak yükü henüz nasıl karşılayacağını bilemiyor ve tüm yükü özel güvenlik şirketinin sırtlamasını bekliyor. Ancak asıl işveren, özel güvenlik hizmetini alanlar. EYT işlemleriyle ilgili maruz kalınacak sonuç, uygulama ve prosedür gibi işlemler, özel güvenlik şirketi tarafından hizmet alanların da asli sorumlulukları arasında yer alıyor. Hizmet satın alanlar kendilerine yansıyacak yüzde 2 ya da 7’lik maliyet artışına maruz kalmamak için bunu kabul etmiyor. Ama buradaki hassas nokta, EYT kapsamındaki özel güvenlik görevlisi çalıştığı yerin güvenliğini sağladığı ve uzun yıllardır orada çalıştığı için deneyimli ve tecrübe sahibi. Sürecin sağlıklı bir şekilde yürümesini sağlamak için atılacak en büyük adım, özel güvenlik şirketleri ve hizmet alanların, çalışanları olan özel güvenlik görevlilerinin lehine olacak şekilde ortak bir karar almaları. Aksi halde özel güvenlik sektörü büyük bir iş gücü kaybına uğrayacaktır” diye konuştu.

Emekli olan çalışanın bilgi birikiminin ve deneyiminin istihdam edilen genç bir bireyle eşit olmayacağının da altını çizen Kösereisoğlu, “İşverenler, tamamen maliyet odaklı düşünerek genç istihdamını destekleyerek orta vadeli kazancı göz önünde tutabilir, nitelikli iş gücünde yaşanabilecek olan kayıpları göz ardı edebilir. Nitelikli istihdamı kaybetmemek adına koşulların daha uygun bir hale getirilmesi gerekiyor. İki yıllık iş gücü kaybını telafi edebilmek için sürecin daha yumuşak olması faydalı olacaktır. GÜSOD olarak, burada en büyük sorumluluğun devlete düştüğünü düşünüyoruz. Emekli olup da çalışmaya devam etmek deneyimli kişilerle yeni istihdam edileceklerin maliyetleri eşitlenerek yaşanabilecek iş gücü kaybının önüne geçilebilir” dedi.

Kösereisoğlu, GÜSOD olarak EYT kapsamında emekli olacak çalışanlar için şu an yaklaşık olarak 100 milyon TL tutarında kıdem tazminatı ödemesi gerçekleştirecekleri bilgisini de verdi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İstanbul PERDER’e 8 yeni üye

Editör

Yazar:

Altun Market, Aypa Market, Birlik Gross, Karabağ Market, Kim Market, Rota Market, Safir Market ve Taş Kasap, sektörel güç birliği ve gelişim için İstanbul PERDER’e katıldı

Türkiye Perakendeciler Federasyonu çatısı altında İstanbul’daki yerel-yerli perakende markaların kurumsal gelişimini desteklemek ve sektörün sorunlarına birlikte çözümler üretmek adına çalışmalarını sürdüren İstanbul PERDER, üye sayısını yeni katılımlarla artırıyor.

İstanbul merkezli Altun Market, Aypa Market, Birlik Gross, Karabağ Market, Kim Market, Rota Market, Safir Market ve Taş Kasap’ın derneğe iştirakiyle İstanbul PERDER, 2190 mağazada yaklaşık 36 bin istihdam sağlayan 48 üyeye ulaştı.

İstanbul PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Güzeldere yeni katılımlarla ilgili şunları söyledi:

“Derneğimiz yeni katılımlarla ticaretin kalbi olan İstanbul’da doğru rekabet koşullarının sürdürülebilmesi adına son derece önemli bir konumda olan yerel – yerli organize zincir marketlerin tamamına yakınını kapsar duruma geldi. İlk günden itibaren son derece önem verdiğimiz çalışan kalitesini ve kalıcılığını artırmak yönündeki çalışmalarımızı Milli Eğitim Bakanlığı ile başlattığımız yeni proje ile daha da üst seviyeye taşıdık. Yine çok önem verdiğimiz sektörel iletişim, bilgi ve tecrübe paylaşımı için bu sene Aralık ayında İstanbul Yerel Marketler Buluşması ve Fuarı’nı yenilenen kurumsal kimliğiyle gerçekleştireceğiz. Üyelerimize ve daha önemlisi vatandaşlarımızın bütçesine destek olmak adına Et ve Süt Kurumu ile son yaptığımız iş birliği gibi değer yaratan projelerimiz de sürecek. Sektörümüzün sorunlarına hep birlikte çare bulmak, birlikte sinerji yaratmak adına aramıza katılan değerli yeni üyelerimize teşekkür ederim.”

Devamını Oku

Genel Haberler

PL sektörü, PLAT Talks sahur programında buluştu

Editör

Yazar:

Özel markalı ürünler sektörünün gelişimi ve sektördeki sorunların çözümü için çalışmalarını sürdüren PLAT Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği, 31 Mart Cuma gecesini 1 Nisan Cumartesi gününe bağlayan gece PLAT Üyeleri ile PLAT Talks Sahur Özel etkinliğinde bir araya geldi.

BİM COO’su Galip Aykaç, İKMİB – İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ve GEBKİM Kimya İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı gibi sektörün önde gelen isimlerinin misafir olarak katıldığı etkinlik, PLAT Derneği üyelerinin yoğun katılımı ile gerçekleşti.

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, sözlerine katılımcıların yoğun ilgisine teşekkür ederek başladı. Deprem felaketinin ilk dakikalarından itibaren üye firmalarla birlikte bölgedeki vatandaşların yaralarını sarabilmek ve toplumsal dayanışma için üzerlerine düşen görevin bilinciyle harekete geçtiklerini hatırlatan Başkan Özer, “Bölgeden gelen talep ışığında oluşturduğumuz yardım kampanyasını titiz bir koordinasyon süreci ile ivedilikle hayata geçirdik. Üye firmalarımızın desteğiyle bölgedeki salgın hastalık riskinin önüne geçmek için kritik konumda olan hijyen ürünlerinin teminini sağlayarak ihtiyaç sahibi yerlere doğru şekilde ulaşması en temel prensibimiz arasında yer aldı” dedi.

Ekonomist Dr. Hakan Özerol, “Seçim Öncesi ve Sonrası Ekonomi” konusunda değerlendirmelerde bulundu. IMF, OECD ve Dünya Bankası gibi kurumların ve derecelendirme şirketlerinin tahmin raporlarından hareketle piyasa değerlendirmesi yapan Dr. Hakan Özerol, özellikle doların ve faizin yönüyle ilgili tahminlerde bulundu. Seçim sonrası ekonomi politikalarının ne olabileceği hakkında topladığı verileri PLAT üyeleriyle paylaşan Hakan Özerol, özellikle dolarda beklenen değerlenmenin kaçınılmaz olduğu bunu gösteren pek çok küresel gelişmenin ortada durduğunu belirtti. Devletin borçlanma faizlerinin ve bankaların uyguladığı piyasa faizlerinin ekonomiye olan etkilerini analiz eden Özerol, özellikle mevcut politikaların nasıl değişimler gösterebileceği ile ilgili tahminlerini dile getirdi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER