Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Praktiker Türkiye, yeni yatırımlar için gün sayıyor

Editör
Abone Ol:

Praktiker Romanya’nın kurucusu olan ve mağaza sayısını 26’ya çıkaran Günter Vosskaemper, Praktiker Türkiye’nin zirvesini devraldı.

Başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken Vosskaemper, aynı zamanda bir müzisyen. Almanya’da uzun yıllar bir rock grubunda gitar çaldı. Bulunduğu ülkelerin dillerini öğrendi. Türkçeyi de öğrendiğinde bildiği dil sayısı beş olacak. Medyaton İletişim ve Yayıncılık tarafından hazırlanan Praktiker Bizimle Dergisi’ne konuşan Vosskaemper, Türkiye ile ilgili şunları söyledi:

“7 yıl Romanya’da yaşadım. Orada sıfırdan başlayarak bir firma kurduk. Sonuçta 26 mağazaya ulaştık. İş arkadaşlarımla beraber 7 yıl boyunca çok sıkı çalıştık. Büyüttüğümüz bebeği bırakacağımız zamanın geleceğini hiç düşünmemiştim. Ancak bazen her şey insanın düşündüğünün aksine olur. Yerimin Praktiker Türkiye ile değiştirilmesi ile beni yeni bir meydan okuyuşun beklediğini biliyordum. Bir müdür, bu türden meydan okuyuşları kabul edecek ve küresel düşünebilecek özellikte olmalıdır. Hem kişisel olarak hem de firma adına doğru adımı attığım konusunda hiç şüphem yoktu. Gerek uluslararası Praktiker toplantıları nedeniyle gerekse küçük ülke ziyaretleri için sık sık Türkiye’ye gelmişimdir. Ülkeler arası iyi bir bilgi alış-verişine sahibiz. Bu şekilde bana Romanya’dan, Macaristan’dan, Yunanistan’dan, Ukrayna’dan, Polonya’dan, Bulgaristan’dan, Lüksemburg’dan ve Almanya’dan çok sayıda bilgi ulaşmaktadır. Geçmiş yıllardaki ziyaretlerimde zaten Türkiye hakkında bir bilgi edinmiştim.”

Romanya’daki başarı

Romanya’ya girmeden önce pazarı çok iyi analiz ettiklerini söyleyen Vosskaemper, “Böylece Romenlerin mal çeşidi ve servis bakımından ihtiyaçları konusunda kendimizi düzenleyebildik. Bir diğer başarı faktörü Romanya’daki takımımızdı. O zaman işe yerleştirdiğim personelin neredeyse tümü bugün hala firmadadır. Doğal olarak bu istikrar tüm işletmeye etki etmekte ve süreklilik oluşturmaktadır. Pazarın gelişimini aralıksız izledik ve yönümüzü geleceğe çevirdik. Ticarette ve de özellikle perakende sektöründe en önemli unsur insandır. Müşterilerimiz azami önceliğe sahiptir. Bizim işimiz insan gücüne ihtiyaç duyar. Benim ilk görevim ve hedefim, insanları tanımak, iletişimi kurmak ve de takım ruhunu ön plana çıkarmaktır. Bir genel müdür sadece takımı ile birlikte başarılı olabilir. Romanya’ya gittiğimde orada çok sıcak ve olumlu karşılanmıştım. Bunun aynısını Praktiker Türkiye’de de yaşadım. Bu takım ile başarılı olacağıma inanıyorum” dedikten sonra şu bilgileri verdi:

Takım ruhu güçleniyor

“Praktiker Türkiye’deki takım ruhunu güçlendireceğiz. Karşılıklı olarak birimiz diğerimizin işine saygı gösterecektir. Örneğin genel müdürlük binamız ve mağazalarımız var. Herkes diğerinin işine saygı göstermekte ve desteklemektedir. Bölümler arası mevcut ilişkileri daha çok geliştirdiğimizde ve güçlendirdiğimizde, bu durum mağazalarımıza olumlu bir şekilde yansıyacaktır. Müşteri de bunu servisden ve çeşitlilikten anlayacaktır.

Ağustos ortası 11. mağazamızı açacağız. Türkiye’nin, özellikle çok sayıdaki büyük şehirleri nedeniyle büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. Bununla bağlantılı olasılıkları iyi analiz edeceğiz.”

Müşterilere her zaman avantajlar sunduklarını ifade eden Vosskaemper, “Örneğin Praktiker Kart’ımız aracılığıyla müşterilere önemli avantajlar sunuyoruz. Broşürlerimiz ve reklamlarımızda müşterilerimiz için her zaman ilginç ve cazip ürünler ile fiyatlar vardır. Bahar sezonu için çok güzel bir ilkbahar/yaz kataloğu geliştirdik ve müşterilerimize yolladık. Böylece müşterilerimiz ilk bilgiyi bu katalogdan edindiler ve ardından da ürünleri mağazada teşhirinde gördüler. Bizim en büyük avantajımız, her şeyi bir çatı altında sunabilme imkanına sahip olmamızdan kaynaklanıyor. El aletleri, sıhhi tesisat ürünleri, fayans, bahçe, dekorasyon, aydınlatma, mobilya gibi çeşitli reyonlarda, küçük bir vidadan tutun da bahçe mobilyalarına kadar, onarım, renovasyon ya da dekorasyon için gerekli olan her şey bulunabilir” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER