Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Praktiker Türkiye, yeni yatırımlar için gün sayıyor

Editör
Abone Ol:

Praktiker Romanya’nın kurucusu olan ve mağaza sayısını 26’ya çıkaran Günter Vosskaemper, Praktiker Türkiye’nin zirvesini devraldı.

Başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken Vosskaemper, aynı zamanda bir müzisyen. Almanya’da uzun yıllar bir rock grubunda gitar çaldı. Bulunduğu ülkelerin dillerini öğrendi. Türkçeyi de öğrendiğinde bildiği dil sayısı beş olacak. Medyaton İletişim ve Yayıncılık tarafından hazırlanan Praktiker Bizimle Dergisi’ne konuşan Vosskaemper, Türkiye ile ilgili şunları söyledi:

“7 yıl Romanya’da yaşadım. Orada sıfırdan başlayarak bir firma kurduk. Sonuçta 26 mağazaya ulaştık. İş arkadaşlarımla beraber 7 yıl boyunca çok sıkı çalıştık. Büyüttüğümüz bebeği bırakacağımız zamanın geleceğini hiç düşünmemiştim. Ancak bazen her şey insanın düşündüğünün aksine olur. Yerimin Praktiker Türkiye ile değiştirilmesi ile beni yeni bir meydan okuyuşun beklediğini biliyordum. Bir müdür, bu türden meydan okuyuşları kabul edecek ve küresel düşünebilecek özellikte olmalıdır. Hem kişisel olarak hem de firma adına doğru adımı attığım konusunda hiç şüphem yoktu. Gerek uluslararası Praktiker toplantıları nedeniyle gerekse küçük ülke ziyaretleri için sık sık Türkiye’ye gelmişimdir. Ülkeler arası iyi bir bilgi alış-verişine sahibiz. Bu şekilde bana Romanya’dan, Macaristan’dan, Yunanistan’dan, Ukrayna’dan, Polonya’dan, Bulgaristan’dan, Lüksemburg’dan ve Almanya’dan çok sayıda bilgi ulaşmaktadır. Geçmiş yıllardaki ziyaretlerimde zaten Türkiye hakkında bir bilgi edinmiştim.”

Romanya’daki başarı

Romanya’ya girmeden önce pazarı çok iyi analiz ettiklerini söyleyen Vosskaemper, “Böylece Romenlerin mal çeşidi ve servis bakımından ihtiyaçları konusunda kendimizi düzenleyebildik. Bir diğer başarı faktörü Romanya’daki takımımızdı. O zaman işe yerleştirdiğim personelin neredeyse tümü bugün hala firmadadır. Doğal olarak bu istikrar tüm işletmeye etki etmekte ve süreklilik oluşturmaktadır. Pazarın gelişimini aralıksız izledik ve yönümüzü geleceğe çevirdik. Ticarette ve de özellikle perakende sektöründe en önemli unsur insandır. Müşterilerimiz azami önceliğe sahiptir. Bizim işimiz insan gücüne ihtiyaç duyar. Benim ilk görevim ve hedefim, insanları tanımak, iletişimi kurmak ve de takım ruhunu ön plana çıkarmaktır. Bir genel müdür sadece takımı ile birlikte başarılı olabilir. Romanya’ya gittiğimde orada çok sıcak ve olumlu karşılanmıştım. Bunun aynısını Praktiker Türkiye’de de yaşadım. Bu takım ile başarılı olacağıma inanıyorum” dedikten sonra şu bilgileri verdi:

Takım ruhu güçleniyor

“Praktiker Türkiye’deki takım ruhunu güçlendireceğiz. Karşılıklı olarak birimiz diğerimizin işine saygı gösterecektir. Örneğin genel müdürlük binamız ve mağazalarımız var. Herkes diğerinin işine saygı göstermekte ve desteklemektedir. Bölümler arası mevcut ilişkileri daha çok geliştirdiğimizde ve güçlendirdiğimizde, bu durum mağazalarımıza olumlu bir şekilde yansıyacaktır. Müşteri de bunu servisden ve çeşitlilikten anlayacaktır.

Ağustos ortası 11. mağazamızı açacağız. Türkiye’nin, özellikle çok sayıdaki büyük şehirleri nedeniyle büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. Bununla bağlantılı olasılıkları iyi analiz edeceğiz.”

Müşterilere her zaman avantajlar sunduklarını ifade eden Vosskaemper, “Örneğin Praktiker Kart’ımız aracılığıyla müşterilere önemli avantajlar sunuyoruz. Broşürlerimiz ve reklamlarımızda müşterilerimiz için her zaman ilginç ve cazip ürünler ile fiyatlar vardır. Bahar sezonu için çok güzel bir ilkbahar/yaz kataloğu geliştirdik ve müşterilerimize yolladık. Böylece müşterilerimiz ilk bilgiyi bu katalogdan edindiler ve ardından da ürünleri mağazada teşhirinde gördüler. Bizim en büyük avantajımız, her şeyi bir çatı altında sunabilme imkanına sahip olmamızdan kaynaklanıyor. El aletleri, sıhhi tesisat ürünleri, fayans, bahçe, dekorasyon, aydınlatma, mobilya gibi çeşitli reyonlarda, küçük bir vidadan tutun da bahçe mobilyalarına kadar, onarım, renovasyon ya da dekorasyon için gerekli olan her şey bulunabilir” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER