Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Raf sektörünün cirosu 400 milyon euro

Editör
Abone Ol:

Raf sektöründe faaliyet gösteren üreticilerin 2001 yılında bir araya gelerek oluşturdukları RAFDER (Raf İmalatçıları Derneği), sektörde önemli başarılara imza atmak için çalışmalar yapıyor. RAFDER Başkanı Hayri Tuncer, amaçlarını ve faaliyet alanlarını şöyle açıkladı:

“RAFDER yolculuğu 22 Haziran 2001’de başladı. Raf İmalatçılarının birlik ve beraberlik içinde hareket etmesini hedefliyoruz.

Bu sektörde faaliyet gösteren firmaların iş birliği, dayanışma ve bilgi alışverişini sağlamak öncelikli amacımız. Üyelerin ekonomik, mali, hukuki, idari, teknolojik ve imalatla ilgili ortak sorunlarını çözümleyecek çalışma ve teşebbüslerde bulunuyoruz. Türkiye’de raf ve depolama sistemlerinin imalatını geliştirmek, en ileri seviyeye çıkartmak ve memleketin çeşitli raf ihtiyacının yurt içinden sağlanması için gerekli çalışmaları yapmak da amaçlarımız arasında yer alıyor.

rafder kutuAynı zamanda AB’ye uyum için FEM (European Federation of Materials Handling and Storage) ve ISO (International Shopfitting Organisation) ile beraber çalışmaya yönelik düşüncemiz var. Yıllardır, edindiğimiz deneyimleri paylaşmak, güncel gelişmelere ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak şeklinde bir rota çizdik. Bizim birlikteliğimizin özü dayanışma yolculuğu olması.”

19 üyelerinin olduğunu ifade eden Tuncer, “Hedefimiz üye sayısını arttırmak. Raf imalatı konusunda faaliyet gösteren, örgütlü hareket etme konusunda duyarlı, işimizin gereklerini yasal çerçevede yürüten bütün firmalara kapımız açık. 18 yaşını bitirmiş, raf imalatı ile meşgul olan gerçek kişiler, tüzüğümüzde yer aldığı gibi derneğe asil üye olabilirler. Birliğin 19 üyesi Bursa, İstanbul, Ankara, Kayseri ve Denizli’deki üreticiler. Raf İmalatçıları Derneği’nin geçmişi çok eski değil. Özellikle son yıllarda perakende sektörü büyüdü ve çeşitlendi. Buna paralel olarak market ekipmanları üretimi de gelişti. Bu gelişme firmaları daha hızlı, daha esnek olmaya yöneltirken küreselleşmenin de etkisi ile rekabetin koşulları ağırlaştı. Şimdi de global krizin etkisi altındayız. Biz yola çıkarken, birlikte hareket ederek hem gücümüzü birleştirme hem de sektörü farklı yönlerden değerlendirme düşüncesi ile çalışmalarımızı sıklaştırdık. Şu an belirli aralıklarla bir araya gelerek ekonominin durumunu değerlendiriyoruz. RAFDER adlı bültenimizle paylaşımlarımızı kalıcı kılıyoruz. Ayrıca www.rafder.org da buluşma platformlarımızdan biri oldu” dedikten sonra sektörün büyüklüğünü şöyle açıkladı:

rafder toplu gorsel“Şu an krizden olumsuz etkilenmekle birlikte, perakende sektörünün yeniden büyümeye devam edeceğini düşünüyorum. Sektörün tam envanteri çıkarılamadı. Benim hesaplarıma göre mağaza ekipmanları alanında, kayıt altında olan yaklaşık 400 milyon euroluk ciro var. Sektör, derneğe üye ve üye olmayan firmalarla toplam 5 bin kişiye istihdam yaratıyor. Sektörümüzde gurur verici bir şey var. Ağırlıklı olarak ihracat yapıyoruz. Ürünlerimiz mevcut ihtiyaçları kucakladığı gibi, yurt dışına da satılıyor. 80’lerde otomobil fabrikalarında kuyruk bekliyorduk. Bugün otomobil üretiminin geldiği nokta ortada. Perakende sektöründe de yetersizlik vardı. Mesela Migros ekipmanlarını İtalya’dan ithal ediyordu. Ama şu anda ağırlıklı olarak yerel üreticilerin ürettiği ekipmanlar kullanılıyor. Biz ihtiyaçları karşılayabiliyoruz. Uluslararası bazı markalar, bu işlerin Türkiye’de organize edilemeyeceği ön yargısı ile geliyor ve malzemelerini dışarıdan getiriyor. Bizimle tanıştıktan sonra durum değişiyor.”

Yabancı firmaların yerli firmaları satın alarak Türkiye’ye ve dolayısıyla civar pazarlara girmeye çalıştığını ifade eden Tuncer, “Bu alanda iki firma Türkiye’de ortaklık yaptı. Türkiye’de sektörün kullandığı teknoloji, bugün Avrupa’daki benzer işi yapan sektörden çok daha ileride” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101, 2023 ürünün fiyatlarını sabitledi

Editör

Yazar:

A101, Ocak ayı boyunca 2023 üründe fiyatları sabitleyeceği müjdesini tüketicilere duyurdu. 70.000’den fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, kampanya ile hem tüketicilerin alım gücünün korunmasına, hem de ülke ekonomisine destek olmaya devam edecek.

Yıl boyunca sürdürdüğü indirim kampanyalarına hız kesmeden devam eden A101, Ocak ayı sonuna kadar temel ihtiyaç ürünlerini de kapsayan tam 2023 üründe fiyat sabitlemesine gidecek.

Türkiye’nin en fazla mağazaya sahip perakende zinciri A101, 2023 yılında devam ettireceği haftalık kampanyalarla da, kaliteli ürünleri her daim en uygun fiyatlarla müşterilerine sunarak tüketicinin yanında olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel Haberler

Onur Market, sabit fiyat uyguladığı ürünleri iki katına çıkarttı

Editör

Yazar:

Onur Market her ay binlerce üründe yaptığı indirimlerle müşterilerinin bütçelerini rahatlatıyor. Gıdadan kozmetiğe, taze sebze meyveden şarküteri ürünlerine kadar tüm kategorilerde yüzlerce üründe indirimli sabit fiyat uygulamalarını yıllardır kampanya prensibi olarak uyguluyor. 2023 yılına da fırsatlarla giren Onur Market indirimli sabit fiyat uyguladığı ürünleri Ocak ayında iki katına çıkarttı. Konuyla ilgili açıklama yapan Onur Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen “Yaptığımız tüm çalışmalarda, geliştirdiğimiz her projede, aldığımız tüm kararlarda her zaman alışverişçilerin lehine olacak faaliyetler içinde bulunmak gibi bir prensibimiz var. Sloganımıza da yansıttığımız Onur Sözlerimizle müşterilerimize; fiyatta, tazelikte, kalitede, lezzette ve hizmette Onur Sözü veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yavuz Altun: Tüm zincir marketler indirime gidiyor

Editör

Yazar:

Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, baz etkisi nedeniyle aralık ayından itibaren enflasyonun düşmeye başladığını yeni yılla birlikte enflasyonun hızla geriye gitmesini beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi olan Altun, “Enflasyondaki bu düşüşe paralel olarak perakende fiyatlar da düşecek. Komite başkanı olarak zincir marketlerle görüştüm, hepsi fiyatlarda indirime gideceğini teyit etti. Sektör olarak halkımıza verebileceğimiz tüm desteği sunacağız” dedi.

Happy Center Marketleri olarak da gıda ve gıda dışı ürünlerde indirime gittiklerini ve indirimlerin her geçen gün devam edeceğini belirten Altun, “Yeni yılla birlikte gıda ve gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarını yüzde 10 ile 20 arasında düşürdük. Et ve süt ürünlerinde ise arza bağlı olarak ilerleyen süreçte indirim yapabiliriz. Enflasyonist etki azaldıkça başta gıda olmak üzere bütün ürünlere bu indirimleri yansıtmak istiyoruz. Ancak şu kadar üründe şu kadar indirim yapacağız gibi popülist söylemlerden uzak durup gerçek indirimi halkımıza yansıtma kararlılığındayız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER