Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Samsun’da PERDER üyeleri güç birliği yaptı

Editör
bayram_akyuz_200
Abone Ol:

Samsun’da 8 PERDER üyesi önce ortak satın alma ardından hipermarket kurmak için düğmeye bastı.

Samsun’da 8 PERDER üyesi önce ortak satın alma ardından hipermarket kurmak için düğmeye bastı. Akyüz Süpermarketler, Samsun Mark, Bahar A.V.M., Değişim Süpermarket, Dostlar Süpermarket, 55 Aldı, Genç Hipermarket, Çelikler Süpermarket’ten oluşan 8 Karadeniz PERDER üyesi ortak satın alma projesi başlattı. Proje 3 aylık deneme süreci sonunda başarıya ulaşırsa ortak şirket kurulacak. Öncelikle gıda dışı ürünlerde ortak satın alma yapılacağını; daha sonra satın almaların özellikle sebze meyve gibi gıda ürünlerinde de yaygınlaştırılacağının altını çizen Karadeniz PERDER Başkanı Bayram Akyüz, projenin başarılı olması halinde kurulacak şirketin ortak sermayeli bir hipermarket kurmak üzere hareket edeceğini şu sözlerle anlattı:

“Bu ortak satın alma projesi Samsun’u kapsamaktadır. Projeye Samsun’da 8 PERDER üyemiz katılmıştır ve üyelerimizin toplamda 35 mağazası bulunmaktadır. Samsun’da özellikle son birkaç yıl içinde inanılmaz zor bir rekabet ortamıyla baş başa kaldık. Burada Pınar Marketlerin CarefourSA’ya satılmasının ardından yerel ulusal arasında denge çok sarsıldı. Bu sarsılma neticesinde distribütörler etkilendi. Yerellerin toplam hacmi azalınca, ulusallar zaten yerel distribütörlerden mal almadığı için mevcut distribütörlerimiz maliyetleri karşılayamaz oldu. Pınar’ın satılmasını ardından zincirleme şeklide birçok distribütör işini bırakmak zorunda kaldı. Biz önceleri destek olmaya ve bu kan kaybını önlemeye çalıştık ancak biliyorsunuz hemen ardından da kriz dönemi geldi. Sonuçta distribütörler çekildi. Burada yerel marketler mal alamaz duruma geldi. Özellikle son bir yıldır çok zorlandık. Ancak Fayda A.Ş.’nin markalarının olması bizleri çok sıkışık bir dönemde rahatlattı. Hem Saff ve Nefis markaları hem de Fayda’nın et alımlarıyla bu zor dönemi geçirebildik. Ancak bu noktadan sonra Samsun’da yerel markaların varlığını sürdürebilmesi için mutlaka bir adım atmamız gerekiyordu.”

Projenin oluşmasını nedenlerini bu şekilde özetleyen Karadeniz PERDER Başkanı Bayram Akyüz bundan sonraki hedeflerini de “Öncelikle gıda dışı satın alımlarla başlayacağız. Bunu zaman içinde gıdada ortak satın almalara dönüştürmek istiyoruz. Burada markalı üründe zaten Fayda ile çalışmalarımız var. Dolayısıyla gıdada bunu yaparsak ortak sebze meyve alımı gibi konularda yapmak istiyoruz. İsteğimiz ve hedefimiz 3 ay içinde ortak iş yapıp yapamayacağımız görebilmek. Yapabiliyorsak 6 ay sonra bir hipermarket açmayı düşünüyoruz.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER