Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Sektöre yön veren isimler perakendedeki değişen dinamikleri tartıştı

Editör
Abone Ol:

Perakende dünyasının temsilcileri, Koç Üniversitesi ve Migros işbirliği ile bu yıl altıncı kez düzenlenen KÜMPEM Forum Perakende Konferansı’nda bir araya geldi. İki gün süren ve uluslararası konuşmacıların ağırlandığı konferansın bu yılki teması ‘Yeni Cesur Dijital Dünyada Operasyon Yönetimi’ oldu.

1999 yılında Türkiye’nin perakende alanına odaklanan ilk üniversite-iş dünyası işbirliği örneği olarak Migros’un desteğiyle Koç Üniversitesi’nde kurulan KÜMPEM, perakende dünyasını bir kez daha bir araya getirdi. İki gün süren konferansın bu yılki teması ‘Yeni Cesur Dijital Dünyada Operasyon Yönetimi’ olarak belirlendi. Odakta ise moda perakendesi vardı. Moda operasyonlarında gelişimi etkileyen temel dinamiklerin ele alındığı konferansa alanında ün sahibi 18 akademisyen, girişimci ve üst düzey profesyonel, konuşmacı olarak katıldı.

Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Demir Aytaç, ilk üniversite-iş dünyası modeli olan Koç Üniversitesi-Migros Perakende Eğitim Merkezi’nin (KÜMPEM) sektöre katkılarını aktardı. Günde 1.100 adet iş başvurusu aldıklarını belirten Aytaç, her iş saatinde 6 kişiye iş başı verdiklerini, şirketin stratejik hedeflerini hayata geçirecek insan kaynağını, kişisel ve sektörel ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirdiklerini ifade etti. Migros Perakende Akademisi’nin verdiği eğitim gün sayısının standartların çok üzerinde olduğunu belirten Aytaç, “Türkiye’deki şirketlerde kişi başına verilen eğitim ortalaması 5,5 gün, ABD’de eğitim ortalaması 8,5 gün iken Migros Perakende Akademisi’nde bu rakam 18 gün” dedi.

KÜMPEM Akademik Direktörü ve Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürhan Kök “Türk perakendeciliği gelişmekte olan, çok dinamik ve global olarak rekabet edebilen bir sektör. Ancak verimlilik ve teknoloji kullanımı açısından dünya perakende devlerinden ve dünyanın önde gelen araştırmacılarından öğreneceğimiz çok şey var” dedi.

KÜMPEM Forum Direktörü Yrd.Doç.Dr. Meltem Kayhan, konferans teması olan ‘Yeni Cesur Dijital Dünyada Operasyon Yönetimi’ başlığına dikkat çekerek, artık dünyanın işaret parmağımızın ucunda, dijital hakimiyet altında olduğunu vurguladı. KÜMPEM’in kuruluş amacının endüstri-üniversite işbirliğini geliştirerek sektöre değer yaratmak olduğunu belirten Dr. Meltem Kayhan, ‘’Sektördeki dönüşümü daha iyi anlamak için bilgi ve deneyim paylaşımı çok önemli. KÜMPEM Forum altı yıldır bu amaca yönelik önemli bir platform sunuyor’’ dedi.

Konferansta, Barcelona’da 1.Moda Operasyonları Zirvesi’ni düzenleyen IESE’den Dr. Victor Martinez, Albeniz mevsimsel faktörlerin moda perakendesine etkisi hakkında çarpıcı bir sunum yaptı. Yapılan araştırmalara göre hava durumunun tüketici eğilimleri üzerinde önemli bir etkisi olduğuna dikkat çeken Albeniz, mağazaların satış oranlarını artırmak için bu eğilimleri iyi okumaları gerektiğini söyledi. Yağmurlu havalarda alışveriş merkezlerinde ziyaretçi sayısının artmasına rağmen satış oranlarının düştüğüne değinen Albeniz, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘’Alışveriş merkezlerindeki durumun aksine yağmurlu havalarda sokaklarda bulunan mağazaların ziyaretçi sayısı azalırken satış oranları yükseliyor. Mevsim geçişlerinde ise alışveriş merkezlerinin hem ziyaretçi sayısı hem de satışları artıyor. Sonuç olarak eğer mağazalar satışlarını her mevsim belli bir seviyede tutmak istiyorlarsa satışların düşüş gösterdiği dönemlerde promosyonlarla, kampanyalarla tüketiciyi alışverişe teşvik etmeliler.’’

‘Yeni Müşteri Kazanımı İçin Marka ve Ürün Konumlandırma Stratejileri’ başlıklı bir sunum yapan Kantar Consumer Insights CEO’su Carmen Bohoyo, Türkiye’deki tüketici profili hakkında önemli veriler paylaştı. Türkiye’deki tüketicilerin hayatında mobil iletişimin çok önemli bir yeri olduğunu belirterek, akıllı cihaz kullanımının son iki yılda adeta zıplayarak yüzde 86 gibi bir orana çıktığını, kişi başına düşen cihaz sayısının ise 2.3’e ulaştığInı belirten Bohoyo, şöyle devam etti: ‘’Türk tüketiciler günde 3.8 saat online. Bu rakam Güney Avrupa’da 1.8… Bu yaygın ve hızlı dijitalleşmeye rağmen, e-ticaret Türkiye’de hala emekleme döneminde. Bu yavaş gidişte en önemli faktör, kalite endişesi. Sektörün bu endişeyi gidermesi halinde e-ticaret Türkiye için potansiyeli yüksek, büyük bir fırsat alanı olacaktır.’’    

Migros Marka İletişimi ve CRM Direktörü Kına Demirel, “Ürün fiyatının uygun olması bir hijyen faktörü. Ama ödediğimiz paraya değer hissi vermek artık hepsinden daha önemli” dedi. Migros’un sektörde bir ilk olan ‘Tam Bana Göre’ sisteminin tamamen kişiye özel kampanya kurgusu ile fark yarattığını belirten Demirel, “Her dönem 27 milyon adet Tam Bana Göre teklifi sunuyoruz. 2015 sonundan bugüne 1.1 milyon müşteri bu uygulamadan yararlandı” dedi. Geçmişte bir tüketicinin ortalama olarak dikkatinin 12 saniyede dağılırken, şimdi bu rakamın 8 saniyeye düştüğünü söyleyen Demirel, “Bu düşüşte teknolojik cihazların kullanımının artması önemli bir faktör. Bu değişim pek çok yaklaşımı kökünden sarsacak” dedi.

Konferansta alışveriş alışkanlıklarımızda kokunun yeri hakkında bir sunum yapan Thinkneuro CEO’su Yener Girişken, “Koku satın alma düşüncemizi doğrudan etkiliyor. Fırın, poğaça ve ekmek kokusu müşteriyi satınalmaya yönlendiriyor. Yumuşatıcı ürünlerini uzaktan gördüğümüzde dahi, koku düşüncesi duygusal yükselişi tetikliyor. Yine müşteri, kişisel bakım reyonunda üzerinde folyo olan bir kremi koklayamadığı için duygusal etkide sert bir düşüş yaşıyor ve satın alma kararından vazgeçebiliyor” dedi.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Haberler

Tekzen’e İngiliz ortak geldi

Editör

Yazar:

Türk-Alman ortaklığıyla 1995 yılında Götzen Yapı Market olarak faaliyete geçen, 1998 yılında Murat Gigin’e devredilerek Tekzen adını alan şirket, Zack O’Sullivan’ın kurucusu olduğu Filcogroup ile ortalık için el sıkıştı.

Londra merkezli özel yatırım fonunun şirketin hakim ortağı olacağı ifade ediliyor. Planlanan ödemeler ve Rekabet Kurulu onayı sonrasında yeni ortak yönetime katılacak. Hedef ise yeni ortakla birlikte tekrar çift haneli büyüme rakamına ulaşmak olarak belirlendi.

Tekzen’in patronu Murat Gigin ve Zack O’sullivan imzasıyla 7 Ekim 2021’de şirket çalışanlarına ve iş ortaklarına gönderilen yazıda, hisse satışına ilişkin ödemenin 15-20 Ekim tarihleri arasında yapılacağı vurgulandı. Açıklamada şöyle denildi:

“Son iki senenin gerek dünya, gerek ülkemiz ekonomisi, bilhassa gıda dışı perakendecilik sektörü ve de dolayısıyla şirketimiz için hayli sıkıntılı bir dönem olduğu hepimizin malumudur. Bu olağanüstü dönemin getirdiği koşullarda siz çalışanlarımızı maalesef enflasyon karşısında yeterince koruyamadığımızı, tedarikçi iş ortaklarımızı da ödemelerindeki zaman zaman gecikmelerle maalesef üzdüğümüzün farkındayız.

Mevcut sermayedarlar olarak bu dönemde tüm paydaşlarımıza dönük sorumluluklarımızı yerine getirmek için ciddi meblağlarda şirketimize kaynak aktardığımızın da eminim farkındasınızdır. Bu kaynak aktarımının devamlılığı, mali yapımızın kuvvetlendirilmesi ve de dolayısıyle Covid sonrası Tekzen faaliyetlerinin büyüyerek devamlılığının sağlanması için, sizlerinde yakından takip ettiğiniz gibi, eşzamanlı olarak ortak arayışındaydık.

Değişik ilgili guruplarla hayli uzun süren müzakereler neticesinde, memnuniyetle artık belirtmek isterim ki, yabancı bir Özel Sermaye Fonu ile kesin bir mutabakata varararak sözleşmeyi imza altına aldık. Bu anlaşmaya istinaden hisse satış bedelinin yanısıra şirkete ciddi bir işletme ve büyüme sermayeside girecektir.

Bu ödemelerin tarihi 15-20 Ekim 2021’dir. Fonun girişi ile, halihazırda çalışanlarımızın geriye dönük (eksik) artışları telafi edileceği gibi, tedarikçilerimizin vadesi geçmiş tüm alacakları ve banka borçları behemehal kapatılacaktır.”

Kaynak: Dünya Gazetesi/Necla Dalan

Devamını Oku

Genel Haberler

Galip Aykaç: “Ülkemiz, en ucuz gıda fiyatları sıralamasında dünyada 2.-3. sıradadır”

Editör

Yazar:

Dün Zincir Mağazalar Derneği tarafından sekizinci kez düzenlenen Perakende Teknolojileri Konferansı’nda konuşan GPD Yönetim Kurulu Başkanı Galip Aykaç, “Tüm dünya enflasyonist bir döneme girmişken, maliyetler artmışken ülkemizin bunun dışında kalması imkansızdır. Buna rağmen ülkemiz, en ucuz gıda fiyatları sıralamasında dünyada 2. – 3. sıradadadır. Globaldeki artışlara nazaran bunu sağlayabildiysek, bu organize perakendenin başarısı olarak görülmelidir.” dedi. Alım gücünün düşmesi ve gelir dağılımındaki dengesizliğin daha büyük bir problem olduğuna dikkat çeken Aykaç bu konuda adım atılması gerektiğini ifade etti. Aykaç, “Yapısal sorunlarımız da var. Ekim alanlarımızın ve arazilerimizin genişletilmesi ile tarım planlamalarının doğru yapılması, lojistik sorunlarımızın giderilmesi için önlemler alınması önemlidir.” dedi.

Sektöre dair yapılacak düzenlemelerde ülke menfaati gözetilmeli mesajı

Sektörün yakın gündeminde önemli düzenlemelerin olacağını belirten Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Yönetim Kurulu Başkanı Alp Önder Özpamukçu, sektörün tüm kategorilerinin ve kanallarının birlikte büyümesini sağlayacak önlemlerin hayata geçirilmesinin önemine değindi. Galip Aykaç’ta aynı şekilde, düzenlemelerde toplam ülke menfaatinin gözetilmesinin gerektiğini belirten Aykaç ise, “Sektöre dair düzenleme planlanırken, tüketici faydasının gözönünde tutulması gerekliliği unutulmamalıdır” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Maliyet artışları perakende sektörünü zorluyor

Editör

Yazar:

BMD’nin Fast Company Dergisi ve Dünya Gazetesi’nin işbirliğinde düzenlediği “Perakende Dünyasında Neler Oluyor? / Küresel Yeni Müşteri” başlıklı toplantıda konuşan Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Türk perakende sektörünün 2020’yi diğer ülkelerle kıyaslandığında nispeten daha az hasarla geçirdiğini söyledi. Sinan Öncel, perakende sektörünün güncel en önemli sorunlarının hammadde ve enerji maliyetlerindeki artış ve küresel enflasyon olduğunu söyledi. Öncel, perakende sektörünün borçluluk oranının da sektör için önemli bir sorun olmaya devam ettiğini bildirdi.  Pandemi sürecinde dünyada birçok markanın iflas ettiğini hatırlatan Öncel, şöyle devam etti.

“Türkiye’de perakende sektörünün süreci daha az hasarla atlatmasında başta Kısa Çalışma Ödeneği olmak üzere devlet desteklerinin büyük katkısını gördük. Markalarımız ciro olarak son üç ayı çok verimli geçirdi. Ancak sektörün borçluluk oranı çok yüksek. Borçlarımızı ödeyebilmemiz için alışverişte canlılığın devam etmesi gerekiyor. Perakende sektörünün bugün en büyük sorununu hammadde ve enerji maliyetlerindeki artışla küresel enflasyon oluşturuyor.”

Sinan Öncel BMD olarak pandemi sürecinde aylık anketlerle sektörün nabzını tuttuklarını, üye sayısını 145’ten 175’e, dernek çatısı altındaki marka sayısını da 430’a yükselttiklerini sözlerine ekledi.

TİM: İhracatta rekor kırdık

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmalil Gülle de dünyada pandemi ile birlikte çok büyük bir değişim ve dönüşüm yaşandığını vurguladı. Pandemin başındaki üç aylık sıkıntılı dönemin ardından Türkiye’nin hızla toparlandığını anlatan Gülle, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tedarik zincirindeki kırılmanın da etkisiyle Türkiye için çok önemli bir fırsat doğdu. Hemen her sektöre yoğun bir sipariş var. Kapasiteler arttı. Firmalarımız finansmandan çok çalıştıracak eleman bulmakta zorlanıyorlar. İhracatımız hızla artıyor. Eylül ayında 20 milyar dolar eşiğini aşıp 21 milyar dolara yaklaştık. Ocak-Eylül döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 artış ile 161 milyar dolara ulaştık. Yılı hedefimizin çok üzerinde bir ihracatla kapatacağız. 2022’de 250 milyar doları, 2026’da ise 300 milyar doları yakalayacağımıza inanıyorum.”

LC Waikiki: 4 kıtada mağaza açtık

2010’larda yurt dışına açılmaya başladıklarını söyleyen LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, “Bu yıllarda tüm önemli global markalar Türkiye’ye gelmişti. İlk mağazayı Romanya’da açtık. Arkasından pek çok ülkede mağazalarımızla yer aldık. Batı’da ise Almanya’da ilk mağazamızı tüketici ile buluşturduk. Ancak başarılı olamadık. Biz doymuş pazarlardan öte gelişmekte olan, fırsat sunan ülkelerde bölgenin en iyi mağazalarını açıyoruz. Yurt dışında 600’ün üzerinde mağazamız var. Afrika, Ortadoğu gibi ülkelere geç kalmadan, tam zamanında gidip oyun kurucu olmak lazım. Çünkü Batı ülkelerinde geç kalmak diye bir şey yok.  En son Güney Amerika’da Peru’da mağaza açtık. 4 kıtada mağazamız var. Bu pazarlarda büyümeye devam edeceğiz. Zamanı geldiğinde Almanya, İngiltere, ABD gibi ülkelerde de mağaza açmayı hedefliyoruz” dedi.

Koton:Pandemide e-ticaret çok büyüdü

Koton Eş Başkanı Yılmaz Yılmaz, “Biz İstanbul depremini beklerken, tüm dünyayı sarsan pandemi depremi ile karşı karşıya kaldık. Mağazalarımızın kapalı kaldığı dönemde e-ticaret hiç kimsenin beklemediği oranda çok büyüdü. Ancak bu büyüme çok da karlı olmadı. Biz 30’un üzerinde ülkede e-ticaret platformları ile çalışıyoruz. Kârlılığı artıracak önlemler almamız gerekiyor. Bununla beraber temmuz ayından bu yana talep patlaması var. Yüzde 100’ün üzerinde satış büyümesi gördük. Özellikle beyaz yakalıda pandemi döneminde harcayamadığı bir birikim oluştu. Geçen 1.5 yılda evlerimize kapandık. Bu süreçte kimimiz kilo aldı, kimi zayıfladı. Çocuklar büyüdü. Bedenlerimiz değişti. Bunlar mağazaların açılışıyla birlikte yeni alışverişe döndü. Bu kış da yüksek talep devam edecek. Ardından normale döneceğiz” dedi.

Hepsiburada: Hedefleri 2 yılda yakaladık

Hepsiburada İş Geliştirme Grup Başkanı Mutlu Erturan, “Pandemin damga vurduğu 2020 hem insanlık tarihi hem de perakende için çok farklı bir yıl oldu. 2020’de küresel ölçekte perakendenin yüzde 5, e-ticaretin yüzde 15 büyüyeceğini öngörüyorduk. Oysa perakende yüzde 6 küçülürken e-ticaret yüzde 26 büyüdü.  COVID-19 her şeyi çok hızlandırdı. 8 yıl sonrası için öngördüğümüz hedefleri iki yılda yakaladık. E-ticaret perakende için ana kanallardan biri haline geldi” dedi.

Getir: ABD ile birlikte ülke sayısını 9’a çıkaracağız

Getir Kurucu Ortağı Tuncay Tütek, , “Getir’in başarısının temelinde yapmak istediğimiz işi teknoloji ile buluşturmak oldu. Müşteriye ürünü 10 dakikada ulaştırma hedefi ile işimizi kurguladık. Yani insanlara zaman satıyoruz. İnsanlara zaman satma işini ilk biz keşfettik. Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, Almanya, Hollanda, Fransa, İtalya, İspanya’da operasyonlarımız var. Yıl sonuna kadar ABD ile birlikte ülke sayısını dokuza çıkaracağız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER