Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Sızma zeytinyağında kalpazanlık başladı

Editör
mustafa_tan_200
Abone Ol:

Zeytinyağında yeni sezon öncesi stokların azalmasını, fiyatların yükselmesini fırsat bilenler, karışım ve taklidin yanı sıra yeni yöntemler geliştiriyor. En son moda ise, 1 asit üzerindeki zeytinyağında kolonlama yöntemi. Bu yöntemle ısıl işlemden geçirilen zeytinyağı, en kaliteli zeytinyağı olan sızma kategorisinde piyasaya sürülüyor. Üretici elindeki zeytinyağının litresini 6.75 liradan satarken, sızma zeytinyağının litresi süpermarketlerde 15 liraya kadar ulaşıyor. Bu şekilde işlem yapanlar, yüzde 100’ün üzerinde para kazanıyor.
Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Dr. Mustafa Tan, bazı kişilerin farklı işlemlerden geçirip kimyasal değeriyle oynadıkları zeytinyağını sızma diye satışa sunduklarını söyledi. Kalpazanlık olarak adlandırdıkları bu işlemin son günlerde yoğunlaştığına dikkat çeken Tan, “Normal yağlar, vakum altında ısıl işlemden geçiriliyor. Yüksek sıcaklık altında zeytinyağının kimyasal değerleri, sızma yağ ile aynı hale geliyor.

Fakat ısıl işlemden geçen ürünlerin gerçek niteliği ve protein değeri yok oluyor. Daha önce zeytinyağına fındık yağı gibi başka yağların karıştırılmasıyla ve taklit ürünlerle uğraşırken, şimdi önümüze yeni bir sorun çıktı” dedi. Bu işlemleri yapanları cezalandırmak için gereken takibi yaptıklarım ifade eden Tan, geçtiğimiz günlerde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda bir toplantı yaptıklarım söyledi.
Tan, “Zeytinyağının haklı ününden yararlanmak isteyen sahtekarlara karşı mücadelede bugüne kadar maalesef yeterince başarılı olunamadı. Bu sorunun radikal şekilde çözümü için bakanlıkla görüşmelerimiz sürüyor. Tağşiş ve taklitin tespiti için yöntemler, gerek idari gerekse hukuki ve yasal işlemler hakkında eylem planı oluşturuldu. Böylesine değerli bir ürünü başka yağlarla karıştırıp onu zeytinyağı diye satanların ya da zeytinyağı sınıfları üzerinde çeşitli şekilde oynayanların takibi başladı. Üreticiyi ve tüketiciyi korumak için bu tür kalpazanlıklara karşı etkin şekilde mücadele edeceğiz” dedi.

 

Kaynak: Yeni Asır Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101, 2023 ürünün fiyatlarını sabitledi

Editör

Yazar:

A101, Ocak ayı boyunca 2023 üründe fiyatları sabitleyeceği müjdesini tüketicilere duyurdu. 70.000’den fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, kampanya ile hem tüketicilerin alım gücünün korunmasına, hem de ülke ekonomisine destek olmaya devam edecek.

Yıl boyunca sürdürdüğü indirim kampanyalarına hız kesmeden devam eden A101, Ocak ayı sonuna kadar temel ihtiyaç ürünlerini de kapsayan tam 2023 üründe fiyat sabitlemesine gidecek.

Türkiye’nin en fazla mağazaya sahip perakende zinciri A101, 2023 yılında devam ettireceği haftalık kampanyalarla da, kaliteli ürünleri her daim en uygun fiyatlarla müşterilerine sunarak tüketicinin yanında olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel Haberler

Onur Market, sabit fiyat uyguladığı ürünleri iki katına çıkarttı

Editör

Yazar:

Onur Market her ay binlerce üründe yaptığı indirimlerle müşterilerinin bütçelerini rahatlatıyor. Gıdadan kozmetiğe, taze sebze meyveden şarküteri ürünlerine kadar tüm kategorilerde yüzlerce üründe indirimli sabit fiyat uygulamalarını yıllardır kampanya prensibi olarak uyguluyor. 2023 yılına da fırsatlarla giren Onur Market indirimli sabit fiyat uyguladığı ürünleri Ocak ayında iki katına çıkarttı. Konuyla ilgili açıklama yapan Onur Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen “Yaptığımız tüm çalışmalarda, geliştirdiğimiz her projede, aldığımız tüm kararlarda her zaman alışverişçilerin lehine olacak faaliyetler içinde bulunmak gibi bir prensibimiz var. Sloganımıza da yansıttığımız Onur Sözlerimizle müşterilerimize; fiyatta, tazelikte, kalitede, lezzette ve hizmette Onur Sözü veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yavuz Altun: Tüm zincir marketler indirime gidiyor

Editör

Yazar:

Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, baz etkisi nedeniyle aralık ayından itibaren enflasyonun düşmeye başladığını yeni yılla birlikte enflasyonun hızla geriye gitmesini beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi olan Altun, “Enflasyondaki bu düşüşe paralel olarak perakende fiyatlar da düşecek. Komite başkanı olarak zincir marketlerle görüştüm, hepsi fiyatlarda indirime gideceğini teyit etti. Sektör olarak halkımıza verebileceğimiz tüm desteği sunacağız” dedi.

Happy Center Marketleri olarak da gıda ve gıda dışı ürünlerde indirime gittiklerini ve indirimlerin her geçen gün devam edeceğini belirten Altun, “Yeni yılla birlikte gıda ve gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarını yüzde 10 ile 20 arasında düşürdük. Et ve süt ürünlerinde ise arza bağlı olarak ilerleyen süreçte indirim yapabiliriz. Enflasyonist etki azaldıkça başta gıda olmak üzere bütün ürünlere bu indirimleri yansıtmak istiyoruz. Ancak şu kadar üründe şu kadar indirim yapacağız gibi popülist söylemlerden uzak durup gerçek indirimi halkımıza yansıtma kararlılığındayız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER