Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Tekzen, discount nalbur açacak

Editör
Abone Ol:

Yapı market sektöründe rüzgar, yerli yatırımcının lehine esiyor. 1990’lı yıllarda pazara giren yabancı zincirler, yeni yatırım kararları alımında ince eleyip sık dokurken Tekzen, durmak bilmiyor. 1994 yılında İstanbul Merter’de açılan Tekzen Yapı Market, sektöründe bugün söz sahibi olan firmaların başında geliyor. Bir yandan alışveriş merkezlerinde mağaza açıyor, diğer yandan farklı metrekarelerdeki marketlerini devreye sokuyor. Temmuz 2007 tarihinde Romanya’ya adım atan ve kısa sürede 4 mağazaya ulaşan Tekzen’in bu başarısında Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin ve Genel Müdür Ahmet Işıkgece’nin payı büyük. Tekzen’in Türkiye genelinde 29 mağazası bulunuyor, kısa süre içinde de Isparta mağazası devreye girecek.

Tekzen, 15 ilde

1994-2003 yılları arasında Tekzen’de daha stabil bir gelişme gözlenirken bu yıldan itibaren yatırımlara hız verildi. 2008 yılında 2007 yılına göre yüzde 18 ciro artışı yaşadıklarını söyleyen Işıkgece, “2009 yılında da 2008 yılına göre yüzde 20 büyüyeceğiz. Tekzen, ‘Ekspres’ mağazalarıyla artık mahalle aralarına girecek. Sektörün adeta discount nalburu olacak. Büyük marketlerle ulaşamadığımız müşteriye ekspres mağazalarla ulaşacağız. Bu mağazalar 700-800 metrekare büyüklüğünde olacak ve 4 bin kalem ürün satılacak. 2009 yılında 5’i Anadolu, 5’i de İstanbul’da olmak üzere 10 mağaza açacağız. Böyle bir projeyi uzun süredir yapmak istiyorduk ama Tekzen’in yaygınlığını tamamlayamamıştık. Şimdi 15 ilde varız. Isparta ile bu sayı 16 ile çıkacak. 2009 yılında yaygınlığın çoğalmasıyla birlikte mahalle aralarına kadar girebileceğiz, lojistik sorunu yaşamayacağız. Anadolu’da bu projeyi öncelikle Balıkesir, Ankara, Adapazarı ve Bursa’da başlatacağız. Mahallenin discount nalburu olacağız. İyi ürünleri uygun fiyata satacağız. Kendi markalı ürünlerimizde bulunacak. Projenin başında operasyon yöneticisi olarak, tecrübeli isim Hasan Şener Bilge bulunuyor” dedikten sonra krizin sektöre olan etkisini şöyle değerlendirdi:

Kriz ve yapı market sektörü

“Müşteri sayımızda ciddi artışlar var. Tedarikçilerimiz, nalburlara sevkiyatlarda zorlandılar. Riskleri arttı. Bizim gibi kanallarda sorun yaşamadılar ve bize yöneldiler. Bu da bize ilave müşteri sayısında artış yaşattı. Sepet cirosu düşmesine rağmen müşteri sayısı yüzde 18 arttı. Yeni müşteriler nedeniyle karlılık yaşadık.

Rakiplerin reyonlarında ithal mamül çoğunluktaydı. Tekzen, ağırlıklı olarak ulusal firmalarla iş yapıyor. Döviz kurunun yükselmesi, rakiplerin raf fiyatlarını arttırmasına neden oldu. Yerli üreticiler ise düşen maliyetler nedeniyle fiyatlarını indirdi. Böylelikle yerli üreticiler ithal mallara karşı avantaj yakaladı. Bu da bizim cirolarımıza olumlu yansıdı.

Bankalar taksit oranlarını perakendedeki olumlu göstergelere rağmen daraltmaya çalıştı. Kredi kartı harcamalarının riskinin azalması üzerine taksitler yeniden artmaya başladı.”

Metrekare bazında yüzde 24 büyüdü

2008 yılında metrekare bazında yüzde 24 büyüdüklerini, Romanya haricinde Ukrayna, Bulgaristan ve KKTC’de mağaza yeri arayışlarını sürdürdüklerini kaydeden Işıkgece, “2009 yılında Denizli Teraspark ve Kahramanmaraş şubeleri açıldı. 2 mağaza toplam 5 bin 500 metrekare. 2008 yılında 14 bin 500 metrekarelik yeni yer ilavesi sağlamışız. 2007 yılında bu sayı 10 bin 351 metrekare. Toplam satış alanımızın büyüklüğü ise 75 bin metrekare. 300 bin metrekarelik de otopark alanımız bulunuyor. 2009 yılı sonunda 20 bin metrekarelik yeni satış alanı açmış olacağız. Böylelikle toplamda 90 bin metrekareye ulaşacağız” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Yerli Market Haftası için geri sayım başladı

Editör

Yazar:

2019 yılında 5’incisi düzenlenen Yerli Market Haftası (YMH), pandemi molasının ardından 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde WOW Convention Center’da gerçekleştirilecek.

Ziyaretçinin iki gün boyunca B2B görüşmeleri yaptığı fuarda önceki yıllardan farklı olarak bu sene, “gezici B2B” formatı da eklenecek. Teknoloji kullanımı ile katılımcı firmaların market kategori yöneticileri ile etkileşim alanlarının en düzeye çıkarılması planlanan YMH’de yerleşim planı da tümüyle yenilendi.

Standlı katılım ve sponsorluk görüşmelerinin başladığı fuara ziyaretçi olarak katılım ise anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi ile birleştirildi.

Haribo, Sleepy, Baby Turco, Oruçoğlu, Lila Grup gibi birçok firmaların yerlerini aldığını YMH’ye katılım için şu şu adreslerden iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri

Editör

Yazar:

Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, 13 Ocak Perşembe günü Saat 14.00’de, “Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri” konulu webinar düzenliyor.

Etkinliğin moderatörlüğünü Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dilek Teker yönetecek.

Açılış konuşmasını Işık Üniversitesi İİSBF Dekanı Prof. Dr. Serhat Koloğlugil gerçekleştirecek. Konuşmacı olarak Füturistler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut, Coursera Türkiye Üniversite İşbirlikleri Direktörü Sevcan Karababa Türker, Retail Türkiye Editörü Cengiz Çambel, İKAROS Partners& CEO Cansın Duman, SiPAY CEO Semih Muşabak ve Khan Akademi Türkiye Direktörü Alp Köksal yer alacak.

Zoom etkinliğine ücretsiz katılmak için meeting ID: 814 6547 3234

Devamını Oku

Genel Haberler

Yüksek enflasyon artışı devam ediyor

Editör

Yazar:

TÜİK’e göre Aralık’ta 13,58 artışla 2021 yıllık enflasyon 36,08 olurken ENAGrup’a göre 12 aylık artış oranı %82.81 olarak gerçekleşti.

 

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Aralık ayında %19,35 arttı

Aralık 2021 dönemi (30.11.2021-31.12.2021) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda %19,35 arttı.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ve TÜİK ana harcama grup enflasyon oranları

TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en az aylık artış %1,98 ile Ev Eşyası en fazla yükseliş ise %35,75 ile Gıda ve Alkolsüz İçecekler kaleminde gerçekleşmiştir.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) alt grup enflasyon oranları

ENAGrup tüketici sepeti farklılaştırması ekteki grafikte sunulmuştur. Değişik tüketici gruplarının yine değişik enflasyon oranlarını yansıtması amacıyla oluşturulan bu ürün grubu sınıflamasına göre enflasyon oranı oldukça farklılıklar göstermektedir.

ENAG-özellikli ürün grubu enflasyon hesaplamasına göre, aylık en az artış yaşanan grup %0,32 ile Elektrik Yakıt, en fazla yükseliş görülen grup ise %48,92 ile Yağ ürün grubunda olmuştur.

“2021 yılında markette en fazla fiyat artışı yüzde 123,85 ile patateste yaşandı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aralık ayında üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini ve 2021 yılı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini değerlendirdi.

“Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı”

“Gıda fiyatlarını 2007 yılından bu yana yakından takip edip siz değerli basın mensuplarımızla paylaşıyoruz” diyen Bayraktar, üretici market fiyatlarında, Aralık ayındaki değişimleri şöyle açıkladı:

“Aralık ayında, markette 43 ürünün 37’sinde fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı, üreticide ise 35 ürünün 24’ünde fiyat artışı, 8’inde fiyat azalışı meydana geldi. Üreticide 3 üründe fiyatlar değişmezken, markette fiyatı değişmeyen ürün olmadı.

Aralık ayında fiyatı en fazla artan ürün, marketlerde patlıcan, üreticilerde limon olurken, marketlerde fiyatı en fazla düşen ürün karnabahar, üreticide fiyatı en fazla düşen ürün marul oldu.

Marketlerde fiyat düşüşü yüzde 14,33 oran ile en fazla karnabaharda görüldü. Karnabahardaki fiyat düşüşünü yüzde 8,03 ile portakal, yüzde 3,01 ile lahana, yüzde 2,27 ile marul, yüzde 1,39 ile havuç, yüzde 0,67 ile antepfıstığı takip etti.

Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 59,43 ile patlıcanda görüldü. Patlıcandaki fiyat artışını yüzde 52,72 ile salatalık, yüzde 52,47 ile süt, yüzde 49,77 ile yeşil mercimek, yüzde 49,53 ile yoğurt, yüzde 46,98 ile patates, yüzde 43,75 ile kırmızı mercimek, yüzde 43,48 ile maydanoz, yüzde 40,95 ile yeşil fasulye, yüzde 36,56 ile tereyağı, yüzde 34,79 ile pirinç, yüzde 34,72 ile kaşar peyniri izledi.

Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı.”

Aralık 2020-Aralık 2021 yılı üretici market fiyatlarındaki değişim

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Aralık ayı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerinin ardından 2021 yılının üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini de şöyle değerlendirdi:

“2021 yılında markette hemen hemen tüm ürünlerin fiyatlarında artış görülmüştür. Toplam 42 ürünün 38’inde fiyat artışı, 4’inde fiyat azalışı, üreticilerde ise 34 ürünün 25’inde fiyat artışı, 9’unda ise fiyat azalışı meydana geldi. Markette ve üreticide 2021 yılında fiyatı değişmeyen ürün olmamıştır.

Yaptığımız tespitlere göre, 2021 yılında, fiyatı en fazla artan ürün marketlerde ve üreticide patates olurken, fiyatı en fazla düşen ürün ise marketlerde yeşil soğan, üreticilerde mandalina oldu.

2021 yılında, marketlerde fiyat düşüşü yüzde 37,84 ile en fazla yeşil soğanda meydana geldi. Yeşil soğandaki fiyat düşüşünü yüzde 8,29 ile portakal, yüzde 4,58 ile limon, yüzde 2,14 ile elma takip etti.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER