Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Tekzen, discount nalbur açacak

Editör
Abone Ol:

Yapı market sektöründe rüzgar, yerli yatırımcının lehine esiyor. 1990’lı yıllarda pazara giren yabancı zincirler, yeni yatırım kararları alımında ince eleyip sık dokurken Tekzen, durmak bilmiyor. 1994 yılında İstanbul Merter’de açılan Tekzen Yapı Market, sektöründe bugün söz sahibi olan firmaların başında geliyor. Bir yandan alışveriş merkezlerinde mağaza açıyor, diğer yandan farklı metrekarelerdeki marketlerini devreye sokuyor. Temmuz 2007 tarihinde Romanya’ya adım atan ve kısa sürede 4 mağazaya ulaşan Tekzen’in bu başarısında Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin ve Genel Müdür Ahmet Işıkgece’nin payı büyük. Tekzen’in Türkiye genelinde 29 mağazası bulunuyor, kısa süre içinde de Isparta mağazası devreye girecek.

Tekzen, 15 ilde

1994-2003 yılları arasında Tekzen’de daha stabil bir gelişme gözlenirken bu yıldan itibaren yatırımlara hız verildi. 2008 yılında 2007 yılına göre yüzde 18 ciro artışı yaşadıklarını söyleyen Işıkgece, “2009 yılında da 2008 yılına göre yüzde 20 büyüyeceğiz. Tekzen, ‘Ekspres’ mağazalarıyla artık mahalle aralarına girecek. Sektörün adeta discount nalburu olacak. Büyük marketlerle ulaşamadığımız müşteriye ekspres mağazalarla ulaşacağız. Bu mağazalar 700-800 metrekare büyüklüğünde olacak ve 4 bin kalem ürün satılacak. 2009 yılında 5’i Anadolu, 5’i de İstanbul’da olmak üzere 10 mağaza açacağız. Böyle bir projeyi uzun süredir yapmak istiyorduk ama Tekzen’in yaygınlığını tamamlayamamıştık. Şimdi 15 ilde varız. Isparta ile bu sayı 16 ile çıkacak. 2009 yılında yaygınlığın çoğalmasıyla birlikte mahalle aralarına kadar girebileceğiz, lojistik sorunu yaşamayacağız. Anadolu’da bu projeyi öncelikle Balıkesir, Ankara, Adapazarı ve Bursa’da başlatacağız. Mahallenin discount nalburu olacağız. İyi ürünleri uygun fiyata satacağız. Kendi markalı ürünlerimizde bulunacak. Projenin başında operasyon yöneticisi olarak, tecrübeli isim Hasan Şener Bilge bulunuyor” dedikten sonra krizin sektöre olan etkisini şöyle değerlendirdi:

Kriz ve yapı market sektörü

“Müşteri sayımızda ciddi artışlar var. Tedarikçilerimiz, nalburlara sevkiyatlarda zorlandılar. Riskleri arttı. Bizim gibi kanallarda sorun yaşamadılar ve bize yöneldiler. Bu da bize ilave müşteri sayısında artış yaşattı. Sepet cirosu düşmesine rağmen müşteri sayısı yüzde 18 arttı. Yeni müşteriler nedeniyle karlılık yaşadık.

Rakiplerin reyonlarında ithal mamül çoğunluktaydı. Tekzen, ağırlıklı olarak ulusal firmalarla iş yapıyor. Döviz kurunun yükselmesi, rakiplerin raf fiyatlarını arttırmasına neden oldu. Yerli üreticiler ise düşen maliyetler nedeniyle fiyatlarını indirdi. Böylelikle yerli üreticiler ithal mallara karşı avantaj yakaladı. Bu da bizim cirolarımıza olumlu yansıdı.

Bankalar taksit oranlarını perakendedeki olumlu göstergelere rağmen daraltmaya çalıştı. Kredi kartı harcamalarının riskinin azalması üzerine taksitler yeniden artmaya başladı.”

Metrekare bazında yüzde 24 büyüdü

2008 yılında metrekare bazında yüzde 24 büyüdüklerini, Romanya haricinde Ukrayna, Bulgaristan ve KKTC’de mağaza yeri arayışlarını sürdürdüklerini kaydeden Işıkgece, “2009 yılında Denizli Teraspark ve Kahramanmaraş şubeleri açıldı. 2 mağaza toplam 5 bin 500 metrekare. 2008 yılında 14 bin 500 metrekarelik yeni yer ilavesi sağlamışız. 2007 yılında bu sayı 10 bin 351 metrekare. Toplam satış alanımızın büyüklüğü ise 75 bin metrekare. 300 bin metrekarelik de otopark alanımız bulunuyor. 2009 yılı sonunda 20 bin metrekarelik yeni satış alanı açmış olacağız. Böylelikle toplamda 90 bin metrekareye ulaşacağız” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Atila Yenişen, Metro Orta Avrupa sorumlusu oldu

Editör

Yazar:

Metro Türkiye’de uzun yıllar görev aldıktan sonra yurt dışında Pakistan, İspanya ve Portekiz’de üst düzey görevlerde bulunan, Bulgaristan ve Çekya’da CEO’luk yapan Atila Yenişen, Metro Orta Avrupa sorumlusu oldu.

Yenişen, “Metro Çekya’nın CEO’su olarak hizmet etmek büyük bir onur ve ayrıcalıktı. Şirketimiz için net bir strateji ve yön belirledik. Çalışanlarımızın kendilerinin en iyisi olduğu bir bağlam ve kültür yaratmaya çalıştık. Müşterilerimizi işlerinde başarılı olmalarını sağlamak için güçlü içerik ve hizmetle durmaksızın destekledik. Her şeyden önce, Çekya toplumu için değer yaratmak üzere güvenilir bir iş ortağı olmak için çok çalıştık. Bize güvenen ve destek veren liderlerimiz, Yönetim kurulu arkadaşlarıma, Metro Çekya’nın büyük ekibine teşekkür ederim” dedi.

Orta Avrupa ülkelerinde toplam ciro yaklaşık 4.7mi ar Avro. Düsseldorf merkezli bir görev alan Yenişen, Prag’ta yaşayacak. Sorumlu olduğu ülkeler ise Metro Avusturya, Macaristan, Slovakya ile Mekro Polonya ve Çekya.

Devamını Oku

Genel Haberler

İsmar üyelerinden nostaljik buluşma

Editör

Yazar:

Türkiye perakende sektörüne 30 yıl öncesinde damgasını vuran İstanbul Marketler Birliği İSMAR’ın üyeleri geleneksel hale gelen yemekli toplantılarına bir yenisi daha ekleyerek 11 Kasım Cumartesi günü Ali Rıza Karadağ’ın ev sahipliğinde Florya Görkem Kilis Restorant’ta gerçekleşti.

Oldukça samimi ve sıcak bir ortamda geçen yemekli toplantıya ilginin de çok yoğun olduğu görüldü. İçlerinde önemli iş adamlarının da olduğu gruptan yeni bir ticari birliktelik çıkar mı bilinmez ama bu örnek dostluğun daha uzun yıllar devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Organizasyonda emeği geçen ortaklardan birinin verdiği bilgiye göre bundan sonraki toplantılarda ekonomi, sosyal ve kültürel alanlarda gerek İsmar topluluğundan gerekse misafir konuklardan oluşacak söyleşi ve sohbetlerle daha da renkleneceği ifade ediliyor.

Katılımcılar:

Ayaktakiler: Fırat Karadağ, Murat Karadağ, Hasan Yalçın, Cemal Parlak, Besim Açıkgöz, Faik Karadağ, Orhan Toka, Muhsin Aslan, Metin Şakar, Ahmet Özdemir, Ünal Nayman, Nahit Kiler, Abdurrahman Kopuz, Kenan Şişeci, Şaban Ulu, Mustafa Kağan, Alirıza Şişeci, Mustafa Aslan.

Oturanlar: Mehmet Genç, Ahmet Hamdi Kanal, Halil Göktürk, Alirıza Karadağ, Metin Toka, Hüsnü Yazıcı, Fehmi Kale

Devamını Oku

Genel Haberler

Restorantlar, Michelin Yıldızı ile ödüllendirildi

Editör

Yazar:

Michelin, Michelin Rehberi İstanbul, İzmir, Bodrum’un yeni restoran seçkisini duyurmanın mutluluğunu yaşıyor. Michelin müfettişleri, 15’i İzmir’de ve 19’u Bodrum’da olmak üzere toplamda 111 restoranı rehberin yeni seçkisine dahil etti. İzmir’den 3, Bodrum’dan 2 restoran birer Michelin Yıldızı alırken, Bodrum’dan 2, İzmir’de 6 olmak üzere toplamda 8 restoran Bib Gourmand ödülüne layık görüldü.

İstanbul seçkisine yeni eklenen 25 restorandan 2’si birer Michelin Yıldızı alırken, 8 restoran Bib Gourmand ödülüne layık görüldü. Böylece İstanbul’da listeye restoran listesi 77’ye yükseldi.

Ödül töreninde yaptığı konuşmada seçkiye dair bilgiler paylaşan Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec, “Müfettişlerimiz bu yıl bir kez daha İstanbul mutfak seçkisinin cazibesine kapıldı. Karma kültüre sahip bir dünya şehri olan İstanbul, klasik Türk meyhanelerinden, son moda veya uluslararası restoranlara, aynı zamanda tam anlamıyla bir mutfak deneyimi sunan rahat restoranlara kadar oldukça zengin bir gastronomik panoramaya sahip. İkinci seçkiye bu yıl eklenen 2 yeni Michelin Yıldızı da dahil olmak üzere şehrin dört bir yanına yayılmış 24 yeni restoranın yer aldığı 2024 Seçkisi, aynı zamanda gelenekleriyle de gurur duyan cesur şefler neslinin yönlendirdiği gastronomi standartlarındaki yükselişi de gözler önüne seriyor” dedi.

Poullennec, İzmir ve Bodrum ile ilgili olaraksa, “Michelin Rehberi ailesine kayda değer derecede etkili bir şekilde giriş yapan İzmir ve Bodrum’da ekiplerimiz, bu iki bölgeyi birbirinden ayıran farklılıklardan özellikle çok etkilendi. Yerel kökler, bölgeye olan bağlılık ve yerel üreticilerle kurulan güçlü bağların, İzmir ve çevresinde seçkiye giren restoranların çoğunun paylaştığı ortak özellikler olduğunu söyleyebiliriz. Michelin Yeşil Yıldızı’nın bölgedeki üç restorana verilmesi, bu güçlü bağlılığı kanıtlıyor. Bodrum ise gastronomik açıdan bütünleyici bir konsept sunuyor: Sahilde lüks ve uluslararası mekanlar yer alırken, Bodrum’un merkezi özellikle pitoresk, erişmesi kolay, küçük ve bağımsız restoranlara ev sahipliği yapıyor” diye konuştu.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER