Sosyal Medya Hesaplarımız

AVM

AVM’lerde metrekare bazında en az kirayı marketler ödüyor

Editör
Abone Ol:

Metrekare kira bedeli bazında sinema-eğlence-spor, yapı market ve süpermarket sektörlerinin en az kirayı ödediği görülüyor.

Değerleme sektörünün önde gelen kuruluşlarından EVA Gayrimenkul Değerleme, Türkiye genelinde alışveriş merkezlerinin kira değerleri ile ilgili gerçekleştirdiği “Türkiye Alışveriş Merkezleri Kategori Bazlı Kira ve Alan Analizi Raporu” araştırması ile bir ilke daha imza attı. Araştırma kapsamında EVA Gayrimenkul, Türkiye genelinde alışveriş merkezlerinde bulunan toplam kiralanabilir alanının %25’i üzerinde geniş çaplı bir çalışma gerçekleştirerek, Türkiye genelinde AVM kira değeri haritasını çıkardı. Alışveriş merkezlerinde yer alan markaların sektörlerine göre 17 temel kategoride incelendiği çalışmada; ödenen ortalama kira değerleri, kullanım alanları, alan/kira verimliliği oranları tespit edildi.  Veriler 7 bölge, İstanbul, Ankara ve Anadolu bazında detaylandırıldı.
EVA Gayrimenkul, Türkiye’de alışveriş merkezleri (AVM) sektörünü irdelemek amacıyla büyük resimde Türkiye geneli, bir alt ölçekte bölgeler, mikro düzeyde ise büyük şehirler ve Anadolu özelinde kategorilerin ağırlığını, verimliliğini, ortalama ödenen kira değerlerini irdelemek ve sektörün genel fotoğrafını çekmek amacıyla gerçekleştirdiği geniş kapsamlı çalışma ile bir ilki gerçekleştirdi.
Çalışma, alışveriş merkezlerindeki mağazaların sattıkları ürün grubuna göre 17 ayrı kategoride ayrıştırılarak incelenmesi temeline dayanıyor. Araştırmadan çıkan sonuçlar raporda karşılaştırmalı analizlerle ortaya konuluyor, mahremiyet konularak markaların adlarına değinilmeden analizler kategorilerle açıklanıyor.
EVA Gayrimenkul’un yedi bölgeyi mercek altına alan araştırmasına göre ortalama kira gelirlerine bakıldığında Marmara Bölgesi’nin aylık 37,3 dolar/m2 kira geliriyle ilk sırada yer aldığı belirlendi. Sıralamayı Ege Bölgesi aylık 24,6 dolar/m2, Karadeniz Bölgesi aylık 23,4 dolar/m2, Akdeniz Bölgesi aylık 21 dolar/m2, İç Anadolu Bölgesi aylık 20,8 dolar/m2, Güneydoğu Anadolu Bölgesi aylık 16,3 dolar/m2, Doğu Anadolu Bölgesi aylık 14,9 dolar/m2 olarak takip ediyor. Marmara bölgesinin diğer bölgelere göre yüksek olmasının nedeni içinde İstanbul faktörünü barındırması olduğunun altı çiziliyor.      

İstanbul Avrupa Yakası kira şampiyonu
EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, kira değerleri hakkında şunları söylüyor: “Alışveriş merkezlerinde kira değerleri ağırlıklı ortalaması Türkiye genelinde aylık bazda 29,03 dolar/m2 olarak çıkıyor. Ancak bu rakamı kendi başına yorumlamak yeterli değil, alt kırılımlarına da bakmak gerekiyor. Buna göre kira bedellerinde aslı şehirler diyebileceğimiz İstanbul ve Ankara‘yı ayrıştırdığımızda ortalamaların düştüğünü görüyoruz. İstanbul ortalamada aylık bazda  41,67 dolar/m2 ile başı çekerken, Ankara‘da ortalama aylık rakam 21,77 dolar/m2 değere oturuyor. Anadolu şehirlerinde bu rakam ayda 19,17 dolar/m2’ye düşüyor. İstanbul AVM’lerde her türlü ortalamayı yükselten itici bir güç olarak göze çarpıyor.”

Yazıcı, “İstanbul özelinde baktığımızda farklı bir analiz görüyoruz. Avrupa Yakası ortalamada aylık 44,10 dolar/m2 kira öderken, Anadolu Yakası aylık 38,5 dolar/m2 kira  ödüyor. Şehir geneli ortalama olarak ayda 41,67 dolar/m2 kiraya oturarak Marmara Bölgesini yukarı çekiyor ve en yüksek kira getirili bölge yapıyor” değerlendirmesinde bulunuyor.
  EVA Gayrimenkul’un İstanbul özelinde yaptığı değerlendirmede Anadolu Yakası ile Avrupa Yakasının kira  değeri ortalamalarında birbirlerini yakaladığı görülüyor. Ancak Avrupa Yakasında bulunan AVM’lerdeki birçok kategori, Anadolu Yakasına göre daha fazla kira ödüyor. Uzmanlar, nüfusun üçte ikisinin Avrupa Yakasında yaşadığı ve hane halkı gelirinin Avrupa Yakasından daha yüksek olması nedeniyle bu durumun normal bir sonuç olduğunu belirtiyor. Ancak yiyecek içecek kategorisi ile yapı marketi, süpermarket ve sinema gibi alışveriş merkezlerinin sinerjisini yaratan sürükleyici mağazaların her iki yakada da birbirine yakın kira bedeli ödediği belirleniyor. Anadolu Yakasında, Avrupa Yakasına göre daha fazla kira ödeyen kategorilerin ise spor giyim-spor malzemeleri ile teknoloji marketleri olduğu belirtiliyor.

En yüksek kira bedelini kuyumculuk sektörü ödüyor
Türkiye genelinde AVM’ler gelir/alan verimliliği açısından incelendiğinde, metrekare bazında en büyük kira bedelini kuyumculuk mağazaları öderken, bu mağazaları sırasıyla aksesuar mağazaları, iletişim mağazaları, yiyecek-içecek mağazaları ve kişisel bakım mağazaları takip ediyor. Kuyumculuk ve iletişim mağazaları diğer kategorilere kıyasla çok daha az alan kaplasa da en yüksek kira bedellerini ödüyor. Metrekare bazında en düşük kira bedellerini ise sinema-eğlence, yapı market ve süpermarket sektörleri ödüyor.

En büyük kira alanları bay-bayan giyim kategorisinde
Metrekare kullanım büyüklüklerine kategoriler bazında bakıldığında ise bay-bayan giyim sektörünün açık ara önde olduğu görülüyor. Araştırma sonuçlarına göre bay-bayan giyiminin özellikle öne çıktığı Anadolu’da metrekare kullanımının Marmara Bölgesi’ne kıyasla çok daha büyük olduğu tespit ediliyor. Dikkat çekici bir fark olarak Marmara Bölgesi’nin Karadeniz Bölgesi ile birlikte yiyecek-içecek kategorisinde diğer bölgelere göre daha fazla yer kullanıldığı ortaya çıkıyor. En fazla kira ödeyen kuyumculuk ve iletişim sektörleri ise metrekare kullanım büyüklüğünde alt sıralarda yer alıyor.

AVM kira gelirinin üçte biri bay-bayan giyiminden
Türkiye genelinde AVM gelirlerinin %31,8’i bay-bayan giyim kategorisindeki mağazalardan sağlanıyor. İkinci sırada %13 oranla yiyecek-içecek mağazaları yer alırken, üçüncü sırada %7,7 oranla ayakkabı-çanta-deri kategorisi yer alıyor. AVM’ler kira gelirlerinin yarısından fazlasını ilk üç sırada yer alan kategorilerde faaliyet gösteren mağazalardan elde ediyor. EVA Gayrimenkul uzmanları, AVM kira gelirleri arasında %6,1 oranla dekorasyon-mobilya-ev tekstili sektörünün dördüncü sırada yer almasının, araştırmanın şaşırtıcı sonuçları arasında olduğunu belirtiyorlar. Uzmanlar, bay-bayan giyim, ayakkabı-çanta-deri, çocuk giyim ve spor giyim kategorilerinin “giyim” çatısı altında toplandığında, Türkiye genelinde AVM’lerde toplam alanın %35,7’sini kullandıklarını, AVM kira gelirlerinin ise %46,2’sini sağladıklarını açığa çıkarıyorlar.

Cansel Turgut Yazıcı, belirlenen veriler hakkında şunları söylüyor: “Bay-bayan giyim, ayakkabı-deri-çanta, çocuk giyim ve spor giyim, kısaca “giyim“ sektörü kategorilerinin toplamına baktığımızda ilginç bir sonuç görüyoruz. Türkiye genelinde giyim sektörü toplam alanların %35,7’sini kullanırken gelirin %46,2‘sini sağlıyor. Yiyecek içecek sektörü alan olarak toplamın %5,67’sini kullanırken toplam gelirin %13’ünü getiriyor.  Sıralamada gelir açısından üçüncü sektör dekorasyon-mobilya-ev tekstili sektörü. Bu sektörün geliri %6,1’ni getirirken, alanın sadece %4,33’ünü kullanıyor.”

Alanda en verimli sektör kuyumculuk
Rapora göre en az gelir getiren üç sektör ise kuyumculuk, kitap-dergi-ofis malzemeleri ve iletişim sektöründen oluşuyor. Bay-bayan giyim, ayakkabı-deri-çanta, çocuk giyim ve spor giyimi kapsayan giyim kategorilerinin toplamı İstanbul, Ankara ve Anadolu kırılımında incelediğinde, giyim sektörünün bütününün Türkiye alışveriş merkezileri kira gelirinin %46,2’sini oluştururken, İstanbul özelinde  %45,5’ini; Ankara özelinde %46,7’sini; Anadolu genelinde ise %47,2’sini oluşturduğu görülüyor. İkinci sırada yer alan yiyecek-içecek sektörünün de yüksek gelir sağladığı, Türkiye genelinde %13 orana sahip olduğu ortaya çıkıyor.
Türkiye genelinde kategoriler analiz edildiğinde; yani kullandıkları alan oranı getirdikleri kira geliri oranına bölündüğünde en yüksek verimliliğe sahip sektörün, en az alan kullanan ama en çok kira ödeyen kuyumculuk sektörü olduğunu görülüyor. Bunu sırası ile aksesuar-diğer, iletişim ve yiyecek içecek sektörleri takip ediyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

AVM

9 dev AVM için konkordato istendi

Editör

Yazar:

Aralarında Marmara Forum ve Forum İstanbul’un da olduğu 9 dev AVM için konkordato talep edildi.

Mahkeme 3 aylık geçici mühlet verdi. 9 AVM’nin toplam borcu 600 milyon Euro seviyesinde. Yılda 76 milyon kişinin ziyaret ettiği AVM’lerin darboğaza düşmesinin 2 ana sebebi bulunuyor. Döviz kredisi kullanılan AVM’lerde kiralar TL ile toplanıyor. Toplanan kiralar da doğrudan ilgili bankalara gidiyor. HalkTV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre her biri, yılda milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen ve ‘Forum’ adını taşıyan 9 AVM’ye ilişkin davasından biri konumunda. Dava dosyasına göre, konkordato başvurusu 25 Aralık günü yapıldı. Karar ise önceki gün çıktı.

3 aylık geçici mühlet verildi

İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan dava dosyasında mahkeme, 9’u AVM’lerin bağlı olduğu şirket olmak üzere toplam 10 şirket için 3 aylık geçici mühlet kararı verdi.

Bu kararla birlikte, anılan şirketler, ‘korumaya’ alınmış oldu. Mahkeme, Doç. Dr. Murat Oruç, Bağımsız Denetçi Prof. Dr. Hakan Taştan ve Mali Müşavir Prof. Dr. Halil İbrahim Alpaslan’ı geçici konkordato komiseri olarak atadı.

300 mağazanın olduğu Marmara Forum, Türkiye’nin en büyük AVM’si konumunda.

Toplam borç 600 milyon euro

Konkordato talebinde bulunulan AVM’ler, tek çatı altında en fazla AVM’yi barındıran grup olarak öne çıkıyor. Anılan AVM’lerin yıllık ziyaretçi sayısı 76 milyon olarak kayıtlara girdi.

9 AVM’de faaliyet gösteren mağaza sayısı ise 1.500. Konkordato talebinde bulunulan şirketlerin toplam borcu 600 milyon Euro. Söz konusu borcun TL karşılığı ise 28 milyar lira olarak hesaplanıyor.

Devamını Oku

AVM

ECE Türkiye, 152 kiralama sözleşmesine imza attı

Editör

Yazar:

Yönetmekte olduğu yaklaşık 200 alışveriş merkezi ile Avrupa sektör lideri Alman ECE Marketplaces’in iştiraki olarak faaliyetlerini sürdüren ECE Türkiye, başarılarına her geçen gün yenilerini ekleyerek sektörde fark yaratmaya devam ediyor. ECE Türkiye tarafından yönetilen alışveriş merkezlerinde, 2023 yılının ilk sekiz ayında toplamda 47 bin metrekarelik alanı kapsayan 152 kiralama sözleşmesine imza atıldı.

600 bin metrekarelik alanda 2 bin 500 kira kontratını yönetiyor

ECE Türkiye’nin, güçlü ve prestijli AVM’lerden oluşan bir portföye sahip olduğunun altını çizen Kiralama Direktörü Burak Dalgın, “Yönetim portföyümüzde, dokuzu faaliyet halinde, üçü ise inşaat aşamasında olan 12 alışveriş merkezi bulunuyor. İnşaatı devam edenlerle birlikte toplam 600 bin metrekare kiralanabilir alanı ve 2 bin 500 kira kontratını yönetiyoruz” diye konuştu.

“Güçlü kiralama performansımız, alışveriş merkezlerimizin markalar için çekici perakende noktaları olduğunun bir kanıtı”

ECE Türkiye yönetim portföyünde yüzde 99’luk bir doluluk oranıyla hizmet vermeye devam ettiklerini de ifade eden Dalgın, “Yeni AVM arzının kısıtlı olduğu sektörümüzde faaliyette olan alışveriş merkezlerimizde farklı hedef kitlelerin görmek istediği markalara, yeni konseptlere yer vermek ve perakende harici fonksiyonlarla alışveriş merkezlerimizin çekim gücünü artırmak üzere yoğun bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Marka karmalarımızı yürürlükteki sözleşmelerin sürelerini de gözeterek güncel tutmak, perakendecilerin taleplerine ve performanslarına göre bu mağazaları fiziki şartlar dahilinde büyütmek, küçültmek, açık alanlar eklemek gibi farklı operasyonları AVM’lerimiz faaliyet halindeyken gerçekleştiriyoruz. 2023 yılının ilk sekiz aylık döneminde yaklaşık 47 bin metrekare bir alanın kiralaması/yeniden kiralaması yapıldı ki bu da orta ölçekli bir AVM’nin kiralanabilir alanına tekabül ediyor. Bunun yanı sıra inşaatı süren üç yeni projemizin kiralama görüşmeleri de hızlı bir şekilde devam ediyor. Güçlü kiralama performansımız, alışveriş merkezlerimizin markalar için çekici, istikrarlı ve rekabetçi perakende noktaları olduğunun ve sektördeki güvenilirliğimizin bir kanıtı” dedi.

ECE Türkiye’nin 2023 yılında kiralama anlaşması imzaladığı markalar arasında Boyner, Brandy’s, Brooks Brothers, Calvin Klein, Damat Tween, Dyson, EA7, Gant, Lacoste, Lego, Mediamarkt, Nautica, Network, SPX, Superstep, Teknosa ve Zara gibi markalar yer alıyor. Firma, alışveriş merkezlerinde ayrıca müşterilerin talep ettiği, onların yaşam tarzını yansıtan fonksiyonlara da yer veriyor. Antalya Migros AVM’de 450 metrekare bahçeden ve dokuz üniteden oluşan alternatif yeme-içme alanı Migros Mood da bunlardan biri.

Ece marketplaces’in performansı geçen yıla oranla yüzde 30’un üzerinde arttı

Alman ECE Marketplaces ise bir önceki yılın ilk yarısına kıyasla yaptığı kiralama sözleşmesi sayısını yüzde 30’un üzerinde artırdı. 2023 yılının ilk yarısında, firma tarafından yönetilen alışveriş merkezlerinin 140’ında toplam bin 300 kiralama sözleşmesi imzalanarak 380 bin metrekarelik alanın kiralaması yapıldı. ECE, sadece Almanya’daki AVM’lerde aynı dönemde kiralanabilir alanı 250 bin metrekareyi aşan 750 kiralama sözleşmesi imzaladı.

Devamını Oku

AVM

AYD’de başkanlığına Nuri Şapkacı seçildi

Editör

Yazar:

AYD’nin yeni yönetim kurulu, danışma ve denetim kurullarının da belirlenmesi amacıyla yapılan Genel Kurul Toplantısı’nda, Nuri Şapkacı oy birliği ile Başkanlık görevine getirildi. 2023-2025 döneminde başkanlık görevini yürütecek olan 1965 Malatya doğumlu Şapkacı, ECE Türkiye’de Genel Müdür ve CFO olarak görev yapıyor.

AYD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilen Nuri Şapkacı, Genel Kurul Toplantısı’nda şunları söyledi: “Öncelikle Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.  Ülke olarak kayıplarımızdan dolayı derin bir üzüntü içerisindeyiz. Ancak devletimizin gücü, milletimizin dayanışması ve iş dünyasının katkıları ile yaralarımızı en kısa zamanda saracağımıza inanıyorum. Bu zor günlerde, AYD olarak acıları hafifletmek için elimizden gelen tüm desteği vermeye devam ediyoruz. Bu bağlamda, ilk aşamada deprem bölgesindeki farklı illerimizde 15 aşevi kurduk ve günde 45 bin kişiye sıcak yemek ulaştırdık. Üyelerimiz, ayrıca barınma, konteyner, çadır, acil ihtiyaç malzemeleri gibi ihtiyaçları karşılayarak bunun yanı sıra maddi yardımlarda da bulundular. Türkiye genelindeki AVM’lerin önemli bir bölümü, yardım toplama merkezi ve Kızılay kan bağış merkezi olarak hizmet verdi. Önümüzdeki süreçte de şartları uygun olan AVM’lerimiz normalleşme sürecinde özellikle eğitim ve istihdam sağlamaya yönelik olarak tüm STK’lar ile iş birliği halinde etkin şekilde çalışmaya devam edecek.”

Konuşmasında AYD’nin 2023 yılı hedefleri hakkında da bilgi veren Şapkacı: “AVM’ler, içinde yer alan markalarla birlikte önemli bir ekosistem meydana getiriyor. Bu ekosistem; üretim, lojistik, altyapı da dahil olmak üzere birçok farklı sektörü kelebek etkisiyle besliyor. 50 milyar dolar yatırım hacmine sahip olan sektörümüzde AVM ekosistemi içerisinde 2,1 milyon kişiye istihdam sağlanıyor. Sektörümüz ayrıca Türk markalarının yurt dışına açılımlarını destekleyerek katma değer oluşturuyor.” dedi. Şapkacı, sözlerine şöyle devam etti: “Sektör olarak yaşadığımız tüm kriz dönemlerini ortak akıl ve karşılıklı anlayışla aştık. Aynı gemide bulunduğumuz perakende grupları ile de hep el ele yürüdük. Şurası da bir gerçektir ki AVM yatırımcıları olarak çoğu zaman sadece elimizi taşın altına koymadık; varımızı yoğumuzu ortaya koyduk ve hiçbir özveriden kaçınmadık. Önümüzdeki dönemde de bizler ve temsil ettiğimiz kurumlar ancak birlikte hareket edersek daha güçlü olabiliriz. Birbirimize öğreterek ve öğrenerek, dirsek temasımızı koruyarak yol almanın hepimizi ileriye götüreceğine inanıyorum. Bu doğrultuda, AVM sektörünün tüm paydaşlarıyla kazan-kazan ilkesi doğrultusunda sürdürülebilir büyümesi için çalışacağız.”

Şapkacı, iki dönem AYD Başkanlığı yapan Prof. Dr. Hüseyin Altaş’a da teşekkür ederek; “Derneğimize çok kritik bir dönemde başkanlık yapan Prof. Dr. Hüseyin Altaş’a ve yönetim kuruluna hizmetlerinden dolayı sektörümüz adına şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca beni bu göreve layık gören tüm AYD üyelerine de teşekkür ediyorum. Yeni yönetim kurulumuzla birlikte, bu önemli görevi büyük bir gurur ve özveriyle yerine getirip bayrağı daha da yukarılara taşımak için çalışacağız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER