Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Aldi, Lidl, Edeka ve Rewe’ye Hükümet’ten davet var

Editör
Abone Ol:

Almanya’da indirim marketler güçlerini kötüye kullanıyor mu? İndirimli fiyatları nedeniyle Alman Başbakanı Angela Merkel, Aldi, Lidl, Rewe ve Edeka yöneticileriyle görüşecek.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya’da gıda fiyatlarını mercek altına alacak. 3 Şubat’ta Tarım Bakanı Julia Klöckner ile gıda ticareti ve gıda endüstrisinin temsilcilerini kabul edecek. Görüşmenin 90 dakika süreceği ifade ediliyor.

Aldi Nord/Süd, Lidl/Kaufland, Edeka ve Rewe Başkanları’nın yanı sıra gıda ticaret derneklerinin başkanları ve baş yöneticilerinin de toplantıya katılması bekleniyor. Aldi Nord yöneticisi, konuşmasında gıda fiyatları hakkında vereceği tahmin ediliyor. Aldı Nord ve Edeka yöneticilerine göre de, “indirimli fiyatları” gündeme gelmeyecek.

Edeka, Rewe, Aldi ve Lidl, Almanya’da gıda perakendeciliği pazarının yüzde 85’ine hakim.

Özellikle çiftçiler ve büyük gıda üreticileri, bu perakende devlerinden rahatsızlıklarını her fırsatta dile getiriyorlar.

Süt çiftçileri veya et üreticileri, perakende zincirlerinin tekliflerine cevap vermezlerse ürünlerinin bozulabileceğini ifade ediyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Greenpeace üyeleri, Aldi, Lidl, Rewe ve Edeka şubelerinin önünde ucuz eti protesto ettiler.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER