Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Almanya’da perakende satışlarda düşüş

Editör
Abone Ol:

Almanya’da perakende satışlar Şubat ayında yüzde 1.1 oranında düşüş gösterdi.

Bu, düşüş yaşanan ikinci ay. Perakende satışlardaki bu sürpriz düşüş, yılın ilk çeyreğinde tüketici harcamalarının ekonomiye destek olması beklentilerini sekteye uğrattı.

Federal İstatistik Bürosu, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde satışların bir önceki aya oranla yüzde 1.1 azaldığını bildirdi. Diğer taraftan, daha önce yüzde 1.6 düşüş öngören Ocak ayı rakamları, yenilenerek yüzde 1.2’ye çekildi.

2011’in son çeyreğinde Alman ekonomisi yüzde 0.2 küçüldü; fakat bu yıl büyüme bekleniyor. Newedge Strateji uzmanı Annalisa Piazza, Şubat ayında beklenenden daha düşük olan perakende satış rakamlarının “kısmen ayın ilk yarısında gözlenen ağır kar yağışı gibi kötü have koşullarını yansıttığını” ifade ediyor.

Şubat ayı satışları yıllık bazda yüzde 1.7 oranında arttı. Bunda 2012’de Şubat’ın 29 çekmesinin, yani bir gün daha alışveriş yapılabilmesinin de etkisi olduğu düşünülüyor. Ancak veriler oldukça değişken ve öngörülere uymuyor. Ekonomistler satışların ay bazında yüzde 1.2, yıl bazında da 0.1 oranında artış göstermesini bekliyordu.

Bir önceki yılın Ocak ayına kıyasla bu yılın Ocak ayı rakamları da, gözden geçirilerek, yüzde 1.6’lık bir artıştan 1.7’ye yükseltildi.

Son veriler, Mart ayında yüzde 6.7’de seyreden işsizlik oranının, Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesi ardından görülen en düşük oranlardan biri olduğuna işaret ediyor.

Berenberg Bankası’ndan Christian Schulz, “İşsizlik oranındaki azalmanın henüz satın alma davranışı üzerinde kalıcı bir etkisinin olmadığı görülüyor” diyor. Bütün koşulların iyiye gittiği, faiz oranlarının taban yaptığı bir dönemde bunun çok şaşırtıcı olduğunu kaydediyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER