Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Enka, Rusya’daki Citystore marketlerini Rewe’e satıyor

Editör
Abone Ol:

Bu sayı dergimizde Şubat ayında dünya perakendeciliğinde yaşanan gelişmeleri okuyacaksınız.

Protesto İtalya’da perakendecileri vurdu: italya_petrolİtalya’nın siyasi gündemini altüst eden özelleştirme paketi ve neden olduğu tır protestosu, ülkenin farklı kentlerinde gıda ve benzin sıkıntısına neden olmaya başladı. Milano’da bazı süpermarketlere mal gelmemesi sebebiyle meyve ve sebze satışı yapılamazken, satıştaki meyve sebzelerin de fiyatları yükseldi. Napoli, Cenova gibi kentlerde de benzin istasyonlarının grevi, halkı zor durumda bıraktı. Tır ve kamyon şoförlerinin protestosunun günlük 50 milyon euro zarara yol açtığı kaydedildi.

Carrefour’a yeni CEO atandı: georges_plassatDünyanın en büyük perakende zincirlerinden Fransız şirketi Carrefour, yeni CEO’sunu seçti. Şirket, dümene Georges Plassat getirilirken, Carrefour son dört yılda üç kez CEO değişikliğine gitti.
Carrefour, yeni CEO’nun Haziran’da resmi olarak göreve başlayacağını açıkladı. Şirketin hisselerinin borsada yüzde 2.9 değer kaybettiği belirtildi.

Almanya’da marketler, fiyat artışına direniyor: Almanya’da toptancıların geçen yıla kıyasla süpermarketlere sattıkları ürünlerin fiyatını yüzde 4,5 oranında artırdığı ortaya çıktı. Nürnberg Tüketici Araştırma Derneği’nin araştırmasına göre, ülkedeki büyük süpermarket zincirlerinin bu zammı tüketiciye yüzde 2,1 oranında yansıttığı belirtildi. Ülkede enflasyonun ise 2,8 olduğu ifade edildi. Öte yandan ucuz olarak bilinen süpermarketlerin cazibesini kaybetmeye başladığı da belirtildi.
Almanya’da perakende satış rakamları Aralık ayında artış beklentisine rağmen yüzde 1.4 düşüş kaydetti. Daha önce yüzde 0.9 olarak açıklanan Kasım ayı satışlarındaki gerileme ise yüzde 1 olarak revize edildi. Ülkedeki işsizlik rakamları ise Aralık ayında 34 bin kişi eksilerek, yüzde 6.7’ye düştü.

Amazon’un kârı düştü: amazonİnternet perakende devi Amazon kârlılığında keskin bir düşüş yaşandığını belirterek, bu yılın mali bilançosunun tahmin edilenden daha kötü olabileceği uyarısında bulundu.
Aralık ayında sona eren üç aylık dönemde Amazon’un kârı 177 milyon dolara geriledi. 2010 yılının aynı döneminde bu 416 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.
Amazon’un aynı dönemde cirosu artmış olmasına karşın kârının düşmesi dikkat çekici. Ancak şirket yatırım yapmayı sürdürdüğü için bu yılın ilk çeyreğinde para kaybetmeye devam edebileceği uyarısında bulundu.
Beklentilerin altındaki tahminler amazon hisselerinde yüzde 8 oranında gerilemeye neden oldu.
Credit Agricole’den James Lee, “Amazon ucuz bir hisse senedi değil, dolayısıyla herhangi bir hayal kırıklığı piyasada ciddi bir tepkiye neden oluyor” dedi. Şirketin ABD’deki satışları, büyük ilgi gören e-kitap okuyucu cihazı Kindle sayesinde arttı.
Satışların artmasında yeni dokunma ekranlı Kindle Fire’ın piyasaya sürülmüş olmasının da etkisi olduğu tahmin ediliyor.
Amazon.com’un İcra Kurulu Başkanı Jeff Bezos, “Kindle Fire ve Kindle e-okuyucu cihazlarımızı satın alan müşterilerimize minnettarız. Sayelerinde Kindle ABD ve Avrupa’da en çok satan ürün oldu” dedi.

Fransa’da, açık kapılı dondurucular devri bitiyor: Fransa’nın lider süpermarket zincir-leri,2020’den önce kendi isteği ile açık kapılı dondurucu dolaplarını kullanmak zorunda olmaktan kurtulma anlaşması imzaladı. Carrefour, Casino, Auchan, Cora, Francap, Monoprix, Simple Market System ve U hepsi de anlaşma üzerinde uzlaştı.
Anlaşma, Fransız Hükümeti ile Fransa Ticaret ve Dağıtım federasyonu (FCD) arasında imzalandı. 2020’den önce bütün buzdolaplarının yüzde 75’ine takılmış olacak. Bu değişim ile mağazalarda harcanan enerjiden yüzde 20 oranında tasarruf bekleniyor.
Diğer süpermarketlerde bu anlaşmaya davet edildiler ve birkaç gün içerisinde buna uymaları bekleniyor.

Brandbank Çekoslavakya’da Tesco’nun müşterilerine destek veriyor: Brandbank, süpermarket devi Tesco ile en son projesi olan Tesco’nun Çekoslovakya’daki yeni online market hizmeti projesini tamamladı. Tesco hizmeti geçtiğimiz ay Prag’da hizmete girdi. Brandbank hizmetleri Tesco’nun müşterilerine doğru ve en taze ürün bilgilerini sağlamasına yardım ediyor. Brandbank Tesco’nun Çekoslovakya’daki tedarikçileri ile ayrıntılı ürün bilgisi ve görünümü sağlamak için çalıştı. Brandbank, Tesco ile 2000’den beri İngiltere’de çalışıyor. Son yıllarda, Brandbank İrlanda ve Çekoslovakya’da yeni kontratlar kazanarak ilişkileri geliştirdi. Tesco’nun Uluslararası Pazarlama Müdürü Niall Walsh, “Tesco perspektifinden Brandbank güvenilir ve güncel ürün bilgilerini sağlamaktadır. Bu durum online müşteri tecrübesi için temel faktördür” dedi.
Brandbank, Avrupalı perakendeciler, çok uluslu marka sahipleri ve bir çok ulusal tedarikçi için fason (outsource) sayısal içerik departmanı olarak hizmet vermektedir. Brandbank, bugünün çok kanallı tüketici ortanıma hazır olduğunu düşünen firmalar için temel bir ortaktır. Brandbank hizmetleri konusunda daha ayrıntılı bilgi için http://www.brandbank.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Enka, marketlerini satıyor:billa Rewe, Billa’nın Rusya’daki süpermarket zinciri Citystore’u almak için konuştuğunu açıkladı. Mağazalar, daha önce Ramstore olarak biliniyordu, bu satış Billa’nın Moskova’daki pozisyonunu güçlendirmesine yardım edecek.
Türk emlak devi Enka tarafından işletilen Citystore Moskova’da 17 süpermarketi bulunuyor. Billa, yerel haberlere göre, satışı onaylaması için Rusya Rekabet kurumuyla temasa geçti. Lokal analistler satış fiyatına 70 Milyon dolar ile 100 Milyon dolar arasında fiyat biçiyorlar.

Asda, İrlanda firmasının kontrolü ile ilgilenmiyor: iceland_foodsAsda, bundan sonra Iceland Foods’u kontrol etmek için çalışmayacak. Bununla birlikde, İngiliz raporuna göre, firma yaklaşık 200 mağazası ile ilgilenmeye devam ediyor. İsmini vermeyen kaynağın Sky News’e verdiği bilgiye göre, Asda dondurulmuş gıda firması ile ilgisini kesiyor ancak mağazaları konusunda kararlı.
Son raporlara göre, Asda, daha önce İskoç Süpermarket Gurubu Farmfoods ile ortak iş için çalıştı. Landsbanki ve Glitnir, Iceland Foods’un yüzde 77’sini satıyorlar. Iceland Foods’un toplam değerinin 1.5 Milyar Euro veya daha yüksek olduğunu ümit ediyorlar. Iceland Foods’un kurucusu ve yöneticisi Malcolm Walker ve diğer yöneticiler, geri kalan yüzde 23’ün sahipleridir.

Publix, Click&collect online hizmetini sonlandırdı: publixPublix Süpermarketleri, kendisinin “click & collect” online hizmetini geçtiğimiz ay sonlandırdığını açıkladı. Bekleneni vermeyen müşteri ilgisi ve finansal hedeflere ulaşamamak market devinin kararını vermesinin nedenleri olmuştu. Çalışanların sahibi olduğu market yetkililerinin söylediklerine göre Publix online hizmeti 26 Ocak’ta son buldu.
Firma, “Online hizmeti birçok sadık müşterisini yarattı, ancak bu hizmeti kullanmayı seçen müşteri sayısı, bizim hedeflerimizi gerçekleştirmek için önceden tahmin ettiğimiz sayıların altında kaldı” diyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER