Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’da yaşanan kriz, Noel alışverişlerini vurdu

Editör
Abone Ol:

Bu sayımızda Ocak ayında dünya perakendeciliğinde yaşanan gelişmeleri okuyacaksınız.

İngiltere kartla yapılan alışverişlerde ek ücreti yasaklıyor: İngiltere’de hükümet bankamatik kart ve kredi kartı ile alışverişlerde ek ücret talep edilmesi uygulamasını 2012 sonundan itibaren yasaklayacak.

Karar, uçak şirketlerinin, bilet satış firmalarının ve hatta belediyelerin, bankamatik kart ya da kredi kartıyla yapılan alışverişlerde yüksek ek ücret talep ettiği konusundaki şikâyetlerin artması üzerine alındı.

Ancak, firmalar getirilecek yasak sonrasında dahi, işlem giderlerini karşılamak için küçük bir ücret talep etmeye devam edebilecekler.

Devlete bağlı bir teftiş kurulu, bazı uçak şirketlerinin talep ettikleri ek ücretlerle ilgili soruşturmaya başladı.

Son yıllarda pek çok şirket, alışverişlerde, uçak bileti alımında, otel rezervasyonu yapılması sırasında ya da yurtdışında ATM’den para çekme işlemlerinde kart kullanıldığında, 12 sterlini (35,5 lira) bulan işlem ücretleri alıyordu.

Bu işlemin asıl maliyetinin 20 pens (59 kuruş) olduğunu vurgulayan gözlemciler, işlem ücretinin kalkması için bir süredir yürütülen kampanyanın başarıya ulaştığını belirtiyor.

Ürün ve fiyat karşılaştırma kuruluşu Which’in yöneticisi Richard Lloyd, sadece uçak yolcularına her gün bu işlem ücretleri yüzünden 256 bin sterlin (758 bin lira) ödetildiğini vurguluyor. Avrupa Birliği de, 2014’te havayolu şirketleri için benzer bir düzenlemeye hazırlanıyor.

Kriz İngiltere ve İtalya’da Noel alışverişini vurdu: Avrupa’yı saran ekonomik kriz, İngiltere’deki Noel alışverişini de olumsuz etkiledi. Yunanistan ile başlayan ve tüm Avrupa ülkelerini saran ekonomik buhran, alışveriş sezonunun altın dönemi olan Noel’de etkisini gösterdi. Mağazalar, piyasaları canlandırmak için ürünlerde büyük iskontolar uygulamaya başladı. Londra Belediyesi’nin, esnafla ortaklaşa yürüttüğü piyasaları canlandırma politikası ile alışveriş merkezlerinin yakınlarındaki caddelerin trafiğe kapatılırken, park ücreti de alınmıyor. Bir mağazada yarı zamanlı çalışan iki çocuk annesi Ann Marie, “Ekonomik durgunluk gerçekten bizi zorladı. Eşim yapı sektöründe çalışıyor, bu durum onun işlerini de etkiledi ve yeni yıl dönemi zor geçiyor. Ama bugünleri atlatacağımıza inanıyorum. Bu durum tabi ki benim alışveriş listemi de etkiledi. Çoğunlukla indirimli veya özel kampanyalı ‘bir al, bir bedava’ tarzı satışlara odaklanıyorum” dedi.

Yeme ve içmeye 2,3 milyar euro harcanan Noel giderlerinde, halkın kısıntıya gitmesinin en çok etkilediği sektörlerin başında turizm ve giyimin geldiği belirtildi.

Euro Bölgesi ülkelerini sarsan mali borç krizinin, en çok etkilediği ülkelerin başında gelen İtalya’da, krizin etkileri İtalyanlar’ın Noel Bayramı alışverişlerine yansırken, 2010 yılı harcamalarına göre bu yıl yüzde 18’lik bir düşüş tespit edildi. İtalyan Tüketiciler Birliği Codacons’un açıkladığı verilere göre italyan’lar, geleneksel alışverişte bu sene kısıntı yaptı. 2011 Noel’inin daha az gösterişli, daha geleneksel bir eğilimde geçtiği yorumu yapıldı.

Verilerde; her 10 İtalyan’dan 9’unun Noel’i evde aileleri veya arkadaşlanyla geçirdiği ifade edilirken, her bir İtalyanın bu yılki Noel için yaptığı hediyelik eşya alışverişinde 48 euroluk bir kesinti yaptığı açıklandı.

Hindistan’da yabancı perakendeye yeşil ışık: Hindistan’da hükümet tek markalı yabancı perakendecilerin mağaza açmasına izin verdi. Böylece Starbucks ve Ikea gibi perakende zincirlerinin ülkede faaliyet göstermesinin yolu açılmış oldu. Kararla birlikte perakendeciler önceki yüzde 51 sahiplik oranı sınırının ötesinde yatırım yapabilecek.

Bununla yabancı perakendeciler beraber mallarının yüzde 30’unu yerli küçük sanayi bölgelerinden satın almakla yükümlü kılınacak. Yurt içinde faaliyet gösteren büyük perakendeciler kararı memnuniyetle karşıladı. Tek marka, dağıtım kanalında faaliyet gösteren teşebbüslerin üretip sahip olduğu markalar anlamında kullanılıyor.

Rewe, Penny zincirini yeniliyor: Rewe Grubu, Almanya’daki indirim süpermarketlerine 2012 yılında 150 Milyon Euro yatırım yaparak yapısal bir gelişme yapmayı planlıyor.

Alman Grup, rapora göre 2,400 Penny mağazasından 800’ünü yenilemek istiyor. Firma beklenen performansı gösteremeyen 100 civarındaki outletinide kapatmayı planlıyor. Bu mağazalar, zincirin toplam karını azalttı. 2012 içerisinde ilave mağaza kapatmaları olabileceği ifade ediliyor.

Carrefour, Guyenne et Gascogne ile pazarlık ettiğini doğruladı: Carrefour, Guyenne et Gascogne’yi satın almayı düşündüğünü açıkladı. Haberler perakende devinin kendi ülkesindeki operasyonunu canlandırmak istediği şeklinde anlaşıldı. Carrefour, Guyenne et Gascogne için en az 494 Milyon Euro nakit teklif ediyor. Pazarlıklar Carrefour hisseleri şeklinde ödemeyi de seçenek olarak kapsıyor. G&G hisse sahiplerinin yüzde 57’si hisselerini bu satışta kullanmak istiyor. Perakendeci Altis ortaklığındaki 152 Milyon Euro’luk hissesini satarak bu satışı finanse edeceğini açıkladı. Fransız perakendecinin borsadaki hisse fiyatından daha az miktar önermesi ile Guyenne&Gascogne hisseleri keskin bir şekilde düştü.

Ocado kar uyarısı yaptı: İngiliz online marketi Ocado, 2011 için kar uyarısı yaptı. Ocado’nun EBİTDA’sı tüm yıl için 27.5 Milyon Pound ile 28.5 Milyon pound arasında olacağı tahmin ediliyor. Ocado, daha önce 2011 için 44 Milyon Pound civarında bir kazanç tahmin ediyordu.

Kasım 27’ye kadar on 12 aylık kaydedilen toplam satışlar 643 milyon Pound, bu bir önceki yıla göre yüzde 16.7 artış idi. Ocado CEO’su Tim Steiner, “Gerçekleştirdiğimiz operasyonel kapasite artışı bizi umutlandırmıştı. Yapacak çok iş var ve biz kapasite ve satış büyümesini 2012’nin ilk yarısında yakalamaya odaklandık” dedi.

Yıl için sermaye harcamasının 125 Milyon Pound ile 130 Milyon Pound arasında olacağı tahmin ediliyor.

Baharat ve Gıda Güvenliği Konferansı düzenlendi: Baharat üretiminde lider, İtalyan gıda üreticisi Drogheria e Alimentari baharatlar ve aromatik bitkilerin gittikçe artan önem ve gıda güvenliği konusundaki kaygılardan haberdar olduğunu ifade ediyor.

Bu nedenle, firma müşterilerini mevcut durum hakkında bilgilendirmek için tehlikeler ve gıda güvenliği konusunda yapılabilecekler konusunda uyarıda bulunuyor. Firma, bu nedenle “Baharatların gıdada kullanımı: küçük dozlar, büyük sorumluluk” isimli bir konferans düzenledi. Konferans raporu hakkında info@drogeria.com ile irtibata geçebilirsiniz.

Euronun düşüşü lüks sektörüne kazandıracak: Euro, İsviçre frangı ve İngiliz sterlininin dolar karsısında değer kaybının lüks ürün perakende şirketlerinin hisselerine yarayacağı açıklandı. Analistler bu kurlardaki her yüzde birlik düşüsün sektörün vergi ve faiz öncesi ortalama kazancını yüzde 1.3 ile 1.5 arasında artıracağını açıkladı. Maliyet tabanları euro, frang, sterlin iken, lüks ürün sirkederinin satıslarının büyük bölümünün Avrupa dışından kaynaklandığına dikkat çekildi. Paris’te bulunan aracılık kurumu CA Chcuvreıuc analisti Thomas Mesmin, kurların bir yıl önceki değerin daha da aşağısına inmesi halinde Cic. Financicre Richemont S A ve LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SA gibi lüks ürün şirketlerinin hisse senetlerinin değerleneceğini ileri sürdü. Cartier ve Montblanc markalarının sahibi olan Richemont’un kur değişiminden en fazla kazanç sağlayacak şirketlerden biri olacağını söyleyen Mesmin, şirketin satışlarının yüzde 65’nin Avrupalı olmayan para birimi cinsinden olduğunu, masraflarının ve hesaplarının ise ağırlıklı olarak euro cinsinden olduğuna dikkat çekti. Cenevre’de bulunan Richemont’un dünya genelindeki satışlarının 2011’in dördüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artmış.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER