Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Almanya’daki altı perakendeci ortak satınalma için RTG’yi kurdu

Editör
Soldan sağa: Morten Møberg Nielsen (net ApS & Co.), Horst Herrmann (Georg Jos Kaes GmbH.), Rolf Klaas (K + K Klaas & Kock BV & Co . KG), Patrick Müller-Sarmiento (real, - SB-Warenhaus GmbH), Markus Buntz (Bunting AG) Dr. Herrmann Lang Ness (Bartels-Langness).
Abone Ol:

Real, Netto Almanya, Bartels-Langness, Bünting, Georg Jos ve Klaas & Kock – perakendecilerin Avrupa’daki ortak satınalma ittifakları trendine uygun olarak RTG adı ile yeni bir tedarik işbirliğinin kurulduğunu açıkladı. Bu altı şirket, eşit hissedarlıkla kurdukları ortaklığın amacının daha etkili, verimli bir şekilde satınalma yapabilmek ve bu sayede piyasada daha iyi rekabet edebilmelerini sağlamak olarak açıkladılar.

Perakendeciler, RTG Perakende Ticaret Grubu’nun başlangıçta bir dizi bölgesel, ulusal ve uluslararası tedarikçiden gıda ve gıda dışı ürünlerin satın alınmasına odaklanacağını belirttiler. Gelecekte ortak girişimin, e-ticaret ve lojistik gibi diğer alanlarda da birlikte çalışma fırsatlarını araştıracağını ve aynı zamanda en iyi uygulamaları da paylaşma imkanı bulacaklarını belirttiler.

Duyurunun yapıldığı gün faaliyette başladı

Yapılan açıklamada, RTG’nin oluşumu için gerekli olan onaylar, yerel rekabet makamlarından daha önceden alındığı için, grubun 3 Nisan’dan itibaren faaliyete geçtiği belirtildi.

Netto International’ın direktörü Morten Møberg Nielsen, ortak girişimin kurulması hakkında “Yeni ortak girişimle büyük Alman zincirleri ile karşılaştırabileceğimiz rekabetçi bir durum yaratıyoruz. Bu, Netto Almanya için iyi bir haber. Bize sinerjiler yaratma, ortak girişim perakendecilerinin boyutlarından ve teknik bilgi birikiminden faydalanma fırsatı sağlıyor” dedi.

Avrupa’da ittifaklar trendi sürüyor

Yapılan değerlendirmelere göre son iki yılda, Avrupa’daki perakendecilerin, ulusal veya uluslararası satın alma ittifaklarına katılım duyuruları sürüyor. Düşük hacim ve değer artış ortamı ve kıtadaki birçok perakendeci tarafından hissedilen rekabetçi baskılar, perakendecileri, tedarikçilerle satın alma koşullarını iyileştirmek için daha fazla işbirliği yapmaya teşvik ediyor. Orta vadede piyasa koşullarının bu şekilde devam etmesi öngörüldüğünden benzer işbirliklerinin daha fazla ülkede görülmesi bekleniyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku

POPÜLER