Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Amazon Fresh, İngiltere’deki ağını genişletiyor

Editör
Abone Ol:

Salgın döneminde gelir rekorları kıran Amazon, 2016 yılından beri İngiltere’de hizmette olan süpermarket bölümünü geliştiriyor.

Hedef, yıl sonuna kadar birçok şehirde aynı gün teslimat yapabilmek. BBC’de yer alan habere göre, salgın boyunca online market siparişleri ikiye katlanmış durumda. Birçok firma, bu talebe ayak uydurmakta zorlanıyor.

Analistlere göre Amazon’un hamlesi, en büyük rakip olarak görülen Ocado’nun üzerinde büyük bir baskı yaratacak. Perakende analisti Richard Hyman, “Bu çok önemli bir hamle. Amazon, zorlayıcı, devasa hırsları olan bir şirket. Bu hamlesi yıkıcı olabilir. Online gıda pazarında büyük bir oyuncu olacaklar. Aksi halde yatırım yapmazlardı. Amazon girdiği her pazarın en büyük oyuncusu olmak istiyor” yorumunu yaptı. GlobalData analisti Thomas Brereton ise, “İnsanların aklına yemek alışverişi için Amazon gelmiyor. Bu nedenle marka bilinirliği oluşturmaları gerekiyor. Bunun için de zamana ve çok fazla yatırıma ihtiyaçları var. Amazon, İngiltere’deki market piyasasının rekabet gücünü küçümsememeli” dedi.

Amazon Fresh adı altında hizmet veren market bölümü, şu anda Londra’daki müşterilere bazı ürünler için aynı gün teslimat seçeneği sunarken genelde siparişler ertesi gün ulaştırılıyor. Bunu kullanmak için müşterilerin Amazon Prime üyesi olması ve sipariş başına ya da aylık sabit bir ücret ödemesi gerekiyor.

Ancak Amazon, artık yaklaşık 10 bin süpermarket ürününü 40 pound ve üzeri siparişlerde ücretsiz olarak teslim edecek. Akşam saat 21.00’a kadar verilecek siparişler, gece yarısına kadar adreslere ulaştırılacak. Amazon’un hedefi yıl sonuna kadar bu hizmeti çok daha fazla şehirde hayata geçirmek.

Amazon Fresh İngiltere Müdürü Russel Jones, “Market bölümü, Amazon’da en hızlı büyüyen sektörlerden biri. İngiltere’de kısa sürede market siparişlerinin en sevilen Prime hizmetlerinden biri olacağını düşünüyoruz. Bu uzun süredir planladığımız bir projeydi. Karantinanın ilk günlerinde kapasitemizin tamamını kullandık. Bu hizmeti şu anda başlatabileceğimizden eminiz” yorumunu yaptı. Şirket bu zamana kadar İngiltere’de kaç müşterisi olduğunu açıklamadı. Pazar araştırma firması Mintel’e göre Amazon’un 15 milyon abonesi bulunuyor. Ülkedeki süpermarket pazar hacminin ise 119 milyar pound olduğu tahmin ediliyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER