Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Avrupalı perakendeciler daha fazla doğal ve doğa dostu ürün satmayı hedefliyorlar

Editör
stefan_genth
Abone Ol:

Dergimizin bu sayısında geçtiğimiz aylarda dünya perakende piyasasında yaşanan gelişmeleri okuyacaksınız.

Avrupa Komisyonun raporuna göre, Avrupalı perakendeciler daha fazla doğayı koruyucu tüketimi desteklemek için taahhüt ettikleri şeyleri yapmaya başladılar. Daha fazla çevre dostu ve doğal ürün satmanın yanı sıra birçoğu aynı zamanda karbondioksit gazı salınımı ve ambalaj artıkları konusunda ciddi tedbirler almış durumdalar. Bu durumun daha da kalıcı olması ve artarak sürdürülebilmesi için tüketicilerle iletişimde daha çok yapılacak şey olduğu da raporda belirtilen ana hususlardan biri. Tüketici bilincinin arttırılması yönünde birçok önde gelen Avrupalı perakendecinin gönüllü olarak çalıştığı belirtildi.

Private label ürünler, Avrupa’daki refahı arttırdı: Avrupa komisyonunun yayınladığı rapora dayanarak açıklama yapan Alman Perakendeciler Birliği Başkanı Stefan Genth, private label ürünlerin küçük ve orta boy üreticilerin çok yararına olduğu gibi perakendecilerin tüm müşterilerinin de daha fazla seçenekli, yeniliklerle dolu ve ekonomik alışveriş yapmalarına yardımcı olduğunu söyleyerek, toplamda hem üretici markalarının hem de perakendeci markaları olan private labellerin rekabeti arttırarak toplum refahının artmasına birlikte yardımcı olduklarının altını çizdi. Bu gelişimin toplumsal olarak krizin aşılmasına yardımcı olduğu da vurgulandı.

Perakendeciler çalışma saatlerini uzatma eğilimine girdi: Müşterilerine daha uzun saatler açık kalarak daha geniş alışveriş zamanı vermenin de satışları arttıracağını düşünen bazı perakendeciler mağazalarının kapanış saatlerini 22.00’den 24.00’e çıkararak hizmet sürelerini uzatma yoluna gittiler. Özellikle Almanya’da Rewe ve Edeka’nın yaptığı bu değişikliğe şimdilik discounterlardan, yani Aldi ve Lidl’dan bir karşı atak gelmiş durumda değil ama her an bekleniyor. Aynı zamanda Tesco Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Macaristan’da bazı merkezi hipermarketlerini 24 saat açık tutuyor. Makro Cash&Carry Polonya’da mağazalarını sabah saat 03.00’te açıyor. Bakalım bu hizmet süresi artışı müşteri odaklılıkta hangi zincirlere daha fazla getiri sağlayacak.

Tesco devamı olmayan stokları tanesi 0,01 pound’tan eritiyor: Tesco İngiltere’de stoğu bitmeye yaklaşan ve devamı gelmeyecek ürünleri müşterilerine kasa çıkışlarında sunarak akıl almaz fiyatlar veriyor. Stoğun durumuna göre önce % 25sonra %50 daha sonra %75 indirilen fiyatlar, sonunda 0,01 Pound’a kadar varıyor. Özellikle gıda dışı ürünlerde yapılan bu uygulama müşterilere piyangodan büyük ikramiye kazanmış hissi veriyor ve kurumun ucuzluk imajına da ciddi anlamda hizmet ediyor.

gncGNC, mutfak ekipmanları satmaya başlıyor: Vitamin ve beslenme destek ürünleri satış mağazalarıyla dünyaca ünlü GNC mağazaları da yeni bir ürün grubunu satmayı denemeye karar verdi. GNC lisansı ve marka garantisiyle üretilecek küçük mutfak aletleri önce Amerika’daki mağazalarda başlanarak satılacak. Meyve sıkacağı, blender, yoğurt yapma makinesi, tost makinesi, su filtreleme cihazı, su kaynatma cihazı, kahve makinesi gibi küçük mutfak aletleri bakalım vitaminlerle birlikte nasıl satılacak. Anlaşılan kahve üreticisi Tchibo’nun yaptıkları GNC’ye ilham vermiş durumda.

wall_mart_ekim_2010Wal-Mart Çin’de küçük şehirlere yayılmaya karar verdi: Wal-Mart Çin’in Ceo’su Ed Chan’in yaptığı açıklamaya göre halen 191 mağazayla var oldukları Çin pazarında bundan sonraki büyümeyi orta ve küçük boy şehirlerde açacakları mağazalarla sürdürecekler. Bunun yanı sıra Ceo, Çin’de sattıkları tarımsal ürünlerin en az yarısının Çin’deki üreticilerden direk alınarak mağazalarında satıldığının ve bu oranı yükseltmek istediklerini vurguladı.

Leclerc 2020 yılında artık kağıda basılı reklam broşürü yayınlamayacağını duyurdu: Düşünebilirsiniz ki 2020 yılına daha çok var, kim hatırlar bu sözleri veya diyebilirsiniz ki çok iyi fikir ve bunu gerçekleştirmek o kadar kolay değil ve önüne 8-9 yıl koymak akıllıca. Ama aslında fikir çok güzel. Bugün birçok insanın şöyle bir baktığı veya hiç bakmayıp attığı onlarca ton kağıt maliyet olmaktan çıkacak. Bu da çok önemli bir gelişme. Bugün binaların genel posta kutularına dağıtıcılar tarafından bırakılan o kadar çok kağıt promosyon duyurusu var ki inanılmaz. Bazen gazetelerinizin ağırlığı neredeyse 1 kilogram oluyor bu ilanlar yüzünden. Aslında çok desteklenmesi gereken bir fikir. Diğer perakendecilerin de takip edeceğini sanıyorum. Leclerc bunu yavaş yavaş başlatacağını açıkladı. Öncelikle ürünlerle ilgili teklifleri internet ve cep telefonları aracılığıyla gönderecekler ve bu arada da basılı promosyon aktivitelerini yıldan yıla sayfa azaltarak sıfır noktasına getirecekler. Bunun için de 2020 yılını hedef almışlar. Cesur ve etkili bir yaklaşım.

kasa_beklemeCarrefour kasadaki kuyrukları engellemek için ciddi tedbirler alıyor: Fransız perakendeci Carrefour hipermarketlerindeki kasa kuyruk yoğunluğunu azaltmak için bir dizi tedbirler aldı. Buna göre kasalara belli mesafelere mavi hatlar çizildi. Bu mavi hatlar en fazla beklenebilir süreyi belirliyor. Eğer bu hattın arkasında müşteri varsa, yeni kasa açılıyor. Bu sisteme kasa kuyruklarını denetleyen kameralar destek veriyor. Fransa’da 3 hipermarkette denenen sistemin yaygınlaştırılmasına karar verildi.

tesco_ekim_2010Tesco bebek mağazaları açıyor: Tesco İngiltere’de “BABY WORLD” ismiyle sadece bebeklerin ve küçük çocukların ihtiyaçlarına yönelik bir zincir kurmaya karar verdi. Çok bilgili müşteri danışmanlarının görev yapacakları bu mağazalarda satılan tüm ürünler aynı zamanda diğer Tesco mağazalarından da katalogtan sipariş verilerek satın alınabilecek.

Media Markt alanında lider firma seçildi: Tüketicilerle yapılan araştırma sonucundaki bu araştırmayı Alman Perakende Birliği desteğiyle Q&A Research&Consultancy firması yapmış, tekstil zinciri Ernsting’s Family Almanya’da 2010 yılının perakendecisi seçildi.

Biz bu firmayı bilmiyoruz ama bildiğimiz Media Markt ise diğer ölçülen 23 perakendeci kategorisinde en yüksek puanı elde etmiş. Bu sonuçtaki en önemli etken ise çalışanlarının müşteriye çok iyi davranıp, onları teknik bilgileri nedeniyle çok iyi yönlendirmeleri olmuş. Araştırmada bir de sürpriz sonuç var. Yılların birincisi Aldi yerini Lidl’a bırakmış.

Private label dünyası büyüyor: Bu haber başlığı altında sizlere çeşitli dünya haberlerinden kısa kesitler vereceğiz. Private Label’in yani Own Brand’in, yani kendi markalı ürünlerin gittiği yön itibarıyla. PLMA(Private Label Üreticileri Birliği) Çin’de etkin olarak çalışmaya başladı. Shanghai’da 8-10 Aralık’ta PLMA Fuarı var. Çinli üreticiler katılacak ve Private Label konusunda daha iyi bir anlayış geliştirecekler. Düşünün artık sonrasını!

Almanya’da private label çekişmesi nedeniyle Rewe ve Edeka, Coca Cola ve Heinz firmalarıyla ciddi kavgaya başlamış durumdalar. Perakendeciler önemli sayıda ürünü satıştan kaldırarak yeni bir durum yarattılar.

Migros raflara Premium ürünleri getiriyor, Billa’da Bio ürünlerini. Hadi bakalım hayırlısı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku

POPÜLER