Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Dünya perakendeciliği ne durumda?

Editör
Abone Ol:

Dünya perakendeciliğindeki gelişmeleri yansıttığımız haberimiz büyük ilgi gördü. Bu haberleri dergimize yansıtırken ülkemizde de faaliyette bulunan uluslararası zincirleri dikkate alarak çalışmalar yaptık. Aşağıda, Temmuz ayında dünya perakendeciliğinde yaşanan gelişmeleri sunuyoruz.

Amerika’daki perakendeciler ürün azaltıyor: Müşterilerden gelen şikayetleri dikkate alan Wal-Mart, Saka, Macy’s ve Bloomingdale en az yüzde 15 oranında olmak üzere ürün sayısını azaltmaya karar verdi.

Fransa’da restoranlar daha ucuz: Fransız Hükümeti, 1 Temmuz’dan geçerli olacak şekilde restoran ve kafelerdeki yüzde 19,6 oranındaki katma değer vergisini yüzde 5,5’e indirdi. Bu indirimin fiyatlara yansıtıldığı ve sektörün tekrar hareketlendiği gelen haberler arasında.

İngiltere’de naylon poşet dağıtımı yüzde 48 azaldı: İngiliz gıda perakendecileri Tesco, Asda ve Sainsbury, Mayıs ayında müşterilerine yüzde 48 oranında daha az naylon poşet dağıttı. 2009 Mayıs ayında 418 milyon adet naylon torba dağıtan perakendecilerin 2008 Mayıs ayında ise 804 milyon adet torba dağıttıkları açıklandı.

Polonya’da perakendecilerden değişik ürünler: Puls Biznesu Dergisi’nin yaptığı habere göre, kriz ortamında perakendeciler çeşitli değişik ürünleri sunmaya başladılar. Jeronimo Martins isimli Portekizli gruba bağlı olan Biedronka İndirim Marketleri’nden 5 değişik Avrupa şehrine uçak bileti satın almak mümkün. Tesco, anlaşmalı olduğu sigorta şirketleri kanalıyla çok uygun fiyatlı kasko poliçeleri öneriyor. Diğer bir süpermarket zinciri Zabka ise, marketlerine loto standları eklemiş.

İngiltere’de özel markalar pay kaybetti: Nielsen’den yapılan açıklamaya göre Mayıs sonu baz alınarak son 12 aylık satış gelişmesinde özel markalar (private label) yüzde 2 artış gösterirken, markalı ürünler (A ve B markalar) yüzde 9 artış kaydetti. Özel markaların pazar payı kaybetmesinin en önemli nedeni olarak, özel markalardaki satış artışının daha çok ucuz ürünlerden gelmesi gösterildi.

Carrefour International’dan büyük tasarruf planı: Le Figaro Gazetesi’nin haberine göre Carrefour, 2012 yılının sonuna kadar yaratılacak sinerjilerden, azaltılacak stoklardan, iyileştirilecek satın alma şartlarından ve masraflardan yapılacak tasarruflarla 4,5 milyar euro daha fazla kar etmeyi hedefliyor. Gazetede yayınlanan rapora göre bu plan, Ceo Lars Olofsson ile McKinsey Danışmanlık Şirketi’nden bir grup danışmanın Şubat 2009 tarihinden beri üzerinde çalıştıkları bir proje. Bu arada iş adamı Nochi Dankner tarafından kontrol edilen İsrailli finans grubu Koor Industries, Carrefour’dan hisse satın almak için 636 milyon euroluk yatırıma hazır olduklarını açıkladı. Bu anlaşma gerçekleşirse Koor Industries, Carrefour’un yaklaşık yüzde 3’lük hissesine sahip olarak şirketin ikinci büyük hissedarı durumuna gelecek.

dunya_perakendeciligi1Carrefour International’ın ilk altı ay sonuçları: İlk altı ay sonunda Carrefour tüm mağazalar bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 satış kaybederek 46,1 milyar euro satışa ulaştı. Aynı mağazalar bazında ise sonuç yüzde -3,1 olarak açıklandı. Fransa’daki tüm Carrefourlar yılı yüzde -4 satış düşüşüyle ve 19,8 milyar euro olarak tamamlarken Asya’daki tüm Carrefour mağazaları toplamda satışlarını yüzde 15,4 arttırarak 3,8 milyar euro seviyesine taşıdı.

Carrefour İtalya’dan önemli karar: Ceo Gluseppe Brambilla di Civesio’nun yaptığı açıklamaya göre şirket Güney İtalya’da zarar eden hipermarketleri devredecek veya kapatacak.

Carrefour’un Pakistanlı ortağı iddialı: Orta Doğu’da Carrefour’un ana ortağı Majid Al Futtaim’den yapılan açıklamaya göre, gelecek 5 yılda Pakistan’da 10 Carrefour hipermarketi açılacak. İlk hipermarket geçtiğimiz Mayıs ayında Lahore’da 15 milyon euro yatırımla açıldı. Güvenlik nedeniyle Carrefour Pakistan’da Hyperstar markasını kullanıyor.

Tesco İngiltere’nin yeni web sitesi müthiş özellikler taşıyor: Şirket online satış yaptığı web sitesini yeniden hazırlıyor. Yapılan açıklamaya göre 2-3 ay içinde yenilenecek sitede kişisellik, karşılıklı diyalog ve müşteri deneyimlerine daha fazla yer verilecek. Sitede canlı web-chat (online konuşma) imkanı olacak. Ayrıca müşteriler hazırlayacakları yemeği bildirdiklerinde kendilerine satın almaları gereken tüm ürünlerin listesi ve miktar önerileri de anında sunulacak.

Tesco İngiltere hırsızlıklarla savaşıyor: Çok yakında gıda ürünlerinde de güvenlik etiketi (alarm) kullanmaya başlayacak olan Tesco, en çok peynir ve et ürünlerinin çalınmasından şikayetçi ve bu yöntemle en azından kayıplarını azaltmayı planlıyor.

Microsoft Apple mağazalarının yakınına mağazalar açıyor: Amerika’da yılın son çeyreği içinde Microsoft da perakende mağazalar açmaya başlıyor. Ceo Kevin Turner’in yaptığı açıklamaya göre özellikle Apple mağazalarının yakınında açılması düşünülen mağazalar, kendine özgü konseptiyle taklitten çok yeniliklerin sunulacağı mekanlar olarak tasarlanıyor.

dunya_perakendeciligi2Wal-Mart’tan yine lider bir yaklaşım: Dünya perakende devi, sattığı her ürünün sosyal hayata ve çevreye ne kadar etkisi ve katkısı olduğunu gösteren bir endeks oluşturuyor. Verilen bilgilere göre her ürün ne kadar topluma faydalı (çalışma koşulları açısından uygun yerlerde ve gerekli vasıflar altında üretilip, üretilmediği, çalışanların sosyal güvenlik altında olup olmadıkları) ve çevreci özellikte olduğunu gösteren özel bir etiketle satışa sunulacak. Bu proje için bir grup bilim adamı ve çevre örgütüyle ortak çalışmalar yürütülüyor. Bu endeksle 60 bin tedarikçinin tüm ürünleri değerlendirilip, hangilerinin satışta kalacağına karar verilecek.

Wal-Mart’ın Hintli ortağı gelecekten umutlu: Baharti Grup, Wal-Mart’in Hintli ortağı ve Baharti Wal-Mart da Hindistan’daki şirketin ismi. Perakende sektöründe birçok kısıtlama olan Hindistan’da, bu uygulamaların kısa zamanda değiştirilerek sektörün önünün açılacağı ve ekonominin motoru hale getirileceği belirtildi. Yabancı yatırımcıların ilgisinin, hükümetin bu kararları almasında önemli rol oynadığı açıklandı.

Wal-Mart’tan Çinli malları için oylama: Yılın üçüncü çeyreği içinde Wal-Mart hangi gıda dışı ürünlerini Çin’den getireceğine müşterilerin vereceği oylarla karar verecek. Böyle bir inisiyatif kullanmaktan çok memnun olan Wal-Mart müşterilerinin Çin kökenli ürünlerde ciddi kesintilere sonuç verecek yönde oy kullanmaları bekleniyor.

İsveçli H&M ilk 6 ayda yüzde 21 büyüdü: İsveçli tekstil ve moda zinciri H&M, ilk altı ayda satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 arttırarak 4,5 milyar euroya yükseltti.

Best Buy kullanılmış video oyunlarını geri alıyor: Kanada’daki mağazalarında denemeleri tamamlayan Best Buy, Amerika’daki mağazalarında da ikinci el, fakat çalışan video oyunlarını müşterilerinden geri alıp onlara alışverişlerinde kullanabilecekleri indirim kuponları veriyor. Geri aldığı kullanılmış video oyunlarını da çok ucuz fiyatlardan tekrar almak isteyen müşterilere satıyor. Video oyunları oynatan kioskların bu hizmete çok ilgi gösterdikleri belirtildi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER