Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Wal-Mart, Rusya pazarını zorluyor

Editör
Abone Ol:

Dünya perakendeciliğindeki gelişmeleri yansıttığımız haberlerimiz büyük ilgi görüyor. Bu haberleri dergimize yansıtırken ülkemizde de faaliyette bulunan uluslararası zincirleri dikkate alarak çalışmalar yaptık. Aşağıda ağustos ayında dünya perakendeciliğinde yaşanan gelişmeler okuyacaksınız:

İngiltere: Datamonitör’ün yaptığı çalışmaya göre gıda satışlarının yüzde 41’i private label olarak gerçekleşti. Bu miktar geçen yıla göre yüzde 38.2’lik bir artış olduğunu gösteriyor. Aynı çalışmaya göre private label ürünler, markalı ürünlere göre yaklaşık yüzde 22 daha ucuz.

Hükümet, perakendecilerin yaptığı, “Bir adet alana, bir adet bedava” promosyonlarının yasaklanabileceğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, bu promosyonların gıda israfına yol açtığı ve bu yüzden engellenmek istendiği belirtildi.

Romanya: Yerli perakendeciler ekonomik krizin etkilerini gidermek, yeniden yapılanmak ve ayakta kalabilmek için Yönetim Danışmanlarıyla çalışma başlattı.

Lokal perakendecilerin, yabancı perakende zincirlerine göre 7 kat daha az yatırım yaptıkları açıklandı. 15 yabancı yatırımcı 2009 yılında 105 milyon avro yatırımla 38 yeni mağaza açarken, yerli yatırımcılar 16 milyon avro harcayarak 3 yeni mağaza açarken 5 mağazayı da kapattı.

Alışveriş merkezlerindeki kiraların düşmesi sonucu discounterların alışveriş merkezlerinde mağaza açtıkları açıklandı. Krizden en az etkilenen discounterlar genişlemek için fırsatları iyi değerlendiriyor.

Çek Cumhuriyeti: Çek Cumhuriyeti’nde korsan CD ve DVD sayısı yüzde 44 azaldı. Yapılan sıkı denetim ve takipler sonucunda Çek Cumhuriyeti’nde korsan CD ve DVD sayısı geçen yıla göre yüzde 44 azaldığı açıklandı. Bu azalışta internetten müzik indirme alışkanlığındaki artışında büyük etkisi olduğu ifade edildi.

Avrupa Birliği: Ülkeler genelinde temmuz ayı sonu itibariyle yıllık enflasyonun yüzde -0.6 olduğu açıklandı.

Rusya: Ekonomik krizden büyük darbe alan tekstil perakende zincirlerinin üçte birinin iflas etmek üzere olduğu açıklandı.

Almanya: Perakendecilerden indirimli benzin istasyonları (Discount Petrol Station) açmak konusunda büyük ilgi olduğu açıklandı. Müşterilere sunulacak cazip akaryakıt fiyatları dışında, akaryakıt vergilerinin 55 gün sonra ödenmesinin getireceği finansal avantajın perakendecilere ilginç geldiği de belirtildi.

el_cordes2Macaristan: 1 Temmuz 2009’daki katma değer vergisi artışı Macar perakendecileri çok olumsuz etkiledi. KDV’nin yüzde 20’den yüzde 25’e çıkışı sonrası satış düşüşleri yüzde 10 ile yüzde 20 arasında kaydedildi. Bu olumsuz etkiye rağmen hükümetin hala yeni bir artış üzerinde çalıştığı da biliniyor.

İspanya: Çeşitli gıda perakendecileri 2002-2005 yılları arasından zeytinyağı ürünlerinde anlaşma yapıp fiyatları sabitleştirdikleri nedeniyle cezalandırıldı. Dia, Eroski, Caprabo, El Corte, Ingles, Alcampo, Carrefour ve El Arbal şirketlerine toplam 1.7 milyon avro ceza kesildi. Perakendecilerin mahkeme kararına itiraz edebilecekleri açıklandı.

Wal-Mart: Rusya pazarını zorluyor. Daha önce anlaşamadığı Rus perakendeci Lenta’yı alamayan Wal-Mart, şimdi Kopeika isimli perakendeciyi satın almaya çalışıyor. Kopeika’nın gıda ağırlıklı 528 mağazası bulunuyor.

Pazar araştırma şirketi Millward Brown’dan yapılan açıklamaya göre en önemli 25 global perakendeci sırlamasında Wal-Mart, 28.8 milyar avroluk marka değeriyle birinci oldu. Wal-Mart’ı, 16.1 milyar avroluk marka değeriyle Tesco izledi. 14.9 milyar avro ile Amazon üçüncü, 10.5 milyar avro ile Carrefour dördüncü, 9.1 milyar avro ile de eBay beşinci olarak sıraladı.

2009 yılının ilk 6 ayı sonunda, Wal-Mart, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1’lik satış düşüşü yaşadığını açıkladı. Toptan satışları 136.7 milyar avro olan Wal-Mart, ilk 6 ayda Amerika’da yüzde 2 artış sağlarken, Amerika dışındaki operasyonlarında satışları yüzde 8 azaldı.

Rewe: Alman perakendeci Rewe, Almanya’daki ilk havaalanı süpermarketini Köln-Bonn havaalanında hizmete açtı. Saat 05.00-24.00 arasında açık olacak mağaza 500 metrekare büyüklüğünde. Mağazadaki ürün grupları havaalanı müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda belirlendi.

Amazon.com’dan yeni hamleler: Yılın ikinci çeyreği sonunda yıllık yüzde 14’lük satış artışı açıklayan Amazon, online olarak ayakkabı satan Zappos şirketini 900 milyon Amerikan Doları ödeyerek bünyesine kattı.

Diğer yandan şirket İngiltere’deki operasyonuna ofis ürünlerini de ekledi. İngiliz müşteriler www.amazon.co.uk/office adresinden ofisleri için alışveriş yapabilecekler.

Carrefour Rusya: Carrefour Rusya’daki ikinci hipermarketini 10 Eylül’de Krasnodar’da açtı. Üçüncü hipermarket ise son çeyrekte Lipetsk’te açılacak.

Aldi: Alman discounter Aldi, Frankfurt’taki bir mağazasında kasa alanına 2 adet LCD TV monte etti. Böylelikle kasa kuyruğunda bekleyen müşteriler TV seyredebilecek. Aldi’nin promosyon reklamlarını görebilecek. Aynı zamanda mağaza içinde dokunmatik ekranlı monitörler kanalıyla müşteriler Aldi’nin internet sitesine ulaşabilecek. Digital denemeler başarılı olursa, tüm mağazalarda uygulanacak.

reweMetro Group: Metro Group’un 2. çeyrek performansı açıklandı. Özellikle Doğu Avrupa ülkelerindeki kur dalgalanmasının olumsuz etkilediği Metro Group, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.8’lik bir satış düşüşü yaşadı. İkinci çeyrek satışları 15.4 milyar avro olan Metro Group, bu dönemde 48 milyon avroluk net kar açıkladı.

İlk altı ay sonunda ise satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.2’lik bir azalış gösterirken 30.5 milyar avro olarak gerçekleşti. Kur ayarlamaları yapıldıktan sonra ise sonuç yüzde 0.5’lik bir satış artışı gösteriyor.

2009’un ilk altı ayında 30 mağaza açan Metro Group, ikinci altı ayda da 50 mağaza daha açacak.

Metro Group’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kazakistan operasyonu 2009’un son çeyreğine; Mısır operasyonu ise 2010 yılına ertelendi.

Geçen yılın ilk altı ayı sonrası 493 milyon avro EBİT ise bu yılın aynı döneminde 392 milyon avro olarak gerçekleşti.

Metro Logistic (MGL) şirketinin operasyonu sona erdi ve faaliyette bulunduğu ülkelerdeki satış kanallarına entegre edildi. MGL etkin olarak Almanya, Polonya, Rusya, Romanya, Türkiye ve Ukrayna’da faaliyette idi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER