Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Aldi nihayet Rusya pazarına giriyor

Editör
Abone Ol:

Dünya perakendeciliğindeki gelişmeleri yansıttığımız haberimiz büyük ilgi görüyor. Bu haberleri dergimize yansıtırken ülkemizde de faaliyette bulunan uluslararası zincirleri dikkate alarak çalışmalar yaptık. Aşağıda Eylül ayında dünya perakendeciliğinde yaşanan gelişmeler okuyacaksınız:

Ülkeler

Japonya: Japonya’da perakendeciler mağazaları yaşlı müşteriler için kolaylıklarla donatıyor.

Koridorlar genişletiliyor, yönlendirici yazı ve işaretler daha büyük karakterlerle ve daha renkli yazılıyor, alışveriş arabalarının ağırlığı yüzde 40, yürüyen merdivenlerin hızı yüzde 30 oranında azaltılıyor. Telefon, faks veya internet kanalıyla siparişler kabul edilip eve teslimat yapılıyor.

Ayrıca 60 yaş ve üstü müşterilere emekli maaşlarını aldıkları her ayın 15’inde yüzde 5 ilave indirim kuponları dağıtılıyor.

İngiltere: İngiltere’de perakendeciler kepenk kapatıyor. Yapılan açıklamaya göre 2009’da 4630, 2010’da ise 5070 perakendeci piyasadan çekilecek.

KDV indirimleri satışları canlandırmadı. KDV’nin yüzde 17.5’dan yüzde 15’e inmesinin planlanması ekonomiyi canlandırmaya yetmedi.

Çin: Çin’de perakendeciler ve üreticiler dürüst işbirliği ve promosyon ilkesinde anlaştılar.

Yerel medyadan alınan bilgilere göre 70 perakendeci ve 200 üretici anlaştı. Yapılan anlaşmaya göre, perakendeciler promosyonlarda satınalma fiyatının altında fiyatlarla ürün satmayacaklar.

Almanya: Gıda fiyatları yılbaşından bu yana yüzde 4 düştü.

İsviçre: Migros’un CEO’su Herbert Bolliger, Lidl ve Aldi’ye ateş püskürdü. Bu saldırının en önemli nedeni Lidl ve Aldi’nin reklamlarda taahhüt ettiği ürün ve kaliteyi sunmamalarıydı. Ayrıca Bolliger, ilgili indirim marketlerinin satın alma fiyatlarının altında satış yaparak dürüst davranmadıklarını da iddia etti.

Şirketler

Metro Group

metro-Metro Group şirketlerinden Kaufhauf ile Arcandor grubuna bağlı Karstadt departman mağazalarının birleşme planları gerçekleşmedi.

-Metro Group’un tüketici elektroniği alanında iddialı şirketi MEDİA MARKT-SATURN, Yunanistan’ın Selanik şehrinde açtığı mağaza ile toplam mağaza sayısını 800’e çıkardı.

-Metro Group’un Cash&Carry alanında faaliyet gösteren METRO şirketi Fransa’da “METRO DRIVE” servisini faaliyete soktu. Yapılan açıklamaya göre, müşteriler faks, telefon veya internet kanalıyla verdikleri siparişleri 48 saat sonra hazırlanmış şekilde belirtilen METRO DRIVE noktasına gidip teslim alabilecekler.

Carrefour

-Bulgaristan’da 2010 yılında 4 yeni hipermarket açacağı açıklandı.

-Rusya’da finansal sıkıntılar içinde olan yerel perakendeci Sedmoi Kontinent’in Carrefour tarafından satın alınacağı söylentileri ciddiyet kazandı. Bu arada Carrefour Rusya’daki üçüncü hipermarketini ise Krasnador’da açtı.

carrefour-5 yıl içinde Mısır’daki hipermarket sayısını 90’a çıkaracağını açıkladı.

-Fransa’da internet satışlarında daha etkin olmayı hedefliyor.

-CEO Lars Olafsson’un yaptığı açıklamaya göre, Carrefour Belçika operasyonundan çıkma veya kalma kararını bu yılın sonunda verecek. Bilindiği gibi Carrefour Belçika’da satış ve karlılık anlamında yıllarca oldukça başarısız sonuçlar alıyordu.

-Carrefour İran’da ilk hipermarketini açtı. Güvenlik nedeniyle kullanılan mağaza ismi ise Hyperstar oldu.

-Yapılan açıklamaya göre, Carrefour’un ilk altı aylık satışları yüzde 1.6 azalırken 41.3 milyar avro olarak gerçekleşti.

-Carrefour sahip oldukları emlakları yani mağazaları satarak kiracı olmayı hedefliyor.

Aldi

Aldi nihayet Rusya pazarına giriyor. Aldi markasını Rusya pazarına onaylatan bir yerel şirketin bu hakkının 2009 yılında sona ermesi sonrasında Aldi için Rusya pazarına girmesi yönünde engel kalmadı.

Yerel şirketin marka hakkını 2018’e kadar uzatmak için başvurusuna rağmen Alman Aldi’nin daha önce yaptığı itiraz neticesinde bu uzatma Rusya otoriterler tarafından kabul edilmedi.

walmartWalmart

Walmart internet şirketi walmart.com kanalıyla Walmart Marketplace (Walmart Pazaryeri) koseptini başlattı. Bu konsepte göre Walmart toplam 1 milyon ürünün internet sitesinden satacak, mağazalarında satmadığı binlerce ürünü internet ortamında müşterilerle buluşturacak.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER