Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Starbucks ve Alibaba’dan yeni ortaklık

Editör
Abone Ol:

Starbucks ve Alibaba ortak bir kahve dağıtım ağı kurduklarını açıkladı.

Starbucks ve Alibaba, yeni girişimin Eylül ayında Pekin ve Şangay’da başlatılacağını bildirdi. Kahve dağıtım hizmetinin yılsonuna kadar 30 kente genişlemesi planlanıyor. Starbucks böylece Çin’de yükselişte olan giysiden market alışverişine kadar uzanan dağıtım alanında faaliyet göstermeye başladı.

Starbuck’ın Alibaba’yla başlattığı girişim, bu yıl faaliyet göstermeye başlayan Çinli Luckin Coffee’yi andırıyor. Luckin Coffee, mobil uygulama aracılığıyla kahve dağıtımına başlayarak Starbucks’ı rekabette zorlamıştı.

Çin’de ilk şubesini 1999’da açan Starbucks’ın, 140 Çin şehrinde 3 bin 400 şubesi var. Şirket son çeyrekte Çin’deki satışlarında yüzde ikilik düşüş olduğunu açıkladı.

Ortaklık Starbucks’ın Alibaba’nın tüketici platformlarından gıda dağıtım servisi Ele.me ve online süper market Hema’ya erişimini sağlayacak.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER