Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Banat, ilklere imza atıyor

Editör
Abone Ol:

Banat, bugün 8 bin metrekare alan üzerinde inşa edilmiş, en ileri teknolojilerle donatılmış tesislerinde ‘ağız bakımı’, ‘kişisel bakım’, ‘ev bakımı’ ve ‘endüstriyel ürünler’ olmak üzere 4 farklı grupta üretim yaparken Avrupa, Asya, Ortadoğu, Amerika ve Balkanlar’da toplam 42 ülkeye de ihracat gerçekleştiriyor.

Banat’ın eski ve köklü bir marka olmasının yanı sıra tecrübesini, yeniliklere ve gelişmeye açık vizyonu ile birleştirerek sürekli büyüdüğünü söyleyen Genel Müdür Önder Kaya, “Ülkemizin bir numaralı diş fırçası üreticisi olarak da pazardaki lider konumumuzu sürdürüyoruz. Banat’ın bu başarısı, Nielsen’in adetsel diş fırçası satışları üzerinde yaptığı araştırmada ortaya çıkan rakamlarla kanıtlanıyor. Buna göre Banat, Türkiye genelindeki diş fırçası satış adeti dağılım oranıyla pazarın öncüsü durumunda bulunuyor. Yıllık satış ortalamasında da Banat yüzde 23’lük bir oranı tutturmuş olmasıyla liderlik başarısını perçinliyor” dedikten sonra şunları söyledi:

“Dünya standartlarında 400’ü aşkın ürüne imzamızı atıyoruz. Ağız bakım ürünleri kategorisinde diş fırçasının yanı sıra ara yüz temizleyicileri ve diş macunu ürünleri bulunuyor. Kişisel bakım ürünleri kategorisi ise çok çeşitli saç fırçaları, taraklar, sakal fırçaları ve ıslak temizlik mendilleri gibi ürünlerin yanı sıra piyasaya son olarak sunulan ‘Şey’ markalı prezervatifleri kapsıyor.

Ev bakım ürünleri kategorisinde çeşitli amaçlara yönelik temizlik fırçaları, plastik ürünler, temizlik bezi, süngerler ve ovucu fiberleri, temizlik mop ve aparatları, çöp torbaları, çeşitli özelliklere sahip temizlik eldivenleri, klozet kokuları, cam ve yer silecekleri yer alıyor.

Endüstriyel ürün kategorisinde ise temizlik bezi, süngerleri ve ovucu fiberleri, çöp torbaları, folyo streç filmler ve zemin temizleme ekipmanları bulunuyor.”

Ar-ge’ye ve müşteri memnuniyetine büyük önem verdiklerini kaydeden Banat İç Satış ve Pazarlama Yöneticisi Yalçın Kaynak, “Bu yüzden de teknolojiye büyük kaynak aktarımı yapıyoruz. Özellikle de tasarım alanında ödül almış birçok özel ürünümüz var. Örneğin; 3 komponentli diş fırçalarımız, yeni seri özel tasarım diş fırçalarımız, 3 komponentli temizlik fırçalarımız, 4 komponentli oto yıkama fırçalarımız bunlardan bazıları. Yeni temizlik serimizde de ‘ergonomi’ ve ‘kullanım sırasında eşyalara maksimum özen gösterimi’ özellikleri ön plana çıkarılarak, önemli detaylara yer verildi. Piyasaya yeni sunduğumuz Acrobat da, dünyada bir ilk! ‘Fırçalar Düzende Hijyen Zirvede’ sloganıyla satışa sunduğumuz Acrobat’ın en önemli özelliği, özel sap tasarımıyla bardağa takılabilmesi. Acrobat, bu patentli tasarımı sayesinde kenarına takıldığı kap veya bardakta düzenli bir şekilde duruyor; diğer diş fırçalarına temas etmiyor. Bu da hijyenik açıdan güvenli bir kullanım sağlıyor” dedikten sonra şu bilgileri verdi:

“Acrobat diş fırçası, fırçaların bardak içindeyken maksimum hijyenin sağlanması konusundaki çalışmalar sonucunda ortaya çıktı. Tüketicinin sorununa çözüm getirdi ve dünyada bir ilk olarak tescilli bir ürün oldu. Aldığımız güzel geri dönüşler ise gerçekten mutluluk verici.

Acrobat diş fırçası, esnek boyun yapısı ile fırçalama sırasında diş ve dişetine basıncı azaltarak, rahat bir fırçalama da sağlıyor. Özel profil kıl kesimi ile dişleri derinlemesine temizliyor ve diş taşlarının oluşmasını engellemeye yardımcı oluyor. Uçları özel olarak yuvarlatılmış naylon 6.12 kılları ise diş ve dişetinin zedelenmesini önlüyor.

Acrobat’ın diğer fırçalarla karışmayı engelleyen bir özelliği de, farklı renklerdeki saplarının farklı meyvelerin kokularını taşıması. Mavi saplı Acrobat nane, pembe çilek, sarı muz, turuncu portakal ve yeşil sap elma aromalarıyla, tüketici için hoş alternatifler oluşturuyor.

Yeni temizlik serimizde de ‘ergonomi’ ve ‘kullanım sırasında eşyalara maksimum özen gösterimi’ özellikleri ön plana çıkarıldı ve detaylara yer verildi.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Obase Microstrategy 2024’ten “Yılın iş ortağı” ödülü ile döndü

Editör

Yazar:

MicroStrategy’nin 29 Nisan – 2 Mayıs tarihleri arasında Las Vegas’da gerçekleşen küresel etkinliğine sponsor olarak katılan Obase, etkinlikten “Yılın İş Ortağı” ödülüyle döndü. MicroStrategy’nin 30 yıla yaklaşan süredir küresel iş ortağı olmaktan duydukları memnuniyete değinen Obase CEO’su Bülent Dal, “Yılın İş Ortağı” ödülünün iş zekası alanındaki yoğun çalışmaların en güzel karşılığı olduğunu söyledi.

Geleceğin iş yaşamında üretken yapay zeka ön planda

MicroStrategy ile geliştirilen çözümlerin, karar alıcılarının iç görüye dayalı, eyleme geçirilebilir kararlar almasını daha kolay hale getirdiğini ifade eden Bülent Dal, MicroStrategy – Obase işortaklığının önemini vurgulayarak şunları söyledi: “Yeni MicroStrategy yapay zeka yetenekleri, karar vericilerinin içgörü odaklı, eyleme geçirilebilir kararlar almasını kolaylaştırıyor. Obase olarak, uzun vadeli stratejik ortağımız MicroStrategy ile yakın ilişki içinde üretken yapay zeka destekli yeni kullanım alanları geliştiriyoruz. Bu işbirliği Obae’e yenilikçi, yaygın, güvenilir ve açık çözümler geliştirme gücünü sağlıyor. Geleceğin iş yaşamında, iç ve ön görüye dayalı kararlar almak kritik önem taşıyor ve bu alandaki çalışmalarımızla dünya çapında örnek uygulamalara imza atıyoruz. İşletmelerin sahip olduğu veriden daha kolay ve daha hızlı değer yaratmasına yardım ediyoruz.”

Obase çözümleri dünyanın merceğinde

Dünyanın en büyük iş zekası etkinliği olan MicroStrategy World24’e her yıl olduğu gibi sponsor olarak katılan Obase, etkinlik boyunca standında yapay zeka destekli ve içgörü odaklı karar destek çözümlerimizi tanıttı. Ayrıca CEO’su Bülent Dal etkinlikte gerçekleştirilen panelde perakende tedarik zincirindeki değişimleri, rekabet zorluklarını ve yeni teknolojileri paylaştı.

Devamını Oku

Firmalardan

Nebim, Perakende Günleri oturumunda Yves Rocher’i ağırlayacak

Editör

Yazar:

Perakende Günleri 2024’te Nebim de oturum sponsoru olarak yerini alacak. Nebim oturumunda Nebim Genel Koordinatörü Sedat Taşçı, Yves Rocher CEO’su Elif Berker’i ağırlayacak. Bu oturumda 1 Mart 2024’te hayata geçirilen Nebim V3 geçiş projesi kapsamında Yves Rocher Türkiye’nin 260 adet perakende mağazası, web, mobil uygulama ve pazar yerleri olarak tüm kanallarının sipariş, stok ve lojistik gibi kompleks operasyonel süreç yönetimlerinin bütünleşik ve teknolojik olarak nasıl çözümlendiği kapsamlı bir şekilde ele alınacak. Omni-Channel stratejinin perakende sektöründe nasıl bir dönüşüm yarattığı ve Yves Rocher gibi köklü bir markanın Nebim V3 ile dijitalleşme sürecine nasıl entegre olduğu da detaylarıyla anlatılacak.

Ziyaretçiler, yenilikçi çözümleri keşfedebilecek

İki gün sürecek Perakende Günleri boyunca ziyaretçiler Nebim’in standını ziyaret ederek, mağaza çalışanlarının tüm operasyonlarını, reyonda satış ve mobil ödeme işlemlerini yapabildiği Nebim V3 Mobil Mağaza, e-ticaret siparişlerinin en uygun lokasyondan karşılanarak optimum ürün yönetimi sağlayan Nebim V3 Perakende Sipariş Karşılama Yönetimi, sevkiyat ve rota planlama ve mobil teslimatçı uygulamalarını da içeren Nebim V3 Mobilya Sektörüne Özel Çözümler, Nebim V3’ün yeni versiyon yeniliklerinden olan ve firmaların kendi e-Ticaret sitelerinden ya da pazaryeri gibi platformlardan yaptıkları mikro ihracat satışları için Nebim V3 POS ile mikro ihracat faturası kesebilmelerini sağlayan Nebim V3 Mikro İhracat Uygulaması, Nebim V3 CRM geliştirmeleri başta olmak üzere Nebim’in sunduğu sektörel çözümleri yakından inceleme fırsatı bulacak.

Aynı zamanda ziyaretçiler, Nebim’in yeni iş ortakları entegre çözümlerinden, markaların dijital cüzdanlarını, sadakat programlarını bir arada sunan bir pazaryeri uygulaması olan Macellan SuperApp entegrasyonu, Masraff akıllı masraf yönetimi entegrasyonu ve müşteri bağlılığı ve sadakatinin artırılmasını sağlayan Cloud4Feed entegrasyonu hakkında da bilgi alabilecek.

Devamını Oku

Firmalardan

Obase’in akıllı arama motoruna, uluslararası üstün başarı ödülü

Editör

Yazar:

Türkiye’nin öncü çözüm sağlayıcısı ve yazılım şirketi OBASE, e-ticaret sitelerinde çok sayıda ürün veya içerik arasından en hızlı ve en doğru sonuçları sunan NLP tabanlı semantik arama motoru SmartFind ile başarılarına bir yenisini ekledi. SmartFind, ISSIP (International Society for Service Innovation and Performance) ödülleri kapsamında ‘Üstün Başarı Ödülü” alarak ödüllerine bir yenisini daha ekledi.

Online alışverişlerde aranan ürünün en doğru eşleşme, en geniş ürün yelpazesi ve en uygun sıralama ile sunulmasını sağlayan SmartFind, e-ticaret anahtar göstergelerini iyileştirerek ciroda artış sağlamaya odaklanmış bir çözüm olarak ulusal ve uluslararası arenada öne çıkıyor.

Hizmette inovasyona ödül

ISSIP Mükemmellik ve Hizmet Yeniliği Ödülü, her yıl ISSIP Ödül Komitesi’nin değerlendirmesine göre kendi kategorilerinde sunulan yenilikçi çözümleri tasarlamış, geliştirmiş veya uygulamış şirketlere veya organizasyonlara veriliyor. Bu prestijli ödülün Obase için değeri hakkında konuşan Kuruc Ortak Banu Dal, “Ar-Ge Merkezi olarak geliştirdiğimiz ve hayata geçirdiğimiz projelerle yapay zeka , iş zekası ve akademik alanlarda birçok yerel ve uluslararası ödüller aldık. SmartFind ile almış olduğumuz ISSIP Ödülleri, sunulan katma değerli hizmetin küresel arenada takdir edilmesi açısından çok önemli. E-ticaretin bu denli geliştiği bir dönemde, sonuç getirme oranını yüzde 99,8’e çıkaran SmartFind, firmaların gelirlerini ciddi ölçüde artırıyor ve bu yönüyle eşsiz bir fayda sağlıyor. Ürün geliştirme ekiplerimiz çok yakında üretken yapay zeka ile ürün görselinden arama özelliğini entegre edecek çalışmaları da tamamlayacaklar” dedi.

Site terk etme oranı düşüyor, gelir artıyor

E-ticaret sitelerinde, ziyaretçilerin aradıkları ürünleri bulamamalarından kaynaklanan kötü müşteri deneyimleri, satış dönüşüm oranlarını olumsuz etkileyen başlıca faktörler arasında yer alıyor. Site içi arama motorlarının basit bir yazım hatası sebebiyle yanlış sonuçlar vermesi veya benzer kelimelerle ilgisiz ürünler sunması, ziyaretçilerin siteden ayrılma oranını artırarak hem ciro kaybına hem de müşteri memnuniyetsizliğine neden oluyor. Yapay zeka desteği ile sonuç getirmede yüzde 99,8 gibi yüksek bir başarı oranına ulaşan SmartFind, site terk oranlarını minimize ederken, ‘aradığınız ürün bulunamadı’ mesajından kaynaklanan olumsuz deneyimleri de ortadan kaldırıyor. SmartFind’ı kullanan sitelerde, yapay zeka teknolojileri sayesinde en iyi eşleşen sonuçlar sunuluyor ve bu da ürünlerin sepete eklenme oranlarında yüzde 50’ye varan bir artış sağlıyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER