Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Dünyagöz Optik: Nebim V3 ile hedeflerimize daha kolay ulaşabiliyoruz

Editör
Abone Ol:

Optik sektöründe 12 mağazası ile tüketicilere hizmet veren Dünyagöz Optik, iş süreçlerini Nebim V3 ERP ile yönetiyor. Dünyagöz Optik Kurumsal İletişim ve Pazarlama Sorumlusu Ceren Parçal ve İş Geliştirme ve Proje Yöneticisi Ayhan İnan Nebim V3 hakkında görüşlerini paylaştı.

Firmanızı kısaca tanıtır mısınız?

Ceren Parçal – Kurumsal İletişim ve Pazarlama Sorumlusu: Dünyagöz Optik firmamız 2012 yılında Bursa mağazası ile perakende sektörüne adım atmıştır. Şu anda 12 mağaza ile hizmet vermekteyiz. Mağazalarımız dışında e-Ticaret sitemiz ile de müşterilerimize ulaşıyoruz. Aynı zamanda pazaryerleri olarak baktığımızda Trendyol, Hepsiburada, N11 gibi pazaryerlerinde yer alıyoruz. Misyonumuz ve hedeflerimiz bağlamında baktığımızda ise, Türkiye’nin yedi bölgesinde mağazalarımızın sayısını arttırmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda e-Ticaret sitemiz ile de Türkiye’de ve dünyada müşteri portföyümüzü geliştiriyoruz. Şu anda baktığımızda ortalama 100 çalışanımız var ama biz bu sayıyı da yükseltmek istiyoruz. Çünkü büyümeye açık bir firmayız. Bu hedefimizi de sürdürerek hem çalışanlar anlamında hem mağaza açısından bu sayıları arttırmayı hedefliyoruz.

Misyonel anlamda baktığımızda, biz göz sağlığını önemsiyoruz. Aynı zamanda moda sektörünü de temsil ettiğimiz için bu bağlamda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu anlayışta da kaliteli, yenilikçi, tüketici odaklı, müşteri kitlemizi tanıyarak bu şekilde ürün yönetimi ve içerik yönetimine devam ediyoruz. Doğru ve ilkeli AR-GE çalışmaları ve lojistik çalışmaları ile teknik servis ve CRM faaliyetlerimiz ile müşteri profilimize ulaşmayı hedefliyoruz. Biz bunları yaparken satış ve ürün yönetimi kısmında aslında özel sağlık sigortaları, kurumsal anlaşmalar bağlamında da birçok kişiye ulaşarak ilişkilerimizi büyütmeyi hedefliyoruz.”

Nebim V3 ERP ile süreci nasıl yönetiyorsunuz, işeyişi anlatabilir misiniz?

Ayhan İnan – İş Geliştirme ve Proje Yöneticisi: Öncelikle Nebim V3’e biz niçin geçtik ondan bahsedeyim. Perakendecilik sektörü biliyorsunuz müşteriniz ile ilişkinin kuvvetli olmasını zorunlu kılan bir alan. Eğer perakende sektöründe iseniz CRM tarafınızın çok güçlü olması gerekiyor. Bunu sağlamak içinde tabi kullandığınız yazılımlarında bunu karşılayabiliyor kabiliyette olması gerekli. Bunun dışında doğru ve kaliteli ürünü uygun fiyatlarda hedef kitlenize sunabiliyor olmanız lazım. Bunun için de müşterinizi çok iyi tanımanız gerekiyor. Tüm bunlar için de müşterilerle ilgili bilgilere sahip olmanız lazım. Bizim müşterilerimiz ile ilgili aşağı yukarı 10 yıldır birikmiş bilgi dağarcığımız var. Ürünlerimiz ve müşterilerimizle ilgili bir geçmişimiz var. Bunun ötesinde hızlı olmanız lazım. Gerek ürün açısından gerek teslimat açısından müşterilerinize ulaşabiliyor olmanız şart. Uçtan uca tüm süreçlerimize hâkim olmamız ve bunları etkin bir şekilde yönetebiliyor olmamız gerekiyor. Ürün tedariki, siparişlerin alınması, alınan ve verilen siparişlerin takip edilebilmesi, teslimatlarınızın zamanında yapılabilmesi, teslimat sonrası hizmetin sağlanabilmesi, maliyetlerinizin kontrol edilebilmesi, fiyatlandırmalarınız, depolama, ürün yönetimi, lojistik gibi tüm iş süreçlerinizi etkin bir şekilde yönetebiliyor olmanız lazım. Tüm bunları yapabilmek için de esnek ve geliştirilebilir bir yazılıma ihtiyacınız var. Bu noktada biz büyüme hedeflerimizi de göz önünde bulundurarak, artık ERP modellerine geçelim istedik. İş Zekâsı ve Veri Ambarı ile geçmişle ilgili analizlerimizi yapalım, aldığımız bilgilerle geleceğimizi planlayalım ve yeni kararlar alalım, maliyetlerimizi kontrol edelim, fiyatlandırmalarımızı buna göre yapalım, siparişlerimizin aşama aşama durumlarını takip edelim, teslimatlarımızı hızlandıralım, e-Ticarete geçelim ve bunun üzerinden dünyaya açılalım istedik. Perakendenin ucu sonsuz biliyorsunuz. Ulaşabileceğimiz her noktaya ulaşalım istedik ve geldiğimiz noktada araştırmalarımız sonucunda Nebim V3’ü seçtik. 1 Haziran 2021 itibari ile de Nebim V3’e geçmiş olduk.

Projeyi fiili kullanıma alırken yaşadığınız deneyimlere göre önerilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Ayhan İnan: Az önceki konuşmalarımda Nebim V3’e neden geçtiğimizin gerekçelerini anlatmıştım. Bu kararımızdan sonra Nisan 2021 civarında geçiş kararının görüşmelerini yapmaya başladık. Çok hızlı geçiş programı neticesinde iki aylık süreç içerisinde 1 Haziran 2021 itibari ile de Nebim V3’e fiilen geçmiş olduk ve mağazalarımız siparişlerini alabilir, ürün transferlerini yapabilir, faturalarını kesebilir, tahsilatlarını yapabilir halde çalışıyor oldular. Başlangıçta elimizde 10 yılı aşkın bir süredir toplanan verinin yeni programa aktarımı ile ilgili bir sıkıntı yaşanır mı konusunda endişelerimiz vardı. Ertesi gün açılışta bir sıkıntı olacak mı, siparişlerimizi alıp faturalarımızı kesebilecek miyiz, teslimatlarımızı yapabilecek miyiz diye de stresliydik. Bu tür geçişlerde stratejik beklentilerden çok ilk gün saha süreçlerinin gerçekleşebiliyor olması önemli. Nedir bunlar, faturalarınızı kesebilmek ve ürünlerinizi teslim edebilir olmak. Bu süreci 1 Haziran’da rahatlıkla atlatabildik. Tabi burada Nebim ekibinin özverili ve sabırlı çalışmaları ve bizlere karşı gösterdikleri paylaşımcı, mesai saati tanımaksızın yaptıkları desteklerle bu süreci, geçişi rahatlıkla aştık. Sonrasında da, fiyatlandırma, maliyetlendirme, muhasebeleştirme, entegrasyon gibi daha stratejik konularda bir iki ay içerisinde destekleri devam etti. Böylece biz de Nebim V3’ümüze geçmiş olduk. Öğrenme sürecimiz halen devam ediyor. Nebim V3’ün geniş bir dünyası var. Bize faydalar sağladı ve sağlamaya da devam edecek.

Uygulamanın sağladığı en önemli faydalar neler oldu?

Ayhan İnan: Süreçlerimizde olan hakimiyetin sağlanması ve bu süreçleri yönetebiliyor olmamız. CRM ve kampanyalarımızı uygulayabilmemiz aşamasında sağladığı faydalar çok önemli. Özel sağlık kuruluşları ile sigorta firmaları ile müşteri portföyünü geliştirmek anlamında yaptığımız çalışmalar var. Sahada uygulanabilir olmasını sağlaması noktasında çok büyük kolaylıklar sağladı. 3-4 tane sigorta firması ile yaptığımız anlaşmaları bir kampanya modeli ile sahaya yansıtabildik ve süreçlerin yönetilmesini sağladık. Daha önceki yazılımlarımızda bunları yapma şansına sahip değildik. Bu bizi cesaretlendirdi. Planlarımızda bütün sigorta şirketlerini bünyemize katmak istiyoruz. Bunun bize sağladığı en önemli faydalardan birisi olduğunu söyleyebilirim.

Ceren Parçal – Kurumsal İletişim ve Pazarlama Sorumlusu

Nebim V3 açısından baktığımızda biz müşterilerimize daha kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Şöyle ki, kampanya ve indirim dönemleri gibi kurumsal anlaşmalarımız oluyor. Örneğin, biz bunları Nebim V3 sistemi üzerinden tanımlıyoruz ve bir tık ile bir sürü kampanyayı tanımlayabiliyoruz. Hem zaman açısından hem de uygulanabilirlik açısından Nebim V3’ün bize faydaları oldu. Ekibinizde yer aldığımız için de mutuyuz. Desteğiniz için teşekkür ederiz. Hem ürün yönetimi hem de kurumsal anlaşmalar yönetiminde olsun Nebim ile iş birliğimiz devam ediyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Firmalardan

Alınan toplam ürün sayısı 36 milyonu geçti

Editör

Yazar:

A101’in yeni uygulaması A101 Plus’ın kullanımıyla ilgili veriler paylaşıldı. Buna göre A101 Plus üzerinden 3 ayda 36.448.068 adet ürün alındı. Bu rakam ülke nüfuslarıyla karşılaştırıldığında İsveç, Portekiz, Belçika ve Norveç’in toplam nüfus sayılarına eşit oluyor.

A101 Plus üzerinden en çok satılan ürün ekmek olurken, uygulamayı en çok kullanan il Kilis oldu. Kilis’i ise Hatay, Mardin, Kütahya ve Bingöl takip etti. A101 Plus üzerindeki bakiyelerini en az harcayan iller ise Uşak ve Denizli oldu.

A101 Plus kullanıcılarının toplam 117 milyon kez uygulamaya giriş yaptıkları belirtilirken, uygulama kullanıma açıldığında ilk alınan ürün Ahir Tost Peyniri oldu. Öte yandan A101 Plus üzerinden şimdiye kadar 12.374 adet hediye ekmek dağıtıldı.

A101 Plus uygulamasını tercih eden kullanıcı profiline ilişkin diğer rakamlar ise şu şekilde paylaşıldı:

-Kullanıcıların %17’si sporun vazgeçilmez olduğunu belirtti.

-Kullanıcılara ilgi alanları sorulduğunda %16’sı ‘kitap’ cevabını verdi.

-Emeklilerin %5’i oyun oynadığını belirtti.

-Ev hanımlarının %10’u evcil hayvan sahibi ve %30’u komşu ziyareti yapıyor.

Devamını Oku

Firmalardan

Bursa Kebap Evi, rotayı Suudi Arabistan’a çevirdi

Editör

Yazar:

2010 yılında franchise’ı oldukları marka olan Bursa Kebap Evi’ni üç şubeyle devir alan Cem ve Caner Helvacı kardeşler, markayı her geçen yıl daha da büyütmeyi sürdürüyor. Güçlü know how’u ve franchise sistemi ile hızla büyüyen Türkiye’nin ödüllü iskender markası Bursa Kebap Evi; Orta Doğu’da İran, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri ile başlayan büyümesine Suudi Arabistan ile devam ediyor. Suudi Arabistan şirketi Abdullah Al Othaim Investment Company”ın sahibi Abdullah Al-Othaim ile imzalanan master franchise anlaşması ile Suudi Arabistan’da ilk yıl 10, üç yıl içinde 30 şube açmayı hedefliyor. Anlaşma kapsamında yatırımcı, her şubesinde en az 5 Türk vatandaşını da istihdam edecek.

Bursa Kebap Evi, önümüzdeki 5 yılda yurt içinde 180, yurt dışında ise 75 olmak üzere toplamda 255 şubeyle hizmet vermeye hazırlanarak, Bursa’nın yerel lezzeti Türk iskenderini tüm dünyayla tanıştırmayı hedefliyor. 12 yıl gibi kısa sürede ciddi bir büyüme gerçekleştirdiklerini ve markalarını globale taşımaya yönelik güçlü adımlar attıklarını belirten Bursa Kebap Evi Yönetim Kurulu Başkanı Cem Helvacı, “Yenilikçi ürünlerimizle ‘casual dining’ konseptinde hizmet veren bir marka olarak sürekli büyüdük. Yurt içinde elde ettiğimiz başarıyı yurt dışına da taşıyabileceğimize inanarak çıktığımız globalleşme yolculuğumuza ilk olarak Almanya ile adım attık. Ardından İngiltere, Kanada, Dubai, Abu Dhabi, İran ve Irak başta olmak üzere birçok ülkenin güçlü yatırımcılarıyla gerçekleştirdiğimiz master francaise anlaşmalarıyla yurt dışında ciddi bir büyüme elde ettik. Son olarak Suudi Arabistan’ın güçlü yatırımcı şirket ile imzaladığımız master franchise anlaşmasıyla 1 yıl içinde 10, 3 yıl için 30 şube açma hedefindeyiz. Türkiye’de pazarın en güçlü oyuncularından biriyiz, kurduğumuz güçlü franchise sistemiyle bir Türk markası olarak yurt dışında emin adımlarla büyüyoruz. Türkiye’ye birçok yabancı zincir restoran markası geliyor. Mimari konseptinden, standartlaştırdığı özel lezzetlerine, hizmet yaklaşımından üretim ve Ar-Ge’sine tüm alt yapısını tamamlamış bir marka olarak biz neden yurt dışında markalaşmayalım. Bir Türk markası olarak globalde markalaşabileceğimize ve başarıyla büyüyebileceğimize inancımız tam. Bir de yatırımcı güveni önemli. Türkiye ve Avrupa’da güçlü yatırımcılarımız var. Suudi Arabistan için de ülkenin en güçlü yatırımcısı ile master franchise anlaşması yaptık. Bu yıl sonuna kadar şube sayımızı yurt içinde 100, yurt dışında ise 20’e çıkararak, markamızın ve geleneksel lezzetlerimizin yurt dışında büyümesi konusunda yatırımlarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Suudi Arabistan’da gıda sektörünün hızlı yükselişe geçtiğinin altını çizen yatırımcı Abdullah Saleh Ali Al-Othaim, “35 milyondan fazla nüfusu ile dünyanın güçlü pazarları arasında yer alan Suudi Arabistan, markaların Orta Doğu’da büyümesi için önemli bir geçiş noktası. Son yıllarda Suudi Arabistan’da gıda sektörü hızla büyüyor ve halk Türk yemeklerine yoğun ilgi gösteriyor. Suudi Arabistan’da AVM ve perakende alanında hizmet veren “Abdullah Al Othaim Investment Company” şirketinin sahibi olarak gıda sektöründeki bu gelişmeler beni sektöre yatırım yapmaya teşvik etti. Türkiye’de Bursa Kebap Evi’nin başarılı bir gıda zinciri olarak öne çıktığını gördüm. Markanın müşteri memnuniyeti, yurt dışı büyüme potansiyeli ve başarısı, iki genç girişimcinin kısa zamanda yarattığı başarı hikayesi ve kurduğu sistem güven verdi. Markanın yöneticileriyle gerçekleştirdiğimiz müzakereler sonrasında kendilerinin samimiyeti ve marka gelişimine bakış açılarıyla alt yapı ve yatırımcılarına verdiği destekler de beni etkiledi. Türkiye’den Suudi Arabistan’a giden ilk Türk restoran zinciri olan Bursa Kebap Evi ile birlikte güzel işler çıkaracağımıza inanıyorum. Aynı zamanda Türkiye’den farklı sektörlerden markalara yatırım yapmaya yönelik planlarımız var.” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Firmalardan

Sensormatic, yoluna ‘Securitas Technology’ ismiyle devam edecek

Editör

Yazar:

Türkiye’nin lider elektronik güvenlik ve iş zekâsı entegratörü Sensormatic, isim değişikliği kararı aldı. 2011 yılından bu yana, 47 ülkede faaliyetleri bulunan ve müşterilerine güvenliğin tüm alanlarında hizmet sunabilen Securitas Grubu’nun bünyesinde yer alan şirket, bundan böyle yoluna ‘Securitas Technology’ ismiyle devam edecek.

Securitas Grubu’nun en yeni teknolojik çözümleri, 80 yılı aşkın zamana dayanan derin uzmanlığı, küresel çaptaki varlığı ve güvenlik alanındaki geniş çözüm portföyüyle sektörde ayrıştığını belirten Securitas Technology Avrupa Başkanı İsmail Uzelli, “Teknoloji alanında kararlı adımlarla ilerliyoruz. Securitas Grubu, müşterilerine yenilikçi, yüksek kaliteli ve sürdürülebilir güvenlik hizmetleri sunmaya devam etmek için 2010 yılından bu yana 38 şirket satın aldı. Bu yıl yaptığı Stanley Security ve Healthcare satın alması teknoloji alanında uzun yıllardır devam ettirdiğimiz stratejimiz için önemli bir dönüm noktası oldu. Bu satın alma ile elektronik güvenlik ciromuzu ikiye katlayarak dünyanın en büyük ilk 3 elektronik güvenlik entegratörü arasında yerimizi aldık. Bu yeni oluşum tüm dünyada “Securitas Technology” adı ile faaliyet gösterecek. Sensormatic olarak biz de Securitas’ın dünya güvenlik endüstrisini değiştirecek adımlarına eşlik etmek üzere, uzun yıllardır büyük gururla taşıdığımız Sensormatic adını bırakarak, faaliyetlerimize Securitas Technology ismiyle devam etme kararı aldık. Şirket faaliyet alanımız ve Türkiye organizasyonumuz mevcut hali ile hizmet vermeye devam edecek.” diye konuştu.

Güvenliğin her alanında derin tecrübeye sahip

Türkiye’de 12 farklı sektörde ve AVM’den havalimanlarına, tesislerden kurumsal ofislere ve mağazalara kadar hayatın her alanında verimli, güvenli ve sürdürülebilir çözümler sunduklarını belirten Uzelli, sözlerine şöyle devam etti:

“Kurulduğumuz günden bu yana Sensormatic adıyla pek çok başarıya imza attık. 2011 yılında gerçekleşen birleşmeyle bir Securitas Grup şirketi olduk. Grubun teknoloji alanındaki büyüme stratejisinde kilit rol oynadık ve bu alandaki 30 yıla yakın tecrübemiz, 300’e yakın çalışanımız ve geniş çözüm portföyümüzle gruba değer katmaya devam ediyoruz. Grubun elektronik güvenlikteki dönüşüme öncülük ederken birlikte dönüştük, geliştik. Sahip olduğumuz elektronik güvenlik tecrübesini tüm dünyadaki meslektaşlarımızla paylaşarak ve onlardan bilgi transfer ederek birlikte gelişmeye devam ediyoruz.”

Sensormatic, yeni adıyla Securitas Technology, Türkiye’de kurulduğu günden bu yana en yeni teknolojileri sektörle buluşturan şirket oldu. Yarısı mühendis ve teknisyenden oluşan 300 kişilik ekip, elektronik güvenliğin her alanında derin tecrübeye sahip.

İsmail Uzelli, “En büyük müşterilerimiz ile ortalama 20 yıl süreyle çalışıyoruz.  Sürdürülebilir başarımız müşterimizi dinlemekten ve sunduğumuz müşteri deneyimi ile uzun soluklu iş birlikteliği kurmaktan geliyor. Biz kurulduğumuz günden bu yana her zaman müşteri odaklı olduk. Her zaman müşterilerimizin güvendiği, sürdürülebilir çözümler sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Bulunduğu her yerde ve alanda aynı kalitede hizmet verebilen, gerçek anlamda global varlığa sahip tek elektronik güvenlik entegratörüyüz. Hem lokal hem de globaldeki inovasyon yeteneğimiz ile değer önerimizi güçlendiriyoruz. Müşterimizin ihtiyacına bütünsel yaklaşıyoruz. Teknolojilerimizi, sunduğumuz diğer güvenlik hizmetleri ile tek çatı altında sunuyoruz. Bunu dünyada yapabilen tek şirketiz. Global dönüşüm programlarımız ile teknolojik ve organizasyonel yapımızı güçlendiriyor, müşteri deneyimimizi her geçen gün daha da iyileştiriyoruz” dedi ve ekledi:

“Perakende müşterilerimize kurulduğumuz günden bu yana sunduğumuz Sensormatic markalı çözümlerde Türkiye’de tek yetkili olmaya devam ediyoruz.”

Küresel mega trendler dünyayı, güvenlik endüstrisini ve buna bağlı müşteri ihtiyaçlarını önemli ölçüde etkiliyor. Güvenliğin geleceği küresel varlık, bağlantılı teknolojiler ve verilerin akıllı kullanımı üzerine kuruluyor. Müşteriler, hızla gelişen dünyada, hızlı değişen iş yapış şekilleri nedeniyle çalışanları için sağlıklı ve güvenli ortamlara ihtiyaç duyuyor. İşletmeler bu ortamda, sahip olduğu değerleri korurken operasyonlarını da optimize etme ihtiyacı duyuyor.

Müşteri talep ve ihtiyaçlarını önceden gören, entegre teknolojiler ve bu teknolojilerle ürettiği verilerden müşterilerinin aksiyon alabileceği çıktılar, içgörüler üreten Securitas Grubu, global müşterilerinin ihtiyaçlarına 47 ülkedeki varlığıyla tek elden ve aynı standartta hizmet ile çözüm sağlıyor. Grup, daha akıllı ve yenilikçi teknolojilere yönelik her geçen gün artan talebi karşılamak için, teknoloji ve çözüm alanında sürekli gelişen güçlü bir yapıya sahip. Son yıllardaki stratejik satın almalar ve etkin iş dönüşüm programları Securitas ‘ı güvenlik sektöründe sıra dışı bir oyuncu olma hedefine daha da yaklaştırdı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER