Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Flormar: Nebim V3 ile müşterilerimize daha hızlı ve kaliteli hizmet veriyoruz

Editör
Abone Ol:

Kozmetik alanında önemli bir marka olan, yurt içinde yaklaşık 200, yurt dışında ise 750 mağazasıyla tüketicilerine hizmet veren Flormar, Nebim V3’ü tercih etti.

Flormar Genel Müdür Yardımcısı Mete Kalaycı, Perakende Sistemleri Müdürü Ali Karaçay ve Bölge Müdürü Hakan Yıldız, Nebim V3 proje geçişi ve sonrasıyla ilgili görüşlerini paylaştı.

Firmanızı kısaca tanıtır mısınız?

Mete Kalaycı – Genel Müdür Yardımcısı

Flormar aslında Türkiye’deki hemen hemen bütün kadınların çok iyi bildiği bir marka. Yaklaşık 60 yıllık bir tecrübesi var. 60 yıl önce Türkiye’de kurulmuş. Tüm üretimini de Türkiye’de yapan ama daha sonra dünyada yaklaşık 85 ülkede 750 mağazada birebir tüketicisi ile buluşan renkli kozmetik alanında lider bir marka. Şu anda da yaklaşık Türkiye’de perakende olarak 180 – 200 civarında, yurt dışında 750 tane mağazamız var. Yurt dışı ortaklarımızla, 1000 toplam çalışan sayımız ile tüm dünyada markamızı tüketicilerimizin önüne çıkarmaya çalışıyoruz.

Nebim ile tanışma süreciniz ve Nebim V3’ü tercih etme sebepleriniz nelerdir?

Mete Kalaycı – Genel Müdür Yardımcısı

Biz satışlarımızın önemli bir kısmını perakende noktalarımızda yapıyor, moda mağaza diye adlandırdığımız sadece Flormar ürünlerinin satıldığı mağazalarda tüketicilerin beğenisine sunuyoruz. Türkiye’de de biraz önce bahsettiğim gibi yaklaşık 180 – 200 mağazamız var. Bu mağazalarda da uzun bir zamandır perakende sistemleri çözümleri üzerinde araştırma yapıyorduk. Kullandığımız sistemlerden çok da mutlu olmadığımız için Türkiye’deki literatüre uygun, tüketici ile bizi çok daha iyi buluşturabilecek, saha içi çözümleri çok daha fazla olan bir çözüm arayışımız vardı. Bu arayış sırasında da elbette Nebim karşımıza çıktı. Birkaç aday içinden de sıyrılarak Nebim’i çözüm ortağı olarak aramıza aldık.

Mağazalarınızda Nebim V3 POS uygulamasını canlıya alırken süreci nasıl yönettiğinizi, deneyimlerinizi ve canlı geçiş sonrası IT departmanı olarak projenin size sağladığı katkılardan bahsedebilir misiniz?

Ali Karaçay – Perakende Sistemleri Müdürü

Mete beyin bahsettiği gibi Nebim ile işbirliği yapmaya karar verdikten sonra Mart ayında projeyi Kick Off ile başlattık. Hedef olarak da mağazalarda satışların yoğunluğunun başlamadan önceki dönem olan Haziran ayını hedefledik. Biz IT ekibi olarak projeyi zamanında, beklenen kapsam ve kalitede ve belirlenen bütçe çerçevesinde tamamlama sorumluluğunu üstlendik. Tabi ki bunu tek başımıza yapamazdık. Burada bizim için önemli iki kriter vardır. Biri üst yönetimin desteğini almaktı. Bu noktada herhangi bir problemimiz olmadı. Bunun yanı sıra iş birimlerini de sürece dahil ettik. Yaklaşık sekiz farklı departmandan 30’dan fazla kişi bu süreçte anahtar kullanıcı olarak projeye dahil oldu. Projenin devamında saha ekiplerini de dahil ettik. Nebim proje ekibi, Flormar proje ekibi ve IT departmanı iş birimlerimiz ve üst yönetimin desteği ile projeyi belirlediğimiz zaman içerisinde başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olduk. Bunun dışında biz en çok analiz aşamasına önem verdik. Analizleri yaparken dokümantasyon gerçekten çok önemliydi ve detaylı bir şekilde hazırladık. Bu sayede uyarlama ve geliştirmeleri gerçekleştirirken her zaman için elimizde bir referans noktası vardı ve geriye dönük herhangi bir geliştirme gibi problemlerle karşılaşmadık. Daha hızlı bir şekilde uyarlamalar tamamlanmış oldu. Bu sayede zamanlama olarak da Haziran ayı içerisine yetişmiş olduk. Son olarak Nebim ile kazanmış olduğumuz avantajlardan bahsetmek istiyorum. Nebim ile birlikte bizim en büyük avantajımız lokal çözümler oldu. Örneğin e-Fatura süreçleri, KVKK süreçleri, ödeme süreçleri gibi perakende çözümleri ile Nebim’in hazır entegrasyonlarının olması bize iş birimlerimizden gelen taleplere daha hızlı bir şekilde cevap vermemizi sağladı. Destek sürecinde de biliyoruz ki Nebim ile birlikte daha iyiye gideceğiz.

Nebim V3 POS’a mağazalarınızda nasıl adapte oldunuz, deneyimlerinizden ve canlıya geçtikten sonraki süreçlerinizden kısaca bahseder misiniz?

Hakan Yıldız – Bölge Müdürü

Yeni dünyada, pandemi sürecine baktığınız zaman en önemli konu müşterilerimizin mağazalarda hız ile ilgili geçirdikleri zaman. Müşterilerimizin alışveriş deneyimleri ne kadar iyi olursa olsun en önemli süreç kasada aldıkları hizmet ve kasada geçirdikleri zaman. Bu anlamda sistemin ilk başlamasıyla beraber bize en iyi katkısı hızıydı. Müşteriye daha hızlı hizmetler vermeye başladık. Bunun haricinde mevcut koşullarda İnsanlar çok çabuk kararlar değiştirebiliyor. Alışverişlerin şekillerini değiştirebiliyorlar. Nebim ile biz kasada bu hizmeti alırken gerek ürün değişiminde gerekse ödeme değişiminde sistemin sağladığı kolaylıklar inanılmaz seviyede katkı sağladı. Bunun dışında tüm mağazacılık ekiplerimiz raporlamalara, müşterilerin deneyimlerine, alışveriş geçmişine çok daha rahat ulaşım sağlıyorlar. Totalde baktığınız zaman bize çok daha kolaylık sağladı. Müşterilere verdiğimiz hizmeti kasada daha kolay vermeye başladık. O yüzden de ilk dönem geçiş sürecinde belki biraz daha tedirgin olsak da, her geçen gün geçişlerde çok daha keyifli olduğu için bölgelerde çok daha hızlı geçiş yapmaya başladık. Şu anda da sürecimiz başarılı bir şekilde devam ediyor.

Yurt dışı planlarınızdan da bahsedebilir misiniz?

Mete Kalaycı – Genel Müdür Yardımcısı

Biliyorsunuz biz Fransa menşeili, dünyanın en büyük kişisel bakım, kozmetik şirketlerinden grup Yves Rocher’nin bir üyesiyiz, onun bir parçasıyız. O sayede dünya üzerinde çok hızlı bir şekilde büyüyebildik. Türkiye’deki perakende noktamızın üç katı kadar daha fazla nokta zaten hali hazırda yurt dışında Flormar adı altında mevcut. Umarım Nebim ile de olası yurt dışı projelerimizde hep birlikte çalışma şansına erişebiliriz.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Firmalardan

Erak: Nebim ile verimliliğimizi artırdık

Editör

Yazar:

Türkiye’nin en köklü ve büyük şirketleri arasında yer alan, sahip olduğu gelişmiş teknoloji ve bilgi birikimi ile birçok dünya lideri markaya üretim yapan Erak Giyim, üretim süreçlerini Nebim Üretim ile yönetiyor. Erak Giyim ERP ve İş Geliştirme Müdürü Feyzullah Göç, Nebim Üretim ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Firmanızı kısaca tanıtır mısınız?

Erak Giyim, 1984 yılında Sait Akarlar tarafından kuruldu. Kısa sürede Türkiye’nin en önemli Blue Jeans üreticisi durumuna geldi. Ana üreticisi Mavi Jeans ve bunun yanında birçok yurt dışı markasına da üretim yapıyoruz. Çerkezköy’de fabrikamız var. Yaklaşık 1400 çalışanımız var ve büyük markalara üretim yapan bir firmayız diyebilirim. Türkiye’deki birçok fason üretim noktalarımızda üretimimizi gerçekleştiriyoruz.

Nebim Üretim ile süreci nasıl yönetiyorsunuz, isleyişi anlatabilir misiniz?

Nebim’i detaylı kullanan firmalardanız diyebilirim. Çok uzun süredir de Nebim ile çalışıyoruz. Üretimin çoğu safhasında ve şirketin çoğu departmanında Nebim’i kullanıyoruz. Çok fazla siparişimiz olduğu için bunları manuel sistemlerle ya da daha basit yapılarla yönetmek imkânsız. Sistem üzerinden bilgileri girmek, takip edebilmek, planlama ve analizler yapmak yani günün sonunda da kaliteli bir ürün çıkartmak bizim için önemli. Bir ürünü üretmek için koleksiyon hazırlık veya müşteri numunesi ile ihtiyaç duyulan bilgiyi müşteriden aldıktan sonra; Ürüne reçete oluşturma, kumaşından dikim paket malzemesine kadar tanımlama, numune çalışmaları yapma, numune çalışmalarından sonra toplu siparişler alıp iş emirleri oluşturma, üretime girme, çekme ve pastal çalışmaları yapma, kesim, dikim, yıkama, paketleme, planlama ki biz bu kısımda barkod okutma alt yapısına da sahibiz ve anlık olarak ürünlerimizin nerede olduğunu takip edebiliyoruz ve izleyebiliyoruz. Ürün bazında maliyetler yapma ve tüm bu aşamalardan sonra da ürünü ne zaman nereye sevk edilecek gibi tüm işlemleri Nebim Üretim programı üzerinden yürütüyoruz. Burada tabi önemli olan bazı alt yapılar var onlardan bahsetmek istiyorum. Ürün bazlı maliyet yaparken özellikle İş Emri ve Ön maliyet bağlantısı oluşturduğumuz için ürün sevk olurken, sistemde oluşan sevk irsaliyesini fiyatlıyoruz ve muhasebe buna göre faturalandırma yapabiliyor. Bu sayede biz ürün maliyetlerini yıllık bazlı analiz edebiliyoruz.

Bir başka alt yapımız! Hammadde Yönetimi’. Ürünün içindeki ihtiyaç duyulan tüm kalemlerin satın alması ile ilgili kısım. Bu bizde çok önemli bir alt yapı. Ürün içinde kullanılan malzemeler, tabi bunları sipariş mi geçeceksiniz yoksa depodan rezerve mi edeceksiniz gibi kısımlar çok karmaşık yapılar. Biz bu aşamada ürünün içindeki fiyatları önce depoda yeterli stok var mı diye bakıyoruz ve varsa oradan rezerve ediyoruz. Yoksa açık olan siparişlere bakıyoruz. Eğer o kısımda da açık olan siparişlerimiz varsa onları rezerve ediyoruz. Son olarak da hala ihtiyaç varsa otomatik olarak sipariş oluşturuyoruz. Üretimde çok fazla sipariş olduğu için bunları manuel olarak yapmak çok zor. Burada daha önce Nebim ile çalışarak geliştirdiğimiz otomatik algoritmalar ile bunları düzenli olarak sisteme yaptırıyoruz. İhtiyaç çıktıkça da sistem bizim adımıza bu karmaşık yapıyı hallediyor. Tabi siparişleri açtıktan sonra siparişlerin aynı zamanda karşı tarafa yani tedarikçilere iletilmesi gerekiyor. Bunun için de Reporting Services ile sipariş formu yolluyoruz. Bunun dışında bazı tedarikçilerimizde Nebim Web Servis alt yapısı mevcut. Yani web tarafından veri aktarımı da yapıyoruz. Günün sonunda tedarikçiler siparişleri bize yolladığı zaman depo mal kabulü ile depoya girişi oluyor. Gelen malzemeler fiziken bir kutuya konulurken aynı zamanda da Nebim tarafında da sevk emri olarak kayda alınıyor. Biz de iş emri planına göre onların çıkışlarını planladığımız şekilde e-İrsaliye sistemini kullanarak yapıyoruz. Bu bizdeki çok önemli alt yapılardan bir tanesi. Bu sayede aksesuar stok yönetimini aksesuar envanter yönetimini hangi ürüne ne çıkılmış, çıkılacak gibi birçok bilgiyi rahatlıkla izleyebiliriz. Paketleme tarafında koli okutma alt yapısına sahibiz. Burada da anlık olarak mamul ve yarı mamul envanterini alabiliyoruz. e-İrsaliye ye tabiyiz. O yüzden Nebim tarafında e-İrsaliye kullanıyoruz. Mavi tarafında çalışan alt yapılarımız var. Hem sipariş aktarımı hem de reçete aktarımları mevcut. Yani kısacası şunu diyebilirim, ürün girişinden ürünü sevk etmeye kadar olan birçok aşamayı Nebim Üretim programı üzerinden yürütebiliyoruz.

Uygulamanın sağladığı en önemli faydalar nelerdir?

Nebim Üretim programı üzerinde biz çok fazla veri tuttuğumuz ve her şeyi bunun üzerinden yaptığımız için öncelikle raporlamalarımızı ve analizlerimizi çok rahat bir şekilde yapabiliyoruz. Barkod okutma ve koli okutma alt yapısının sağladığı izlenebilirlik faydası çok önemli. Bu sayede ürünlerimizin anlık olarak nerede olduğunu takip edebiliyoruz. Ürün envanterini çekebiliyoruz. Maliyetlerimizi doğru bir şekilde yönetebiliyoruz. Yoğun olarak insan faktörü olan işlerimizi özellikle sipariş aşamaları gibi bölümleri otomatize ettik. Bu entegre ve otomatik yapı bizim için çok önemli katkı sağlayan alt yapı diyebilirim.

Devamını Oku

Firmalardan

Murat Ergin, Truva Kozmetik’te

Editör

Yazar:

Sektörün deneyimli isimlerinden Murat Ergin, merkezi Antalya da bulunan Truva Kozmetik firmasında Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı.

Ergin, 2002 yılında Unilever’de işe başlayarak sektöre ilk adımını attı. Sırasıyla Bey Gıda, Levent Kimya, Banat, Bileşim Kimya ve Difaş’ta çeşitli departmanlarda görev yaptı.

Devamını Oku

Firmalardan

Lay’s, Anadolu Meraları ile işbirliği yapıyor

Editör

Yazar:

PepsiCo, PepsiCo Pozitif (Pep+) stratejisinin, Pozitif Değer Zinciri, Pozitif Seçenekler ile birlikte üç temel başlığından biri olan Pozitif Tarım başlığı altında Türkiye’de yaptığı çalışmalarla yenileyici tarım uygulamalarını yaygınlaştırmayı hedefliyor. Bu kapsamda en sevilen yiyecek markalarından Lay’s, PepsiCo Vakfı desteği ve Anadolu Meraları işbirliğiyle yeni bir proje başlatarak yenileyici tarım uygulamalarını genişletiyor. Lay’s Yenileyici Tarım projesiyle Konya’da PepsiCo ürünlerinin temelini oluşturan patates, pancar, ayçiçeği ve mısır gibi ürün grupları, yeşil gübreleme, kompost özütü gibi uygulamalar başta olmak üzere yenileyici tarım uygulamaları kullanılarak yetiştirilecek.

PepsiCo’nun Türkiye’deki cipslik patates üretiminin yüzde 60’ını gerçekleştirdiğini ifade eden PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Ece Aksel, “Türkiye’deki 20 şehirde toplam 50.000 dönüm arazi üzerinde binlerce çiftçi ile birlikte cipslik patates üretimi yapıyoruz. Bu yıl, yenileyici tarım uygulamalarına yönelik olarak hayata geçirdiğimiz Lay’s Yenileyici Tarım Projesi ile Konya ili ve civarındaki çiftçilere ulaşacağız.  Uygulama arazisinde çiftçilerimiz hem yapılan uygulamaları gözlemleyecek hem de gerçekleştireceğimiz eğitimler ile yenileyici tarım tekniklerinin toprağa olan pozitif etkisine dair bilgi birikimini artıracak. Bununla birlikte, proje kapsamında başta kadın ve genç nesil çiftçilere olmak üzere vereceğimiz mikro destekler ile etki alanımızı artırmayı hedefliyoruz. Bugüne kadar Pozitif Tarım uygulamaları kapsamında yaptığımız teknoloji yatırımları sayesinde, iş birliği yaptığımız çiftçilerin tarlalarında 2010 yılından beri net tarla verimleri %30 artırıldı; depo fireleri %26 azaldı. Birim patates üretimi için tüketilen su miktarı %50, birim patates üretiminde salınan CO2 seviyesi ise yine %50 azaltıldı. Düşük basınçlı sulama teknolojileri konusunda yaptığımız çalışmalar ve verim artışı sayesinde tarımda birim başına kullandığımız suyu Türkiye’de %50 azaltmayı başardık. Croptrak adlı uygulamamızla tüm tarlalarımızda yapılan uygulamaları 2 yıldır online olarak takip ediyor ve aldığımız verilere göre çiftçilerimizi yönlendiriyoruz. Bununla birlikte tarım uygularımız arasındaki en iyi örneklerden biri olan Naturalis gübremizi, cips üretiminde kullandığımız patateslerin organik atıklarından üretiyoruz. Geleneksel bir gübreye kıyasla Naturalis, %40 daha az kimyasal içeriyor ve organik içeriğin yanı sıra besin de sağladığı için toprakta pozitif etki yaratıyor. Diğer taraftan çiftçileri bilinçlendirmek için PepsiCo Agro Akademi ile bugüne kadar Türkiye’nin dört bir yanından çiftçilerimize 20 bin saatin üzerinde eğitim verilmesini sağladık. Şimdi de Anadolu Meraları ile gerçekleştirdiğimiz bu proje ile uygulama sahasında 1000 çiftçiye yerinde inceleme ve eğitim olanağı sağlayacağız. Bugüne kadar Agro Akademi ile başlattığımız bu eğitim yolculuğunu, şimdi de Anadolu Meraları ile yenileyici tarım uygulamalarına odaklanarak devam ettireceğiz” dedi.

Türkiye başta olmak üzere dünyada; “sürdürülebilir”in ötesinde ekolojik, ekonomik ve toplumsal olarak yenileyici tarımın hem anlayış olarak yerleşmesi, hem de somut olarak yaygınlaşmasına hizmet etmeyi amaçlayan Anadolu Meraları sosyal girişiminin Genel Koordinatörü Yasemin Kireç yenileyici tarımın önemine vurgu yaptı: “Onarım çağı diye adlandırdığımız bu dönemde; ekosistemleri onararak tarım yapmanın bu çağın en önemli konusu olduğuna dair küresel farkındalık çok büyük bir hızla artıyor. Bu yeni çağın getirdiği yenilikçi ve yenileyici yaklaşımlara cesaretle yaklaşan Lay’s Yenileyici Tarım projesiyle gıda endüstrisinin dönüşümü için küresel ölçekte ses getirecek önemli bir adım atan PepsiCo Türkiye’ye gösterdikleri bu cesaret ve bu yolculuğa duydukları güven için teşekkür ediyoruz. PepsiCo Türkiye’yi, yenileyici tarıma gönül veren bütün aktörlerle, hep beraber kurmaya başladığımız onarım ekosisteminde görmekten mutluluk duyuyoruz.”

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER