Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

İran’da Türk mağazaları çoğalacak

Editör
Abone Ol:

Türkiye ve İran arasında imzalanan tercihli ticaret anlaşması ile özellikle tekstil sektörü büyük bir satış avantajı sağlayacak.

İran’la imzalanan tercihli ticaret anlaşması, Dünya Gazetesi’nin haberine göre sadece gümrük vergilerinde yapılacak indirimler açısından iş dünyasını heyecanlandırmıyor. İki ülke arasında lojistikte yaşanan sıkıntıların çözümü bu noktada artık daha da kritik hale geldi. Bilindiği gibi İran’ın Türk TIR’larından akaryakıt fiyat farkı almasıyla Türkiye de aynı uygulamaya başlamış, bu durum İran’la karayolu taşımacılığını durma noktasına getirmişti. Şimdi Türk ihracatçılar bu sorunun çözülerek taşımacılığın önündeki engellerin kaldırılmasını bekliyor.
Anlaşma iki ülke tarafından en üst seviyede sahiplenilmiş durumda. Yaklaşık 10 yıl önce başlayan görüşmelerde imzalar, geçen yıl 29 Ocak’ta İran’da atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı İran ziyaretinde atılan imzaların ardından, anlaşma 1 Ocak 2015’te, Bakan Nihat Zeybekci’nin İran ziyareti sırasında devreye girdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ay içinde tekrar İran’a gitmesi bekleniyor.
“Bu dönemin parlayan yıldızı İran olacak”
Türkiye’nin geçtiğimiz yıl İran’a tekstil, hammadde ve hazır giyim ihracatı 341 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Tercihli ticaret anlaşmasının ise özellikle tekstil sektörünü canlandırması bekleniyor. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, anlaşmanın 2015 yılında ihracatı artırdığı gibi mağazalaşma sürecini de hızlandıracağını söyledi. “Bu dönemin parlayan yıldızı İran olacak” diyen Tanrıverdi, “Hem gümrük vergilerinin düşmesi hem güvenilir bir pazar haline gelmesi bunu gösteriyor. Firmalarımız orada mağaza açmaya cesaret edemiyorlardı. Bu anlaşmadan sonra firmalarımız orada mağazalaşma yoluna gidecek. Bu da bize ciddi bir katkı sağlayacaktır. Tüm markalarımızın programında İran var. Olumlu ve çok hızlı bir şekilde ilişkimizi gelişecektir” yorumunu yaptı. İran’ın Türk markaları için hedef pazar niteliği taşıdığını ifade eden BMD Başkanı Hüseyin Doğan, düşen gümrük vergilerinin ardından, perakendecilerin İran’a ilgisinin hızlı bir şekilde artacağı yorumunda bulundu. Doğan, “Bizim markalaşma ve mağazalaşma şansımızı artıracaktır” derken kısa sürede ticaret hacminin iki katına çıkacağını söyledi.
2015 yılında hedef 35 milyar dolarlık ticaret hacmi
Her iki ülkenin parlamentolarında onaylanan anlaşmanın pek çok anlamda fayda getireceğini belirten DEİK Türk-İran İş Konseyi Başkan Yardımcısı Osman Aksoy, özellikle tekstil ürünlerinde önemli avantajlar yakalanacağı bilgisini verdi. Bir ürüne uygulanan yüzde 55’lik gümrük vergisinin yüzde 40’a kadar düşürüleceği örneğini veren Aksoy, “Önümüzdeki dönemde 35 milyar dolarlık ticaret hacminden bahsediliyor. Bunun olmaması için hiçbir neden yok. İran’ın ihtiyaç duyduğu pek çok şey Türkiye’de var. Bu ay Cumhurbaşkanımızın İran’a gideceği söyleniyor. Bizim İran’daki ticaret müşavirliklerimiz de artıyor. Bu gelişmelerin olumlu etkileri olacaktır” diye konuştu.
Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Başkanı Timur Erk ise, “Azerbaycan’ın devlet şirketinin Türkiye’de yaptığı gibi İranlıların da Türkiye’de petro kimya ortaklığı yatırımı yapmalarının önü açılacak” şeklinde konuştu.
 
Tahran’da ticaret merkezi kurulacak
Anlaşmanın gümrük vergilerinde düşüş sağlamanın yanı sıra ekonomik ilişkilerin pekçok yönde geliştirileceğini belirten TÜMSİAD Başkanı Hasan Sert, “Tahran’da Türk firmalarının tamamının bir arada olduğu, bürolarının olduğu bir ticaret merkezi kurulması planlanıyor. Bu merkez, ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve muhtemel sorunların hızlı bir şekilde çözülebilmesi için çok önemli” bilgisini verdi.
‘Tercihli ticaret’, İran’ın en çok tercih ettiği ticari anlaşma şekillerinden biri. Suriye dışında Rusya ve yakın olduğu diğer ülkelerle STA yerine tercihli ticaret anlaşması yapmayı tercih eden İran ve Türkiye arasındaki görüşmeler ise uzun yıllara dayanıyor. Bu anlaşmayla Türkiye’den 140, İran’dan 125 olmak üzere toplamda 265 üründe gümrük vergilerinde ciddi düşüşler yapılacak. Hatta bu sayının yıl sonunda 300’e çıkarılması da hedefleniyor. Türkiye ile İran arasındaki ticaret hacmi, 2012 yılında 21.9 milyar dolar ve 2013 yılında 14.6 milyar dolar oldu. 2014’te ise bu oranın 15 milyar dolar civarında olması bekleniyor.
Mobilyada dağıtım, mağazalaşmaya dönüşecek
İran’ın uyguladığı gümrük vergilerinden ağzı en çok yanan sektörlerden biri de mobilya sektörüydü. Gümrük vergilerindeki artış nedeniyle yaklaşık 5 yıldır, İran pazarının daraldığını belirten Alfemo Genel Müdürü Ramazan Davulcuoğlu, “Bu anlaşmanın gümrük maddelerini de içermesi mobilya sektörüne muhakkak katkı sağlayacaktır. Bizim gümrük vergileri artırılmadan önce hemen her şehre dağıtımımız vardı ancak çok düştü. Bundan sonraki süreçte mağazalaşma mutlaka artar” bilgisini verdi. Demir ve Demirdışı Metal İhracatçıları Birliği Başkanı Tahsin Öztiryaki ise Türk markalarının ülkede tanınıyor olmasının önemli bir avantaj yaratacağını vurgulayarak şunları söyledi: “Markalarımızın çoğu orada biliniyor ve taklit ediliyordu. Gümrüklerdeki bu olumlu gelişmelerden sonra mutfak sektörü de mağazalaşmada güçlenecektir. Mağazalaşma süreci yılsonuna kadar yüzde 15 artar.”

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Firmalardan

SNG Dijital’den Yeni Nesil Yönetim Platformu: Taskhouse

Editör

Yazar:

Yeni nesil iş yönetim platformu ‘Taskhouse’ ofisten uzaktan çalışmaya geçişi kolaylaştırıyor.

Taskhouse sayesinde çalışanlar kontorllü bir şekilde uzaktan çalışmaya geçmenin konforunu yakalarken, işverenler de birçok hizmeti bir arada kullanarak zamandan ve bütçeden tasarruf ediyor.

Pozitera grup bünyesinde bulunan SNG Dijital’in yeni ürünü “Taskhouse” Brandweek İstanbul ile lansmanıyla beraber satışa çıktı. Pozitera yetkilileri, Taskhouse, uzaktan çalışmaya geçişte konforlu bir süreç olanağı sunduğunu şöyle anlattı:
“Uzaktan çalışmaya dengeli geçişi sunan Taskhouse, teknolojik altyapısıyla çalışanların kontrollü bir ortamda buluşmasını sağlıyor. Uzaktan çalışmaya geçişi kolaylaştıran Taskhouse, sunduğu yazılım sayesinde sistemli bir çalışma ortamı kuruyor. İş verimine de katkı sağlayan Taskhouse, işverenin bu noktada kar etmesini sağlıyor.

Yeni nesil iş yönetim platformu

Birçok araştırma, gelecekte fiziksel ofislerde çalışmanın yerini uzaktan çalışmanın alacağını doğruluyor. Taskhouse, uzaktan çalışmaya kayıpsız ve kontrollü geçisi sağlıyor. Yeni nesil iş yönetim platformu Taskhouse, uzaktan çalışma sürecine geçiş ve çalışma sürecinin düzenliliği konusunda yardımcı oluyor.

Taskhouse birçok ayrıcalık sağlıyor

Yeni nesil iş yönetim platformu Taskhouse ile tüm iş süreçleri bir arada kontrol edilebiliyor. Taskhouse, iş alanındaki tüm departmanların interaktif olarak kullanabildiği, anlık raporlamalar yapabildiğiniz aynı zamanda sosyal ağlarında bir arada olduğu bir platform sunuyor. Kolay kullanıma sahip güçlü yazılım sayesinde insan kaynakları birimi, tüm işe alım, bodrolama süreçlerini, evrak taleplerini yönetebiliyor. Saha takip modülü ile sahanın anlık durumu kontrol ve analiz edebilebiliyor.

Aynı zamanda belge paylaşımı yapabilinen yazılım birçok farklı olanak sunuyor. Araç takipten, uçak bileti rezervasyonuna kadar birçok süreç kontrol edilebiliyor.

Ayrıca Taskhouse, görev tanımlamaları yapıp süreçleri kontrol edebilme, görev atayabilme, proje oluşturma ve takımlar arasında çalışma aşamalarını oluşturma ayrıcalığı sunuyor.

Satış raporlarınızı analiz etmek gibi birçok rapor seçeneği bu platformda oluşturulabiliyor.

Eğitimleri sınavlarla destekleyebilme, eğitim sonrası sertifika hazırlamak da Taskhouse üzerinde yapılabiliyor.

Taskhouse, internete erişilen her yerde

Taskhouse sayesinde tüm iş süreçlerini fiziksel ofise ihtiyaç duymadan gerçekleştirebilirsiniz. İster cep telefonundan, ister tabletten, isterseniz de bilgisayarınızdan Taskhouse’a erişebilirsiniz. Taskhouse ile takviminizi yönetebilir, toplantılar kolayca organize edebiliyor.

Uygulamalar entegre ediliyor

Birçok firma tüm bu süreçler için birden fazla sistem kullanırken, Taskhouse iş süreçlerindeki birçok ihtiyaçı bir arada çözmenizi sağlıyor. Taskhouse sayesinde uzaktan çalışan personellerin iş takibi kolaylaşıyor. Entegre edebilen uygulamalar ile Taskhouse’u kullananlar aynı platform içinde etkileşimde kalarak zaman yönetimini kontrol altına alabiliyor.

Taskhouse rekabet gücünü arttırıyor

Taskhouse, yeni uzaktan çalışma araçlarında firmaların tüm ihtiyaçlarına çözüm buluyor. Taskhouse, doğru çalışma sistemleri sunarak, boyutlandırılmış iş yeri performansını optimize ediyor. Ayrıca personelin elde tutulmasını ve mutluluğunu artırırarak, kurulumun rekabet gücünü arttırıyor.”

Devamını Oku

Firmalardan

Securitas, “veri, verimlilik ve değişim”e odaklanacak

Editör

Yazar:

Securitas, gerçekleştirdiği Başlama Vuruşu Toplantısı’nda 2022’de odaklanacağı öncelikli konuları açıkladı. Teknoloji yatırımlarını daha da artırarak hızlı bir dönüşüme giren şirket, önümüzdeki yıl için “veri odaklı, verimli ve değişim” konularına odaklanmayı hedefliyor.

Pandemi nedeniyle bu yıl da online olarak gerçekleştirilen toplantıya idari kadrodan tüm idari kadro katıldı. 2025 Stratejisi içinde de yer alan “verimlilik” “veri odaklılık” ve “değişim” konularının ele alındığı toplantıda düzenlenen paneller Securitas’ın bu konulardaki yaklaşımları farklı yönleriyle ele alındı. Toplantının kapanış konuşmasını yapan Securitas Türkiye Ülke Başkanı Murat Kösereisoğlu, “Securitas olarak hem globalde hem de Türkiye’den uzun süredir büyük bir değişim sürecinden geçiyoruz. Teknoloji ile desteklediğimiz bu değişim bize veri analizinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Müşterilerimize ölçülebilir güvenlik hizmeti sunuyor olmamız bizi rakiplerimizden farklılaştırıyor’ dedi.

Teknolojiye paralel insan kaynağına da yatırıma devam edeceklerinin altını çizen Kösereisoğlu “Farkı insan yaratır. Sistemler onları kullanan insanlar olmadıkça hiçbir işe yaramazlar. ‘Securitas çalışanlarıdır’ mottomuzdan da yola çıkarak, insana kaynağına yatırımımızı önümüzdeki dönemde de arttırarak sürdüreceğiz” dedi.

Tepe Güvenlik satın almasıyla Securitas Türkiye’nin küçük ve orta ölçekli işletmelerin dünyasına daha yoğun girmeye başlayacağına dikkat çeken Murat Kösereisoğlu “Elektronik çözümler, alarm sistemleri ve alarm izleme merkezi ile 81 ilde hizmet veren Tepe Güvenliğin tecrübeli kadrosu ile Securitas’ın bir parçası olması mutluluk verici. Güçlü bir ekip ile Tepe Güvenlik, Securitas Türkiye’ye yeni bir dünyanın kapısını açtı diyebilirim. Bu kapının ardı heyecan verici ve merak uyandırıcı çünkü Securitas markası artık Türkiye’de küçük ve orta ölçekli işletmelere daha kolay erişerek avantajlı hizmetler ve yenilikler sunabilecek.” dedi.

Devamını Oku

Firmalardan

Hleks, kapasitesini arttırarak yüzde 50 büyüyecek

Editör

Yazar:

Dünyada sadece 4-5 firmada patentinin bulunduğu niş ürün olan Patlayan Şekere yönelik üretimi yapan Hleks Gıda, bu yıl üretim kapasitesini yüzde 35 artırmış olup, yüzde 50 büyüme hedefleniyor.

Hleks Gıda Genel Müdürü Uğur Kaya, globalde dünya devi üç firmanın patlayan şeker ihtiyaçlarının tedarikçisi olduklarını, bitişiğindeki yeni bir yapıyı bünyesine alarak fabrika yatırımlarına devam edileceğini, yeni yatırım ile de ambalaj ve depolama da çok rahatlayacaklarını ifade etti. Uğur Kaya, bu yıl ise ortalama yüzde 50 büyüme hedeflediklerini söyledi. Firma ortaklarından Semih Erden tarafından kendisine ait patentle geliştirilen patlayan şekerle üretim yapıldığını belirten Kaya, “Patlayan şekeri çocuklar, gençler ve yetişkinler rahatlıkla ve zevkle tüketebiliyor. Ürünümüz çikolata ile, dondurma, atıştırmalıklar, yoğurt, pasta süsleme ve tat sektöründe vb gibi daha birçok alanda kullanılıyor. Ayrıca globalde önde gelen gıda üreticilerine de dökme patlayan şekerleri veriyoruz, ürünlerinin içine koyarak farklılık yaratıyorlar” dedi.

60 ülkeye ihracat

Mevcut fabrikalarının 4800 metrekare kapalı alan sahip olduğunu ve 155 kişiyi istihdam ettiklerini kaydeden Kaya, yeni bir yapıyı daha bünyelerine katarak 3200 metrekare ilave ile depolama, ambalaj ve üretim gibi faaliyetlerine devam edeceklerini söyledi. Firmalarının 1995’te İstanbul Topkapı’da faaliyetlerine başladığını ve her geçen gün büyüyerek 7 yıl önce Gebze Plastikçiler OSB’sine taşındıklarını bildiren Kaya, her yıl 4-5 milyon TL civarında yatırım yaptıklarını duyurdu. Yüzde 100 yerli üretimlerinin yüzde 95’ini ihraç ettiklerine dikkat çeken Kaya, “Ürünlerimizi başta AB ülkeleri, Rusya, ABD, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu, Uzakdoğu ülkeleri, Çin ve Hindistan’a kadar geniş bir coğrafyada 60 ülkeye ihraç ediyoruz” dedi.

Sağlıklı atıştırmalıklar

Üretimlerinde patlayan şekerlerin yanı sıra sağlıklı atıştırmalık ürün gurubu olarak Barbie & Hotwheels lisanslı şeker katkısız doğal Meyve Barlarını da çıkarttıklarını açıklayan Kaya, Patlayan Şekerli Fındık Kremasını tüp olarak ilk kez firmaları tarafından yapıldığını vurguladı. Ana ürünleri olan patlayan şeker ve patlayan şekerli çikolata topları, lolipop, sakız ve gevrekli atıştırmalıkların da paketli ürün yelpazesinde yer aldığını ifade eden Kaya, “Ürün gamımız dünyada oldukça rağbet görüyor. Patlayan şeker üretimi meşakkatli bir ürün ve Ar-Ge bölümümüz sürekli inovasyon çalışması yürütüyor. Kendi bünyemizdeki laboratuvar ve yan tesislerimiz ile patlayan şekeri daha fazla kullanım alanı açmak için her geçen gün yeni iyileştirmeler ve araştırmalar yapıyoruz” diye konuştu.

İhracat da devletin verdiği desteklerin önemli katkısı olduğunu vurgulayan Kaya, üretim süreçlerinde kullanılan ana ürün olan şekerde devamlı fiyat artışları sektörü zorladığını belirtti. Dahilde İşleme İzin Belgesi ile alımlarda tarife ile belirlendiği şekilde tedarik yapılmakta, ithal ürün temini gibi hammadde ve diğer tüm girdilerde zaman zaman tedarik sıkışıklığı yaşandığını dile getiren Kaya, bunların yanı sıra ambalaj malzemelerini de yüzde 96 oranında iç piyasadan tedarik etiklerini ve halen alüminyum folyo tedarikinde üretici fabrikalardan uzun terminler aldıklarını kaydetti.

Siparişlerde yüzde 60’a varan artışlar yaşanıyor

Pandemi döneminde aldıkları önlemler sayesinde üretime hiç ara vermeden iki vardiya şeklinde sürdürdükleri bilgisini veren Uğur Kaya, bu süreçte kısa çalışma ödeneği almadan ve işçi çıkarmadıklarını belirtti. Kaliteden taviz vermeden yurt içi ve dışına aynı kalitede ürün sağladıklarını anlatan Kaya, “Pandemi’ de Türkiye’nin tedarik zincirindeki yıldızı parlayınca, dünyadan daha fazla talep artışı oldu. Bizim ve diğer sektörlerde olduğu gibi Çin’den gelecek bir ürün ile bizim buradan yapacağımız sevkiyat hem zaman, hem maliyet, hem de kalite açısından çok önde olmaya başladık. Biz şu anda sektörde dünya deviyiz ve Dünya markasıyız Avrupa’da açılmadan sonra siparişlerimizde yüzde 50 ile 70 arasında ülkeye göre artış yaşanıyor” şeklinde konuştu.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER